Skocz do zawartości

Dobór PC do domku 150m^2


Recommended Posts

Fixxxer nie patrze nikomu do kieszeni, ale jeśli masz podejrzanie niską cenę to coś tu nie pasuje. Wybacz, ale technologi nie da się oszukać. Najczęściej nasi niedoszli klienci, którzy zdecydowali się na najniższe wyceny potem żałują. Diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Sam zauważyłem, że najczęściej instalatorzy, którzy chcą wypaść najtaniej proponują niekompleksowe rozwiązania (np. w cenie podłogówki nie podają styropianu) lub po prostu zaniżają wielkość dolnego źródła, co może grozić po paru mroźniejszych sezonach tym, że dolne źródło dojdzie do -5 stop. pompa ciepła, by je ratować włączy grzałkę elektryczną i dom będzie grzany prądem, co boleśnie odbije się na rachunkach. Ponadto nie wszyscy tańsi instalatorzy profesjonalnie podchodzą już do doboru pompy nie licząc zapotrzebowania cieplnego domu co również może skutkować niedowymiarowaną lub przewymiarowaną PC co również odbija się na ekonomiczności systemu i jego żywotności.
Link do komentarza
Cytat

Ponadto nie wszyscy tańsi instalatorzy profesjonalnie podchodzą już do doboru pompy nie licząc zapotrzebowania cieplnego domu co również może skutkować niedowymiarowaną lub przewymiarowaną PC co również odbija się na ekonomiczności systemu i jego żywotności.



a Pan jak rozumiem liczy szczegółowo OZC zanim dokona Pan doboru urządzenia?
jeżeli tak to ile kosztuje u Pana zrobienie oferty?
Link do komentarza
Cytat

aha, czyli najpierw robicie wycenę, a więc w domyśle proponujecie konkretne urządzenie, a potem jak klient się zdecyduje to robicie OZC żeby dobrać urządzenie? ;)
ciekawe, ciekawe...
magia marketingu albo magiczny marketing ;)




Najpierw robimy wstępną wycenę z kilkoma wariantami np. 8kW, 10kW i 12 kW. Potem gdy klient akceptuje naszą ofertę liczymy OZC by potwierdzić który model jest optymalny. Proszę darować sobie uszczypliwości - nasi klienci akurat są zadowoleni a my sami podchodzimy profesjonalnie do swojej działalności.
Link do komentarza
to nie są uszczypliwości - pytam ponieważ mnie to interesuje...

czyli jak rozumiem otrzymałbym od Was ofertę, w której cena opcji różniłaby się o kilkadziesiąt tys bez wiedzy która opcja jest właściwa?
to jak ja mam dokonać wyboru i podpisać umowę? w ciemno licząc na to, że może wypadnie na najtańszą ofertę? a jeżeli okaże się, że jedyna słuszna jest ta najdroższa a mnie na nią nie będzie stać? mam zapłacić za OZC?
Link do komentarza
Nie kilkadziesiąt tylko parę - pomiędzy 8kW a np 10kW jest niecały tysiąc zł różnicy jeśli chodzi o samą PC. DO tego dochodzi 20-25 metrów odwiertów więcej czyli ok 1500-2000 zł. Procedura u nas wygląda tak:
1. Wstępna oferta.
2. Liczenie OZC po wstępnej akceptacji.
3. Podpisanie umowy.
Link do komentarza
Nie wiem na jakim terenie Pan wierci, ale na Śląsku nie zdarzają się nam terenie, gdzie występowałyby jednolite warstwy geologiczne przez całe 100 m wgłąb. Generalnie uśrednia się uzysk ciepła z metra na 40-45 metrów. Oczywiście konsultuje się to także z geologiem i wykonuje projekt. icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Cóż jak widzę mam przewagę nad Panem, że jestem praktykiem a nie czystym forumowym teoretykiem.



tak, tak, Pan to dopiero ma przewagę...

proszę o odpowiedź jak to jest z tym OZC?
i proszę mi wytłumaczyć dlaczego odwierty przy pompie 8 kW przewymiarowuje Pan o 25-40% przy 10 kW 10-23% a przy 12 kW 0-13 % (zakładam to samo co Pan czyli odzysk 40-45 W/mb odwiertu)
a co będzie przy pompie 17 kW? zrobi Pan odwierty niedowymiarowane o 40%?

z czego wynika ta prawidłowość bo nie mogę pojąć?
ma Pan na to jakiś wzór?
Link do komentarza
Ważne, żeby się pojawić, żeby coś się działo.

PS. Ja mam taki "kocioł" teraz, a jeszcze nie odrobiłem zaległości z zeszłego roku....
Dlatego się dziwię icon_confused.gif

Cytat

Cóż jak widzę mam przewagę nad Panem, że jestem praktykiem a nie czystym forumowym teoretykiem.


Niesamowita skromność.... Brawo dla Pana praktyka icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak widzę takie wyceny to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Instalatorzy chcieliby zarabiać po 20tys. zł na każdej instalacji, w kilka dni.
Podpisałem już umowę na kompletną instalację, a dziś o 7.31 złożyłem wniosek do WFOŚiGW o dotację ;)



Dziękuję za troskę o moje dochody. Spieszę donieść że są na dostatecznie wysokim poziomie i nie ma powodów do śmiechu a tym bardziej do płaczu. Smutne jest natomiast to że większość tzw Inwestorów dotyczy to też i Pana dobiera produkty i usługi pacząc głównie przez pryzmat ceny stawiając jakość na dalszym planie. To nie wstyd być biednym.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za troskę o moje dochody. Spieszę donieść że są na dostatecznie wysokim poziomie i nie ma powodów do śmiechu a tym bardziej do płaczu. Smutne jest natomiast to że większość tzw Inwestorów dotyczy to też i Pana dobiera produkty i usługi pacząc głównie przez pryzmat ceny stawiając jakość na dalszym planie. To nie wstyd być biednym.



Co do pozornie niższych wycen warto sprawdzać co jest dokładnie wliczone w tą niską cenę. Sam zauważyłem przy pracy z klientem, że często inwestorów kuszą nisze wyceny, w których przy bliższej analizie brakuje np. styropianu w wycenie podłogówki, w wycenie pompy ciepła jest w stosunku do potrzeb budynku i warunków geologicznych propozycja małej liczby metrów odwiertów lub kolektora płaskiego. Pomijam fakt wyceniania podejrzanych jakościowo materiałów.... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście żadna z wycen jakie dostawałem na PC - od najtańszych do najdroższych - nie zawierały kosztu styropianu, a jedynie jego ułożenie na wylewce.



A wytłumaczycie mi jaki głęboki sens jest w łączeniu kosztów wykonania "kotłowni" opartej na PCi, z kosztami wykonania "ogrzewania" ?

Co ma piernik do wiatraka ?
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście żadna z wycen jakie dostawałem na PC - od najtańszych do najdroższych - nie zawierały kosztu styropianu, a jedynie jego ułożenie na wylewce.



Widzisz, my akurat wyceniamy także ze styropianem. Warto więc zwracać uwagę przy analizie wycen na tego typu szczegóły.


Cytat

A wytłumaczycie mi jaki głęboki sens jest w łączeniu kosztów wykonania "kotłowni" opartej na PCi, z kosztami wykonania "ogrzewania" ?

Co ma piernik do wiatraka ?



Klienci najczęściej kupują komplet - czyli i kotłownię i podłogówkę od jednej firmy.
Link do komentarza
Cytat

A wytłumaczycie mi jaki głęboki sens jest w łączeniu kosztów wykonania "kotłowni" opartej na PCi, z kosztami wykonania "ogrzewania" ?

Co ma piernik do wiatraka ?


Interesowały mnie tylko wyceny kompletnych instalacji, od odwiertów przez kotłownie, podłogówkę aż do uruchomienia PC. Oczywiście można część prac zlecić np szwagrowi hydraulikowi i pewnie wyjdzie taniej, ale za to później jak coś będzie nie tak, to jeden na drugiego będzie przerzucał winę. Ten co montuje, ma mieć pełną odpowiedzialność na system.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam,
Ostatnio zainteresowałem się tematem pompy ciepła i powysyłałem zapytania w kilka miejsc.

bajbaga w sumie to ten JacekW_BB ma trochę racji. Spotkałem się z firmami, które w 'ciekawy' sposób przedstawiają swoje oferty na wykonanie odwiertów. Natomiast nie wiem co ma ogrzewanie podłogowe do omawianej PC.

OZC przedstawiła mi tylko jedna firma z którą rozmawiałem dłużej. Były również takie które z miejsca podawały moc pompy posiadając informacje (budynek nowy, powierzchnia 140m)...
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Ostatnio zainteresowałem się tematem pompy ciepła i powysyłałem zapytania w kilka miejsc.

bajbaga w sumie to ten JacekW_BB ma trochę racji. Spotkałem się z firmami, które w 'ciekawy' sposób przedstawiają swoje oferty na wykonanie odwiertów. Natomiast nie wiem co ma ogrzewanie podłogowe do omawianej PC.

OZC przedstawiła mi tylko jedna firma z którą rozmawiałem dłużej. Były również takie które z miejsca podawały moc pompy posiadając informacje (budynek nowy, powierzchnia 140m)...



By cały system dobrze działał podłogówka również musi być prawidłowo wykonana. Co do OZC - jeśli potrzebujesz od jakiejś firmy wstępną, orientacyjną ofertę, zapewne wystarczą tak podstawowe dane jak powierzchnia, stan ocieplenia itd. Można mocno orientacyjnie założyć na ich podstawie potrzebowanie. Do ostatecznego doboru konieczne jest jednak OZC wyliczone na podstawie całego projektu i informacji od klienta.
Link do komentarza
Cytat

By cały system dobrze działał podłogówka również musi być prawidłowo wykonana. Co do OZC - jeśli potrzebujesz od jakiejś firmy wstępną, orientacyjną ofertę, zapewne wystarczą tak podstawowe dane jak powierzchnia, stan ocieplenia itd. Można mocno orientacyjnie założyć na ich podstawie potrzebowanie. Do ostatecznego doboru konieczne jest jednak OZC wyliczone na podstawie całego projektu i informacji od klienta.


Takie wstępne założenia różniły się w ofercie między 5,5 a 7,7kw i różnicą w cenie urządzeń na poziomie 9000zł... Edytowano przez prazio@tlen.pl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Takie wstępne założenia różniły się w ofercie między 5,5 a 7,7kw i różnicą w cenie urządzeń na poziomie 9000zł...



5,5kW dla takiej powierzchni? A jakie masz ocieplenie i ogólnie izolację? Jeśli już skłaniałbym się ku górnej granicy, którą Ci podawali.

Jeśli coś mogę Ci doradzić, proś zawsze o namiary na klientów z zamontowaną przez daną firmę pompą.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dobrze to może nie, ale na pewno ponadnormatywnie w standardzie zbliżonym do projektowanych zmian w przepisach.
Jak jeszcze przyjąć 80% pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla mocy PCi, to że się tak wyrażę z palcem w .....
icon_wink.gif



Ok, choć przyznam, że ze wszystkich inwestycji jaki akurat my mamy na koncie nie kojarzę, by na taki metraż starczyło 6kW. Ale fakt- jest to możliwe icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...