Skocz do zawartości

Jakiego koloru mają być rury kanalizacyjne?


Recommended Posts

W parterowym domu będę układał rury kanalizacyjne, które zostaną później zakryte wylewką podłogową. Jakich rur powinienem użyć, gdyż w sklepach hydraulicznych są rury w kolorze pomarańczowym (droższe) oraz szare – według sprzedawców przeznaczone do instalacji wewnętrznych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/6112-jakiego-koloru-maja-byc-rury-kanalizacyjne

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Kładą szare zamiast pomarańczowych a później płacz..., że śmierdzi!!!


I szare i pomarańczowe się kładzie.Tylko jedne wewnątrz a te drugie na zewnątrz. I jakbyś był w temacie to byś wiedział że są jeszcze białe.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Po pierwsze autor owego artykułu chyba się jednak myli.Rury oraz kształtki do kanalizacji zewnętrznej są produkowane w kolorze pomarańczowo-brązowym, natomiast rury i kształtki do kanalizacji wewnętrznej o średnicy DN 110 mm, 160 mm w kolorze szaro-popielatym. Kolor rur wynika z przyjętych wymagań dla rur, jednak decydujące ze względu na zastosowanie będzie spełnienie odpowiednich norm.
Zgodnie z normą PN-EN 1852-1 rury i kształtki z polipropylenu PP-b do kanalizacji zewnętrznej mogą być również produkowane w kolorze szaro-popielatym. Dopuszcza się również inne barwy, np. czarną, jednak nie jest popularna.

Często można spotkać się w sklepach z opinią, że rury "szare" do kanalizacji wewnętrznej mogą być zawsze stosowane w gruncie. Należy pamiętać, że tylko rury oraz kształtki, które spełniają odpowiednie normy:

Zewnętrzne napis na kształtkach i rurach:

I) rury i kształtki z PP, gdy są klasy S16.

1) EN 1451 BD - to znaczy, że może być stosowana wewnątrz konstrukcji budowlanych oraz w gruncie poza konstrukcjami budowli,

2) EN 1451 B, to znaczy, że może być stosowana tylko wewnątrz konstrukcji budowlanych.

3) EN 1852 UD, to znaczy, że może być stosowana w gruncie poza konstrukcjami budowli oraz wewnątrz konstrukcji budowlanych,

4) EN 1852 U, to znaczy, że może być stosowana tylko w gruncie poza konstrukcjami budowli.

II) Rury i kształtki do kanalizacji wewnętrznej PP-b.
Rury i kształtki do kanalizacji wewnętrznej PP-b są produkowane zgodnie z normą PN-EN 1451-1 (Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych). Systemy przewodowe z polipropylenu (PP) do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli.
Takie jest moje zdanie w kwestii rur kanalizacyjnych - nieco odmienne niż zaprezentowane tutaj stanowisko experta i wynika ono z Polskich Norm (choć ich nie mam to znalazłem ów materiał w internecie i sądzę że tak jest).
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Zawsze lepiej jest położyć na zewnątrz rury o większej średnicy. Na ściankach rur w zależności od intensywności użytkowania odkładają się różne osady, co powoduje, że średnica rur stale się zmniejsza. Nie polecam rur 110 i nie ważne czy ma ona kolor szary, czerwony czy w zielone groszki.
Link do komentarza
Gość Jacek II
Nie bardzo rozumiem co autor miał na myśli pisząc o konieczności zastosowania rur pomarańczowych z powodu możliwości osiadania fundamentów. To znaczy, że rura szara nie wytrzyma parotonowego obciążenia a pomarańczowa wytrzyma??? Szczerze wątpię...
Link do komentarza
42 minuty temu, Gość Jacek II napisał:

Nie bardzo rozumiem co autor miał na myśli pisząc o konieczności zastosowania rur pomarańczowych z powodu możliwości osiadania fundamentów. To znaczy, że rura szara nie wytrzyma parotonowego obciążenia a pomarańczowa wytrzyma??? Szczerze wątpię...

Bo gdybyś widział jedna rurę i druga to byś wiedział na czym polega różnica. prawidłowo to rury przechodzące przez fundament powinny być osłonięte otworami lub rurami osłonowymi bo to aby były oddylatowane od ścian fundamentowych aby nie było bezpośredniego nacisku na nie.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
Gość Sprzedawca
"oraz szare – według sprzedawców przeznaczone do instalacji wewnętrznych" wg przepisów bezpieczeństwa. Rury i kształtki szare produkowane są z materiału PP, który podczas pożaru topi się, a nie pali jak PCV. PCV podczas pożaru utlenia niebezpieczne związki przez, które zostało wyłączone z użytku wewnętrznego. Co do wytrzymałości na osiadające fundamenty to oczywiście tylko pomarańczowe i to najlepiej SN8. Co z tego, że rura pomarańczowa i szara mają tą samą grubość ścianki. Rura szara ma mniejszą wytrzymałość.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Biały to typowy kolor rur z polipropylenu (PP). Stosowanych w kanalizacji wewnętrznej. To tworzywo ma nieco inne właściwości niż najpopularniejsze w kanalizacji PVC, ale ostatecznie nie przekłada się to na jakieś odczuwalne różnice w praktycznie występujących warunkach eksploatacji. Rury z obu rodzajów materiału mają zgodne średnice zewnętrzne, łączy się je tak samo na kielich z uszczelką. Można je ze sobą łączyć.

PS. Rury kanalizacyjne szare wykonane są właśnie z PVC. Ten materiał nie został bynajmniej wycofany z użytku wewnątrz budynków. Robi się z niego także rury wodociągowe (sztywne, klejone). A przede wszystkim okna. Polipropylen (PP) zaś także jest palny. Chociaż produkty jego spalania są mniej toksyczne. Dodatki zmniejszające palność stosuje się zaś chyba tylko w przypadku rur z PP używanych w systemach powietrzno-spalinowych do kotłów kondensacyjnych.

 

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
co to za QRWA ekspert ?? z przedszkola czy podstawówki??????????????? pytanie bylo o rrury białei szare a naten temat ani slowa NIE ZASMIECAC INTERNETU !!!!!!!!!!!! eksperci z Bozej łaski
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...