Skocz do zawartości

Przyłącze energii elektrycznej.


rafalek

Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące nietypowego dosyć pomysłu podłączenia energii elektrycznej na budowę domu i docelowo do używania już gotowego domu także. Otóż, czy możliwe jest zrobienie czegoś takiego:
1. Rodzice mojej dziewczyny mają działkę o szerokości 20 m i ok 1000 metrów długości.
2. Działka jest przecięta droga asfaltową
3. Rodzice maja dom z jednej strony działki, potem wspomniana droga przecina ja w połowie czyli na 500 metrze.
4. Moja dziewczyna otrzymała działkę, ta druga stronę, czyli od przecięcia asfaltem dalej.
5 Z tego wynika ze działka, na której chce zbudować dom jest oddalona od domu jej rodziców o 500 m.
6 Prąd jest tam gdzie działka rodziców czyli 500 metrów od działki.

a) I teraz pytanie. Ponieważ zakład elektryczny weżmie ode mnie majatek za podłaczenie pradu, wymyliłem sobie, ze albo założę sobie skrzynkę z licznikiem na działce rodziców czyli 5 metrów od słupa, albo podłacze sie pod licznik rodziców lub załoze drugi licznik. Kupie kabel ziemny i przekopie się na swojej działce i działce rodziców i podciagne na budowe/do domu na mojej działce która będzie moja. Będę też musiał sie tez przebic pod asfaltem, ale to zrobia maszynowo w dwie godziny i będę miał puszczona rurkę pcv wiec zero problemu. Czy to dobry pomysł?

b) czy mogę przekopac sie tak pod asfaltem, czy potrzebuje jakiejś zgody?

c) czy jak doprowadzę energię elektryczną w ten sposób to czy dostanę pozwolenie na budowę i czy będę potem mogł potem odebrać dom?

Jakieś inne sugestie lub pomysły?

Link do komentarza
Cytat

a) I teraz pytanie. Ponieważ zakład elektryczny weżmie ode mnie majatek za podłaczenie pradu, wymyliłem sobie, ze albo założę sobie skrzynkę z licznikiem na działce rodziców czyli 5 metrów od słupa, albo podłacze sie pod licznik rodziców lub załoze drugi licznik. Kupie kabel ziemny i przekopie się na swojej działce i działce rodziców i podciagne na budowe/do domu na mojej działce która będzie moja. Będę też musiał sie tez przebic pod asfaltem, ale to zrobia maszynowo w dwie godziny i będę miał puszczona rurkę pcv wiec zero problemu. Czy to dobry pomysł?

b) czy mogę przekopac sie tak pod asfaltem, czy potrzebuje jakiejś zgody?

c) czy jak doprowadzę energię elektryczną w ten sposób to czy dostanę pozwolenie na budowę i czy będę potem mogł potem odebrać dom?

Jakieś inne sugestie lub pomysły?


Ad a) Oficjalnie to nazywa się handel energią elektryczną i do tych celów jest tylko ZE uprawnione ,czyli oficjalnie tego nie wolno robić.
Ale nie oficjalnie to pociągnij kabel od rodziców na swoją działkę ,kabel puść przez drogę a kabel ochroń dwoma deskami aby auta bezpośrednio po nim nie jeździły. Mowa tu o położeniu kabla tylko na pewien okres ,na potrzeby budowy kilka godzin przez kilka dni. A przez tą drogę to dużo aut przejeżdża?Jeżeli raz kiedyś pożyczysz sobie prąd od rodziców to jak ktoś Cie nie podkabluje to sprawy nie będzie.
Ad b) Oficjalnie potrzebujesz zgody zarządcy drogi (i chyba projekt) .
Ad c) Nie nie dostaniesz,bo po pierwsze do PnB musisz mieć zapewnienie dostaw mediów, miedzy innymi prądu i to wydaje ZE a to w jaki sposób doprowadzą do Ciebie prąd to zależy od ZE. Być może pociągną przyłącze z działki Twoich rodziców.
Co do innych sugestii to kup agregat prądotwórczy icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Ale...

a) działka jest jeszcze rodziców formalnie, wiec nie ma mowy tutaj o sprzedarzy, a o rozprowadzeniu pradu na własnej działce
w drugim przypadku założenie skrzynki z pradem czego dokona ZE i dalej pociagne sobie kabel juz do siebie, zgode rodziców mam aby u nich stała taka skrzynka ile chce, a nawet dwie, jednak obok drugiej. Po swojej działce chyba moge rozciagnac prad jak chce za licznikiem, czy nie?

A co jeśli o warunki zabudowy i pozwolenie wystapił mój teść a potem odpisał mi działce z tym wszystkim? Wtedy bym dostał pozwolenie bo jak wszytko jest jego to prad na działće jest bo stoi juz jeden dom icon_smile.gif da rade w ten sposób?



b) Pytanie o przekop pod droga, co jesli zrobie go bo go zrobie - mysle o takim przekopie na stałe ktoredy poprowdze docelowy kabel, który pozniej bedzie podłaczony do wybudowanego domu, czy sa jakeis kary, czy mozna to jakos zalegalizowac, gdzie wystapic o ewnetualna zgodę, ile to kosztuje, gdzie to załątwic itp. :? uderzac do gminy po wszystko?

c) czy jesli bede miał prąd z skrzynka 500 m dalej, podąłczona przez ZE, ale z pradem popraowdzonym przed podziałem, to wszystko bedzie zgodne z prawidłami?


Dokonanie instalacji przez ZE nie wchodzi w gre, bo to bedzie jakies 25 tys zamist 1 tys na kabel samemu. :/
Link do komentarza
Cytat

Ale...

a) działka jest jeszcze rodziców formalnie, wiec nie ma mowy tutaj o sprzedarzy, a o rozprowadzeniu pradu na własnej działce
w drugim przypadku założenie skrzynki z pradem czego dokona ZE i dalej pociagne sobie kabel juz do siebie, zgode rodziców mam aby u nich stała taka skrzynka ile chce, a nawet dwie, jednak obok drugiej. Po swojej działce chyba moge rozciagnac prad jak chce za licznikiem, czy nie?

A co jeśli o warunki zabudowy i pozwolenie wystapił mój teść a potem odpisał mi działce z tym wszystkim? Wtedy bym dostał pozwolenie bo jak wszytko jest jego to prad na działće jest bo stoi juz jeden dom icon_smile.gif da rade w ten sposób?



b) Pytanie o przekop pod droga, co jesli zrobie go bo go zrobie - mysle o takim przekopie na stałe ktoredy poprowdze docelowy kabel, który pozniej bedzie podłaczony do wybudowanego domu, czy sa jakeis kary, czy mozna to jakos zalegalizowac, gdzie wystapic o ewnetualna zgodę, ile to kosztuje, gdzie to załątwic itp. :? uderzac do gminy po wszystko?

c) czy jesli bede miał prąd z skrzynka 500 m dalej, podąłczona przez ZE, ale z pradem popraowdzonym przed podziałem, to wszystko bedzie zgodne z prawidłami?


Dokonanie instalacji przez ZE nie wchodzi w gre, bo to bedzie jakies 25 tys zamist 1 tys na kabel samemu. :/


Po swojej działce możesz rozciągać kable jak chcesz ,nikt Ci tego n ie zabroni.
Pytanie czy ZE postawi skrzynkę na działce rodziców kierować do ZE ale z tego co mi wiadomo nie są chętni do takiego czegoś bo niby na jakiej podstawie tę skrzynkę mieli by postawić. Dla ZE to nie biznes.A z drugiej strony co Ci to da? I tak musisz mieć zapewnienie dostawy prądu do PnB.
Zgoda rodziców jest mało istotna bo ZE to nie obchodzi ,oni kierują się inna polityką.
Co do przepisywania działki to nie wiem czy tak aż bardzo finansowo będzie Ci się opłacało.
Co do przekopu to pytaj w gminie albo u zarządcy drogi ,robiąc po cichu to Ci się nie opłaci. A tym ,że robiąc przekop na lewo a potem go legalizować to już z lekka mnie rozbawiłeś,to tak jakbyś wybudował dom bez pozwolenia a potem go legalizował - za dużo masz pieniążków?
Gdzie i jak umiejscowiona będziesz miał skrzynkę to ZE decyduje.
Wykonanie przyłącza nie musi wykonywać ZE ,możesz wynająć wykonawcę z odpowiednimi papierami do tej roboty,ale tu znowu pytanie czy sie opłaca bo odbioru i tak musi dokonać ZE a nie jest powiedziane ,że dokona go za pierwszym razem.
Link do komentarza
Złóż do ZE wniosek o projekt przyłącza. W odpowiedzi dostaniesz skąd ci prąd do granicy działki doprowadzą. Do 200m robi ZE - powyżej Ty pokrywasz koszty. Do 200m 12kW wraz z projektem kosztuje bodajże 2100 zł i wszystko załatwia wtedy ZE - więc to nie jest jakiś wielki majątek tylko musisz czekać kilkanaście miesięcy na przyłącze .
Link do komentarza
No właśnie w tym rzecz, że nie wiem o ile to informacje prawdziwe, ale za każdy metr podobno należy zapłacić 69 zł.
A wiec w najgorszym przypadku będzie to 1000 metrów - 200 wspominane za 2-3 tysiace wiec zostaje 800 metrów a to licząc po 69 zł za metr to daje 55200 zł plus oczywiście tanio 2-3 tysiące. I tak zgadzam się z wami, że 2 czy 3 tysiące za prąd to mało, dam nawet 5 i nie zaboli. Jednak 57-58 tys to już jest właśnie taki majątek, bo za 20 tys kupie phorotherm na wszystkie ściany zewnętrzne.

Panowi, nie truł bym przecież wam głowy i nie rozmyślał jak zaoszczędzić 20 zł :/

Qubacen, Draagon wiecie może co jest po tych 200 metrach, jakie ceny, jakie koszta jeśli już przechodziliście przez to, mieliście taki przypadek? Czy w waszym przypadku wszystko zamknęło się w granicy 200 metrów?
Link do komentarza
Cytat

Qubacen, Draagon wiecie może co jest po tych 200 metrach, jakie ceny, jakie koszta jeśli już przechodziliście przez to, mieliście taki przypadek? Czy w waszym przypadku wszystko zamknęło się w granicy 200 metrów?


Nie do mnie pytanie ale jak już zabierałem tu głos to pozwolę sobie odpowiedzieć icon_biggrin.gif
Po 200 m płacisz pół na pół z ZE a za przyłącze to jest coś około 160 zł za kW.I tak aby było śmiesznie to czy masz przyłącze 2m czy 200 m płacisz tyle samo czyli jak ktoś ma blisko zrobione przyłącze to robi po prostu prezent dla ZE .
Rozumiem Twoje obawy o wydatki ale nie Ty pierwszy i nie ostatni co płaci lub zapłaci krocie za przyłącze.
Link do komentarza
No właśnie Panowie w tym rzecz, że wydać krocie za przyłącze to potrafię (profesjonalnie), ale bardzo bardzo nie chce, wiec szukam sposobu aby to obejść i to legalnie, bo to w końcu dom a nie garaż. I o tym jest jest ten temat ;)

Więc jeśli komuś przychodzi jakikolwiek pomysł lub może się wypowiedzieć o realności lub modyfikacji mojego tam na górze to śmiało.

Jeśli ktoś zna stawki co dalej po tych 200 metrach, to piszcie. Na infolinii tez nie wiedzą, póki nie złoże wniosku.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie Panowie w tym rzecz, że wydać krocie za przyłącze to potrafię (profesjonalnie), ale bardzo bardzo nie chce, wiec szukam sposobu aby to obejść i to legalnie, bo to w końcu dom a nie garaż. I o tym jest jest ten temat ;)

Więc jeśli komuś przychodzi jakikolwiek pomysł lub może się wypowiedzieć o realności lub modyfikacji mojego tam na górze to śmiało.

Jeśli ktoś zna stawki co dalej po tych 200 metrach, to piszcie. Na infolinii tez nie wiedzą, póki nie złoże wniosku.


Podaj nam jeszcze jaki ZE działa u Ciebie, wtedy można bardziej precyzyjniej pisać o stawkach.
Link do komentarza
Cytat

PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Warszawie
Ale to chyba bez znaczenia, chodzi mi bardziej o przybliżona kwotę.
Policzę to sobie w domu, bo teraz w pracy nie bardzo mam jak. Dzięki wielkie Qubacen!


Ma znaczenie ,choćby przy wybraniu mocy przyłączeniowej. W Energi Pro można było brać 12,13 14, 16 kW a w Enei to jest u mnie albo 11 kW albo 16 kW.
I stawki też mogą się różnić oraz warunki.
Link do komentarza
A wiec przy najkrótszym podłączeniu do linii i najlepszym dla mnie to będzie 370 metrów, z czego płace 170 metrów super a pierwsze 200 dostaje za ryczałt to wynosi: 8802.76 zł za podłączenie do prądu. To już jest kwota do przełknięcia.

Więc jeszcze raz chyba muszę do nich zadzwonić i wypytać o szczegóły - tylko tym razem będę bardziej cisnął no i chociaż będę wiedział o co pytać. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

A wiec przy najkrótszym podłączeniu do linii i najlepszym dla mnie to będzie 370 metrów, z czego płace 170 metrów super a pierwsze 200 dostaje za ryczałt to wynosi: 8802.76 zł za podłączenie do prądu. To już jest kwota do przełknięcia.

Więc jeszcze raz chyba muszę do nich zadzwonić i wypytać o szczegóły - tylko tym razem będę bardziej cisnął no i chociaż będę wiedział o co pytać. icon_smile.gif


Nie, to nie jest tak jakbyś sobie tego życzył (aczkolwiek też bym chciał abyś poniósł jak najmniejsze koszta) gdzie i jak Ci zrobią podłącze to decyduje ZE i nie bądź taki pewien,że puszczą Ci ziemią bo tak samo mogą puścić linią napowietrzną. A my tu gdybamy. Nic jak tylko zadzwonić lub ewentualnie udać się do oddziału ZE i tam sprawę obgadać, weź przy okazji mapkę aby wiedzieli o czym mówisz i czego chcesz i wtedy jak Ci coś powiedzą to można debatować icon_biggrin.gif ale najpewniejsze będzie wtedy kiedy dostaniesz zapewnienie dostawy prądu bo to zazwyczaj starając się o przyłącze się nie zmienia.
Pytaj ich o to co Nas icon_smile.gif
Link do komentarza
Oprócz mapki sprawdź nr najbliższego słupa i spisz nr stacji trafo czy jak to się tam zwie (z nr słupa idziesz do najniższego i tam masz taki słup z kaloryferem icon_smile.gif z niego także spisz sobie dane). Te moje wyliczenia były dla kabla w glebie. sieć napowietrzna jest tańsza. i moje wyliczenia były dla woj. Świętokrzyskiego - bo chyba zapomniałem dodać.
Link do komentarza
Cytat

W sensie ze podłączenie zrobił elektryk a nie ZE?


Przecież Ci napisałem,że przyłącze może zrobić ktoś inny niż ZE o ile zezwoli na to Twój ZE ,bynajmniej ja taki miałem zapis w warunkach przyłączeniowych. Ale po rozejrzeniu się po okolicznych elektrykach nic taniej a nawet drożej by mi wyszło przyłącze więc dałem zarobić ZE.
A jeżeli pytasz o podłączenie domu do ZK to przeważnie robi elektryk który robi instalację.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
No i mi zmontowali.
I teraz mam problem bo mam 4 dni na odbiór kabla do mnie - inaczej 0,05% kary umownej za każdy dzień zwłoki
A dom w powijakach - znaczy w budowie
I teraz co zrobić by nie płącić tej kary umownej ?
Da się dociągnąć prąd do gospodarczego i zrobić tam odbiór ?
Możecie coś poradzić ?
Link do komentarza
Cytat

Oprócz mapki sprawdź nr najbliższego słupa i spisz nr stacji trafo czy jak to się tam zwie (z nr słupa idziesz do najniższego i tam masz taki słup z kaloryferem icon_smile.gif z niego także spisz sobie dane). Te moje wyliczenia były dla kabla w glebie. sieć napowietrzna jest tańsza. i moje wyliczenia były dla woj. Świętokrzyskiego - bo chyba zapomniałem dodać.



Dobrze radzicie, aby przede wszystkim rozmawiać z ZE. Miałem z nimi przeboje cztery lata wcześniej: słupy na działce 350 m od domu, więc szedłem na pewniaka, a oni zrobili projekt i wyszło że będzie 3400 m linii podziemnej, do miejsca gdzie postawią transformator. Koszt wówczas to 34000 (jest jakiś ryczałt ustawowy, ale na pewno nie pół na pół). Wpłaciłem grzecznie zaliczkę, choć nie mieściło mi się to w głowie. Po roku udało mi się dotrzeć z argumentami do decydentów i kupili ode mnie kawałek działki, a raczej wzięli ją w służebność (za ładną kasę) i postawili transformator na moim gruncie. Co z tego, jak ZK z licznikiem postawili mi co prawda przy granicy, ale 200 m od domu. Dalej musiałem pociągnąć sam (firma która u nich jest podwykonawcą).

Teraz jak wywali bezpiecznik muszę dyrdać do ZK 300m (bo przez bramę) sprawdzić bezpieczniki, a dopiero dzwonić do ZE że jest awaria. Kiedyś najzwyczajniej w świecie zapomniałem i .... miałem zapłacić 130 zł za wizytę dwóch smutnych panów, którzy coś zrobili (chyba jednak nie przy moim ZK), a później zauważyli że przy ZK nie ma śladów na śniegu... Przyszli się ze mną potargować, ale w końcu zrezygnowali.

Draagon, a co oni Ci zrobili? Bo jeśli ZK w granicy, to w czym problem? Jaki odbiór?
Link do komentarza
Cytat

No i mi zmontowali.
I teraz mam problem bo mam 4 dni na odbiór kabla do mnie - inaczej 0,05% kary umownej za każdy dzień zwłoki
A dom w powijakach - znaczy w budowie
I teraz co zrobić by nie płącić tej kary umownej ?
Da się dociągnąć prąd do gospodarczego i zrobić tam odbiór ?
Możecie coś poradzić ?


Wiesz co u mnie na umowie stoii, że mamy datę odbioru - może być wcześniej ale nie musi. Czyli u mnie data końcowa to początek 2014r. Więc nawet jeśli dziś by zrobili to mam jeszcze chwilę. Poza tym na tę okoliczność zapytałem co by było i odpowiedzieli mi, że idzie się dogadać.
Link do komentarza
Jeśli macie na myśli odbiór przez energetykę kabla od ZK do domu - wziąć firmę, która jest ich podwykonawcą (przecież oni nie budują sami infrastruktury) i zlecić wykonanie przyłącza od ZK do skrzynki w domu. Jestem przekonany, że z własnym podwykonawcą się dogadają co do odbioru. W moim przypadku nawet nie byłem w ZE - wykonawca przyłącza załatwił wszystkie formalności z umową na dostawę prądu włącznie
Link do komentarza
Cytat

No i mi zmontowali.
I teraz mam problem bo mam 4 dni na odbiór kabla do mnie - inaczej 0,05% kary umownej za każdy dzień zwłoki
A dom w powijakach - znaczy w budowie
I teraz co zrobić by nie płącić tej kary umownej ?
Da się dociągnąć prąd do gospodarczego i zrobić tam odbiór ?
Możecie coś poradzić ?


Nie ma się czym przejmować,mnie tez straszyli kara umowną jeżeli nie będę miał zrobionego odbioru prądu tzn żebym mógł korzystać z prądu. Tylko ,że mi dali na to 30 dni a nie jakieś śmieszne 4. Na pewno masz to zapisane w umowie i sprawdź dobrze czy to są 4 czy 30 dni.
Jak położyłem kabel od ZK do domu to po dzień dzisiejszy nikogo nie było aby sprawdzić czy mogę odbierać prąd tylko rachunki przychodzą icon_wink.gif
Oni straszą karami umownymi po to aby korzystać z prądu i płacić Im za niego.
Daj skrzynkę budowlana z gniazdem na siłę i na 220 i po bólu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...