Skocz do zawartości

ustanowienie nadzoru inwestorskiego


Recommended Posts

prosze o pomoc w wyjaśnieniu
W decyzji o pozwolenie na budowę nie ma nic wspomniane o wymogu ustanowienia nadzoru inwestorskiego a z przepisów wynika, że powinienem taki nadzór mieć. Kubatura budynku powyżej 2500m3. Nie wiem teraz czy przy realizacji jestem zobowiązana powołać taki nadzór czy nie?
Link do komentarza
Nie mogę się do końca zgodzić z powyższymi odpowiedziami. Rozporządzenie wspomniane powyżej "określa rodzaje obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego". To rozporządzenie jest w końcu aktem wykonawczym dla prawa budowlanego. Intencja ustawodawcy jest jednoznaczna - dla obiektów z listy jest to wymagane. Decyzja administracyjna nie może być sprzeczna z tym rozporządzeniem, a jeśli jest, to nie stoi wyżej podanych w nim wymagań. Po prostu została wydana z błędem. Takie decyzje są często przedmiotem kontroli działania organów administracji. Może być to potencjalnie podstawą problemów w trakcie procesu budowlanego.
Poza tym, trzeba też od strony praktycznej na sprawę popatrzeć. Inwestor zawsze ma prawo do ustanowienia nadzoru. Trzeba się zastanowić przede wszystkim, czy ustanowienie nadzoru nie wyjdzie Ci i tak na dobre.
Prawdopodobnie zaraz wszyscy podniosą larum, że gadam bzdury i że jak nie masz tego w decyzji, to możesz spokojnie sobie odpuścić i nic się złego nie stanie. Jeśli sam nie masz potrzeby ustanawiania inspektora - pewnie tak właśnie będzie. Ale świadomość tego, że wydana decyzja jest obarczona błędem, powinieneś tak czy inaczej mieć.
Link do komentarza
konfabulujesz, nie będzie to potencjalnie podstawą problemów w trakcie procesu budowlanego, bo niby z jakiej racji?
i jakich to problemów?

Cytat

prosze o pomoc w wyjaśnieniu
W decyzji o pozwolenie na budowę nie ma nic wspomniane o wymogu ustanowienia nadzoru inwestorskiego a z przepisów wynika, że powinienem taki nadzór mieć. Kubatura budynku powyżej 2500m3. Nie wiem teraz czy przy realizacji jestem zobowiązana powołać taki nadzór czy nie?



no i
kwestia jakiego, czyż nie?

a decyzja może być z wadą, ale to nie inwestorowi dywagować nad tym,
robiłbym swoje Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Prawdopodobnie zaraz wszyscy podniosą larum, że gadam bzdury i że jak nie masz tego w decyzji, to możesz spokojnie sobie odpuścić i nic się złego nie stanie. Jeśli sam nie masz potrzeby ustanawiania inspektora - pewnie tak właśnie będzie. Ale świadomość tego, że wydana decyzja jest obarczona błędem, powinieneś tak czy inaczej mieć.



Może nie tyle bzdury, co jakieś jasnowidzenie, czy cóś podobnego. icon_biggrin.gif
Skąd przypuszczenie, że rzeczona decyzja jest obarczona błędem ?

To, że obiekt ma 2.500m3 nie przesądza jeszcze o tym, że załapuje się na obowiązek takiego nadzoru.
Musi również wypełnić jeden z dwóch warunków - być obiektem budowlanym;
- zamieszkania zbiorowego,
- lub użyteczności publicznej.

Jesteś pewien, że PnB jest wystawione na taki obiekt ?


Ps. Niechcący powieliłem myśl Barbossy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Może nie tyle bzdury, co jakieś jasnowidzenie, czy cóś podobnego. icon_biggrin.gif
Skąd przypuszczenie, że rzeczona decyzja jest obarczona błędem ?

To, że obiekt ma 2.500m3 nie przesądza jeszcze o tym, że załapuje się na obowiązek takiego nadzoru.
Musi również wypełnić jeden z dwóch warunków - być obiektem budowlanym;
- zamieszkania zbiorowego,
- lub użyteczności publicznej.

Jesteś pewien, że PnB jest wystawione na taki obiekt ?


Ps. Niechcący powieliłem myśl Barbossy.



Fakt - założenie, że to ten przypadek oparłem na słowach pytającego:
Cytat

a z przepisów wynika, że powinienem taki nadzór mieć. Kubatura budynku powyżej 2500m3.

icon_biggrin.gif
Jeśli są one niezgodne z prawdę, to faktycznie obowiązku może nie być i tematu również zarazem. Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...