Skocz do zawartości

Instalacje i wentylacja w domku szkieletowym


solina

Recommended Posts

Witam!
Szukam i pytam, ale odpowiedzi nie znalazłam...
Jestem w trakcie budowy domku szkieletowego, tymczasem wykonawca zaproponował poprowadzenie wentylacji kuchni i łazienki nad jętką w dachu lub pod połacią dachową. W ten sposób będzie mniej ingerencji w dachu.
Czy jest to poprawne rozwiązanie?

I druga sprawa, chciałabym również ocieplić, maksymalnie jak to tylko możliwe, instalacje wodną i kanalizacyjną (która była robiona z przeznaczeniem domku na użytkowanie w ciepłe dni).
Domek stoi na fundamentach punktowych.
Czy można je dodatkowo obudować? zrobić cokolwiek, żeby zwiększyć szanse przetrwania zimą?
Domek - zimą - będzie użytkowany również w łikendy, ale chciałabym chociaż mieć możliwość przyjechania w własna wodą.
Jednak kanalizacja byłaby potrzebna, chociażby do umycia naczyń.....

Muszę szybko podjąć decyzję i będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Jeśli wyloty wentylacyjne będą ponad dachem to rury można oczywiscie poprowadzić pod pokryciem, jednak odcinek poziomy nie powinien być dłuższy niż 1-1,5 m ze względu na opory przepływu, chyba że wentylacja grawitacyjna będzie wspomagana wentylatorem.

Co do ocieplenia - to kanalizacja przy prawidłowym spadku i krótkim odpływie nie zamarznie. Wodę z instalacji trzeba spuścić, gdyż nawet przy dobrym ociepleniu rury mogą zamarznąć.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za pomoc.

Jeżeli chodzi o kanalizację, to jest krótki odpływ i postaram się o prawidłowy spadek.

Natomiast pozostałe instalacje i tak, na wszelki wypadek, może powinnam porządnie ocieplić?
Myślałam jeszcze o jakiejś zabudowie tych instalacji. Fundamenty są dość wysokie, a podłogi jeszcze nie ma, można działać, tylko - jak Pan pisze - nie wiem czy jest sens i czy można w ogóle coś zdziałać...
Właśnie do mnie dotarło, że budując fundamenty punktowe, odcięłam sobie drogę zamieszkania w domku całoroczne :(
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...