Skocz do zawartości

Czemu Polacy zużywają tak mało energii elektrycznej?


Recommended Posts

A to stwierdzenie mnie zaskoczyło: "W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2 megawatogodzin energii. W Stanach Zjednoczonych jest to 15 megawatogodzin - mówi prezes URE Marek Woszczyk."

Ruzumiem, że w Stanach wszystko jest większe, ale aż tak? icon_rolleyes.gif

Ktoś może mi opowiedzieć, jak to jest z tym zużyciem energii elektrycznej? Czemu takie duże?

Pozdrawiam
Marcin
Link do komentarza
Cytat

W USA to wszystko mają większe, więc i większe domy i zapotrzebowanie... tak mi się wydaje... Ich domy świecą się jak choinki (np w okresach świątecznych) - przynajmniej na filmach - i być może to powoduje takie zużycie energii icon_smile.gif



Glownie zuzywaja na krecenie filmow o tym jak to im domy swieca w swieta... icon_smile.gif

O USA od dawna mamy opinie taka, ze nie oszczedzaja bo "nie musza". Uwazaja ze stac ich na wszystko i nie musza oszczedzac energii elektrycznej czy paliw - teraz zaczyna sie to powoli zmieniac.
Niestety, nie sa nauczeni zeby szanowac srodowisko poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energie jakakolwiek - ceny owej energii dopiero zaczynaja ich przekonywac ze warto oszczedzac.
Zapewne mniejsze zuzycie "pradu" jest w wiekszosci krajow europejskich.

Pzdr.
Link do komentarza
Chciałbym porównać koszty dostawy energii w USA i Polsce - paliw już znam.
Ile trzeba poświęcić czasu by zarobić na 1kW energii w Polsce a ile w USA ?
Ja patrząc na swoje rachunki za prąd, co rusz jestem bardziej przerażony..
Wymieniłem AGD na A+, telewizor LCD - LED pobiera mi 40 Wat energii.. a rachunki co najwyżej stoją w miejscu.
Więc nie dziwne, że przy wyjazdach z domu robi się już nie tylko wyłączanie z trybu stand-by ale po prostu wyłącza się korki.
Może to i lepiej bo nasze sieci energetyczne by tego nie przeżyły, gdybyśmy tak jak w stanach w każdej zapchajdziurze mieli wentylatory, klimatyzatory, lodówki domowe których pojemność starczyła by do wyżywienia małego przedszkola.. i gdybyśmy uważali to za normalność.

Nie czarujmy się, że to kwestia eko-zielonych i świadome decyzje europejczyków, gdyż w tej kwestii tylko patrzeć jak Polska będzie potęgą świata zielonych, bo samochody zasilane mamy LPG a nie benzyną i w większości silniki poniżej pojemności 2 litrów... i na pewno wpływu na to nie ma cena paliwa icon_evil.gif Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czekam aż w końcu w tym ciemnogrodzie otworzą elektrownie atomowe.


Nam nie trzeba elektrowni atomowych ,wystarczy jak obniżą te wszelkie durne dodatkowe opłaty związane z prądem.
Sądzisz,że jak wybuduj ą elektrownie atomowe to cena prądu potanieje? wątpię bo w Naszym pięknym kraju wszystko co ekologiczne kosztuje krocie.
Link do komentarza
W sumie masz rację. Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem, jest prywatyzacja wielkich państwowych zakładów i wprowadzenie konkurencji w takich branżach jak: komunikacja pociągowa, ochrona zdrowia, dostawa energii elektrycznej czy wody.

Niestety większość ludzi starszej daty słowo "prywatyzacja" kojarzy się tylko ze zwolnieniami z zakładów. Bo po prywatyzacji i bez ulg, zniżek i dotacji od państwa nie miały prawa bytu w starej formie.
Mam nadzieję że społeczeństwo niedługo wyrośnie z tych pro socjalistycznych przekonań.
Link do komentarza
Prywatyzacja nie pomoże - może starszej daty już jestem ? ;)
Jak by zaczęli prywatyzować to by znowu córki-spółki by powstawały i tylko większy bałagan - tak jak ma to miejsce obecnie na "PKP".

Ostatni rachunek - o ile dobrze się przyjrzałem to koszt dostawy prądu większy niż samo zużycie..
Link do komentarza
Gość gawel
To zalezy ile bierzesz przydzial mocy do rbetkti ja miałem 4kw i nawiasem mówiąc starczyło z reszta mieszkałem ze 3 lata na tym przylączu i było ok jak sie bierze nie wiadomo po co przydział budowlanego na cholera wie ile kw to juz nie ma sie co dziwic ze potem rachunek zabija
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Prywatyzacja nie pomoże - może starszej daty już jestem ? ;)
Jak by zaczęli prywatyzować to by znowu córki-spółki by powstawały i tylko większy bałagan - tak jak ma to miejsce obecnie na "PKP".


Wiem coś na ten temat bo pracowałem na PKP i dalej pracuję na PLK PKP.
Sprawa rozbija się tylko i wyłącznie o wysokość Naszych zarobków, są za niskie w porównaniu z cenami za media w ogólnym znaczeniu.
Dla przykładu zobaczcie ile może kupić za wypłatę oleju napędowego przeciętny Niemiec a ile Polak to jest 1000 l do 300 l.
Link do komentarza
Cytat

To zalezy ile bierzesz przydzial mocy do rbetkti ja miałem 4kw i nawiasem mówiąc starczyło z reszta mieszkałem ze 3 lata na tym przylączu i było ok jak sie bierze nie wiadomo po co przydział budowlanego na cholera wie ile kw to juz nie ma sie co dziwic ze potem rachunek zabija


Taaa, ale krajzegi czy betoniarki pod takie przyłącze nie podłączysz /tak nam powiedzieli/
Zresztą chodzi głownie o to, że przeciętny Polak za swoją pensję kupi znacznie mniej wszystkiego niż przeciętny Amerykanin.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Taaa, ale krajzegi czy betoniarki pod takie przyłącze nie podłączysz /tak nam powiedzieli/
Zresztą chodzi głownie o to, że przeciętny Polak za swoją pensję kupi znacznie mniej wszystkiego niż przeciętny Amerykanin.


icon_eek.gif

ja miałem zabezpieczenie 2x25A przy 4 kw i nie było problemu trzeba troche pomysleć anie łykac to co w RE gadaja jak młody pelikan icon_wink.gif Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif

ja miałem zabezpieczenie 2x25A przy 4 kw i nie było problemu trzeba troche pomysleć anie łykac to co w RE gadaja jak młody pelikan icon_wink.gif


Aż se zajrzałam w dokumenty:
moc przyłączeniowa 13kw
grupa przyłączeniowa V
moc umowna 6,5kw
zab. przedlicznikowe 16A
współczynnik mocy nie większy niż 0,4
układ 3 fazowy /czyli siła/
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Aż se zajrzałam w dokumenty:
moc przyłączeniowa 13kw
grupa przyłączeniowa V
moc umowna 6,5kw
zab. przedlicznikowe 16A
współczynnik mocy nie większy niż 0,4
układ 3 fazowy /czyli siła/


To są warunki na docelowe czy RB? Bo jak na RB to za duże
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...