Skocz do zawartości

GWC i grawitacyjna wentylacja


Recommended Posts

Cytat

A jesteś pewien że opór nawiewnika jest na tyle duży, żeby powietrze zmieniło swoją chęć do szukania najkrótszej drogi ucieczki na zewnątrz?
Tym bardziej że to nadciśnienie będzie na poziomie 0.0003-0,001 bara


a ile wynosi podciśnienie w kominie wentylacyjnym? Opór nawiewnika (choćby w związku z jego przekrojem) jest zdecydowanie większy niż kratki/szpary wentylacyjnej w drzewiach i komina. Jak masz przebitą dętkę i napompujesz ją (np by sprawdzić miejsce przebicia) a później otworzysz wentyl to powietrze ucieka przez przebicie (bo bliżej) czy miejscem w którym ma najmniejszy opór (największy przekrój - wentyl)?

Cytat

Pomijając technikę i fizykę.
Po kiego czorta w pomieszczeniu 2 dziury nawiewne ?


Ponieważ z tego co przeczytałem przez GWC nie ma być podawane powietrze non stop tylko czasami.
Link do komentarza
Cytat

[...] Myślę że w zimie powietrze które i tak i tak będę musiał jakoś dostarczyć ( rozszczelnienie okien czy ew kratki podokienne)poprzez ten wymiennik ciepła będzie już trochę ogrzane np o 7-10 stopni.[...]

[...] myślę ze w domu zimą kiedy jest ciepło nagrzane powietrze ucieka przez kominy wentylacyjne i tworzy się podciśnienie wtedy jak rozszczelnimy dom ( podanie powietrza z GWC) to zostanie ono wessane do domu. Latem gdy brak podciśnienia - wydaje mi się że można użyć wentylatora i zimniejsze powietrze na silę wtłoczyć do domu



Zostają wiosna, jesień, chłodniejsze lato - poco chłodzić dostarczane powietrze gdy na dworzu jest 10-20 st . Aby dom ogrzewać?
Link do komentarza
Cytat

a ile wynosi podciśnienie w kominie wentylacyjnym? Opór nawiewnika (choćby w związku z jego przekrojem) jest zdecydowanie większy niż kratki/szpary wentylacyjnej w drzewiach i komina.



Przy delcie t 10 do 20K ciśnienie czynne u podstawy komina wentylacyjnego, o długości 5 do 10m, to kilka paskali. Latem jest praktycznie zerowe (a może być nawet „ujemne”).
Czyli latem, podciśnienie musi „przepchać” 5-10m słup powietrza w kominie wentylacyjnym (bo komin nie „zasysa”), nawiewnik takiego „bagażu” do przepchnięcia nie ma.


Cytat

Zostają wiosna, jesień, chłodniejsze lato - poco chłodzić dostarczane powietrze gdy na dworzu jest 10-20 st . Aby dom ogrzewać?



W takich okresach, po prostu otworzy okno icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Przy delcie t 10 do 20K ciśnienie czynne u podstawy komina wentylacyjnego, o długości 5 do 10m, to kilka paskali. Latem jest praktycznie zerowe (a może być nawet ?ujemne?).
Czyli latem, podciśnienie musi ?przepchać? 5-10m słup powietrza w kominie wentylacyjnym (bo komin nie ?zasysa?), nawiewnik takiego ?bagażu? do przepchnięcia nie ma.



icon_lol.gif czyli jak latem nie działa wentylacja grawitacyjna to jest ok, a jak nie działa wentylcja grawitacyjna z dodatkowym nawiewem przez GWC to już jest źle? icon_lol.gif A co za różnica czy nie działa z chłodniejszym powietrzem w domu czy z gorącym?

Cytat

W takich okresach, po prostu otworzy okno .



I powietrze z anemostatu pójdzie przez okno icon_lol.gif a jeśli wyjedzie na urlop to wróci do smrodu i zaduchu Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi. :bezradny:
Latem wentylacja grawitacyjna, to tylko złudzenie – zwłaszcza w domach jednorodzinnych.
Latem kiedy nie działa wentylacja grawitacyjna (bo nie ma prawa działać) działa wentylacja mechaniczna nawiewna.
GWC niejako wymusza zastosowanie wentylacji mechanicznej – tylko tyle i aż tyle.

Ps. Przy letnim wyjeździe na urlop, programator cyklicznie będzie włączał wentylatory na najniższym biegu i wróci do pachnącego mieszkania, w przeciwieństwie do domu z wentylacją grawitacyjną nawet z nawiewnikach.
Link do komentarza
To ja już nie bardzo wiem o co chodzi. Cortez ma dom z wentylacją grawitacyjną (WG) i chce podawać w dwóch miejscach ogrzane/zchłodzone powietrze przez GWC. Przecież nie będzie teraz kładł do każdego "czystego" pomieszczenia kanałów aby przerobić dom na wentylacjię mechaniczną (WM).
W związku z tym, że dom jest zaprojektowany i wybudowany z WG to jaki sens ma teraz przerabianie go na WM? Jeśli teraz działa WG to oznacza, że dom nie jest szczelny. Więc wasze założenia są błędne.

A jeśli dom nie jest szczelny to i tak (wg waszych postów) powietrze uciekać będzie "szparami" a nie przez kominy wentylacyjne, czyli WM też nie będzie prawidłowo działać

Moim zdaniem teraz nie ma sensu zmieniać WG na WM z powodu GWC, bo trzebaby za dużo zmieniać (kanały, uszczelnienie okien itp).


Co innego na etapie projektu lub generalnym remoncie, wtedy warto zastanowić się nad WM z powodów o których piszesz.
Link do komentarza
Cytat

A w swojej łaskawości zauważyłeś, że od #27 odpowiadam na pytania od kogoś innego ?

Corhez na swoje pytania otrzymał odpowiedź - widać wystarczającą, bo od 2 dni nic nie wpisał.

Czyli piszesz, a nie do końca znasz aktualne (omawiane) zagadnienie ?



Pytania od kogoś innego ale nadal na ten sam problem (jak do WG dołączyć dodatkowy nawiew przez GWC)
posty nr 31,32,35,44itd
Jeśli piszesz o czymś innym, to bez sensu ta dyskusja.
Cytat

Porównujesz nie ten zakres ciśnień.



Uprościłem, by pokazać że obieg powietrza będzie prawidłowy przy dodatkowym nawiewie przez GWC.


Z tym, że z Waszych ostatnich postow wynika, że piszecie o czymś zupełnie innym niż ja.

pozdr
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...