Skocz do zawartości

Dobór PC do domku 150m^2


Recommended Posts

Robię ostatnio rozeznanie w temacie pomp ciepła i zleciłem kilka wycen. Do tej pory mam dokładną wycenę z Ecopolu, która wynosi.... 65tys. zł!!! icon_eek.gif Do tego jeszcze trzeba doliczyć wylewkę jastrychową icon_evil.gif
Domek to Anulka z garażem:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...-z-garazem.html
przerobiona na 150m^2 ze stropem monolitycznym. Cegła ceramiczna U-220 24cm + grafit 15cm (ściany i podłoga).
Od początku nastawiałem się na PC i rekuperację, innego źródła nie chcę.
Liczyłem, że w 50 tys. zł się wyrobię ze wszystkim, a tu takie kwiatki!
Możecie polecić dobrego i sprawdzonego wykonawcę w woj. mazowieckim?
Zna ktoś firmę Hibernatus 2:
http://www.hibernatus.pl/index.php?id=20&lang=pl
? Edytowano przez Fixxxer1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tak na oko potrzebujesz PCi o mocy około 12kW.
Koszty to:
- sama PCi – 15.000 do 30.000 zł,
- montaż (instalacja) PCi około 5.000zł,
- odwierty pionowe max. 20.000zł,
- kolektor poziomy 5.000 do 8.000zł,
- podłogówka 10.000zł do 18.000zł.
Czyli koszt od 35.000zł do 73.000zł.

Jeśli mogę coś zasugerować – moim zdaniem kombajny PCi do CO i CWU są najlepszym rozwiązaniem np.: http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzin...kompaktowe.html
Link do komentarza
Cytat

Tak na oko potrzebujesz PCi o mocy około 12kW.
Koszty to:
- sama PCi – 15.000 do 30.000 zł,
- montaż (instalacja) PCi około 5.000zł,
- odwierty pionowe max. 20.000zł,
- kolektor poziomy 5.000 do 8.000zł,
- podłogówka 10.000zł do 18.000zł.
Czyli koszt od 35.000zł do 73.000zł.

Jeśli mogę coś zasugerować – moim zdaniem kombajny PCi do CO i CWU są najlepszym rozwiązaniem np.: http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzin...kompaktowe.html


W Ecopolu koszt pompy to 15k zł, do czego dochodzi:
- kolektory pionowe 19k zł (2x100m) - poziomych nie chcę;
- podłogówka 15k zł;
- kotłownia 10k zł (nie wiem za co tyle?);
- rozdzielacze glikolu, glikol i przejście pod fundamentami razem ponad 3k zł.
Sporo dodatkowych opłat, które znacznie podnoszą cenę.
Ten Vitocal kosztuje ok 24k zł, więc jeśli dodam do niego koszty podobne jak przy Ecopolu to wyjdzie kosmiczna cena.
Chcę dobrze za rozsądną kwotę, ale ~70tysi to spore przegięcie ze strony sprzedających.
Link do komentarza
Pod pojęciem „kotłownia” zapewne kryje się „proces” przygotowania CWU, czyli sumaryczny koszt tej PCi to ponad 25.000zł. icon_biggrin.gif

Dodatkowym atutem kompaktów, jest to, że już posiadają pompy obiegowe DZ i GZ, oraz sterowniki.

Jeśli mogę doradzić, to wpierw znajdź pompę która Ci odpowiada, a następnie poszukaj instalatora „firmowego” na swoim terenie.

Ps. Cena tej (przykładowej) PCi jest ceną netto, czyli z 23% VAT, jeśli będzie z montażem, to naliczony będzie VAT w wys. 8% (tak jak w kalkulacji Ecopolu).
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Pod pojęciem ?kotłownia? zapewne kryje się ?proces? przygotowania CWU, czyli sumaryczny koszt tej PCi to ponad 25.000zł. icon_biggrin.gif

Dodatkowym atutem kompaktów, jest to, że już posiadają pompy obiegowe DZ i GZ, oraz sterowniki.

Jeśli mogę doradzić, to wpierw znajdź pompę która Ci odpowiada, a następnie poszukaj instalatora ?firmowego? na swoim terenie.

Ps. Cena tej (przykładowej) PCi jest ceną netto, czyli z 23% VAT, jeśli będzie z montażem, to naliczony będzie VAT w wys. 8% (tak jak w kalkulacji Ecopolu).



w ecopolu pod kotlownie wchodzi zbiornik dwupłaszczowy z nierdzewki - sprawdzałem oferte firmy która takie sprzedaje, sam zasobnik kosztuje 6700 brutto(wg strony producenta 300/150) - inna sprawa czy naprawdę jest konieczne dawać taki drogi zasobnik...można spokojnie znaleźć coś tańszego...

Cytat

Robię ostatnio rozeznanie w temacie pomp ciepła i zleciłem kilka wycen. Do tej pory mam dokładną wycenę z Ecopolu, która wynosi.... 65tys. zł!!! icon_eek.gif Do tego jeszcze trzeba doliczyć wylewkę jastrychową icon_evil.gif
Domek to Anulka z garażem:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...-z-garazem.html
przerobiona na 150m^2 ze stropem monolitycznym. Cegła ceramiczna U-220 24cm + grafit 15cm (ściany i podłoga).
Od początku nastawiałem się na PC i rekuperację, innego źródła nie chcę.
Liczyłem, że w 50 tys. zł się wyrobię ze wszystkim, a tu takie kwiatki!
Możecie polecić dobrego i sprawdzonego wykonawcę w woj. mazowieckim?
Zna ktoś firmę Hibernatus 2:
http://www.hibernatus.pl/index.php?id=20&lang=pl
?



Fixxxer1 - polecam ci zrobić sobie obliczenia w OZC
ja mam dom 130m2 pow uzytkowej(150m2 po podłogach),dogrzewana piwnica, CWU na 4 osoby,reku, 20cm styro i starcza PC 7,6kw - tak mi wyszło z obliczeń że starczy i potwierdziło się - w najwieksze lutowe mrozy wystarczyło bez problemu, nawet mały zapas był...
po dokładnych obliczeniach, może okazać się że wystarczy ci np. 9kw...lub nawet mniej...
mniejsza PC to mniejszy koszt PC i mniejszy koszt DZ... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Liczyłem, że w 50 tys. zł się wyrobię ze wszystkim, a tu takie kwiatki!


Przed wysyłaniem ofert zrób sobie OZC jak adiqq radzi,być może nie potrzebujesz tak dużej mocy.
Jeśli dalej oferty na gruntową będą spore to zastanów się nad powierzną trójfazową.
One gwarantują stałą moc cieplną do -15st.C a pracują do -25st.C.
Ceny powinny być zdecydowanie tańsze niż gruntowych icon_smile.gif
Z najmocniejszą czyli TRI16 16kW powinieneś zamknąć się w 30-35tys.zł z zasobnikiem i montażem ale nie sądzę,żebyś taką dużą potrzebował. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Wg trzech różnych wykonawców wystarczająca u mnie jest pompa 9kW.



a czy ktoś z tych wykonawców zadał sobie trud i policzył OZC? - na pewno nie....oni dobierają (w przerażającej większości) moc PC na podstawie wielkości domu i "ogólnych przesłanek" icon_biggrin.gif
Dla nich lepiej, żebyś miał przewymiarowaną PC, bo, bo jak kupisz większą, to więcej zapłacisz i droższe DZ ci zrobią...
masz dom podobny do mojego...u mnie(bez piwnicy) projektowe obciążenie cieplne jest w granicy 5,5kw, do tego 1kw na CWU i mam 6,5kw..jak dodam piwnice to jest na styk te moje 7,6kw
nie zdawaj się na firmę, tylko zrób we własnym zakresie rzetelne OZC - możesz sam, a jak nie czujesz się na siłach, to zleć to komuś....to będą najlepiej wydane pieniądze na budowie... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Wg trzech różnych wykonawców wystarczająca u mnie jest pompa 9kW.


Zlecenie zrobienia OZC to koszt ok.300zł a różnica między pompami 7 a 9kW jest trochę większa ;)
Poza tym z dużą dozą pewności będziesz wiedział jakich spodziewać się rachunków za ogrzewanie w przyszłości icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Zlecenie zrobienia OZC to koszt ok.300zł a różnica między pompami 7 a 9kW jest trochę większa ;)
Poza tym z dużą dozą pewności będziesz wiedział jakich spodziewać się rachunków za ogrzewanie w przyszłości icon_smile.gif



już nie wspominając o dodatkowych metrach DZ - była mowa o odrwiertach - robi się spora różnica....
i potem są narzekania na ceny PC - nikt nie policzy we własnym zakresie(czy też zleci policzenie) a zleca wycenę/dobór PC - a wyceny są robione z dużym zapasem mocy - żeby przez przypadek klientowi zimno nie było....a że za całość przepłaci(i to sporo) - to już szczegół.... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
PCi PCSK10kW Combine, gruntowa (z pompami cyrkulacyjnymi i sterowaniem pogodowym. Programowanie dla CWU tygodniowe. Bez dodatkowych grzałek) - 19000 zł.
DZ pionowe z rozdzielaczami - 17000 zł (może mniej, ale nie wiem gdzie jest dom - rejon Polski)
Kotłownia (Zasobnik CWU plus reszta inst. w kotłowni) - 5000 zł.
Podłogówka - 15000 zł (może trochę mniej)

Razem: ok 56000 zł.
W tek kwocie powinniśmy się zmieścić.

Pozdrawiam:
Bartek

Kom: 666 461 196
bartur.dolphin@wp.pl
Link do komentarza
Cytat

PCi PCSK10kW Combine, gruntowa (z pompami cyrkulacyjnymi i sterowaniem pogodowym. Programowanie dla CWU tygodniowe. Bez dodatkowych grzałek) - 19000 zł.
DZ pionowe z rozdzielaczami - 17000 zł (może mniej, ale nie wiem gdzie jest dom - rejon Polski)
Kotłownia (Zasobnik CWU plus reszta inst. w kotłowni) - 5000 zł.
Podłogówka - 15000 zł (może trochę mniej)

Razem: ok 56000 zł.
W tek kwocie powinniśmy się zmieścić.

Pozdrawiam:
Bartek

Kom: 666 461 196
bartur.dolphin@wp.pl



A ile metrów odwiertów w tej cenie proponujesz i z czego jest armatura w kotłowni. To ważne niuanse na co klient powinien również zwracać uwagę.
Link do komentarza
100mb kolektora pionowego na PCi 9-10kW to chyba troche za malo?
Tyle to ja mam na pompe 5,9kW.

BTW.Nie daj sie tez naciagnac na wieksza PCi i DZ niz to konieczne. To jest glownie wygoda instalatora bo jak cos spie***y to i tak ma zapas zeby dzialalo a Ty bekniesz finansowo za to i tak...
Po to robi sie obliczenia zeby dopasowac PCi do potrzeb budynku a nie potrzeb sprzedawcy/instalatora. Teksty typu "daj Pan wieksza bo jak przyjda mrozy to bedzie krucho", "wieksza lepsza bo bedzie zawsze zapas" etc. - tyle ze Ty zaplacisz za cos z czego byc moze nigdy nie skorzystasz - tzw. frajer icon_smile.gif
Po obliczeniu OZC i tak wielkosc PCi zaokragla sie wiec wystarczy minimalnie zaokraglic w gore zeby miec ten zapas i tyle, zreszta i tak dodaje sie srednio 1kw na dwie osoby do przygotowania cwu a przeciez pompa nie pracuje rownoczesnie na co i cwu tylko sie przelacza -jedno albo drugie ale nigdy razem.

Pzdr.
Link do komentarza
Dla domku o pow 150 m2 zaproponował bym pompę 9kW z 300l zasobnikiem c.w.u. i 100l buforem. Dobrej klasy niemiecka pompa ciepła to ok 25 000zł netto za kpl. Odwiert 180m z glikolem i wprowadzeniem do budynku to koszt 15 300zł netto. Projekt prac geologicznych 2 000zł netto.
Podłogówka 150m2 to koszt ok 15 000zł netto + sterowanie ok 250zł netto szt (siłownik do rozdzielacza, termostat pokojowy).
Oczywiście sterowanie pokojowe nie jest wymagane.
Montaż pompy ciepła 3 000 - 6 000zł netto i zależy od stopnia zaawansowania kotłowni.
Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu kompakt bez zasobnika buforowego musisz pamiętać o pozostawieniu otwartej podłogówki. Zainteresował bym się też modułem pasywnego chłodzenia lub wykorzystaniem dolnego źródła do rekuperacji.
Przy sprawnie działającej rekuperacji pokusił bym się o pompę 7kW + grzałka w buforze (tak w razie W). Wtedy sama pompa będzie nie wiele tańsza ale wraz z odwiertami to jakieś 4 000zł netto.

Link do komentarza
Cytat

Projekt prac geologicznych 2 000zł netto.



icon_eek.gif
A nowe prawo geologiczne i wymagania dla takiego dokumentu, dla odwiertu geotermalnego do 100mb, czytał ?

Cytat

Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu kompakt bez zasobnika buforowego musisz pamiętać o pozostawieniu otwartej podłogówki.



icon_eek.gif icon_eek.gif
a co to takiego, ta otwarta podlogówka i co to za zalezność ?
Link do komentarza
Cytat

Dla domku o pow 150 m2 zaproponował bym pompę 9kW z 300l zasobnikiem c.w.u. i 100l buforem. Dobrej klasy niemiecka pompa ciepła to ok 25 000zł netto za kpl. Odwiert 180m z glikolem i wprowadzeniem do budynku to koszt 15 300zł netto. Projekt prac geologicznych 2 000zł netto.
Podłogówka 150m2 to koszt ok 15 000zł netto + sterowanie ok 250zł netto szt (siłownik do rozdzielacza, termostat pokojowy).
Oczywiście sterowanie pokojowe nie jest wymagane.
Montaż pompy ciepła 3 000 - 6 000zł netto i zależy od stopnia zaawansowania kotłowni.
Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu kompakt bez zasobnika buforowego musisz pamiętać o pozostawieniu otwartej podłogówki. Zainteresował bym się też modułem pasywnego chłodzenia lub wykorzystaniem dolnego źródła do rekuperacji.
Przy sprawnie działającej rekuperacji pokusił bym się o pompę 7kW + grzałka w buforze (tak w razie W). Wtedy sama pompa będzie nie wiele tańsza ale wraz z odwiertami to jakieś 4 000zł netto.



kolega chyba nie czytał wątku od początku....mogę zaraz podać na szybko dwa projekty domów o pow 150m2z których jednego nigdy w życiu nie nagrzejemy, a w drugim PC będzie przewymiarowana masakrycznie...więc taki dobór to wie pan....ja mam dobrej klasy polską pompę za 11tys brutto(fakt, trochę mniejszej mocy, bo tylko 7,6kw) - rozebralismy ją i poza sterownikiem, nie rózni sie zbytnio od środka od tej niemieckiej za 25000 netto...
przewymiarowany (i to znacznie) kolektor poziomy - 550mb zrobiłem we własnym zakresie za 7000 brutto - do tego glikol 1000 brutto
aha, a po jakiego grzyba bufor 100l ?!? bo jedyny sens jaki widzę, to naciągnąć klienta na dodatkowe koszty...

Cytat

a co to takiego, ta otwarta podlogówka i co to za zalezność ?



no ja też jestem ciekaw icon_lol.gif Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

aha, a po jakiego grzyba bufor 100l ?!? bo jedyny sens jaki widzę, to naciągnąć klienta na dodatkowe koszty...



I właśnie dlatego twierdzę, że pompa ciepła nie dla idiotów – nie obrażając nikogo.
Zwracam uwagę na proponowany duży zasobnik CWU – po kiego grzać 300l, skoro proponowana moc PCi, może podgrzać w ciągu godziny 200l wody o 40 stopni ?

Ps. Już zupełnie pomijam, że Pan instalator twierdzi, że dla domu o pow. 150m2 rekuperacja pozwala na zmniejszenie mocy PCi o 2kW icon_eek.gif
Link do komentarza
Moja PCi Vaillant geoTherm 62/2 (5,9kW) jest w stanie nagrzac cwu do 55*C w ciagu 30 minut a pojemnosc zbiornika to 175l.
Wiem, ze zalezne jest od jakiej temp. starujemy, zazwyczaj temp. dolna wynosi ok. 40*C-45*C minimum.
Latem nie stygnie tak szybko i rozbior jest mniejszy.
Zima wszystko "przyspiesza" i pobor rosnie, stygnie szybciej dlatego napisalem ze moze spasc do 40*C a nawet lekko ponizej (gdy sa goscie to nawet do 38*C bez zmiany ustawien).

Pzdr.
Link do komentarza
Dostałem wycenę od wykonawcy z moich okolic (Warszawy).
PCi to Nibe F1245:
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-c...enu-id-504.html
lub 5 tys. tańsza Hewalex:
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-...towe-serii-wke/
Odwierty pionowe na 150m + 100mb poziomych + studzienka i doprowadzenie do budynku.
Cała podłogówka z materiałami, projekty OZC, CO i dolnego źródła dla gminy.
Całość za 50tys. netto.
Dodatkowo można dołożyć rekuperator z odzyskiem ciepła NIBE FLM:
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-c...enu-id-506.html
za 7tys zł. ale tylko wyciąg z kuchni i łazienki.
Co myślicie o tej ofercie? Edytowano przez Fixxxer1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Fixxxer1: mieszanie pionowych i poziomych jakoś mi się już na starcie nie podoba....poza tym moim zdaniem studzienka jak nie jest konieczna, to lepiej jej uniknąć i wprowadzać pętle bezpośrednio do budynku i tam zabudować rozdzielacz DZ.
Bierz wyceny na taki sam zakres robót(!) z kilku firm i potem negocjuj - wysyłasz najtańszą wycenę do poszczególnych firm które były droższe i niech coś zaproponuj a....pewne rzeczy można też robić we własnym zakresie - wyjdzie dużo taniej
DZ robiłem we własnym zakresie, firma robiła rozdzielacz DZ, próbe szczelności i napełniała glikolem - wyszło dużo taniej
podłogówkę też robili mi lokalni podwykonawcy, wyszło sporo taniej niż wszystko robiłaby firma od PC - oczywiście w obu przypadkach stosowałem sie do szczegółowych wskazówek, a jak miałem jakieś wątpliwości (ja lub moi wykonawcy) to od razu dzwoniliśmy do firmy....
ale zacząć musisz od OZC - jak masz OZC - to wtedy dajesz do wycenę PC o takiej mocy, jaką potrzebujesz.....
więc wpierw OZC, a potem wyceny...skoro hewalex robi OZC, to spytaj ich ile cię skasują za samo zrobienie OZC...bo dla mnie to bez sensu - dali ci wycenę do PC dobranej na przysłowiowe "oko"...
jeszcze raz, najpierw OZC, potem dobór mocy PC i dopiero potem wyceny dla PC najbardziej zbliżonej dla tego co wyjdzie z obliczeń. Oczywiście przy PC P-W moc musi być trochę większa, żeby był zapas mocy dla najbardziej skrajnych warunkach....

aha, jeszcze jedna rzecz - moje DZ wyszło tak rewelacyjnie, że zimą pod koniec lutego (czyli w momencie jak DZ jest jak najbardziej wyeksploatowane) mam temperatury DZ sporo wyższe niż koledzy które mają DZ ionowe - to tylko potwierdza fakt, że DZ poziome w dobrym gruncie i dobrze zrobione, może być lepsze i sporo tańsze niż pionowe
Link do komentarza
Cytat

Fixxxer1: mieszanie pionowych i poziomych jakoś mi się już na starcie nie podoba....



Ryzykowna konfiguracja.

Jeśli, toto będzie miało niezależny obieg letni (kolektor poziomy) i zimowy (kolektor poziomy), to teoretycznie latem uzyskamy lepszy COP przy grzaniu CWU.

Mieszanie przyniesie (może przynieść) odwrotny skutek. Latem pionowy, a zimą poziomy, mogą pogarszać COP PCi.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Zbliża się wiosna, więc czas zająć się wyborem PC na poważnie.
Jedna z firm zrobiła mi OZC i wyszło zapotrzebowanie na poziomie 9,17kW.
Kilka pozycji jednak w wycenie mi się nie podoba.
1. głębokość odwiertów - 4x42mb, szacowane 50W/mb
2. gęstość rozstawu rur w podłogówce - 15cm
3. wybrana pompa Nibe PC 1245 ma 8,3kW - lepiej zaniżyć czy zawyżyć?
4. grzejniki drabinkowe w łazience - nie lepiej zrobić ogrzewanie ścienne?

Nie wiem czy mogę wrzucić skany tej wyceny z opisem na forum?
Link do komentarza
Cytat

Chętnie przeczytam jakieś opinie icon_smile.gif


Jeśli jakieś opinie to moja opinia będzie jakaś ;)
Wg mnie do domu 116m2 pompa ciepła w takiej cenie nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego,poza tym wg mnie wyszło zbyt duże obciążenie cieplne domu a nie sądzę,żeby dom nie był wogóle ocieplony.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli jakieś opinie to moja opinia będzie jakaś ;)
Wg mnie do domu 116m2 pompa ciepła w takiej cenie nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego,poza tym wg mnie wyszło zbyt duże obciążenie cieplne domu a nie sądzę,żeby dom nie był wogóle ocieplony.


Nie zauważyłem, że w wycenie jest błąd. Dom ma 150m^2.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Zbliża się wiosna, więc czas zająć się wyborem PC na poważnie.
Jedna z firm zrobiła mi OZC i wyszło zapotrzebowanie na poziomie 9,17kW.
Kilka pozycji jednak w wycenie mi się nie podoba.
1. głębokość odwiertów - 4x42mb, szacowane 50W/mb
2. gęstość rozstawu rur w podłogówce - 15cm
3. wybrana pompa Nibe PC 1245 ma 8,3kW - lepiej zaniżyć czy zawyżyć?
4. grzejniki drabinkowe w łazience - nie lepiej zrobić ogrzewanie ścienne?

Nie wiem czy mogę wrzucić skany tej wyceny z opisem na forum?



firma zrobiła ci OZC? jesteś pewny że to bylo OZC?
bo te pliki które wkleiłes to na OZC nie wyglądają icon_razz.gif

mi to wygląda na program do doboru PC - od producenta, z OZC one wiele wspólnego nie mają...wrzuće dla zobrazowania fragment OZC...

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 168,6 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 404,7 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3518 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 851 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4368 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4368 W

i dalej:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 5569 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 169 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 404,7 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 118,9 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 33,0 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 49,5 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 13,8 kWh/(m3·rok)

z czego najbardziej interesuje nas projektowe obciążenie cieplne...

z tego co wkleiłem, wynika, że potrzeba 4,4kW na CO, do tego trzeba doliczyć 0,25kW/osobe na potrzeby CWU. Czyli dla rodziny 4 osobowej trzeba 4,4kW+4x0,25=5,4kW (dla przykładu dla którego wkleiłem dane)

Cytat

Zbliża się wiosna, więc czas zająć się wyborem PC na poważnie.
Jedna z firm zrobiła mi OZC i wyszło zapotrzebowanie na poziomie 9,17kW.
Kilka pozycji jednak w wycenie mi się nie podoba.
1. głębokość odwiertów - 4x42mb, szacowane 50W/mb
2. gęstość rozstawu rur w podłogówce - 15cm
3. wybrana pompa Nibe PC 1245 ma 8,3kW - lepiej zaniżyć czy zawyżyć?
4. grzejniki drabinkowe w łazience - nie lepiej zrobić ogrzewanie ścienne?

Nie wiem czy mogę wrzucić skany tej wyceny z opisem na forum?



to teraz postaram się ustosunkować do pytań
1. co do głębokości odwiertów - bezpieczniej jest zrobić trochę więcej...4x42 mi się nie podoba - dla takiej pompy może być troche za mało...te 50W/mb optymistycznie przyjęte )chyba że wiadomo jaki jest grunt głębiej)

2. bezpieczniej jest dać 15cm - wtedy koszt instalacji niższy, ale podczas pracy wystarczy grzać do niższych temperatur, czego efektem będzie wyższa sprawność całego układu. To też swoiste zabezpieczenie na wypadek wszelkiego rodzaju niedoróbek, błędów wykonawców

3. Lepiej dać wyższą, będzie możliwość grzać w taniej taryfie, ale to wszystko zależy jaka jest cena tego modelu i następnego modelu w typoszeregu - ale przede wszystkim - to trzeba dokładnie policzyć...pisz na priv....

4. drabinki zazwyczaj puszcza się na pętlach z podłogówki, grzać grzeją słabo, a wykorzystywane są jako wieszaki icon_smile.gif. Częśc osób na lato daje grzałkę do drabinek - i włącza okresowo do suszenia ręczników. Dodatkowe ścienne nie jest konieczne...
Link do komentarza
W jaki sposób i czy było zrobione OZC - nie wiem. Nie mam jeszcze podpisanej umowy, więc sprzedawca nie udostępniał mi ew. wyników z OZC z wiadomych względów icon_smile.gif Powiedział tylko, że z jego wyliczeń wyszło, że wystarczy pompa 8kW.
Następna w typoszeregu jest 10kW:
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-c...enu-id-504.html
droższa o 1tys. zł. Może warto do niej dopłacić?
Te 15cm rozstawu rurek podane jest jako średnie. W łazience może wyjść co 10cm w kuchni co 20cm, przy drzwiach tarasowych chyba 7,5cm, więc jest napisane średnio 15cm. Takie informacje uzyskałem od sprzedawcy.

Wczoraj byłem oglądać instalację tego sprzedawcy, wykonaną w zeszłym roku.
Dom 300m^2, wcześniej ogrzewany węglem, teraz przerobiony na ogrzewanie pompą ciepła. Podłogówka co 30cm i grzejniki od poprzedniego pieca. Pompa F1245 12kW, 4 odwierty, 2x50m i 2x60m. W domu utrzymywana jest temperatura 14C, gdyż właściciel jest za granicą i na razie nie mieszka. Rachunki za prąd ~100zł.
Takie informacje uzyskałem od szwagra, który opiekuje się tym domem i nas oprowadzał. "Kotłownia" zrobiona schludnie, czysto, nie było się do czego przyczepić.
Link do komentarza
Fixxxer1 - skasowałeś pliki z wyliczonym zapotrzebowaniem? dlaczego?
jest jakis konkretny powód dlaczego decydujesz sie akurat na NIBE?
ten link ktory podałeś, to chyba najdroższe PC na rynku icon_smile.gif fakt że od razu z zasobnikiem...(ale zauważ że ceny netto) Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie rozumiem, jakie pliki? Nic nie kasowałem...
Dlaczego NIBE? Dlatego, że sumarycznie cena wychodzi bardzo podobnie jak innych. Do tego, ten instalator jest partnerem VIP firmy NIBE i ma spore upusty, dzięki czemu nigdzie chyba taniej nikt mi jej nie kupi.
Odpada mi koszt zakupu zbiornika, całego tego montażu kotłowni itp itd i wychodzi bardzo podobnie jak tych pomp, które kosztują ~20tys. zł. Co z tego że proponują mi pompę za 15tys. zł, jak doliczają do tego drugie tyle za instalacje, uruchomienie?
A jakościowo wydaje mi się że jest to wysoka półka.
Link do komentarza
Cytat

Nie rozumiem, jakie pliki? Nic nie kasowałem...


dobra, to wina mojej przeglądarki....

Cytat

Dlaczego NIBE? Dlatego, że sumarycznie cena wychodzi bardzo podobnie jak innych. Do tego, ten instalator jest partnerem VIP firmy NIBE i ma spore upusty, dzięki czemu nigdzie chyba taniej nikt mi jej nie kupi.
Odpada mi koszt zakupu zbiornika, całego tego montażu kotłowni itp itd i wychodzi bardzo podobnie jak tych pomp, które kosztują ~20tys. zł. Co z tego że proponują mi pompę za 15tys. zł, jak doliczają do tego drugie tyle za instalacje, uruchomienie?
A jakościowo wydaje mi się że jest to wysoka półka.



Swego czasu miałem robiony tez wyceny w NIBE (swoją drogą to bardzo dobre PC), ale były sporo wyższe niż Ecopol
I albo Ecopol podniósł mocno ceny, albo NIBE mocno obniżył...
w to że ktoś jest partnerem VIP i kupi z większym upustem, oznacza najczęściej że więcej na tym zarobi. Jak się tym rabatem podzieli z klientem, to szacun.
zajrzałem do archiwalnej wyceny i wiem dlaczego zrezygnowałem z ich usług - uznali że nie robią PC z DZ poziomym - tylko odwierty. A że ja byłem zdecydowany na DZ poziome, to podziękowałem.PC dobrali mi dobrze icon_smile.gif (jako jedni z nielicznych)
Link do komentarza
Mam wycenę opartą na pompie Alpha Innotec 8kW, która podobnie jak NIBE ma zintegrowany zbiornik (20l większy). Koszt pompy jest podobny, ale jej instalacja i materiały poboczne to prawie 8 tys. zł.
Wycena ECOPOLU - pompa 15tys. zł, montaż kotłowni ponad 12tys. zł. Więc dopłacam 2 - 3 tys. zł i mam NIBE, porządek w kotłowni, bez zbędnej graciarni itp ;)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Zbliża się wiosna, więc czas zająć się wyborem PC na poważnie.
Jedna z firm zrobiła mi OZC i wyszło zapotrzebowanie na poziomie 9,17kW.
Kilka pozycji jednak w wycenie mi się nie podoba.
1. głębokość odwiertów - 4x42mb, szacowane 50W/mb
2. gęstość rozstawu rur w podłogówce - 15cm
3. wybrana pompa Nibe PC 1245 ma 8,3kW - lepiej zaniżyć czy zawyżyć?
4. grzejniki drabinkowe w łazience - nie lepiej zrobić ogrzewanie ścienne?

Nie wiem czy mogę wrzucić skany tej wyceny z opisem na forum?



Dla domku o pow 150 m2 zaproponował bym pompę 9kW z 300l zasobnikiem c.w.u. i 100l buforem. Dobrej klasy niemiecka pompa ciepła to ok 25 000zł netto za kpl. Odwiert 180m z glikolem i wprowadzeniem do budynku to koszt 15 300zł netto. Projekt prac geologicznych 2 500.zł netto.
Podłogówka 150m2 to koszt ok 15 000zł netto + sterowanie ok 250zł netto szt (siłownik do rozdzielacza, termostat pokojowy).
Oczywiście sterowanie pokojowe nie jest wymagane.
Montaż pompy ciepła 3 000 - 6 000zł netto i zależy od stopnia zaawansowania kotłowni.
Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła typu kompakt bez zasobnika buforowego musisz pamiętać o pozostawieniu otwartej podłogówki. Zainteresował bym się też modułem pasywnego chłodzenia lub wykorzystaniem dolnego źródła do rekuperacji.
Przy sprawnie działającej rekuperacji pokusił bym się o pompę 7kW + grzałka w buforze (tak w razie W). Wtedy sama pompa będzie nie wiele tańsza ale wraz z odwiertami to jakieś 4 000zł netto.

Nie daj się namówić na dobre i tanie PC. Takie nie istnieją. Dobre pompy niestety kosztują. I nikogo nie chcę na nic naciągać.
Link do komentarza
Gość adiqq
od razu wiem jakią marke pan proponuje - bo prawie nikt inny nie zaproponowałby do takiej instalacji bufora(i to 100l), bo jest on zbędny icon_biggrin.gif
hehe, znam tylko 1 producenta, co każe montować takie "ustrojstwa"

Cytat

Nie daj się namówić na dobre i tanie PC. Takie nie istnieją. Dobre pompy niestety kosztują. I nikogo nie chcę na nic naciągać.



a to ciekawe...ja mam taką...i wyszło sumarycznie sporo taniej niż gotowe oferty renomowanych firm... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie daj się namówić na dobre i tanie PC. Takie nie istnieją. Dobre pompy niestety kosztują.


Ja też mam dobrą i tanią pompę ciepła i co ciekawe działa bez bufora ;)
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Ja też mam dobrą i tanią pompę ciepła i co ciekawe działa bez bufora ;)



dobra, dobra, ty sobie dolicz do kosztów instalacji koszta udziałów w firmie która ci to montowała icon_razz.gif
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Bufor - stosuje się wtedy kiedy nie umie się zaprojektować instalacji, zwłaszcza dotyczy to instalacji z buforem o pojemności 100l icon_biggrin.gif (który robi za sprzęgło hydrauliczne).



dokładnie o to mi chodziło....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...