Skocz do zawartości

czy należy izolować kanały WYWIEWNE w rekuperacji?


Recommended Posts


Będę wdzięczny za podpowiedź osobom znającym się na systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - czy standardem jest izolowanie wszystkich kanałów, czy można darować sobie izolację na kanałach wywiewnych? Mówimy oczywiście o izolacji rur spiro. Rura główna powietrza wywiewanego biegnie u mnie przez nieużytkowe, ale ocieplone poddasze na ok. 7 metrach plus rozgałęzienia. Wykonawca zaizolował (zresztą dość porządnie) wszystkie kanały nawiewne, a w przypadku wywiewnych uznał, że nie ma sensu, ale ostateczna decyzja należy (chyba) do mnie.
Link do komentarza
Cytat

Będę wdzięczny za podpowiedź osobom znającym się na systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - czy standardem jest izolowanie wszystkich kanałów, czy można darować sobie izolację na kanałach wywiewnych? Mówimy oczywiście o izolacji rur spiro. Rura główna powietrza wywiewanego biegnie u mnie przez nieużytkowe, ale ocieplone poddasze na ok. 7 metrach plus rozgałęzienia. Wykonawca zaizolował (zresztą dość porządnie) wszystkie kanały nawiewne, a w przypadku wywiewnych uznał, że nie ma sensu, ale ostateczna decyzja należy (chyba) do mnie.



Teoretycznie jak się zaizoluje to w chłodne dni mniej wilgoci się wykropli w tych kanałach.
A praktycznie to nie wiem jakie to ma znaczenie, może fachman man rację?
Link do komentarza
Kanały wywiewne izoluje się, kiedy biegną przez nieogrzewaną część budynku. Jaką temperaturę masz na poddaszu nieużytkowym?

Jeżeli na poddaszu stoi centrala, a otaczająca temperatura wynosi 5 st, nieizolowane kanały będą oddawać część ciepła do pomieszczenia, a zatem nastąpi zmniejszenie odzysku ciepła przez rekuperator. Jeżeli na poddaszu w okresie zimowym temperatura będzie oscylować w granicach 20 st. darowałbym sobie izolację. Innym zagadnieniem jest izolacja kanału wywiewnego z reku do wyrzutni.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...