Skocz do zawartości

Działka wokół domu 4-ro rodzinnego


mazak

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem mieszkanie w domu 4-ro rodzinnym. Zastanawiam się jak jest rozwiązana własność gruntu wokół domu.
Niżej zamieszczam link ze schematem działki wraz z domkami części ABCDEF.
Schemat działki z domkami

Każda Literka to parter i piętro domu, należące do dwóch rodzin.
W umowie mam zapisane że kupując mieszkanie nabywam część gruntu pod domem oraz udział w gruncie poza domem. Jak to ma się do sąsiada z 1-szego piętra?
Czy jest jakiś zapis prawny, gwarantujący sąsiadowi udział w gruncie poza domem?
Sprawa jest o tyle ciekawsza, że na parterze domu jest taras z wyjściem na ogródek, który jest wspólną własnością.
Czy jest ktoś kto ma podobną sytuację?
Jak będę chciał zasadzić krzew na działce koło mojego tarasu, to będę musiał pytać się o zgodę lokatorów mojego domu i innych również?

Pozdrawiam,
MaZaK
Link do komentarza
Prawo do terenu wokół domu zamieszkałego przez kilku właścicieli mieszkań określa akt notarialny i wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla danej posesji. Może on dotyczyć wyłącznie ułamkowej części gruntu pod zabudową lub też obejmować współwłasność pozostałej części działki. W przypadku współwłasności otaczającego terenu sposób użytkowania własności wspólnej zależy od umowy zawartej między współwłaścicielami. Jeśli strony nie mogą dość do porozumienia co do sposobu użytkowania , można wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności np. w formie wykupu lub wydzielenia odrębnych powierzchni dla każdego ze współwłaścicieli.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...