Skocz do zawartości

Pellet


mazi88

Recommended Posts

Witam
Zastanawiam się nad wymianą ogrzewania w swoim domu. Chodzę i szukam po sklepach informacji. Dzisiaj sprzedawca powiedział mi o "Pellet". Nic mi to nie mówi. Może mi ktoś powiedzieć czy warto takie coś stosować?? Jakie ceny?? Potrzebowałbym trochę informacji na ten temat od osób które tego używają
Link do komentarza
Cytat

Witam
Zastanawiam się nad wymianą ogrzewania w swoim domu. Chodzę i szukam po sklepach informacji. Dzisiaj sprzedawca powiedział mi o "Pellet". Nic mi to nie mówi. Może mi ktoś powiedzieć czy warto takie coś stosować?? Jakie ceny?? Potrzebowałbym trochę informacji na ten temat od osób które tego używają


Jaja sobie robisz?Sprzedawca Ci powiedział a Ty się go nie dopytałeś co jest?
O pellecie było tu trochę pisane,więc poszperaj na forum a znajdziesz. Co do cen to najprościej sprawdzić w necie, najtaniej wychodzi jak bierzesz całego Tira pelletu niekoniecznie musisz sam ,możesz ze sąsiadem. A opinie jak zawsze będą podzielone będzie tyle samo zwolenników co i przeciwników icon_biggrin.gif ,zadanie będziesz musiał wyrobić sobie sam.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Zastanawiam się nad wymianą ogrzewania w swoim domu. Chodzę i szukam po sklepach informacji. Dzisiaj sprzedawca powiedział mi o "Pellet". Nic mi to nie mówi. Może mi ktoś powiedzieć czy warto takie coś stosować?? Jakie ceny?? Potrzebowałbym trochę informacji na ten temat od osób które tego używają



Pellet do ogrzewania to tam gdzie nie ma gazu .
Link do komentarza
Codziennie mijam reklamę pelletu. U mnie tona kosztuje 730zł - czyli tyle co tona węgla.
O kaloryczności jednego i drugiego sobie doczytaj.
Generalnie Kocioł na pellet głównie stosowany jest w domach, gdzie nie ma miejsca na kotłownię.
Wstawiasz taki błyszczący kocioł do salonu i masz piecyk z czyściutkim opałem, po którym nie zostaje kupa popiołu.
Link do komentarza
Cytat

Wiadomo jacy są sprzedawcy w sklepach. Chciałbym też usłyszeć opinii osób które to używają.


Przecież dałem Ci linka do tematu a resztę sobie poszukaj bo było tu pisane a Ty widzę idziesz na łatwiznę i liczysz na mannę z nieba.
Link do komentarza
No to tak w skrócie, żeby kolega miał trochę info w tym temacie: pellet to biomasa, zatem paliwo odnawialne. Zawiera zazwyczaj mało popiołu i nie brudzi, więc jest to paliwo czyste. Koszty: zależnie od producenta. Zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale i na wartość opałową (której producent zza płota nie będzie w stanie Ci podać...). Ogólnie cenowo, przy dobrym paliwie, powinieneś wyjść porównywalnie z ekogroszkiem, a już z pewnością taniej niż przy opalaniu np. olejem. Masz dalsze pytania?
Link do komentarza
pellet gorszej jakości bywa czasami zanieczyszczony np piaskiem lub słomą co oczywiście zaniża deklarowaną kaloryczność (większe zuzycie), musi być przechowywany w suchym miejscu (pod wpływem wilgoci może się rozpadać w pył) i zużywa się go więcej niż eko groszku.

Jest za to czystszym, ekologicznym paliwem. Piece często wyposażone są w automatyczną zapalarkę co czyni je prawie bezobsługowymi (oprócz uzupełniania opału).
Link do komentarza
Cytat

pellet gorszej jakości bywa czasami zanieczyszczony np piaskiem lub słomą co oczywiście zaniża deklarowaną kaloryczność (większe zuzycie), musi być przechowywany w suchym miejscu (pod wpływem wilgoci może się rozpadać w pył) i zużywa się go więcej niż eko groszku.

Jest za to czystszym, ekologicznym paliwem. Piece często wyposażone są w automatyczną zapalarkę co czyni je prawie bezobsługowymi (oprócz uzupełniania opału).


Zbyt krótkim torem myślowym się kierujesz już w stronę pieca.
Pierwsze potrzebne informacje to ile mocy potrzebujesz , ile ciepłej wody itp. Dopiero wtedy zbadać dostępność mediów i wymagany komfort przez Ciebie.

Piece na pelet to generalnie drogie urządzenia. Ale z możliwością fajnej automatyki
Link do komentarza
Cytat

Pierwsze potrzebne informacje to ile mocy potrzebujesz , ile ciepłej wody itp.



Ok. Bo widze Kolego, ze sie znasz na rzeczy, to jak mylisz ile mocy bym potrzebowal na dom 150 m kw? Czy to za malo informacji? Czy trzeba wziac wiecej szczegolow pod uwage przy doborze mocy? Plus o co chodzi z ta ciepla woda? Zakladane zuzycie? Pozdrawiam serdecznie, 'zielony' ;)
Link do komentarza
Właściwie to wystarczy jedna wartość jaką podasz - zapotrzebowanie domu na ciepło.
Bo z samej powierzchni domu właściwie nic nie wynika bo może być bardzo różnie wybudowany.

Do mocy kotła należy doliczyć wartość potrzebną na przygotowanie CWU, a jej ilość zależna jest od ilości mieszkańców i sposobu gospodarowania nią
Link do komentarza
Cytat

Właściwie to wystarczy jedna wartość jaką podasz - zapotrzebowanie domu na ciepło.
Bo z samej powierzchni domu właściwie nic nie wynika bo może być bardzo różnie wybudowany.

Do mocy kotła należy doliczyć wartość potrzebną na przygotowanie CWU, a jej ilość zależna jest od ilości mieszkańców i sposobu gospodarowania nią



A w jaki sposob okreslic zapotrzebowanie domu na cieplo? Co to CWU? Plus powiedz mi moze czym sam palisz i czy masz pozytywne doswiadczenia z ta metoda? Nawet nie wiesz jak Twoje odpowiedzi sa pomocne, dzieki! icon_smile.gif Bo w internecie mozna czytac i czytac, ale jak ekspert odpowie na konkretne pytania, to zupelnie inna historia ;)
Link do komentarza
Zapotrzebowanie domu na ciepło policzysz min. w programach komputerowych typu OZC, poszukaj w wyszukiwarce. Albo poszukaj na forum audytora energetycznego policzy Ci. Jak sam nie dasz rady.

CWU - Ciepła woda użytkowa, czyli ciepła woda z kranu. Zapotrzebowanie średnio 3000kWh na rok dla 4 os.


Powiem szczerze, że w moim odczuciu i wg stanu wiedzy na dziś. Gdybym nie miał dostępu do gazu ziemnego to zdecydowanie kocioł na pellet.

1 kWh uzyskana z eko groszku to szacunkowo około 18 - 20 groszy.
1 kWh uzyskana z pelletu to szacunkowo około 20 - 21 groszy.
1 kWh uzyskana z gazu ziemnego to szacunkowo około 28 groszy - zależy jeszcze od spółki gazowniczej w regionie.

Zalety.

1 - Sam się rozpala i sam wygasza - jest najbardziej zbliżony do bezobsługowych źródeł ciepła.
2 - Popiół, niewielkie ilości, można śmiało do ogródka warzywnego jako nawóz wrzucić.
3 - Czysto w kotłowni - ludzie mają nawet w pralniach takie kotły zainstalowane.
4 - Dbasz o środowisko. Biomasa po spaleniu oddaje tyle samo CO2 ile pobrało za życia.
5 - Sąsiedzi są Ci wdzięczni, że ich nie będziesz podtruwał śmieciami i dymem z marnego węgla.
6 - Nie walczysz z zawleczkami tak jak przy podajnikach eko groszkowych.
7 - Mniejsza szansa , że trafisz na felerne paliwo.

Wady? Trzeba dokładać pellet do zasobnika. Raz na jakiś czas. Czas ten zależy od zapotrzebowania na ciepło Twojego domu.

Ekogroszek

1 - Popiół. Co z nim zrobisz? Wyrzucisz na drogę? Czy zapłacisz za utylizację na wysypisku?
2 - Pył i brud w kotłowni. Kurzy się jednak konkretnie. O np. pralni to raczej zapomnij.
3 - Raczej sam się nie rozpali i nie wygasi. Ty to musisz zrobić.
4 - Sprawność spalania daleka od biomasy.
5 - Dym.
6 - Większe szanse, że trafisz na "paliwo" marnej jakości.

Sam widzisz.... Zostaje Ci pellet icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Z tym ekspertem toś przesadził.
Jak przedmówca napisał, do określenia zapotrzebowania na ciepło domu najlepiej nadaje się program OZC.
Takie obliczenia pozwolą Ci dobrać moc źródła ciepła (kotła) + jakieś 2kW na przygotowanie CWU.

Możesz ewentualnie pójść na skróty (ale to zależy trochę od standardu cieplnego w jakim masz wybudowany dom) i skorzystać z danych zawartych w tym poście
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...st&p=308251

Nie będzie to szacowanie dokładne, ale na pewno da Ci pewien obraz co do wymagań cieplnych Twojego domu.
Link do komentarza
icon_biggrin.gif
Zasobnik to nic innego jak zbiornik zasypowy z którego na bieżąco jest pobierane paliwo do palnika.
W konstrukcja zintegrowanych największe mają chyba pojemność kolo 500l.
Po zasypaniu takiego pojemnika masz spokój przez kilka - kilkanaście dni w zależności od intensywności palenia.
Latem gdy taki kocioł jest wykorzystywany tylko na potrzeby przygotowaniu CWU, paliwo w zasobniku będziesz uzupełniał raz na półtora miesiąca, w międzyczasie raz opróżniając popielnik.
Link do komentarza
Oczywiście jak wiele razy w takich przypadkach nie ma ani słowa o tym w jakim standardzie cieplnym jest ten dom przykładowy wybudowany.
Ale nie o tym.
Na takie analizy porównujące koszty ogrzewania trzeba zawsze spojrzeć zdroworozsądkowo, tzn. kto je przygotował i dla kogo.
W tym przypadku są zamieszczone na stronie dystrybutora pomp ciepła, więc wiadomo kto to zestawienie wygrał i to ze spora przewagą.
Na stronach przedstawicieli innych technik wytwarzania ciepła w/w wyniki mogą się prezentować zgoła odmiennie, a już na pewno zważywszy że PCi jest naprawdę wspaniałym urządzeniem i jestem jej gorącym fanem, znajdzie się dopisek o kosztach inwestycyjnych jakie trzeba ponieś w przypadku konkurencji (w tym przypadku będzie to PCi).

Jeśli chodzi o koszty jednostkowe wytwarzania energii cieplnej w kWh taka analiza też nie musi być obiektywna.
Wystarczy zestawić swój najlepszy produkt z produktami klasy przeciętnej konkurencji, manipulując dodatkowo wartością opałową nośników energii i COP pompy ciepła.
Oj, coś mnie chyba wzięło na szukanie drugiego dna icon_smile.gif

PS
Każdy z tych nośników może być w określonych warunkach optymalny dla inwestora.
Nawet ogrzewanie elektryczne mimo wysokiego kosztu 1kWh ma szansę zaistnieć, pod warunkiem oczywiście spełnienia konkretnych wymogów. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dlatego podaj więcej informacji o swoim domu.
Kiedy budowany
Z czego ściany
Jak ocieplony
Z poddaszem ?
Ile osób będzie mieszkać ?
Tryb życia użytkowników tzn. praca w domu czy etat.
Kominek planowany ?

Oczywiście zakładam że to dom całoroczny a nie letniskowy icon_smile.gif

I nie odrzucaj ogrzewania elektrycznego. Ale o tym porozmawiamy jak bedzie więcej informacji icon_smile.gif

Aha, kotły na pelet są dogie i musisz mieć SUCHE miejsce na składowanie opału. Ale on podobno ładnie pachni tak więc może to być sypialnia icon_smile.gif

P.S. Nie mam nic wspólnego z żadnym źródłem grzania. Sam ohrzewam gazem miejskim i mi wychodzi koszt ogrzania na poziomie 27 gr za kWh. Ale mało go zużywam. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Aha, kotły na pelet są dogie i musisz mieć SUCHE miejsce na składowanie opału. Ale on podobno ładnie pachni tak więc może to być sypialnia icon_smile.gif


Suche miejsce będzie Ci potrzebne bez względu na to, czy palisz pelletem, węglem czy groszkiem. A o tych dwóch ostatnich nie powiesz, że ładnie pachną albo, że są czyste. Jeśli zatem musisz trzymać opał w sypialni, to może to być tylko pellet ;) Poza tym nigdy nie wiesz jak przechowywany był np. węgiel, i czy nie jest nasiąknięty wodą...
Link do komentarza
Cytat

ekogroszek możesz przykryć plandeką, pellet musisz trzymać w pomieszczeniu (tak słyszałem)



Witam!
Tak ekogroszek jak i pellet muszą być składowane w suchym i najlepiej zamkniętym miejscu.
Jedno jak i drugie pod wpływem wilgotności traci znacząco swoją kaloryczność i właściwości opałowe.
Pellety Stelmet jednak są pakowane w hermetycznie a każda paleta dodatkowo jest foliowana.
Dzięki temu nasz pellet ma taką kaloryczność jaką w chwili opuszczenia fabryki.
Ekogroszek składowany luzem podczas jego spożytkowywania ma o połowę niższą kaloryczność
niż ta podana przez producenta.
Ponadto popiołem z pelletu można nawozić ogródek, z ekogroszku nie! - odpada nam konieczność utylizacji!

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Link do komentarza
Cytat

Czy to może być zadaszona altana, albo domek narzędziowy? Nie planuję garażu, a w kotłowni najwyżej 1 t mi się zmieści.



W przypadku naszego pelletu może być to zadaszona altana lub drewutnia - opakowanie jest hermetyczne.


Pozdrawiam

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Edytowano przez Andrzej Wysocki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ludzie to są dzisiaj leniwi.....wystarczy tylko troche poszukać....
http://www.polishpellet.com/

z kolei na stronie
http://www.cenypaliw.eu/
piszą :
STELMET S.A. lubuskie 068 329 38 00 www.polishpellet.com
pelety drzewne, sprzedaż wyłącznie do dystrybucji
839,00zł brutto za 1 t w workach 15kg Lava
869,00 zł brutto za 1 t w workach 15 kg Olimp

ale żaden problem znaleźć dostawce
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&...ing=pellet+lava
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&...ng=pellet+olimp
dla chcącego, nic trudnego Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
tak kończąc jeszcze off topic - gdybym ja był taki leniwy, to pewnie miałbym dzisiaj piec z podajnikiem na ekogroszek - bo "wszyscy"w okolicy tak mają, a gazem to przecież "drogo ogrzewanie wychodzi", już nie wspominając,że przyłącze kosztowałoby 12tys zł.
Link do komentarza
Cytat

p. Andrzeju czy jest może jakiś dystrybutor pelletu w Kujawsko-Pomorskim? Najlepiej w pobliżu Bydgoszczy, dzięki!



W Kujawsko-Pomorskim - Bydgoszczy i okolicach, mamy następujące punkty dystrybucji:

PELLET-ON Bartłomiej Kubasik
ul. Morska 8
85-722 Bydgoszcz
0 52 324 20 48

PALEKO EKOLOGICZNE MATERIAŁY OPAŁOWE S.C.
ul. Łochowska 40
85-372 Bydgoszcz
509 159 738, 52-379-63-27

NEOTERMO
Ciele k. Bydgoszczy
ul. Toruńska 8
86-005 Białe Błota
52 581 96 94, kom. 0-667 688

RAFEKO
ul. Polna 1
87-100 Toruń
504135983

AGES Agnieszka Nyks-Urbanowicz
ul. Myśliwska 6
86-005 Białe Błota
661 618 232

Pozdrawiam


Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Edytowano przez Andrzej Wysocki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

ja ostatnio po korzystnej cenie kupiłem tonę peletu u dystrybutora stelmetu w Rudzie Śląskiej - Eco Liberty, także jeśli dobrze się poszuka, to jets to opłacalne.


Na http://www.polishpellet.com/ masz kontakt bezpośrednio do producenta, więc może nawet jeszcze trochę przyoszczędzisz. Generalnie warto poszukać, bo chociaż koszty ogrzewania pelletem są relatywnie niskie, to można mieć jeszcze taniej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Na http://www.polishpellet.com/ masz kontakt bezpośrednio do producenta, więc może nawet jeszcze trochę przyoszczędzisz. Generalnie warto poszukać, bo chociaż koszty ogrzewania pelletem są relatywnie niskie, to można mieć jeszcze taniej.




ja używam w swoim domu pelletu Lava, czasem Olimp i jestem zadowolony. Faktycznie jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, a do tego nie brudzi nie śmierdzi tak jak ekogroszek.
Link do komentarza
Cytat

idzie zima - opał drożeje, przyjdzie lato - cena spadnie



Dokładnie tak to wygląda. Cena opału jest płynna i często występują jej wahania.
Najbardziej opłacalnie jest zaopatrzyć się w większą ilość latem.
O kaloryczność naszych pelletów, podczas składowania w kotłowni nie ma obaw - są pakowane
hermetycznie, więc nie utracą swoich właściwości opałowych.


Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Link do komentarza
Nie mam na imię Andrzej icon_lol.gif ale powiem, że grzanie pelletem wychodzi czyściej i mniej obsługowo niż ekogroszkiem icon_biggrin.gif

Jeśli latem tanieje pellet, to latem też tanieje ekogroszek. Ekogroszek jest tańszym paliwem o lepszej kaloryczności, ale też jest za to dużo brudniejszym paliwem, który daje dużo więcej "nieekologicznego" popiołu. I trzeba go samemu rozpalać co w okresach przejściowych oraz latem jest mocno uciążliwe. Dlatego do ogrzewania CWU latem ludzie często wykorzystują grzałkę elektryczną. W piecach na pellet można zastosować zapalarkę, która pozwoli samoczynnie nagrzać wodę.
Porównując koszty grzania ekogroszkiem i pelletem trzeba o tym pamiętać.
W okresie zimowym groszek wyjdzie taniej. Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam
Zastanawiam się nad wymianą ogrzewania w swoim domu. Chodzę i szukam po sklepach informacji. Dzisiaj sprzedawca powiedział mi o "Pellet". Nic mi to nie mówi. Może mi ktoś powiedzieć czy warto takie coś stosować?? Jakie ceny?? Potrzebowałbym trochę informacji na ten temat od osób które tego używają


Pellet to taki rebus nie palette (bo to farba do włosów) no ewentualnie paleta np taka towarowa typu euro.
A tak na powaznie to takie trociny prasowane które dzięki modzie uchodza za ekonomiczne źródło ciepła icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Pisałem do Pana Wysockiego który ma na imię Andrzej ale również dziękuję za odpowiedź. Mam dylemat pompa czy piec na pellet. Pompa wygoda , piec na pellet cena. Gdyby pompa miała się zwrócić nie było by tematu a tak mam do myślenia i muszę się powoli uwijać. Pozdrawiam.



Kocioł na pellet , raczej nie ,opał jest stosunkowo za drogi do innych źródeł energii ,jeżeli gaz stanieje 10% jak obiecują to ,pellet pójdzie w odstawkę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...