Skocz do zawartości

czy kosztorysy budowy przy projektach są realne?


Recommended Posts

kosztorysy często podawane z różnych okresów (a tym samym są różnice w cenach materiałów i robocizny) i przy tańszym ale większym budynku masz kosztorys z 2009 roku a przy mniejszym i droższym budynku masz kosztorys z 2012 roku. Często też w jednym projekcie podana jest kosztorys na SSO, w innym na SSZ a jeszcze w innym na "gotowy".

I jak tu porównać?
Link do komentarza
biorac pod uwage, ze kosztorys zawiera ceny netto, przewaznie stan "pod klucz", ale bez instalacji (te sa wyliczane na podstawie sredniej) i zakladajac widelki +/- 100 000 zl (a raczej plus) to mozna icon_biggrin.gif

mi osobiscie marzy sie zobaczenie kosztorysu, co do ostatniej klamki. wiele firm, ma w swoich ofertach wizualizacje wnetrz, z kominkami znanych firm, meblami, super podwieszanymi sufitami, itp. chcialabym sie dowiedziec jaki bylby koszt wybudowania domu, dokladnie wedlug wizualizacji icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

biorac pod uwage, ze kosztorys zawiera ceny netto, przewaznie stan "pod klucz", ale bez instalacji (te sa wyliczane na podstawie sredniej) i zakladajac widelki +/- 100 000 zl (a raczej plus) to mozna icon_biggrin.gif

mi osobiscie marzy sie zobaczenie kosztorysu, co do ostatniej klamki. wiele firm, ma w swoich ofertach wizualizacje wnetrz, z kominkami znanych firm, meblami, super podwieszanymi sufitami, itp. chcialabym sie dowiedziec jaki bylby koszt wybudowania domu, dokladnie wedlug wizualizacji icon_mrgreen.gif



I wtedy byś się dowiedział, że co najwyżej stać cię na:
t1_3653.jpg
Link do komentarza
Cytat

Witam,

czy kosztorysy podawane przy projektach domów są realne? czy często sie praktykuje podając tam ceny netto? czy można załozyc kupując swój wymażony projekt, że koszt budowy domu bedzie taki jaki podaja ???



Odp. na pierwsze pytanie:
Najczęściej nie są realne.
Z 3 powodów:
1. Biuro chce sprzedać projekt - zachętą ma być niski koszt budowy. Jak się osiąga ten cel? Przyjmując nierealne ceny materiałów oraz małą stawkę robocizny i narzuty. Jeszcze lepsze efekty daje niedokładny przedmiar i pominięcie sporej części robót w kosztorysie)
2. Biura płacą grosze za kosztorysy. Kosztorysanci sporządzają je, więc szybko i niedokładnie. Robią błędy w przedmiarach i pomijają dużą cześć robót.
3. Bardzo często są to kosztorysy bez etapu wykończeniowego (glazura, terakota, gres, malowanie, taras, biały montaż itd.)

Odp. na drugie pytanie:
W kosztorysach zawsze przyjmuje się ceny NETTO
Podatek VAT naliczany jest na sumę końcową kosztorysu (biura go nie naliczają)
Jeżeli materiały kupuje firma to na całość masz tylko 8% VAT (firma odbiera sobie różnicę od US)
Jeżeli sam kupujesz materiały to 23% VAT

Odp. na trzecie pytanie:
Bardzo ryzykowne i nie realne
Poza wadami kosztorysów dodatkowy problem w tym, że kupujesz projekt budowlany! W projekcie budowlanym masz dużo ogólników. Np. "dachówka", "rury spustowe", "wełna mineralna", "okna z pcv", papa termozgrzewalna" itd itd
W kosztorysie są przyjęte średnie ceny z publikatorów cenowych np. Sekocenbud
Co Ty jednak kupisz? Jak dużo jest na rynku różnych materiałowo i cenowo dachówek, rur spustowych, okien itd...?

Weźmy tylko pod uwagę zwykłą rynnę... jaką kupisz? z blachy ocynkowanej? 0,5 czy 0,7 mm gr. a może z blachy stalowej powlekanej? jakiego producenta? a może z blachy cynkowo-tytanowej? a może z tworzywa sztucznego? jakie producenta?

Jeżeli ktoś chce mieć naprawdę dokładny kosztorys i za tyle zbudować to:
1. Przed zleceniem wykonania kosztorysu sam musi dokładnie wiedzieć co chce wbudować.
2. Potem się tego trzymać.


Pozdrawiam
Marek Modrzewski
Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Najgorsze jest to, że wg tych szacunkowych kosztorysów to nawet nie można sensownie porównać kosztowo różnych projektów, który wypadnie taniej. Są z różnych okresów (często nie wiadomo z jakiego), wg różnych metodologii i dla różnych stanów budowy - nawet porównując projekty tego samego biura.

Z24 i Z84 są świetnym tego przykładem, z kosztorysów wynika, że taniej wybudować dwa Z24 niż jeden Z84 (który jest wersją Z24 z użytkowym poddaszem i zmienioną konstrukcją dachu)
Link do komentarza
Wręcz odwrotnie, akurat na podstawie tych przykładów można porównać i to idealnie. icon_biggrin.gif

Zauważ, że budujesz dom i płacisz za powierzchnię netto. W obu przypadkach, jest to kwota około 1.650zł/m2.

Natomiast różnice wynikają z uzyskanej powierzchni użytkowej. A dlaczego ? Wystarczy luknąc na rysunki szczegółowe, obu projektów.

Zauważ również, że w obu przypadkach zastosowano takie same materiały na ściany i dach.
Link do komentarza
Cytat

Wręcz odwrotnie, akurat na podstawie tych przykładów można porównać i to idealnie. icon_biggrin.gif

Zauważ, że budujesz dom i płacisz za powierzchnię netto. W obu przypadkach, jest to kwota około 1.650zł/m2.

Natomiast różnice wynikają z uzyskanej powierzchni użytkowej. A dlaczego ? Wystarczy luknąc na rysunki szczegółowe, obu projektów.

Zauważ również, że w obu przypadkach zastosowano takie same materiały na ściany i dach.



Jeśli do wyliczenia Z24 dodajemy strop teriva + inna konstrukcja dachu + wykończenie + schody odejmujemy wiązary i starą konstrukcję dachu i wychodzi różnica 200 tys zł?
Brzmi kosmicznie, bo budując dwa budynki Z24 muszę zrobic więcej ścian, fundamentów i dachu, a wykończyć taką samą (lub większą) powierzchnię i wyjdzie kwota jak jeden Z84. Ja rozumiem, że to jest kalkulacja szacunkowa ale...icon_eek.gif

Widocznie zaniżony jest Z24 Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To porównanie jest idealne, bo w zasadzie to są takie same budynki tyle że z poddaszem, albo bez.
Jest też miarodajne co do różnicy w poniesionych kosztach, dla uzyskania 1m2 powierzchni użytkowej.
Oczywiście dla takich, a nie innych rozwiązań konstrukcyjnych.

I jeszcze raz – popatrz na rysunki szczegółowe, zwłaszcza na przekroje i porównaj.
Link do komentarza
Cytat

Wręcz odwrotnie, akurat na podstawie tych przykładów można porównać i to idealnie. :icon_biggrin:

Zauważ, że budujesz dom i płacisz za powierzchnię netto. W obu przypadkach, jest to kwota około 1.650zł/m2.

Natomiast różnice wynikają z uzyskanej powierzchni użytkowej. A dlaczego ? Wystarczy luknąc na rysunki szczegółowe, obu projektów.

Zauważ również, że w obu przypadkach zastosowano takie same materiały na ściany i dach.

 


Niestety, ale nie da się porównać - a słowo "idealnie" w tym przypadku jest bardzo dalekie od rzeczywistości:(
Popatrzmy uważnie...

Projekty różnią się powierzchnią netto.
Z24 - 110,4 m2 (poddasze nieużytkowe)
Z84 - 233,7 m2 (różnica wynika z tego że poddasze jest użytkowe)

Z84 - większy kąt nachylenia dachu + okna dachowe + strop Teriva + całe wykończenie poddasza

Zasadnicza różnica w kosztach wynika z wybudowania użytkowego poddasza

Krótka analiza zestawień kosztorysowych:
http://www.z500.pl/res/kosztorysy/Z84_szacunkowy.pdf
http://www.z500.pl/res/kosztorysy/Z24_szacunkowy.pdf

Koszt stanu zero:
Z24......... 29797,61 zł
Z84......... 65089,29 zł
120% różnicy??? powierzchnia parteru jest praktycznie IDENTYCZNA!
a czym tak naprawdę różnią się stany zero?
- szerszą ławą żelbetową (różnica w wycenie "Fundamentów i ścian fundamentowych" - ponad 130%) .....trochę więcej betonu i trochę więcej wykopu...
- przekrój posadzek PG1 jest identyczny - a proszę porównać kosztorysy (powierzchnie są takie same!)
- izolacja fundamentów? skąd taka gigantyczna różnica? (jeżeli będzie jakakolwiek różnica to tylko wynikająca z izolowania przeciwwilgociowo szerszych ław fundamentowych - ile to będzie? 1000 zł? a różnica jest o ponad 12 000 zł?

Bezzasadne różnice w wycenie parteru:

Ściany:
Z24............12 350,32 zł
Z84............21 416,48 zł
Jakie jest uzasadnienie tej różnicy skoro ściany parteru w obu budynkach praktycznie niczym się nie różnią?

Bezsensowna wycena poddasza:

Ściany konstrukcyjne na poddaszu?
Z24 i Z84 - w projekcie nie ma ścian konstrukcyjnych na poddaszu, ale za to są w wycenach. Na poddaszu są tylko ściany działowe.

Kominy
Skąd taka różnica w budowie kominów? W obu projektach jest tylko jeden komin - jednakowy!
Dodatkowa łazienka na poddaszu ma wentylację z kanałów stalowych wyprowadzanych na dach.

Pokrycie dachu
Gigantyczna różnica (z84 ma minimalnie większą powierzchnię dachu wynikającą z większego kąta nachylenia, ale ma okna dachowe, więc powierzchnia krycia jest mniejsza - nawet, jeżeli doliczone są okna dachowe do wartości dachu w z84 (8 szt. - przyjmijmy po 2000 zł z montażem = 16000 tyś) to różnica 49 tyś jest mocno przesadzona!

Inne bzdury w kosztorysach:

Stolarka okienna - jeżeli okna dachowe są w wycenie dachu (jw) to nie ma żadnej różnicy w oknach - a w wycenie różnica prawie 100%

Elewacja - czym różnią się elewacje? Niczym, co by uzasadniało różnicę w wycenie ponad 100%

Taras - identyczne tarasy a różnica w cenie ponad 400%


Wniosek.... nie da się porównać przy takiej jakości kosztorysów...

Pozdrawiam
Marek Modrzewski
http://www.remiz.com.pl

 

Link do komentarza
Cytat

Pisząc to co napisałeś, na czym się opierałeś ?
Zapewne na rysunkach poglądowych, nawet nie zajrzałeś do przekroju A-A.
Oczywiście, że są błędy, tyle, że dla takich porównań, są one nieistotne.



Przepraszam, ale nie za bardzo rozumiem skąd Twoja pewność, że nie zajrzałem do przekroju A-A.

A jak myślisz, na czym się opierałem?

Skąd wg Ciebie wiem:
- że ławy są szersze w z84?
- jaki jest kąt nachylenia dachu w obu projektach?
- że niczym nie różnią się przekroje PG1?
- że ściany i izolacje są jednakowe?
Otóż wiem to z analizy tych samych rysunków, które Ty komentujesz...między innymi z przekroju A-A

"do takich porównań"? Czyli jakich?

Twierdzenie, że jak jest po 1650 zł/m2 pow. netto to jest ok jest też bezzasadne w przypadku tych projektów.

Dom partery z poddaszem nieużytkowym jest zawsze dużo droższy w przeliczeniu na m2 powierzchni a wynika to z tego, że pewne koszty są w nim ponoszone nie zależnie od tego czy poddasze jest użytkowe czy nie. Np. pokrycie dachu jest kosztem, który rozkłada się na mniejszą powierzchnię. Np. okna i drzwi parteru, których koszt rozkłada się na mniejszą powierzchnię. Np. koszty tarasu, koszty podkładów na gruncie pod posadzki parteru, koszty instalacji podposadzkowych takich jak kanalizacja na parterze, koszty instalacji i wyposażenie kuchni, która jest jedna nie zależnie od tego czy z poddaszem użytkowym czy bez...

Starałem się odpowiedzieć jak najlepiej na postawioną kwestię czy da się porównać te dwie wyceny....
Ale oczywiście nie roszczę sobie pretensji do nieomylności.

Może chciałbyś mi wyjaśnić, czego to takiego istotnego nie zauważyłem na przekroju A-A co uzasadniałoby Twoje stwierdzenie?

Zawsze chętnie się uczę, więc będę wdzięczny za szersze wyjaśnienia.


Pozdrawiam
Marek Modrzewski Edytowano przez remiz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bo ta adaptacja parterówki na dom z poddaszem, to typowe przeniesienie dachu z innego projektu.
Bo z przekroju A-A wynika, że nie uwzględniono w nim wszystkich niezbędnych zmian konstrukcyjnych na parterze, które są niezbędne przy adaptacji na budynek z poddaszem.
Bo zapewne „wytwórca” tych kosztorysów, robił wycenę na podstawie projektów rzeczywistych, a nie „rysunków poglądowych”.

Teoretycznie koszt wybudowania 1m2 powierzchni netto w budynku parterowym powinien być wyższy niż w budynku z poddaszem użytkowym.
Ale realnie, koszt 1m2 powierzchni użytkowej, jest wyższy lub taki sam, bo większy jest nakład robocizny w przeliczeniu na uzyskany 1m2 powierzchni użytkowej.
Praktycznie taniej wychodzi postawienie domu z 2 kondygnacjami, niż domu z poddaszem użytkowym – oczywiście o takiej samej (uzyskanej) powierzchni użytkowej.
Oczywiście pomijam budowanie w systemie gospodarczym, bo tego nijak nie idzie skalkulować.
Link do komentarza
Cytat

Bo ta adaptacja parterówki na dom z poddaszem, to typowe przeniesienie dachu z innego projektu.
Bo z przekroju A-A wynika, że nie uwzględniono w nim wszystkich niezbędnych zmian konstrukcyjnych na parterze, które są niezbędne przy adaptacji na budynek z poddaszem.
Bo zapewne „wytwórca” tych kosztorysów, robił wycenę na podstawie projektów rzeczywistych, a nie „rysunków poglądowych”.



No cóż... nadal piszesz same ogólniki....bez konkretów

Przeniesienie dachu z innego projektu....zapewne...tak się szybko robi projekty...
Takie przeniesienie jest zwyczajną sprawą...
nie prowadzimy tu dyskusji o projektowaniu

Nie zmienia to w niczym faktu, że kosztorysy są źle zrobione.


Jakich to zmian konstrukcyjnych nie uwzględniono?

http://www.z500.pl/res/rysunki/Z24_rysunek_szczegolowy.pdf
http://www.z500.pl/res/rysunki/Z84_rysunek_szczegolowy.pdf

....czy możesz podać jakiś przykład?
Wieńce są, belki są, to, jakie jeszcze zmiany są potrzebne i jak te zmiany wg Ciebie wpłyną na różnice w kosztorysach, które wcześniej omówiłem...jakieś konkrety, które by wskazywały na taką różnicę w wycenie ścian parteru:
Z24............12 350,32 zł
Z84............21 416,48 zł

Czym wg Ciebie będą się różniły rzeczywiste projekty, aby uzasadniały:
- wycenę ścian konstrukcyjnych poddasza, których nie ma i nie będzie?
- większy koszt stolarki okiennej na parterze, mimo że jest jednakowa w obu projektach?
- czym będą się różniły, aby uzasadniały takie różnice w kosztach stanu zero:
Z24......... 29797,61 zł
Z84......... 65089,29 zł
- czym będą uzasadnione RÓŻNICE w wycenie kominów?
- czy będzie uzasadniona różnica o 49 tyś w wycenie konstrukcji i pokrycia dachu?
- czym będą się różnić elewacje, co by uzasadniało różnicę w wycenie o ponad 100%?

Jest pewna zasadnicza różnica między Twoim punktem widzenia a moim
Miałem w ręku dużo projektów domów katalogowych, również z Z500... rysunki z dokumentacji architektonicznej niczym specjalnym się nie różnią od tych, które są dostępne na stornie www.... poza tym, że są w skali. Nie ma potrzeby żeby się różniły. Trzeba dodać pełniejszy opis, część konstrukcyjną i instalacyjną (parę kresek na rzutach) i jest gotowy projekt katalogowy, który dopiero po adaptacji do warunków lokalnych stanie się projektem budowlanym.

Jak widać po ilości moich postów mało się wypowiadam na forum. Jeżeli już zdecyduję się coś skomentować to staram się, aby była to wypowiedź rzetelna.

Różnica w tych wycenach szacunkowych ("kosztorysach") bierze się zapewne z tego, że były one sporządzane wg wskaźnika z m2 (p.u. lub p.n.), a nie wg dokumentacji projektowej. Wskaźnik został wrzucony do tabelki i wygenerował koszty z podziałem na etapy robót wg udziału procentowego dla poszczególnych etapów. I dlatego są takie nonsensy przy porównywaniu tych wycen.

Mam nadzieję, że ta dyskusja była przydatna dla głównego tematu tego wątku:
"Czy kosztorysy budowy przy projektach są realne?"


Pozdrawiam
Marek Modrzewski
http://www.remiz.com.pl



Link do komentarza
Cytat

Witam,

czy kosztorysy podawane przy projektach domów są realne? czy często sie praktykuje podając tam ceny netto? czy można załozyc kupując swój wymażony projekt, że koszt budowy domu bedzie taki jaki podaja ???


NIE!!!!

W lutym tego roku szukałem jeszcze jakiegoś starego domu..... Na szczęście na oględziny którejś z rzędu rudery zabrałem kumpla. Zacząłem myśleć o domu funfel nówka nie śmigana i co: te całe kosztorysy to są o kant dup#y potłuc....

A już nie długo poczytasz mój blog budowlany:)
Link do komentarza
Cytat

Bo konsumując temat przewodni – takie kosztorysy (projektów typowych) nie mogą być realne.
One pokazują tylko rząd wielkości.

A każdy kosztorys, nawet najrzetelniej wykonany, można podważyć – i to bez specjalnych „zabiegów”., w tą lub w tamta stronę.




Rząd wielkości?
Dla mnie jak się przyrówna coś nierealnego do czegoś bardziej nierealnego to to pierwsze nie stanie się przez to bardziej realne. Jeśli każdy kosztorys jest wzięty z sufitu to co można porównywać?

Wytłumaczyliście mi jak się oblicza te kosztorysy, tyle że one nic nie mówią, bo jeśli to jest tylko wskaźnik x p.n (lub p.u.) to bez znaczenia jest to czy budynek ma strop betonowy, 100 wykuszy, balkony i 10 kominów. Jeśli będzie miał powierzchnię taka jak dom z prostą bryłą, bez udziwnień to oba w kalkulacjach wypadną identycznie, a w rzeczywistości wyjdzie kosmiczna różnica.


Link do komentarza
Kosztorys, to tylko koszt materiałów i robocizna na danym terenie. Jaki to problem aby samemu (z grubsza) obliczyć ?
Dane np. wielkość dachu masz w projektach, m2 ścian zewnętrznych i wewnętrznych, bez problemu wyliczysz sobie z rzutów.
Ilość okien i drzwi też do ustalenia.
Wylicz sobie z kilku projektów podstawiając takie same koszty jednostkowe materiału i robocizny, wylicz koszt 1m2 powierzchni użytkowej, a będziesz miał realne porównanie.
Dla Twoich celów wystarczające, choć zapewne zdziwisz się bo odkryjesz, że na koszt domu, największy wpływ ma jego powierzchnia.
Skoro podane przy projektach Ci nie pasują – wylicz sobie sam, a nie szukaj kwadratowych jaj.
Link do komentarza
Cytat

Kosztorys, to tylko koszt materiałów i robocizna na danym terenie. Jaki to problem aby samemu (z grubsza) obliczyć ?
Dane np. wielkość dachu masz w projektach, m2 ścian zewnętrznych i wewnętrznych, bez problemu wyliczysz sobie z rzutów.
Ilość okien i drzwi też do ustalenia.
Wylicz sobie z kilku projektów podstawiając takie same koszty jednostkowe materiału i robocizny, wylicz koszt 1m2 powierzchni użytkowej, a będziesz miał realne porównanie.
Dla Twoich celów wystarczające, choć zapewne zdziwisz się bo odkryjesz, że na koszt domu, największy wpływ ma jego powierzchnia.
Skoro podane przy projektach Ci nie pasują – wylicz sobie sam, a nie szukaj kwadratowych jaj.



ja tak właśnie robiłem...
jak miałem już projekt, to rzuty rozesłałem do hurtowni materiałów - dostałem ceny materiałów
tak samo okna,drzwi
robociznę też miałem wycenioną, bo rozmawiałem już wcześniej z wykonawcami.
do tych moich wyliczeń dodałem 20% (bo nie jesteśmy w stanie uwzględnić np 30kg gwozdzi lub innych dupereli, które mogą sporo kosztować) i dostałem w dosyć dobrze przybliżony kosztorys
dla moich celów wystarczający
Link do komentarza
Cytat

Kosztorys, to tylko koszt materiałów i robocizna na danym terenie. Jaki to problem aby samemu (z grubsza) obliczyć ?
Dane np. wielkość dachu masz w projektach, m2 ścian zewnętrznych i wewnętrznych, bez problemu wyliczysz sobie z rzutów.
Ilość okien i drzwi też do ustalenia.
Wylicz sobie z kilku projektów podstawiając takie same koszty jednostkowe materiału i robocizny, wylicz koszt 1m2 powierzchni użytkowej, a będziesz miał realne porównanie.
Dla Twoich celów wystarczające, choć zapewne zdziwisz się bo odkryjesz, że na koszt domu, największy wpływ ma jego powierzchnia.
Skoro podane przy projektach Ci nie pasują ? wylicz sobie sam, a nie szukaj kwadratowych jaj.



Kwadratowych jaj nie szukam, szukam projektu domu 120-140 m2, funkcjonalnego i taniego w budowie. I przy tej powierzchni różnice w kosztorysach są czasami ogromne. I nie wiem, który jest bardziej realny. A w związku z tym nie wiem czy w ogóle stać mnie na budowę domu. Pisałeś, że 1500-2000 zł/m2 to są przybliżone koszty budowy. Czyli 240-280 tys za dom. Do tego, wg niektórych osób, trzeba dodać 50%. Czyli wychodzi 360-420 tys. zł.

Kogo nie zapytać to podaje inną wartość (oczywiście dla podobnego budynku w podobnym standardzie).

i komu tu wierzyć? Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Na jednej stronie podają takie ceny za m2 ściany, czy to sa ceny realne?
koszty budowy

Kalkulacja kosztu budowy w systemie
thermomur
oraz innych systemach
o podobnych wartościach termicznych
Kalkulacja z 20-02-2012



Ś C I A N A


Ściana thermomur - grubość 25 cm k = 0,28 W/m2K
- waga 1 m2 : 250 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Element system TH 250 110,46 zł
Cement portlandzki CEM 11,70 zł
Piasek - ziarno do 2 mm 0,42 zł
Żwir - ziarno 2 do 8 mm 0,71 zł
Stal zbrojeniowa 8 mm 5,60 zł
CENA 1m2 117,19 zł

UWAGA! Zamieszkanie w domu możliwe po trzech miesiącach od postawienia ścian.

Ściana thermomur - grubość 30 cm k = 0,20 W/m2K
- waga 1 m2 : 250 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Element system TH 300 160,77 zł
Cement portlandzki CEM 11,70 zł
Piasek - ziarno do 2 mm 0,42 zł
Żwir - ziarno 2 do 8 mm 0,71 zł
Stal zbrojeniowa 8 mm 5,60 zł
CENA - - 1m2 179,20 zł

UWAGA! Zamieszkanie w domu możliwe po trzech miesiącach od postawienia ścian.

Ściana thermomur - grubość 40 cm k = 0,12 W/m2K
- waga 1 m2 : 250 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Element system TH 400 202,75 zł
Cement portlandzki CEM 11,70 zł
Piasek - ziarno do 2 mm 0,42 zł
Żwir - ziarno 2 do 8 mm 0,71 zł
Stal zbrojeniowa 8 mm 5,60 zł
CENA - - 1m2 221,18 zł

UWAGA! Zamieszkanie w domu możliwe po trzech miesiącach od postawienia ścian.

Ściana thermomur - grubość 45 cm k = 0,10 W/m2K
- waga 1 m2 : 250 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Element system TH 450 227,48 zł
Cement portlandzki CEM 11,70 zł
Piasek - ziarno do 2 mm 0,42 zł
Żwir - ziarno 2 do 8 mm 0,71 zł
Stal zbrojeniowa 8 mm 5,60 zł
CENA - - 1m2 245,91 zł

UWAGA! Zamieszkanie w domu możliwe po trzech miesiącach od postawienia ścian.

- Ściany jednowarstwowe -

Ściana POROTHERM - grubość 44 cm k = 0,28 W/m2K
- pustak POROTHERM SI: 44 cm
- waga 1 m2: 380 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Pustak 44 SI 154,56 zł
Zaprawa termoizolacyjna 37,84 zł
CENA - - 1m2 192,40 zł

UWAGA! Prace murarskie należy zlecić specjaliście.
Ściany jednowarstwowe w praktyce pękają na skutek temperatur ujemnych - wymagają docieplenia zewnętrznego
ZAMIESZKANIE W DOMU MOŻLIWE PO JEDNYM SEZONIE GRZEWCZYM

Ściana POROTHERM - grubość 44 cm k = 0,23 W/m2K
- pustak POROTHERM EKO + Profi: 44 cm
- waga 1 m2: 380 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Pustak 44 EKO + Profi 205,60 zł
Zaprawa termoizolacyjna 37,84 zł
CENA - - 1m2 243,44 zł

UWAGA! Prace murarskie należy zlecić specjaliście.
ZAMIESZKANIE W DOMU MOŻLIWE PO JEDNYM SEZONIE GRZEWCZYM
Każda ściana jednowarstwowa wykonana w dowolnym systemie,
narażona jest na pękanie i nieszczelność - w efekcie zmiany pór roku.

- Ściana tradycyjna trójwarstwowa -

Ściana POROTHERM - grubość 46,5 cm k = 0,28 W/m2K
- pustak POROTHERM: 25 cm
- styropian FS-20: 10 cm (wkładka ocieplająca)
- pustak POROTHERM: 11,5 cm
- waga 1 m2: 380 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Pustak 25 P+W 78,97 zł
Styropian FS 15 -10 cm 16,20 zł
Pustak 11,5 P+W 52,16 zł
Zaprawa termoizolacyjna 31,39 zł
CENA - - 1m2 177,75 zł

UWAGA! Prace murarskie należy zlecić specjaliście.
Koszt klejenia 2 warstw ściany porotherm.
ZAMIESZKANIE W DOMU MOŻLIWE PO JEDNYM SEZONIE GRZEWCZYM

- Ściany dwuwarstwowe -

Ściana POROTHERM - grubość 40 cm k = 0,28 W/m2K
- pustak POROTHERM: 25 cm
- styropian FS-20: 15 cm (docieplenie)
- waga 1 m2: 260 kg

MATERIAŁ cena BRUTTO
Pustak 25 P+W 81,18 zł
Zaprawa termoizolacyjna 21,50 zł
Styropian frezowany FS-20 -15 cm 29,85 zł
Klej do styropianu 7,50 zł
Kołki mocujące styropian 21,40 zł
CENA - - 1m2 161,43 zł

UWAGA! Koszty robocizny murowania ściany wzrosną dodatkowo o czas lub cenę prac związanych z nałożeniem warstwy styropianu
- ściana nie spełnia normy dźwiękowej i normy ściany osłonowej -
Konstrukcja ściany zewnętrznej 25 cm wymaga usztywnienia w postaci ramy żelbetowej (słupy i belki w ścianie).
ZAMIESZKANIE W DOMU MOŻLIWE PO JEDNYM SEZONIE GRZEWCZYM

Ściana beton komórkowy - grubość 37 cm k = 0,28 W/m2K
- bloczek beton komórkowy: 24 cm
- styropian FS-20: 13 cm (docieplenie)
- waga 1 m2: 220 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Pustak SOLBET (cena z 01-01-2011) 84,23 zł
Zaprawa termoizolacyjna 4,50 zł
Styropian frezowany FS-20 -13 cm 25,87 zł
Klej do styropianu 7,50 zł
Kołki mocujące styropian 21,40 zł
CENA - - 1m2 143,50 zł

UWAGA! Koszty robocizny murowania ściany wzrosną dodatkowo o czas lub cenę prac związanych z nałożeniem warstwy styropianu
Ściana dla stabilności konstrukcji wymaga wzmocnienia betonowymi zbrojonymi słupami i belkami (nie uwzględniono w kalkulacji).
Betony komórkowe zawierają tlenki aluminium i popioły z elektrociepłowni
- zamieszkanie w domu jest możliwe po dwóch sezonach grzewczych -
Konstrukcja ściany zewnętrznej 24 cm wymaga usztywnienia w postaci ramy żelbetowej (słupy i belki w ścianie).

Do góry

D A C H

Dach thermomur k = 0,23 W/m2K
- krokiew: 14 cm
- ciężar konstrukcji 1m2: 12 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Krokiew h = 14 cm 11,90 zł
Element TH - 7 2,4 110,04 zł
CENA - - 1m2 121,94 zł

UWAGA! Dachówkę montujemy bezpośrednio na elementy TH - 7

- Dach tradycyjny -

Konstrukcja - grubość 33,2 cm k = 0,23 W/m2K
- łata: 5 cm
- kontrłata: 3 cm
- krokiew: 23 cm
- podbitka: 2,2 cm
- ciężar konstrukcji 1 m2: 53 kg

MATERIAŁ CENA BRUTTO
Łata 6x4 7,17 zł
Kontrłata 5x3 2,88 zł
Folia dachowa 10,19 zł
Krokwie h = 23 cm 27,89 zł
Wełna MEGAROCK 22 cm
(cena 22-06-2011) 66,24 zł
Folia paroizolacyjna 3,75 zł
Deskowanie 2,2 cm 12,10 zł
CENA - - 1m2 130,22 zł

UWAGA! Koszty robocizny wykonania konstrukcji krokwiowej wzrosną dodatkowo o czas lub cenę prac związanych z nabiciem folii, kontrłat, łat i deskowania.
Krokwie o wysokości h = 23 cm uzyskuje się często przez wykonanie nadbitek - jest to dodatkowy czas pracy lub jej cena.

Link do komentarza
Cytat

Kwadratowych jaj nie szukam, szukam projektu domu 120-140 m2, funkcjonalnego i taniego w budowie. I przy tej powierzchni różnice w kosztorysach są czasami ogromne. I nie wiem, który jest bardziej realny. A w związku z tym nie wiem czy w ogóle stać mnie na budowę domu. Pisałeś, że 1500-2000 zł/m2 to są przybliżone koszty budowy. Czyli 240-280 tys za dom. Do tego, w niektórych, trzeba dodać 50%. Czyli wychodzi 360-420 tys. zł.

Kogo nie zapytać to podaje inną wartość (oczywiście dla podobnego budynku w podobnym standardzie).

i komu tu wierzyć?



dlatego właśnie trzeba szukać ludzików, którzy budują takie same lub podobne domy- często publikują oni mniej lub bardziej szczegółowe koszta jakie ponieśli......sam wertowałem fora i szukałem dzienników budowy domów z poddaszem użytkowym o wielkości podobnej jak moja...czasami to jest trudne znaleźć coś podobnego (szczególnie w przypadku udziwnionych projektów) - ale jakiś punkt odniesienia znaleźć można zawsze
i moim zdaniem lepiej podążać tą drogą, niż wierzyć kosztorysom...
Link do komentarza
Cytat

dlatego właśnie trzeba szukać ludzików, którzy budują takie same lub podobne domy- często publikują oni mniej lub bardziej szczegółowe koszta jakie ponieśli......sam wertowałem fora i szukałem dzienników budowy domów z poddaszem użytkowym o wielkości podobnej jak moja...czasami to jest trudne znaleźć coś podobnego (szczególnie w przypadku udziwnionych projektów) - ale jakiś punkt odniesienia znaleźć można zawsze
i moim zdaniem lepiej podążać tą drogą, niż wierzyć kosztorysom...



Cytat ze strony jednego producenta
Wycena :

Cytat

Jako całość kalkulujemy ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz kompletne elementy stropowe na 1 m² powierzchni mieszkalnej. Przeciętnie 1 m² powierzchni mieszkalnej dla tych trzech elementów stanu surowego, które posiadają ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne, co daje do 80% oszczędności energii, wynosi 890 zł/m².

Link do komentarza
Prosta stodoła jest najtańsza – wszystkie inne „udziwnienia” podrażają.

Każde wykonanie kąta innego niż prosty w budowanej ścianie, podraża koszt wykonania tej ściany.

Jak działka „duża”, a lokalne przepisy nie wymagają dachu stromego, porterówka może wyjść taniej, niż dom z poddaszem użytkowym (o takiej samej powierzchni użytkowej).

Im mniej powierzchni netto w stosunku do powierzchni użytkowej, tym tańszy budynek.

Ale ten (taki) sam budynek, o takiej samej powierzchni, wykonany z tych samych materiałów, w np. Warszawie może kosztować nawet ponad dwa razy więcej, niż np. w Bieszczadach.

Ps. Czerp z mądrości narodu, a naród rzecze: „jak musisz na kogoś liczyć, to licz na siebie”.
A ja dodam – sam sobie policz.
Link do komentarza
kiedyś podawałem koszta dla mojego domu jakie mi wyszły....notabene, dom miesci się w twoim kryterium 120-140m2 - mój ma dokładnie 130m2 pow. użytkowej(tyle że mam podpiwniczenie po całości 75m2+garaż 50m2)
koszt SSZ (stan surowy z drzwiami zewnętrznymi i oknami) wyszedł mnie około 160tys.
przeliczając na pow. użytkową koszt 1m2=1230zł
przeliczając na pow. całkowitą (130m2+piwnica75m2+garaz 50m2) koszt 1m2=627zł/m2
oba to są koszty realne dla mojego domu Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

kiedyś podawałem koszta dla mojego domu jakie mi wyszły....notabene, dom miesci się w twoim kryterium 120-140m2 - mój ma dokładnie 130m2 pow. użytkowej(tyle że mam podpiwniczenie po całości 75m2+garaż 50m2)
koszt SSZ (stan surowy z drzwiami zewnętrznymi i oknami) wyszedł mnie około 160tys.
przeliczając na pow. użytkową koszt 1m2=1230zł
przeliczając na pow. całkowitą (130m2+piwnica75m2+garaz 50m2) koszt 1m2=627zł/m2
oba to są koszty realne dla mojego domu


icon_biggrin.gif realne oczywiście w określonym czasie i miejscu


Ale zaczynam rozumieć (mam nadzieję) te zagadnienia Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W marcu/kwietniu br myślałem jeszcze o postawieniu domu w technice szkieletowej. Po wstępnym wyborze projektu rozesłałem maile do firm zajmujących się wykonawstwem w/w oraz do kilku bliższych fatygnąłem się osobiście. Różnice w kosztorysach na stan surowy otwarty były kolosalne, że o stanie "pod klucz" nie wspomnę. Ja rozumiem, że jedna firma używa innych, lepszych, materiałów ale te różnice mogą zniechęcić do budowy czegokolwiek - jak znajdę to przytoczę rozpiętość cenową dla konkretnego projektu. Ponieważ różne czynniki spowodowały zmianę pomysłu na budowę "tradycyjną" tak więc chwilowo wiem, że różnica w samej robociźnie za stan surowy otwarty wynosi na tę chwilę 12000PLN - i mówimy tu o firmach budowlanych a nie "mietkach z za płotu". Tak więc moim zdaniem kosztorysy podawane na stronach są jakby to rzec... Czysto orientacyjne.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Można się śmiało liczyć z tym, że takie kosztorysy są zaniżone, w końcu wtedy projekt staje się bardziej atrakcyjny. Najlepiej zrobić kosztorys na podstawie danych z sekocenbud lub wykorzystać gotowe zestawienia cen dostępne w internecie i na tej podstawie sobie oszacować prognozowane koszty.
Link do komentarza
Cytat

Można się śmiało liczyć z tym, że takie kosztorysy są zaniżone, w końcu wtedy projekt staje się bardziej atrakcyjny. Najlepiej zrobić kosztorys na podstawie danych z sekocenbud lub wykorzystać gotowe zestawienia cen dostępne w internecie i na tej podstawie sobie oszacować prognozowane koszty.



niestety wciąż patrzymy tylko na (sugerowaną albo i oczekiwaną) cenę realizacji jako kryterium wyboru projektu więc pracownie chcą czymś kusić. W sekocenbudzie jest domów do wyboru do koloru, więc jest z czego wybrać, niestety nie są te opracowania dostępne w internecie ale może to i dobrzr


Cytat

Koszty wskaźnikowe są jak najbardziej realne - praktyka to wykazuje (oczywiście, dla brył prostych)



dokładnie, proste domy są najbardziej popularne i najprostsze do skalkulowania. Każde udziwnienie to dodatkowe $

Cytat

a co myślicie o kosztorysie tego projektu? http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/16026-bastek.html
przymierzamy się do wybudowania domu, zastanawiamy się, z jakich materiałów, aby było tanio, ale na przyzwoitym poziomie. Może jakieś wskazówki dla początkujących?



jakim kosztorysie? tam nie ma nic, nawet oczekiwanej kwoty za jaką chciałoby się go wybudować Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A wszędzie mówią że do podanego kosztorysu dodaj minimum z 50%



nie wszędzie, to w głównej mierze zależy od poprawności przedmiaru robót. Jeśli przedmiar jest wykonany prawidłowo i jest wszystko policzone to się zmieścisz w tej kwocie. Jeśli przedmiar jest zrobiony nie prawidłowo to połowy rzeczy będzie brakować w koszcie i to powoduje, że się nie zmieścisz (już pisałem o tym w innym temacie). Należy też zwrócić uwagę na pseudo kosztorysy w których przyjęto (nie obliczono) wartość icon_cool.gif

Niestety przedmiary sporządzone prawidłowo i nie prawidłowo spotkasz w największych pracowniach w Polsce icon_evil.gif
Link do komentarza
Cytat

:wallbash: czyli żeby sprawdzić fachowość i rzetelność projektanta to muszę stać się prawie biegłym w sprawach projektowania i kosztorysowania?
taka nasza :fahne2_pl: rzeczywistość



to może inaczej:
przy projektach indywidualnych fachowością i rzetelnością to bym się najmniej martwił bo wybierając "tego" architekta to "czymś" się kierujesz oprócz ceny. I teraz kwestia czy architekt tnie koszty wszędzie gdzie się da, bo część architektów robi samemu kosztorysy z różnym skutkiem, część architektów zleca kosztorys. Jeśli ma sprawdzonego kosztorysanta (nie zawsze najtańszy) to będzie kosztorys kompletny jeśli za każdym razem szuka lub ma najtańszego w mieście to z kosztorysem bywa różnie.

przy projektach katalogowych to pracownie bardzo często (prawie zawsze) mają stałą współpracę z kosztorysantem. I teraz WSZYSTKO ZALEŻY OD PODEJŚCIA PRACOWNI. Można zrobić prawidłowo kosztorys i zamieścić go na stronie tylko najprawdopodobniej nie będziemy (lub będziemy mało) konkurencyjny z innymi pracowniami, a potencjalny inwestor patrzy na koszty realizacji. Wybór należy do pracowni. Najgorsze co może być to źle wykonany przedmiar robót, który jest zrobiony "po łepkach" wbrew zasadom przedmiarowania (wtedy nie zgadza się i koszt robocizny i ilość materiałów). Jeśli pracownia zaniża stawkę roboczogodziny czy stosuje ceny minimalne to to jeszcze przejdzie. Wiadomo, że jedna ekipa weźmie więcej druga mniej, jak kupujemy materiały to też staramy się kupić jak najtaniej (materiał ten sam) więc z cen minimalnych też można wybrnąć. ale PODSTAWĄ JEST PRAWIDŁOWO ZROBIONY PRZEDMIAR ROBÓT.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Moim zdaniem kosztorysy są średnio realne... U nas w każdym razie rozbieżność była spora. Myślę, że jeśli chodzi np. o ceny pustaka ceramicznego to duże znaczenie ma lokalizacja. W moim województwie średnio ceny są wysokie, wyższe niż np. w Wielkopolsce. Nie wiem z czego to wynika, stawiam na koszty transportu z cegielni albo mniejszą konkurencję składów budowlanych. To są wbrew pozorom znaczne różnice - szczególnie jak się kupuje 2K pustaków! A to nie jest do przewidzenia przy wstępnym kosztorysowaniu przez biuro projektowe...
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem kosztorysy są średnio realne... U nas w każdym razie rozbieżność była spora. Myślę, że jeśli chodzi np. o ceny pustaka ceramicznego to duże znaczenie ma lokalizacja. W moim województwie średnio ceny są wysokie, wyższe niż np. w Wielkopolsce. Nie wiem z czego to wynika, stawiam na koszty transportu z cegielni albo mniejszą konkurencję składów budowlanych. To są wbrew pozorom znaczne różnice - szczególnie jak się kupuje 2K pustaków! A to nie jest do przewidzenia przy wstępnym kosztorysowaniu przez biuro projektowe...



biuro projektowe sporządzając kosztorys bazuje na stawkach średnich lub minimalnych krajowych. W przypadku materiałów jeżeli np. występuje pustak ceramiczny to Inwestor może sobie wziąć Porotherm, Maxa czy jakiś inny z lokalnego rynku i cena będzie różna. Pracownia sporządzając kosztorys do "katalogowego" nie wie co będzie chciał Inwestor.
W przypadku robocizny, oprócz podziału stawki na średnią bądź minimalną są jeszcze stawki regionalne. Można sobie wybrać czy chcemy stawkę średnią z województwa np. mazowieckiego czy ze stolicy województwa czy z Warszawy. Tak, wiem, stolicą województwa jest Warszawa ale w jednym wypadku jest stawka średnia a w drugim stawka najczęściej wstawiana

Całkowicie odmiennie wygląda kwestia w przypadku projektów indywidualnych i kosztorysów do nich. Jeżeli jest współpraca na linii kosztorysant - Inwestor to jest możliwość dogrania wszystkich materiałów i szczegółów
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...