Skocz do zawartości

Koparka na gaz


RTE

Recommended Posts

Witam, nie znalazłem odpowiedniego działu dla maszyn budowlanych, jeżeli taki istnieje, to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie. Otóż nie wiem, czy zetknęliście się kiedyś z zagadnieniem LPG do diesla i korzyściami jakie daje przeróbka. Wiem, że takie rozwiązanie coraz bardziej popularne staje się w przypadku samochodów ciężarowych, ale w przypadku koparek jest chyba rzadko stosowane. Chciałem zapytać, czy ktoś z was miał może styczność z takim sprzętem, i czy taka instalacja faktycznie generuje oszczędności. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam, nie znalazłem odpowiedniego działu dla maszyn budowlanych, jeżeli taki istnieje, to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie. Otóż nie wiem, czy zetknęliście się kiedyś z zagadnieniem LPG do diesla i korzyściami jakie daje przeróbka. Wiem, że takie rozwiązanie coraz bardziej popularne staje się w przypadku samochodów ciężarowych, ale w przypadku koparek jest chyba rzadko stosowane. Chciałem zapytać, czy ktoś z was miał może styczność z takim sprzętem, i czy taka instalacja faktycznie generuje oszczędności. Pozdrawiam.



Ponoć taaaa ....

...osobiście miałem okazję z kia carn.. diesel na gaz blink.gif ... w kościach miała z milion , lało sie z niej jak z tatry icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

...osobiście miałem okazję z kia carn.. diesel na gaz blink.gif ... w kościach miała z milion , lało sie z niej jak z tatry icon_razz.gif



Nie wiem czy doczytałeś, ale chodziło mi o zagazowanie koparki. Osobówkę mam w gazie już od lat (Octavia) ale to benzyniak. Mnie interesuje przeróbka diesla.

Cytat

Słyszałem o przerabianiu (odprężaniu) starych traktorów.
Tyle że to było w czasach kiedy LPG kosztował 1,30-1,50zł zz litr



Też o tym słyszałem, nawet trochę czytałem. Ale na temat gazowania koparek póki co niewiele wiadomo. Na pewno to się opłaca przy ciągnikach siodłowych, bo przy spalaniu powiedzmy 32/100 oszczędności mogą być nawet powyżej 20%. Ale przy zwykłych "traktorach" czy koparkach w grę wchodzą motogodziny, a nie km. I właśnie dlatego liczyłem, że na forum budowlanym znajdzie się jakiś koleś, który sytuację naświetli.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

tylko dołożenie poza fabryką instalacji do "diesla" trochę ciągnie po kieszeni i trzeba zbilansować kiedy koszt montażu instalacji zwróci się



W przypadku samochodu ciężarowego ma szansę w nawet w dwa miesiące się zwrócić: http://youtu.be/9CMs7QxzUn8. Jeżeli chodzi o koparkę, to myślę, że maszyna pracująca mniej więcej po 10 godzin i spalająca ok. 30 l/h dziennie ma szansę w 2-3 miesiące.
Link do komentarza
Cytat

możesz mi podać jaki koszt instalacji przyjąłeś do obliczeń i jak to liczyłeś ?



Przyjąłem, że koszt instalacji będzie wynosił 12 tys. zł, tak jak w przypadku tego dafa z filmiku. Tylko że w dafie masz zwrot po 26 tys. km, a w koparce trzeba policzyć motogodziny. Drugie założenie, to cena ON = 5,80 zł (zaokroąglam, dzisiaj taką widziałem na stacji). Trzecie, że koparka będzie piła jakieś 30 l/h. Czwarte - że będzie pracowała przynajmniej 10 godzin dziennie.

30 l ON * 5,80 = 174 zł. Zakładając 15% oszczędności kwotowych = 26,10 zł oszczędności na godzinę. 12 000 zł / 26,1 = 459 godzin pracy / 10 godzin dziennie = 46 dni.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

tylko dołożenie poza fabryką instalacji do "diesla" trochę ciągnie po kieszeni i trzeba zbilansować kiedy koszt montażu instalacji zwróci się



Oczywiście, że najpierw trzeba policzyć, czy taka inwestycja w ogóle się opłaci, bo koszty są niemałe. Z drugiej strony przy paliwożernych koparkach ma to sens, bo wtedy instalacja szybciej się zwróci.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...