Skocz do zawartości

Koparka na gaz


RTE

Recommended Posts

Witam, nie znalazłem odpowiedniego działu dla maszyn budowlanych, jeżeli taki istnieje, to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie. Otóż nie wiem, czy zetknęliście się kiedyś z zagadnieniem LPG do diesla i korzyściami jakie daje przeróbka. Wiem, że takie rozwiązanie coraz bardziej popularne staje się w przypadku samochodów ciężarowych, ale w przypadku koparek jest chyba rzadko stosowane. Chciałem zapytać, czy ktoś z was miał może styczność z takim sprzętem, i czy taka instalacja faktycznie generuje oszczędności. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam, nie znalazłem odpowiedniego działu dla maszyn budowlanych, jeżeli taki istnieje, to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie. Otóż nie wiem, czy zetknęliście się kiedyś z zagadnieniem LPG do diesla i korzyściami jakie daje przeróbka. Wiem, że takie rozwiązanie coraz bardziej popularne staje się w przypadku samochodów ciężarowych, ale w przypadku koparek jest chyba rzadko stosowane. Chciałem zapytać, czy ktoś z was miał może styczność z takim sprzętem, i czy taka instalacja faktycznie generuje oszczędności. Pozdrawiam.



Ponoć taaaa ....

...osobiście miałem okazję z kia carn.. diesel na gaz blink.gif ... w kościach miała z milion , lało sie z niej jak z tatry icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

...osobiście miałem okazję z kia carn.. diesel na gaz blink.gif ... w kościach miała z milion , lało sie z niej jak z tatry icon_razz.gif



Nie wiem czy doczytałeś, ale chodziło mi o zagazowanie koparki. Osobówkę mam w gazie już od lat (Octavia) ale to benzyniak. Mnie interesuje przeróbka diesla.

Cytat

Słyszałem o przerabianiu (odprężaniu) starych traktorów.
Tyle że to było w czasach kiedy LPG kosztował 1,30-1,50zł zz litr



Też o tym słyszałem, nawet trochę czytałem. Ale na temat gazowania koparek póki co niewiele wiadomo. Na pewno to się opłaca przy ciągnikach siodłowych, bo przy spalaniu powiedzmy 32/100 oszczędności mogą być nawet powyżej 20%. Ale przy zwykłych "traktorach" czy koparkach w grę wchodzą motogodziny, a nie km. I właśnie dlatego liczyłem, że na forum budowlanym znajdzie się jakiś koleś, który sytuację naświetli.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

tylko dołożenie poza fabryką instalacji do "diesla" trochę ciągnie po kieszeni i trzeba zbilansować kiedy koszt montażu instalacji zwróci się



W przypadku samochodu ciężarowego ma szansę w nawet w dwa miesiące się zwrócić: http://youtu.be/9CMs7QxzUn8. Jeżeli chodzi o koparkę, to myślę, że maszyna pracująca mniej więcej po 10 godzin i spalająca ok. 30 l/h dziennie ma szansę w 2-3 miesiące.
Link do komentarza
Cytat

możesz mi podać jaki koszt instalacji przyjąłeś do obliczeń i jak to liczyłeś ?



Przyjąłem, że koszt instalacji będzie wynosił 12 tys. zł, tak jak w przypadku tego dafa z filmiku. Tylko że w dafie masz zwrot po 26 tys. km, a w koparce trzeba policzyć motogodziny. Drugie założenie, to cena ON = 5,80 zł (zaokroąglam, dzisiaj taką widziałem na stacji). Trzecie, że koparka będzie piła jakieś 30 l/h. Czwarte - że będzie pracowała przynajmniej 10 godzin dziennie.

30 l ON * 5,80 = 174 zł. Zakładając 15% oszczędności kwotowych = 26,10 zł oszczędności na godzinę. 12 000 zł / 26,1 = 459 godzin pracy / 10 godzin dziennie = 46 dni.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

tylko dołożenie poza fabryką instalacji do "diesla" trochę ciągnie po kieszeni i trzeba zbilansować kiedy koszt montażu instalacji zwróci się



Oczywiście, że najpierw trzeba policzyć, czy taka inwestycja w ogóle się opłaci, bo koszty są niemałe. Z drugiej strony przy paliwożernych koparkach ma to sens, bo wtedy instalacja szybciej się zwróci.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...