Skocz do zawartości

Tani system sterowania


Recommended Posts

Szukam systemu sterowania domem jednorodzinnym ewentualnie mieszkaniem który mógłbym położyć i zainstalować sobie sam mając taką powiedzmy średnią wiedzę na temat systemów elektrycznych. Z tego co widzę na rynku jest cała masa systemów z tym, że są to dość drogie "zabawki".

Chciałbym mieć możliwość sterowania:
- roletami/żaluzjami w 4 punkatch,
- oświetleniem w 6 punktach,
- wentylacją w 4 punktach,
- jakieś czujniku ruchu 3 lub 4
- mam piec węglowy więc przy okazji jakiś czujnik czadu/gazu
- kontaktrony w drzwiach wejściowych i oknach - 10 sztuk
- sterowanie bramą garażową, wjazdową i furtką
- etc...

szczerze mówiąc nie wiem co jeszcze więc kolejne wymaganie to możliwość rozbudowy.

Generalnie system jak widać dość prosty, przewody położę i dobiorę sobie sam. Dobrze jak by system dawał dobra dokumentacje co i jak.. wsparcie 'pseudo instalatorów' mnie jakoś nie bardzo interesuje. Natomiast szukam samych urządzeń. Da się takie system kupić w cenie 2-3 k PLN?

Link do komentarza
Zadania które chcesz realizować nie są skomplikowane, a skoro masz jakieś tam pojęcie w temacie i chcesz sam dłubać to może system oparty na sterowniku PLC
(np. taki http://www.automatyka-sklep.eu/?210,sterow...-fatek-fbs-60ma
albo taki http://www.automatyka-sklep.eu/?210,sterow...fatek-fbs-60ma)
W sieci znajdziesz sklepy dołączające darmowy soft i czasem nawet możliwość krótkiego przeszkolenia w programowaniu.

Drugim rozwiązaniem jest realizacja Twoich założeń poprzez Integrę Satela.
Ona powinna sobie też bez problemu poradzić w/w zadaniami.
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedź. Myślałem o PLC ale to jest wyższa szkoła jazdy dla mnie. Jakieś języki drabinkowe i takie tam. Niech się młodzi w to bawią. Ok, mógłbym zapłacić komuś za napisanie programu ale jak postanowie zmienić parametry to co? Znowu mam płacić... bez sensu. Poza tym jest jeszcze kwestia taka że jak taki system 'zwariuje i dajmy na to otworzy mi bramę garażową to co wtedy. Bałbym się takiego rozwiązania.

Ale idziemy w dobrym kierunku. Coś jak PLC ale z łatwiejszym programowaniem niż na PLC.

A i nie dodałem do listy a kiedyś wpadło mi w oko. Jest coś takiego jak dostęp przez internet - mógłbym z pracy do domu zaglądać. Ponadto sterowanie za pomocą SMS jakimiś wybranymi funkciami. No jakiś panel do manipulowania systemem. Nie koniecznie na guzikach.

Jak widzisz trochę tych opcji jest. Trudno się w tym połapać.
Link do komentarza
Generalnie Satel to dobra firma. Myślałem żeby wykorzystać niektóre z ich czujników zwłaszcza ten od czadu. ....natomiast integra... hmmm... jak byt mieli jakiś lepszy telewizorek to tak.

Poza tym przez internet się chyb a nie wejdzie. Obsługa 'z kanapy' nie wchodzi w grę. To nie ten system.

To jest system dedykowany dla instalacji alarmowych a mnie interesuje coś bardziej uniwersalnego i kompleksowego. Pewnie od biedy dało by się na tym zbudować i ten mój system ale to naciągane jest.


Link do komentarza
Nie jest aż tak naciągane jak myślisz.
Wykonaj dzwona do jakiego instalatora- serwisanta to Ci objaśni jakie rzeczy da się wyciągnąć z Integry.
Sterowanie zewnętrzne nie stanowi zdaje się problemu.
Inna sprawa, to widzę że apetyt rośnie w miarę jedzenia... sterowanie systemem z zewnątrz, sterowanie komórką, panel(e) dotykowy z wizualizacją, możliwość łatwego zmieniania parametrów - i to wszystko za 2-3 tyś

Obawiam się że może być trudno... wręcz niemożliwe... nawet jak całe okablowanie dla aktorów zrobisz sam.
Link do komentarza
Nie do końca. Nie rozumiem czemu sterowanie z ładna wizualizacją to taki problem. To co można znaleźć w sieci to jakby nie na czasie. guziki, etc... jak już jest coś z panelem to grafika taka że śmiech na sali... i to w momencie gdzie dzieciaki ganiają z iPhonami i iPadami? Coś tu trochę nie halo.

A dostęp przez internet? Co w tym dziwnego? To też żadna tam magia. Natomiast faktycznie szukałem trochę takiego systemu i jak dotąd nie znalazłem. Dlatego pomyślałem że się zapytam specjalistów. Edytowano przez Janusz_S (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
z najtańszych systemów to chyba fibaro i vision jeśli chodzi o gotowce. wszystko o czym słyszałem jest droższe albo bardzo okrojone z funkcjonalności. przy czym fibaro nie widziałem w działaniu - nie wiem co i do jakiego stopnia potrafi. granica 2-3k zawęża raczej rozwiązania do samoróbek, chyba, że system ma być bardzo malutki i mało co robić. na pewno nie mieści się w tym sterowanie z komórki albo ładna wizualizacja. za taką cenę trzeba sobie to zrobić samemu. dostęp do internetu to też nie żadne novum ale takie rzeczy piszą ludzie którym trzeba zapłacić, a to nie jest zadanie na pół godziny, zapewniam.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Z gotowców na pewno jednym z lepszych i godnych uwagi będzie fibaro. Zawsze jeżeli planujemy taki zakup,warto zapytać również o cenę,od tego uzależnione jest bardzo wiele jak chociażby wybór danej firmy,w praktyce ma to znaczenie bo z doświadczenia wiem,ze tańsze systemy alarmowe nie zawsze sa również dobre.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Co do rolet to nie zrob tego błędu co ja. Zamontowałem przy każdej rolecie wyłacznik do jej podnoszenia i opuszczania tylko, że jak chcę wyjść z domu na dłużej, to trzeba podejść do każdej rolety i ją osobno zamknąć. Nie zrobiłem obwodu do jednoczesnego zamykania wszystkich rolet, a teraz nie bęe już rozwalał ścian. Możńa użyć rozwiązania radiowego ale to kosztowne i zawsze może znaleźć się ktoś, kogo pilot bedzie otwierał mi moje rolety no chyba że użyje się zmiennego kodu. Co do sterowania oświetleniem, to zamiast czujek ruchu warto rozważyć zastosowanie urządzeń opartych na zliczaniu osób w pomieszczeniach, ktore zapalą światło gdy ktoś jest w środku, a zgaszą gdy jest pusto. Jest to lepsze od czujek ruchu, bo nie trzeba sie ciągle ruszać jak przy czujkach PIR. Może warto zastosować jedno i drugie rozwiązanie zależnie od pomieszczenia. Czujki ruchu najwygodniejsze są takie które można wyłaczyc w razie potrzeby, gdy nie chcemy aby sie nam zapalało światło. Urządzenia oparte na zliczaniu osób widziałem na stronie www.eledo.pl . Wentylacja w wc i łazience dobrze jest zrobić na 2 wyłacznikach czasowych jeden opóźnia załaczenie np o 3 minuty po właczeniu światła, a drugi podtrzymuje działanie wentylacji jeszcze 2 minuty po jego wyłączeniu.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam
Co do tego co by pan chciał mieć w swoim mieszkaniu czy tez domu potrzeb już zastosowania sterownika ( niestety ) z czym wiąże się remont instalacji chyba ze Panu nie zależy na estetyce mieszkania
Powiem już na samym początku gdybym ja miał to robić dla siebie to bym wybrał jakiś sensowny sterownik PLC
będzie pan potrzebował mniej więcej 15 wejść ponieważ każdy czujnik daje sygnał do sterownik który ma później coś zrobić do tego dochodzi sterowanie oświetleniem czy Pan chce mieć do każdego osobny włącznik czy też nie ... I tak dalej i dalej bym mógł Panu wypisywać lecz nie po to Pan pisze

Wiec o cenie
Sterownik od 700 zl do 1600 zł
Rozszerzenie do sterownika od 300 zł do kilku tysiecy zł
Do tego najczęściej trzeba kupić zasilacz do sterownika kosz od 50 do 400 zł
Jak już chcemy się bawić w taki coś to skrzynia rack bądź rozdzielnia i do tego zabezpieczania do instalacji elektrycznej ( jeden automat koszt ok 50 - 70 zł )
Automat zmierzchowy, schodowy, ściemniacz, 50 - 100 zł
Czujniki 60 - 300 zł

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...