Skocz do zawartości

Dobór PC do domku 150m^2


Recommended Posts

Cytat

Śledzę od ponad 10 lat - i podtrzymuję te 99,9999999999999999999999999999%.

Nie znam ani jednej takiej firmy, która zaniża wielkość odwiertów.



a ja spotkałem - i to wielokrotnie!
był taki wątek o temperaturach DZ - na podstawie temperatur DZ użytkowników PC (dodatkowo dopytując od rodzaj DZ, wielkość DZ) można było stwierdzić czy DZ było OK czy było niedowymiarowane.
Chyba jednak to nie jest taka rzadka praktyka, bo szczególnie w przypadku odwiertów firma zaniżająca znacznie ilość mb znacząca obniża koszt całości....
z drugiej strony kiedyś pewnie było więcej takich przypadków, bo odwierty były znacznie droższe niż obecnie

Cytat

5,5kW dla takiej powierzchni? A jakie masz ocieplenie i ogólnie izolację? Jeśli już skłaniałbym się ku górnej granicy, którą Ci podawali.

Jeśli coś mogę Ci doradzić, proś zawsze o namiary na klientów z zamontowaną przez daną firmę pompą.



nie wiem dlaczego to takie dziwne...
no ale pewnie - lepiej i prościej pierdyknąć 9-10kw i na pewno będzie pan zadowolony icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

a ja spotkałem - i to wielokrotnie!
był taki wątek o temperaturach DZ - na podstawie temperatur DZ użytkowników PC (dodatkowo dopytując od rodzaj DZ, wielkość DZ) można było stwierdzić czy DZ było OK czy było niedowymiarowane.
Chyba jednak to nie jest taka rzadka praktyka, bo szczególnie w przypadku odwiertów firma zaniżająca znacznie ilość mb znacząca obniża koszt całości....
z drugiej strony kiedyś pewnie było więcej takich przypadków, bo odwierty były znacznie droższe niż obecnie



nie wiem dlaczego to takie dziwne...
no ale pewnie - lepiej i prościej pierdyknąć 9-10kw i na pewno będzie pan zadowolony icon_lol.gif




Większa pompa = droższa pompa = więcej zarobku dla instalatora ;)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dlatego podstawą do dobrania PC jest policzenie zapotrzebowania cieplnego domu i świadomość, że PC nie dobiera się na 100% tylko na 85-90%. Wtedy żadnemu inwestorowi nieuczciwy instalator niestraszny icon_wink.gif


Bredzisz pan jak potłuczony marketingowiec. Sprzedaż nie idzie czy zwyczajnie nudzisz się?

Dobiera się tak jak jest w danym przypadku korzystniej, jaka instalacja grzewcza. Jeśli podłogówka 100% to bardzo często dobieram na >100% i prawie cały rok PC śmiga w tanim prądzie. Przy instalacji mieszanej ~50/50 to już kiepsko widzę dwie taryfy.
To oczywiście zależy też od trybu życia inwestorów, indywidualnych zwyczajów i dziennego zużycia na cele poza ogrzewaniem.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif
Gruntowa, dla domu energooszczędnego z uwzględnieniem OZC dla temperatur obliczeniowych?


Nie rozumiem co Ciebie szokuje?
Co ma do tego czy to dom energooszczędny czy energochłonny, każdy ma swoje określone OZC i do tego trzeba się odnosić.

Nie mówiłem że zawsze tak dobieram ale że często a to różnica.
Według mnie korzystniej dobierać przy podłogówce z lekkim zapasem niż niedoborem, co z tego że temperatura zewnętrzna "obliczeniowa" panuje tylko kilkadziesiąt godzin w roku, celem jest tylko i wyłącznie maksymalne wykorzystanie tańszej energii.

Przykład: mam zapotrzebowanie na moc dla c.o. powiedzmy 7,5kW. Dostępne sprężarki w okolicach tej wartości to 7,3kW a następna 8,4kW. W tym przypadku zwykle daję tę większą. Edytowano przez hot-cold (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ano ma
OZC po za tym że wskazuje jaka moc urządzenia grzewczego jest potrzebna dla zapewnienia komfortu cieplnego, to jeszcze przy okazji wskazuje jak dom to ciepło będzie szybko tracił.
I tu właśnie jest różnica czy dom energiooszczędny czy nie.
Dodatkowo wystarczy tylko ustalić z jakich materiałów dom został wybudowany, czy aby to nie jest szkieletor, aby się zorientować jaka jest akumulacja takiego budynku i jaka jest średnia temperatura sezonowa.
I już wiadomo że dla tych kilkunastu godzin w roku kiedy to występują/mogą wystąpić temperatury obliczeniowe dla danej straty klimatycznej nie warto dobierać 100% pokrycia mocy grzewczej.
Nie warto oczywiście z pozycji inwestora, bo to on płaci w całej rozciągłości za wyższy typoszereg PCi.
Link do komentarza
Cytat

był taki wątek o temperaturach DZ - na podstawie temperatur DZ użytkowników PC (dodatkowo dopytując od rodzaj DZ, wielkość DZ) można było stwierdzić czy DZ było OK czy było niedowymiarowane.



Dopiero teraz doczytałem icon_redface.gif

Ale przyczyną nie musiało być, tylko ewentualne niedowymiarowanie.
To jeszcze sprawa przepływów, nawet w przewymiarowanym DZ.
Równie dobrze mogło to także oznaczać nieprawidłowe wypełnienie odwiertu - w ponad 90% przypadków, odwiert wypełnia się urobkiem z otworu !!!!!!
Link do komentarza
Cytat

Zawsze można kupić ciężarówkę o nośności 4 ton, i wozić przez cały rok tylko 1,5 tony, bo raz w roku potrzebujemy załadować te 4 tony - od przybytku głowa nie boli. icon_biggrin.gif



Jeżeli już dokonujesz takich porównań, to dla ścisłości ta "ciężarówka" woziłaby te 1,5 tony na paliwie o prawie 50% tańszym. Bo o wykorzystanie tańszego nośnika energii mi chodziło.

Ma to sens tym bardziej jeśli cena zakupu większej "ciężarówki" jest mocno zbliżona do mniejszej, prawda?
Ale pewnie nie mam racji... ;)
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli już dokonujesz takich porównań, to dla ścisłości ta "ciężarówka" woziłaby te 1,5 tony na paliwie o prawie 50% tańszym. Bo o wykorzystanie tańszego nośnika energii mi chodziło.


tak, ale przez to paliwo do drugiego auta(dajmy na to żony) podrożeje

Cytat

Ma to sens tym bardziej jeśli cena zakupu większej "ciężarówki" jest mocno zbliżona do mniejszej, prawda?


jak najbardziej, tylko że w większości przypadków dostaniesz w pakiecie większe DZ, dostosowane do mocniejszej "ciężarówki
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
dom 150 m^2 i pompa 12 kW to chyba coś się komuś pomyliło , ja mam domek 155 m^2 bez garażu i od 2 lat zamontowaną pompę alphainnotec 8kW . Nie zdążyło się jeszcze żeby w domu było zimno,
a koszty roczny to około 2500-3000 zł rocznie .Proponuję uderzyć do jakiejś profesjonalnej firmy która zna się na doborze pompy. Ja zgłosiłem się do firmy DTS Serwis . Wysłałem zapytanie , następnego dnia oddzwonili do mnie,
poprosili o projekt i dane budynku (z czego zbudowany , jak ocieplony itp.).Dzień później otrzymałem ofertę .Proponuję poszukaj ich w Internecie może ci doradzą jaką dużą pompę powinieneś zamontować . Edytowano przez Ecorson (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

dom 150 m^2 i pompa 12 kW to chyba coś się komuś pomyliło , ja mam domek 155 m^2 bez garażu i od 2 lat zamontowaną pompę alphainnotec 8kW . Nie zdążyło się jeszcze żeby w domu było zimno,
a koszty roczny to około 2500-3000 zł rocznie.


Coś dużo prądu Ci żre ta Twoja pompa ciepła.
Widać że wpadałeś na pomysł jej instalacji już po wybudowaniu domu.
Link do komentarza
Cytat

Coś dużo prądu Ci żre ta Twoja pompa ciepła.
Widać że wpadałeś na pomysł jej instalacji już po wybudowaniu domu.


To pompa wirtualna i instalacja wirtualna, oczywiście w wirtualnym domu.
Zużycie też to jedna wielka LIPA.
Dzisiaj na podobnym forum na "m" jakoś dziwnie dwie osoby (albo jeden schizofrenik) się wysypały jedna po drugiej w dwóch wątkach też reklamując tę firmę.

Link do komentarza
Cytat

To pompa wirtualna i instalacja wirtualna, oczywiście w wirtualnym domu.
Zużycie też to jedna wielka LIPA.
Dzisiaj na podobnym forum na "m" jakoś dziwnie dwie osoby (albo jeden schizofrenik) się wysypały jedna po drugiej w dwóch wątkach też reklamując tę firmę.



dokładnie tak jak pisze kolega icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Wszędzie znawcy pomp ciepła na tym forum piszą, żeby znaleźć dobrego instalatora, który wyliczy nasze zapotrzebowanie i później kupi, zamontuje i uruchomi PC, ale nie piszą jak takowego odnaleźć. Od paru dni czytam tutaj i na innym forum o pompach ciepła i nie znalazłem firmy, którą by ktoś polecił ;/ Akurat zamierzam zainstalować PC w domu, który będę stawiał w następnym roku, ale wszędzie tylko czytam o złych firmach, ale żeby kogoś ktoś polecił, to już ciężko.
Link do komentarza
mam zamiar budować się w nastepnym roku i zastanawiam się od kilku tygodni czy wybrać gaz ziemny czy PC gruntową poziomą (z racji że działka ma 1400m^2). Największym dylematem jest oczywiście koszt zakupu, montażu i eksploatacji. Projekt domu na którym będę się wzorował (chociaż będzie dużo zmian) to http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...poliklet-2.html
Jeżeli chodzi o oczekiwania finansowe to chodzi mi, żeby wybrać ogrzewanie tanie w eksploatacji, ale żeby jego koszt początkowy nie był jakiś mega wielki. Dlatego chciałbym dostać kontakt (chyba że ktoś z forumowiczów pomoże) do jakiegos sprawdzonego wykonawcy, który na pewno nie popełni podstawowych błędów w wyliczeniach, montażu itd.
Co do opisu domu to na razie nic więcej nie mogę powiedzieć, bo będe dopiero jechał do architekta. Ale czy z już gotowego projektu będzie można wyliczyć OZC? Jakie dane są niezbędne do takich wyliczeń?
Link do komentarza

Witam, tak z gotowego projektu jak najbardziej można wyliczyć OZC, korzystając z takich danych jak lokalizacja budynku, konstrukcja przegród budowlanych, rodzaj wentylacji. Są również ogólne uproszczone założenia, ale zawsze lepiej policzyć dokładnie. Druga sprawa to dobór tzw. dolnego źródła - a to ma podstawowy wpływ na koszt instalacji z pompą ciepła.

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...