Skocz do zawartości

Własny dom tylko z systemem inteligentnym


Recommended Posts

Gość PiotrNicosia
Gratuluję pomysłów i rozwiązań, przyszłościowych i słusznych. Jednak uważam że wydanie 100.000 złotych to przesada, prędzej się zestarzeje i zepsuje niż zwróci. Taka instalacja będzie miała sens montażu jeżeli będzie kosztować 20 tys, tymczasem tyle kosztuje sama rozdzielnia!? W przypadku domu w którym mieszka rodzina z dziećmi, wyłączanie choćby chwilowe ogrzewania niektórych pomieszczeń jest niepraktyczne..
Link do komentarza
Te ceny to jakieś chore są!! Wydanie prawie 100 tyś na elektryczną instalację??? Nie jest tego warte.To dom w surowym stanie jest postawiony. Tak jak napisał ktoś prędzej to max 20 tyś !! nie więcej..
Link do komentarza
Zgadzam sie z przedmowca. Wydanie 100.000 zl na "inteligentne zarzadzanie" do zbyt inteligentnych decyzji nie nalezy. Zakladam, ze przy wszystkich urzadzeniach dzialajacych w domu na okraglo 24 godziny na dobe, koszty zuzycia energii i tak bybyby nizsze na przestrzeni 20 lat niz oszczednosc dzieki zarzadzaniu energia plus ogromne koszty samej instalacji. Co do drugiej tezy mojego przedmowcy, to nie podzielam pogladu, ze wylaczanie ogrzewania niektorych urzadzeni w domu nie ma wiekszego sensu. Sma zastosowalem podobne rozwiazanie w moim domu za pomoca systemu Viessmann Vitohome 300, podzielilem dom na 9 stref ogrzewania z indywidualnym programowaniem tygodniowym i zdecydowanie ma sens obnizanie temperatury szczegolnie noca, w czesci dziennej na parterze (kuchnia, salon, gabinet, lazienka, wiatrolap, garaz), a w ciagu dnia, gdy domownicy opuszczaja sypialnie na pietrze, ma sens oddzielne regulowanie temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach (nie przebywam w mojej sypialni miedzy 7-17, dzieki z kolei miedzy 7-13, sypialnia goscinna pozostaje w wiekszosci pusta. Co wiecej termostaty w poszczegolnych pomieszczeniach inaczej reaguja na zmiany temperatury, w zaleznosci od tego, czy przebywaja w nich uzytkownicy, wiek ma sens regulacja temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach w zaleznosci od intensywnosci z nich korzystania. System Vitohome 300 wraz z niezbednych oprzyrzadowaniem to jakies 7500 zl dodatkowych kosztow, ale potrafi sie zwrocic juz po kilku latach uzytkowania..........
Link do komentarza
Znam Baronow, których stać na dom za 10 mln, co nie znaczy, że dysponują swoimi pieniędzmi bez umiaru I raczej wydają pieniądze na rzeczy, które przynoszą raczej wymierne korzyści. Chłopak chciał sobie przedłużyć...wiadomo co.... Poza tym jeśli z równym rozmachem chciałby prowadzić całą inwestycje, to te marne 2 mln raczej nie wystarcza. Powiedzmy sobie więc szczerze: chłopak robi od lat w automatyce więc zafundował sobie wypasiona automatyke, a co do reszty to gwarantuje- sprowadził sobie z Chin.Poza tym chlopie nie przesadzalbym- w domu za 2 banki nie ma nawet klimatyzacji, nic nie pisze o odkurzaczu centralny, monitoringu wideo, itp. Cala ta instalacja sprowadza się do systemu obslugi, który nie jest kompletny. Jakby gosciu siedział w basenach, to by sobie wypasiony basen sprawił, olewajac całą reszt, I twierdził że basen w zyciu najważniejszy jest. Od jakiegoś już czasu obserwuje cykl artykułów z przykładami domów budowanych przez coraz to rozniejszych fachowców z danej dziedziny I za kazdym razem dla danego fachowca jego dziedzina jest najważniejsza. To jest wręcz zabawne I pokazuje jak subiektywna I niepradziwa jest ich wedza i wyczucie tematu.Jakbyś kolego chciał wydać 2 miliony I utrzymać jakość wszystkich urządzeń I instalacji na takim poziomie jak ta automatyka to bys się nie wyrobił nawet w polowie I musialbys nadrabiać płytkami z paradyza za 40zł od metra w swoim 2 milionowym domu. Swoją drogą, to gwarantuje, że połowa podzespołów do tej twojej inteligentnej automatyki I tak z Chin pochodzi, czy ci się to podoba czy też nie.no I gratuluję określenia: to juz w polsce wystarczy dom za 2 mln mieć aby baronem zostać? Toż to raj dla Baranów, przepraszam Baronow jest:).
Link do komentarza
Ja mam za 1.2 mln I wiem, że gdybym chciał montować w nim wszystko co popadnie, to bym sie zrujnowal I zmarnował przynajmniej jeszcze banke. Automatyka I inteligentne zarządzanie tak , ale wcześniej klimatyzacja ( wystarczy 30 tys zł), odpowiedni system nagłośnienia w domu (Martin Logan audio-18.000 zł),centralne odkurzanie itp. Rzecz na tym polega, że za ww 100.000 zla moznac wyposazyc każdy dom w jeszcze lepsze urządzenia, które na codzien zapewnia użytkownikowi jeszcze wiekszzy poziom komfortu niż pieniądze wydane (przesadnie) na sam system zarządzania elektryka I ogrzewaniem.oczywiście, jeśli ktoś chcę I go stać, to może sobie nawet zamontować złotą spluczke do kibla, ale z praktycznego punktu widzenia mija się to z celem. A na pewno mija się z celem działania witryny budujemydom, bo nie jest to miejsce dla baronow, a dla średnio dobrze prosperujacychinvestorow, którzy mają prawo stwierdzić, że wydanie takiej ogromnej kwoty na automatyke mija się po prostu z celem. Nawet gdyby każdy z nas miał do swobodnego zadysponowania te ekstra 100.000 zł, żaden z nas nie pomyslalbyo tak drogiej automatyce. Ja mam całą listę rzeczy na które przekazalbym taka. Kasę, ale inteligentna automatyką nie jest po prostu tego warta. Fakt, że gosciu, który w tym siedzi od 17 lat, prawdopodobnie sprawisłbie cały system po kosztach za pol ceny I wciska innym, że wydał 100.000, ale ja też działam w usługach I dobrze wiem, ze ceną produktu finalnego jest po prostu wielokrotnością kosztów realnych produkcji I usługi....
Link do komentarza
Cytat

Jakby gosciu siedział w basenach, to by sobie wypasiony basen sprawił, olewajac całą reszt, I twierdził że basen w zyciu najważniejszy jest. Od jakiegoś już czasu obserwuje cykl artykułów z przykładami domów budowanych przez coraz to rozniejszych fachowców z danej dziedziny I za kazdym razem dla danego fachowca jego dziedzina jest najważniejsza. To jest wręcz zabawne I pokazuje jak subiektywna


Coś w tym jest co piszesz, ale jak mówi polskie przysłowie
-"każda pliszka swój ogonek chwali"
Link do komentarza
:) Zgadzam się z przedmowca, ale tego nie da się uniknąć, każdy ma własne preferencje, każdy ma swój ogon, chodzi tu jednakże o wyciągnięcie pewnej średniej, jakiegoś stadardu, który byłbym odniesieniem dla każdego, przy określonym budżecie..
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Gratuluję pomysłów i rozwiązań, przyszłościowych i słusznych. Jednak uważam że wydanie 100.000 złotych to przesada, prędzej się zestarzeje i zepsuje niż zwróci. Taka instalacja będzie miała sens montażu jeżeli będzie kosztować 20 tys, tymczasem tyle kosztuje sama rozdzielnia!? W przypadku domu w którym mieszka rodzina z dziećmi, wyłączanie choćby chwilowe ogrzewania niektórych pomieszczeń jest niepraktyczne..



Jeśli myślisz o wydaniu 20tys. na samą automatykę i włączniki (sensory) to jesteś w stanie w tej kwocie się zmieścić z urządzeniami - zależy od tego co tam chcesz mieć. Kable i zabezpieczenia to inna bajka, te i tak musiał byś mieć czy dom będzie inteligentny czy też nie. Faktem jest, że przy automatyce budynkowej prowadzisz trochę więcej przewodów.
Cena za system inteligentny zależy od wariacji jakie sam wymyślisz, od ilości włączników, obwodów którymi chcesz sterować, systemów z którymi się integrujesz. Im więcej nawymyślasz tym więcej na to musisz wydać. Z resztą zawsze możesz nawymyślać sobie full, przygotować okablowanie a zrobić tylko połowę z tego, jak stwierdzisz że ma to sens i masz na rozbudowę pieniądze w każdej chwili możesz system rozbudować o kolejne elementy. Okablowanie to w całej tej zabawie najmniejszy koszt więc warto je dobrze zaprojektować i przemyśleć.

Dom z artykułu zrobiony został na Jungu a ten producent do najtańszych nie należy, to raczej średnia półka tak jak Gira czy Berker. Rozdzielnica i zabezpieczenia są Legranda i ten producent to już raczej wyższa półka.

Cytat

Zgadzam sie z przedmowca. Wydanie 100.000 zl na "inteligentne zarzadzanie" do zbyt inteligentnych decyzji nie nalezy. Zakladam, ze przy wszystkich urzadzeniach dzialajacych w domu na okraglo 24 godziny na dobe, koszty zuzycia energii i tak bybyby nizsze na przestrzeni 20 lat niz oszczednosc dzieki zarzadzaniu energia plus ogromne koszty samej instalacji. Co do drugiej tezy mojego przedmowcy, to nie podzielam pogladu, ze wylaczanie ogrzewania niektorych urzadzeni w domu nie ma wiekszego sensu. Sma zastosowalem podobne rozwiazanie w moim domu za pomoca systemu Viessmann Vitohome 300, podzielilem dom na 9 stref ogrzewania z indywidualnym programowaniem tygodniowym i zdecydowanie ma sens obnizanie temperatury szczegolnie noca, w czesci dziennej na parterze (kuchnia, salon, gabinet, lazienka, wiatrolap, garaz), a w ciagu dnia, gdy domownicy opuszczaja sypialnie na pietrze, ma sens oddzielne regulowanie temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach (nie przebywam w mojej sypialni miedzy 7-17, dzieki z kolei miedzy 7-13, sypialnia goscinna pozostaje w wiekszosci pusta. Co wiecej termostaty w poszczegolnych pomieszczeniach inaczej reaguja na zmiany temperatury, w zaleznosci od tego, czy przebywaja w nich uzytkownicy, wiek ma sens regulacja temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach w zaleznosci od intensywnosci z nich korzystania. System Vitohome 300 wraz z niezbednych oprzyrzadowaniem to jakies 7500 zl dodatkowych kosztow, ale potrafi sie zwrocic juz po kilku latach uzytkowania..........



Zgadzam się z przedmówcą, z tym że ja jestem zdania po co wydawać pieniądze na sterowniki strefowe viesmana. Lepiej zamontować włączniki (sensory) wpięte do automatyki budynkowej które można zaprogramować na sterowanie oświetleniem, roletami, markizami, itp. a do tego mają wbudowany czujnik temperatury i regulator. Nie mam sytuacji, że obok włącznika do światła mam jeszcze włączniki do sterowania roletami, sterownik od ogrzewania podłogowego a dwa cm dalej jeszcze sterownik Viesmana i każde w innym odcieniu bieli - może nieraz ściany zabraknąć na te wszystkie włączniki i sterowniki.

Ze sterowniczków poszczególnych systemów możemy zrezygnować, te pieniądze zainwestować w jeden spójny system zarządzania domem i wówczas wcale dużo więcej na automatykę budynkową nie trzeba wydawać. Wówczas możliwości mamy nieograniczone przy zastosowaniu inteligentnej instalacji.

Urządzenia automatyki budynkowej puki co wcale nie chcą tanieć ale pojawia się wielu nowych producentów, którzy chcąc wejść na ten rynek maja niskie ceny swoich urządzeń. Do systemu KNX jest ok. 300 certyfikowanych producentów i jest w czym wybierać. Do certyfikowanych producentów dołączyły ostatnio polskie firmy. Oprócz certyfikowanych producentów są jeszcze ci niecertyfikowani ze znacznie niższymi cenami.

Co do oszczędności to faktem jest, że największe oszczędności są w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej. Odpowiednie sterowanie natężeniem oświetlenia, wentylacją, ogrzewaniem, klimatyzacją, itp. daje w takich budynkach szybki zwrot z inwestycji dlatego praktycznie każdy z nowych budynków komercyjnych jest wyposażony w system BMS.
W domach prywatnych tak jak "Gość J R" napisał na ogrzewaniu można zaoszczędzić a jeśli ktoś ma do tego jeszcze klimatyzację, rolety czy oświetlenie to te oszczędności mogą być jeszcze większe.

Czy w domu prywatnym zainwestowane pieniądze w system inteligentnego domu się w ogóle zwrócą, to zależy od sposobu użytkowania domu, od napisanego programu no i oczywiście od kosztu takiej instalacji.
W domu prywatnym nie wszystkim chodzi o zwrot z inwestycji a raczej o bezpieczeństwo i komfort.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...