Skocz do zawartości

Szkodnik zżera mi więźbę


PeZet

Recommended Posts

Nocą słychać było chrupanie na schodach. W belce znalazłem miejsce chrupania. Białe larwy pod powierzchnią. Mączka drzewna.
Poczytałem - sytuacja jak z podręcznika.

spuszczel.pl
Cytat

Przeciętna szerokość chodników wygryzionych przez wyrośnięte larwy wynosi około 6 mm, z których może wysypywać się mączka drzewna. Czynność żerowisk najłatwiej jest określić w ciepłe dni lata (zwłaszcza lipcowe), kiedy larwy intensywnie żerują wydając charakterystyczne odgłosy drążenia drewna.



Wydłubałem, ucichło.
Ale niedawno to samo usłyszałem na poddaszu. W kilku miejscach.
Masakra.

Cytat

Spuszczel razi tylko martwe powietrznosuche drewno iglaste, nawet o wilgotności poniżej 10%. Zasiedla przede wszystkim więźby dachów, drewniane ściany wykonane w różnych konstrukcjach



Podobno preparatem HYLOTOX można gada ubić.
Co mam zrobić? Jak? Stetoskop i szukać miejsc? Strzykawką?


Pocieszające jest, że bydlę potrzebuje mniej więcej 50lat na przeżucie całej więźby.
Link do komentarza
Na innych forach od razu też kojarzyli z tym filmem...

NIE WIEM dlaczego, wszystkich ten temat bawi. Wszystkich prócz autorów wątków. A to akurat uważam, że jest zabawne - że bawią się wszyscy prócz autorów wątków. Nie bawi mnie tylko fakt, że autorem tego wątku jestem ja. Choć widzę w tym pewien komiczny potencjał.
Link do komentarza
Sądzę, że niemal wszystkie więźby sosnwe toczy spuszczel. Włazi w suche drewno, w już postawione konstrukcje. Najprewniej nawet szuszenie komorowe nic nie da, ani impregnacja ciśnieniowa, bo jest robiona przeci grzybom i ogniowi.
Przez ocieplenie połaci nie słychać chrupania.
A potem nadgryziona więźba puszcza... robi się nieszczelność... moknie wełna... grzyb... zimno na poddaszu... zacieki na gipskartonie... astma... mogiła.
Spuszczel. (I grzyb)
Link do komentarza
Więcej info o robactwie:
kołatek i spuszczel

o zwalczaniu:
http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=art&id=566

i Hylotox:
http://www.altax.pl/produkty/hylotox-q


Cena 100pln za 5l

Sposób stosowania:

* w celu zniszczenia larw preparat nanosić pędzlem na powierzchnię drewna powietrzno-suchego lub strzykawką bezpośrednio w otwory żerowania larw,
* w celu zabezpieczenia drewna preparat nanosić pędzlem na powierzchnię drewna powietrzno-suchego,
* w przypadku używania drewna pokrytego lakierem lub inną nieprzepuszczalną powłoką stosować nakłuwanie lub lakier zedrzeć,
* Nie rozpylać!
* zużycie przy zwalczaniu larw: 0,3 L/ 1 m2,
* zużycie przy zabezpieczaniu drewna: 0,1 L/ 1 m2.
Link do komentarza
W dwóch krokwiach je słyszę. I w słupie!

Jest jeszcze metoda mikrofalowa, albo jako usługa firm specjalistycznych, albo DiY:

porada kol. Last Rico:
Cytat

Proponuję nabyć na jakimś złomowisku starą kuchenkę mikrofalową i wyjąć z niej magnetron.
Magnetron trzeba umocować do jakiegoś kija i dopiero wtedy można włączyć go do prądu.
Chodzi o to, żeby się nie zbliżać bezpośrednio do pracującego magnetronu.
( Proszę to potraktować poważnie ! )

Teraz trzeba skierować i zbliżyć magnetron w kierunku zaatakowanych fragmentów dachu.
Larwy zawierające w sobie wodę, jako pierwsze zostaną podgrzane do temperatury
która je zniszczy, suchemu drewnu nic się nie stanie.



Cała dyskusja jest tutaj

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

W dwóch krokwiach je słyszę. I w słupie!

Jest jeszcze metoda mikrofalowa, albo jako usługa firm specjalistycznych, albo DiY:

porada kol. Last Rico:

Cała dyskusja jest tutaj


Nie ma sensu męczyc się samemu z pozbyciem się szkodników...domowe sposoby lub rozne preparaty moga pomoc lecz na chwilę... a problem znów powróci wiec lepiej skorzystac z uslug profesjonalnej firmy i rowniez slyszalam o metodzie mikrofaloej podobno jest rewelcyjna i znalazłam nawet filmik na youtube fimry ktora sie tym zajmuje, chyba warto zobaczyc: http://www.youtube.com/watch?v=PnWb1ktWeBI
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Podciągam temat.

Spuszczel nadal żyje w mojej więźbie.
Zeszłej jesieni (2013) zastosowałem ALTAX.
Małym wiertłem ponawiercałem otworki i strzykawką z igłą wsączyłem Altax w murłatę, słup i niektóre krokwie.
Tej wiosny (2014) obsmarowałem całą więźbę - murłatę, słupy i płatwie - starym drewnochronem.

Obawiam się jednak, że szkodnika nie wytępiłem.
Mam plan jak wytępić spuszczela

Jak wygląda cykl rozrodczy spuszczela?

Larwy żrą więźbę. Trwa to kilka lat.
Następnie wychodzą z drewna jako czarne podłużne chrząszcze.
Dochodzi do kontaktu seksualnego.
Samce zdychają, a samice wracają do więźby wyszukując nowe miejsca - takie, w których nie wyczuwają zapachu innych samic. Składają jaja w szczelinach i otworach, i zdychają.

Mój plan: przerwać cykl rozrodczy spuszczela

Mógłbym ocieplić poddasze i zamknąć więźbę gipskartonem, co zapewne rozwiązałoby sprawę. Jednak chwilowo brak mi takiej ilości środków nabywczych. A sezon rozrodczy spuszczela tuż tuż.

Chcę zatem owinąć więźbę folią, żeby uniemożliwić dojrzałym osobnikom wykaraskanie się z więźby i nawiązanie kontaktu z innymi osobnikami. Zdechną nim się zaczną zapładniać.
Żeby nie zakisić dachu, zdejmę folię po kilku miesiącach.

Czy to zadziała?
Czy ktoś może poradzić mi, co zrobić nie wydając majątku na mikrofalowe urządzenia? Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...