Skocz do zawartości

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?


Recommended Posts

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/13057-czy-solary-ogrzeja-cwu-przez-caly-rok

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cześć, zamierzam kupić system solarny do podgrzewania wody i wspomagania
ogrzewania w domu, wybór padł na zestaw Rodzinny Solar-Tech z 2 zbiornikami
wersja na 4-6 osób. Ale chciałem zapytać również czy ktoś używa z was systemu
solarnego do podgrzewania basenu ? I jeśli tak to jak się on sprawdza ?
Czy faktycznie jest w stanie podgrzać wodę biorąc pod uwagę nasze warunki pogodowe ?
Link do komentarza
Tylko uważaj, abyś nie trafił na takiego ich (firmowego) instalatora – z innego forum:

Cytat

Kiedyś zdarzyło mi się ,,stuknąć'' (uszkodzić) kilka rur na etapie montażu i po paru tygodniach działania u klienta pokryły się parą. Solar-Tech nie analizował z czyjej winy było te uszkodzenie tylko rury wymienił na nowe.



icon_mrgreen.gif

Ps. Może warto rozważyć podgrzewanie CWU przy pomocy powietrznej pompy ciepła dedykowanej do tego celu. Koszt może być nawet o ponad połowę niższy niż ten zestaw solarny.
Link do komentarza
Cytat

Cześć, zamierzam kupić system solarny do podgrzewania wody i wspomagania
ogrzewania w domu, wybór padł na zestaw Rodzinny Solar-Tech z 2 zbiornikami
wersja na 4-6 osób. Ale chciałem zapytać również czy ktoś używa z was systemu
solarnego do podgrzewania basenu ? I jeśli tak to jak się on sprawdza ?
Czy faktycznie jest w stanie podgrzać wodę biorąc pod uwagę nasze warunki pogodowe ?



Cieszę się ,bo mamy do czynienia z trendami spowalniania inwestycji i eksportu oraz spożycia indywidualnego w Polsce . icon_smile.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Ten artykuł dotyczy kolektorów płaskich. Z nich faktycznie zimą i jesienią nie ma pożytku. Lepszym rozwiązaniem będą kolektory próżniowe które nawet zimą ogrzeją wodę do ponad 40 stopni.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość użytkownik paneli płaskich galme
Pan Jarosław Antkiewicz niema zielonego pojęcia o czym napisał. Nie wiem nawet czy zasięgnął wiedzy od użytkowników paneli płaskich. Ja już 4 zimę a dokładniej 4 rok użytkuję i zaprzeczam w 101% ze panele nie osiągną zadanej temperatury. dla przykładu ostatni miesiąc tj luty panele pracowały praktycznie cały czas przy temperaturze zewnętrznej -8 i -12 dając przy ładnej pogodzie temperaturę glikolu 65-75 stopni C a woda osiągnęła temperaturę 58 stopni C przy zbiorniku 300L i paneli o łącznej powierzchni 6.3m2 powierzchni czynnej. Panie Jarosławie pojeździć popytać i wtedy pisać artykuły :)
Link do komentarza
To ciekawe, gdzie przez cały luty było ciągle -8 i -12°C?
Przy bardzo intensywnym nasłonecznieniu i umiarkowanym mrozie, płyn w kolektorze nagrzeje się do rozsądnej temperatury. Przy mniej intensywnym słońcu niestety nie da rady. Nie ma cudów.
W grudniu i styczniu, szczególnie przy pochmurnym niebie i mrozie (ewentualnie jeszcze wietrze) kolektor płaski będzie miał duże straty ciepła do otoczenia. I w takich warunkach co najwyżej lekko podgrzeje wstępnie wodę.
Na całoroczne ogrzewanie c.w.u. wyłącznie kolektorami nie ma co liczyć.

Cytat

Pan Jarosław Antkiewicz niema zielonego pojęcia o czym napisał. Nie wiem nawet czy zasięgnął wiedzy od użytkowników paneli płaskich. Ja już 4 zimę a dokładniej 4 rok użytkuję i zaprzeczam w 101% ze panele nie osiągną zadanej temperatury. dla przykładu ostatni miesiąc tj luty panele pracowały praktycznie cały czas przy temperaturze zewnętrznej -8 i -12 dając przy ładnej pogodzie temperaturę glikolu 65-75 stopni C a woda osiągnęła temperaturę 58 stopni C przy zbiorniku 300L i paneli o łącznej powierzchni 6.3m2 powierzchni czynnej. Panie Jarosławie pojeździć popytać i wtedy pisać artykuły icon_smile.gif


Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Rachunki za gaz nizsze srednio o 1900 zlotych. Koszty serwisowe 200 zl raz na 3 lata ale znam takich co 10 lat nie serwidowali. Mam 3 solary na baniak 300 litrow. 2 listopada 2015 roku dol zbiornika 40 stopni gira 45. Spokojnie 6 osob sie wykompalo. Dodam iz mam wlasne ujecie wody dlatego korzystniej wychodze. Kosztowaly mnie one 12000 zlotych. Dotacja 45 procent. Kredyt splacilem szybciej po pol roku dlatego koszty byly niskie. Bank spoldzielczy. Najgorszy jest podatek. Okolo 900 zlotych.
Link do komentarza
A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej.
Link do komentarza
Cytat

A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej.


Nie trzeba łączyć pomp ciepła i solarów. Na rynku znajdują się pompy ciepła dedykowane dla przygotowywania ciepłej wody - bez odwiertów. Pompy pracują na powietrzu zewnętrznym lub wewnętrznym w konkretnym pomieszczeniu ochładzając i osuszając powietrze co jest dodatkową korzyścią.
A z tego względu, że są dni kiedy ich praca nie jest opłacalna - mogą współpracować z systemem grzewczym, który był wcześniej zamontowany budynku.

Chcąc zredukować koszty mogą być np zasilane energią z fotowoltaiki - tylko muszą być do tego przystosowane. Taka jest np nowa vitocal 060-A.

Jeśli są pytania chętnie służę pomocą icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...