Skocz do zawartości

Ekopiec - mieszkanie w kamienicy


Recommended Posts

Witam.
Zacznę od tego że zawsze chciałem mieć kominek , niestety jako iż mieszkam na 4 piętrze to wydawało mi się to nierealnym marzeniem. Ostatnio znalazłem informację o ekopiecach. Zaciekawił mnie fakt iż nie trzeba go podłączać do tradycyjnego przewodu kominowego.
Czy jest to faktycznie dobre i jedyne rozwiązanie na posiadanie kominka mieszkając w kamienicy czy raczej próba zbicia kasy na takich ludziach jak ja ?
Ciekawi mnie też fakt jak w takim razie odprowadzać spaliny.
Link do komentarza
W biokominku nie ma potrzeby odprowadzania spalin, bo zasilane są specjalnym bezzapachowym paliwem.
Produktem spalania takiego paliwa jest para wodna i CO2 w ilości niezagrażającej zdrowiu.
Niestety jest to dojść droga zabawa, bo to paliwo do tanich nie należy.
Biokominek jako główne źródło ciepła wymaga od posiadacza/użytkownika raczej grubego portfela.
Na rynku są dostępne tańsze zamienniki biopaliwa, ale te mogą, choć nie muszą już wydzielać jakiś zapach.

Z tą wielkością świecy tobym tak nie demonizował sprawy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam.
Dziękuję za odpowiedzi.
Faktycznie pytałem o ekopiec, bo to o nim znalazłem początkowo informacje.
Szczerze nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego jak biokominek. Wychodzi na to że działa on jak taki duży e-papieros.
Myślałem że jest tylko jedna opcja , a tu pojawia się druga co komplikuje wybór.
Czyli ekopiec ma tańszy opał , lecz wymaga więcej zachodu z montażem niż biokominek ?
Link do komentarza
Ekopiece (piece na pellet) posiadają mechaniczny wyrzut spalin, czyli teoretycznie nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego, a fakt że wyrzut spalin ma małą średnicę, nie wymagają kominów o przekrojach i wysokościach normowych.
Za to bardzo ważne jest, żeby system wylotu gazów był szczelnie zamknięty i najlepiej uszczelniony odpowiednim silikonem. Do prawidłowej pracy wystarczające jest wyprowadzenie spalin za zewnętrzną ścianę budynku w postaci stalowego, pionowego przewodu o długości co najmniej 1,5m połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin.
Podłączenie do takiego komina można wykonać przewodem sztywnym lub giętkim.
Prościej i wygodniej jest, jeżeli jest taka możliwość, podłączenia go do istniejącego komina, ale Ty zdaje się takiego nie posiadasz w ogóle. Poza tym z racji tego że jest wyrzut spalin nadciśnieniowy tradycyjny komin murowany może nie spełniać wymogów bezpieczeństwa
W obudowie jest zainstalowany wentylator który odpowiada za mechaniczny wyciąg/wyrzut spalin zapewniający odpowiedni ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia.
Dodatkowym plusem jest możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz do komory spalania, przez co ekopiec staje się urządzeniem grzewczym z zamkniętą komorą spalania.




Link do komentarza
Dzięki wielkie.
Fajnie że ktoś potrafi to wytłumaczyć takiemu laikowi jak ja.
Jestem coraz bardziej przekonany do tego rozwiązania.
Kolejne dwa pytania jakie mi się nasuwają to czy taką instalację trzeba gdzieś zgłosić oraz czy można używać takiego samego pelletu jak do pieców od centralnego ? Są one bardzo fajnie pakowane i mogę kupić niewielką ilość , więc wydaje mi się że taki sam pellet stosuje się do "dużych pieców" jak i do kominka, popraw jeśli się mylę.
Jeśli nie musiałbym mieć na to pozwoleń to tak naprawdę nic tylko montować icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Świetny temat icon_smile.gif
Proszę odpowiedzieć jeszcze czy piec na pellet o takich parametrach ogrzeje mieszkanie 80m2 ??


Zależy to od kilku czynników: ocieplenia, okien, wentylacji - ogólnie zapotrzebowania na ciepło.
Generalnie jednak, przyjmując "w ciemno" 70W/m2 jako zapotrzebowanie, 80*70 = 5600W.
Do tego jakiś mały zapas - 10% - to masz 6160W.
Ten kocioł ma max 5,5KW - czyli nie ogrzeje.
Link do komentarza
Nie koniecznie.
Do mieszkania trzeba podejść trochę inaczej... dom jest jednak samodzielną konstrukcją.
W przypadku mieszkania ważnym jest czy:
- na której kondygnacji jest to mieszkania,
- czy jest to mieszkania środkowe,
- ile ma ścian zewnętrznych,
- czy ściany budynku są dodatkowo izolowane cieplnie
- ilość i powierzchnia okien,
- na która stronę świata są te okna skierowane,
- czy mieszkania ościenne są zamieszkałe, a tym samym ogrzewane,
- rodzaj wentylacji
- czy ten piec ma brać udział w przygotowaniu CWU?

Przy spełnieniu odpowiednich warunków może się okazać że w górnym zakresie mocy nominalnej nie będzie nigdy pracował, a możliwość modulacji mocy będzie wręcz niezbędna.
Jest jeszcze kwestia rozprowadzenia ciepła z tego pieca po mieszkaniu, bo model przez Ciebie proponowany jest piecem nadmuchowym jak się nie mylę.
Link do komentarza
Tam może nie być żadnej wentylacji, a właściwie żadnej sprawnej wentylacji.
Mieszkanie na poddaszu, małe szczelne okna.
Nie zdziwiłbym się gdyby problem wilgoci pojawił się właśnie po wymianie okien.
Wyraz, nie tędy droga.
Pakowanie dodatkowych kilowatów ciepła nie rozwiąże problemu... no może poza jednym.
Jeśli masz obecnie niedogrzane mieszkanie to po zainstalowaniu dodatkowego źródła ciepła będziesz miał ciepło.
Ale problem dalej pozostanie, a że masz trzy ściany zewnętrzne może się nasilać co w konsekwencji doprowadzi do zagrzybienia.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...