Skocz do zawartości

Kilka pytań na sam początek


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich tutejszych forumowiczów!

W przyszłym roku chciałbym powoli ruszyć z budową, o ile wszystko będzie ok. I mam kilka pytań, które mam nadzieję, nie sprawią Wam problemu a ja po prostu się na tym nie znam :/

Mój tata ma działkę budowlaną, którą mi dał. Pozostaje teraz sprawa jej przepisania. Jak to wygląda? Pierw muszę iść do geodety, a później do notariusza? Działka ma ponad 1ha, ja dostanę oko 20 arów. I jeśli można wiedzieć jakie są mniej więcej koszty takich "przekazań ziemi". Dzięki za odpowiedzi z góry!
Link do komentarza
Gość mhtyl
Za przekazanie to zapewne nie zapłacisz bo to będzie darowizna.Natomiast przed przepisaniem musi ja wyznaczyć geodeta i ale najpierw aby być pewną ,że wybudujesz na niej dom udaj się do gminy po wstępne WZ (jeżeli nie ma MPZP) dla przyszłej działki.Co do papierkowej roboty to jak udasz się do notariusza to on Ci wszystko powie jakie papierki musisz dostarczyć do przepisu.
Link do komentarza
koszt geodety zależy od regionu, u Ciebie będzie musiał wydzielić działkę z całości; ja bym sprawdziła jeszcze czy na tej 1/5 działki bez problemu dostaniesz pozwolenie na budowę i czy w gminie działka jako całość funkcjonuje jako budowlana czy już jest jakiś podział planowany/dopuszczany. Czasami może być tak, że to co jest całością budowlaną zostanie nią p[o podziale (moja kuzynka tak miała, geodeta musiał wiedzieć jak dzielić żeby na danej działce dom móg stanąć bo nie na całym obszarze byłoby to możliwe)
co do notariusza to z reguły koszt jest zależny od wartości działki, u mnie 2lata temu akt noratialny za przepisanie aktem darowizny (rodzice-dziecko) ok 500m2 z wpisem do ksiąg wieczystych kosztowało coś ok 2,5tys
aha i jeśli działka przepisana tylko w relacji rodzice-dziecko to nie płacisz podatku natomiast jeśli twoi rodzice przepisaliby działkę na ciebie i żonę to wtedy już podatek trzeba zapłacić.
Link do komentarza
Cytat

koszt geodety zależy od regionu, u Ciebie będzie musiał wydzielić działkę z całości; ja bym sprawdziła jeszcze czy na tej 1/5 działki bez problemu dostaniesz pozwolenie na budowę i czy w gminie działka jako całość funkcjonuje jako budowlana czy już jest jakiś podział planowany/dopuszczany. Czasami może być tak, że to co jest całością budowlaną zostanie nią p[o podziale (moja kuzynka tak miała, geodeta musiał wiedzieć jak dzielić żeby na danej działce dom móg stanąć bo nie na całym obszarze byłoby to możliwe)
co do notariusza to z reguły koszt jest zależny od wartości działki, u mnie 2lata temu akt noratialny za przepisanie aktem darowizny (rodzice-dziecko) ok 500m2 z wpisem do ksiąg wieczystych kosztowało coś ok 2,5tys
aha i jeśli działka przepisana tylko w relacji rodzice-dziecko to nie płacisz podatku natomiast jeśli twoi rodzice przepisaliby działkę na ciebie i żonę to wtedy już podatek trzeba zapłacić.



witaj icon_biggrin.gif
-koszt geodety 2-2,5tys.
-po podziale...prawomocność po 14dniach(roboczych)
-darowizna u notariusza( opłata od wartości, którą sami określacie)

Tato może Ci dać dom na każdym etapie budowy...jesteś zwolniony z podatku ale tylko TY!!!


P.S. pumpaluna
[b]"..u mnie 2lata temu akt noratialny za przepisanie aktem darowizny (rodzice-dziecko) ok 500m2 z wpisem do ksiąg wieczystych kosztowało coś ok 2,5tys ..."[
Ja rozumiem, że wartość darowizny była znaczna...ok 500tys. icon_rolleyes.gif

Z kredytem, to bym dzisiaj pytał (uważał)
Link do komentarza
Nie bardzo wiem co było darowane ?
Działka ma 1ha, a Ty „dostałeś” z tego 0,2ha ?

W pierwszej kolejności trzeba tę działkę „wydzielić”, czyli dokonać podziału nieruchomości, na który wyraża zgodę (i zatwierdza) wójt gminy. Ale wójt zatwierdzi, jeśli na tym terenie jest aktualny MPZP i działka ta jest oznaczona jako budowlana.

Jeśli nie ma aktualnego MPZP, to należy wystąpić o wydanie dla tej działki WZiZT z jednoczesnym jej podziałem, lub wystąpić o podział w wyniku którego powstanie działka o powierzchni nie mniejszej niż 0,3ha.

W przypadku braku aktualnego MPZP, możliwe jest też jest podarowanie 1/5 współwłasności w tej działce.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ty nie bądź taka pewna. Instrukcje KNF się zmieniły.


Akurat tutaj nic się nie zmieniło. Może się zmienić po wpadce Amber Gold - ale z tego co słyszałem to na bardziej liberalne co by Parabanki nie były aż taką konkurencją dla Banków.

Oczywiście każdy bank ma swoje wewnętrzne zasady ale jeżeli chcesz być pewny to przejdź się do instytucji typu: Notus, Expander czy openfinance i sprawdź dla pewności, to nic nie kosztuje. - Tylko jedna rada z mojej strony idź przynajmniej do dwóch bo oni dostają prowizję ob banków i nie wiem jak to wygląda w praktyce ale jeśli banki płacą im mniej to specjalnie się nie przykładają.... Ja dopiero w trzeciej instytucji dostałem korzystną ofertę (ten bank akurat był w "menu" każdej z powyższych instytucji finansowych).
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...