Skocz do zawartości

wilgoć w starej piwnicy!!!


Recommended Posts

Witam icon_smile.gif
Poszukuje fachowych opinii na następujący temat.Otóż zakupiłem lokal handlowy w starym, lecz wyremontowanym budynku.Pod lokalem znajduje się piwnica bez okna, która przez ostatnie lata była zamurowana, a po otwarciu dało wyczuć się delikatną wilgoć tak jak to często w pomieszczeniach bez dłuższej wentylacji.

Po zamontowaniu drzwi rozpocząłem użytkowanie piwnicy i trzymam tam towar. I tutaj pojawił się problem na ścianach pojawiły się krople wody i zaczęły obejmować powoli całą piwnice. Wilgoć z czasem zaczęła podchodzi na schody do góry lokalu gdzie mam zaplecze. Dodam że piwnica ma dwa małe otwory wentylacyjne o średnicy fi 10 i często otwieram drzwi aby następowała cyrkulacja powietrza.

Teraz wszystkie ściany są mokre wraz z podłogą icon_confused.gif a fachowcy twierdzą że mam zrobić izolację zewnętrzną budynku lecz niestety przed lokalem jest mały chodnik a zaraz ruchliwa ulica i ta metoda odpada, pomijam koszta.Zastanawiam się czy to nie problem ze zbyt małą cyrkulacją powietrza.Ponadto myślałem o położeniu na ścianach specjalnego tynku ochronnego przed wilgocią.

Proszę o pomoc bo brakuje mi koncepcji i naprawdę fachowego podejścia do sprawy a nie tylko gdybania ze strony firm zajmujących się tematem.
Link do komentarza
Cytat

Witam icon_smile.gif
Poszukuje fachowych opinii na następujący temat.Otóż zakupiłem lokal handlowy w starym, lecz wyremontowanym budynku.Pod lokalem znajduje się piwnica bez okna, która przez ostatnie lata była zamurowana, a po otwarciu dało wyczuć się delikatną wilgoć tak jak to często w pomieszczeniach bez dłuższej wentylacji.

Po zamontowaniu drzwi rozpocząłem użytkowanie piwnicy i trzymam tam towar. I tutaj pojawił się problem na ścianach pojawiły się krople wody i zaczęły obejmować powoli całą piwnice. Wilgoć z czasem zaczęła podchodzi na schody do góry lokalu gdzie mam zaplecze. Dodam że piwnica ma dwa małe otwory wentylacyjne o średnicy fi 10 i często otwieram drzwi aby następowała cyrkulacja powietrza.

Teraz wszystkie ściany są mokre wraz z podłogą icon_confused.gif a fachowcy twierdzą że mam zrobić izolację zewnętrzną budynku lecz niestety przed lokalem jest mały chodnik a zaraz ruchliwa ulica i ta metoda odpada, pomijam koszta.Zastanawiam się czy to nie problem ze zbyt małą cyrkulacją powietrza.Ponadto myślałem o położeniu na ścianach specjalnego tynku ochronnego przed wilgocią.

Proszę o pomoc bo brakuje mi koncepcji i naprawdę fachowego podejścia do sprawy a nie tylko gdybania ze strony firm zajmujących się tematem.




Witaj sprawa jest upierdliwa ale zupełnie wykonalna.
trzeba to obejrzeć , określić wstępny zakres prac i przystąpić do zabezpieczenia obiektu pokonując po drodze kolejne napotkane niespodzianki

czasami ilość gdybania świadczy o profesjonalnym podejściu do sprawy tak to jest z wodą że wszystko na odwrót
pozdrawiam Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ciekawi mnie sformułowanie określenie wstępnego zakresu prac?! to już mi chyba określono opaska z zewnątrz w środku iniekcja krystaliczna w środku a potem zobaczymy...... icon_eek.gif
Tylko ja nie mam nieograniczonych funduszy.
A gdybanie dla mnie świadczy o braku profesjonalizmu, chociaż wiem że woda to ciężki temat i dopóki nie odkryjesz źródła to właśnie gdybasz.

Link do komentarza
wstępny zakres prac
skucie tynków / zdjęcie posadzki/
uszczelnienie / osuszenie/względnie prace dodatkowe wynikające z tego co zastano/odkryto
wykonanie wykończenia w/g własnych upodobań
jak widzisz nie wymieniłem rozbierania chodnika i prac od zewnątrz
bo nie zawsze są konieczne - zależne jest to od konstrukcji budynku a więcej masz tu
https://forum.budujemydom.pl/woda-w-piwnicy...any-t14359.html
Link do komentarza
Cytat

wstępny zakres prac
skucie tynków / zdjęcie posadzki/
uszczelnienie / osuszenie/względnie prace dodatkowe wynikające z tego co zastano/odkryto
wykonanie wykończenia w/g własnych upodobań
jak widzisz nie wymieniłem rozbierania chodnika i prac od zewnątrz
bo nie zawsze są konieczne - zależne jest to od konstrukcji budynku a więcej masz tu
https://forum.budujemydom.pl/woda-w-piwnicy...any-t14359.html




Wychodzi na to, że w zasadzie trzeba dokopać się "do źródła". I to już wcale nie jest metafora.
Link do komentarza
Cytat

Witam Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">
Po zamontowaniu drzwi rozpocząłem użytkowanie piwnicy i trzymam tam towar. I tutaj pojawił się problem na ścianach pojawiły się krople wody i zaczęły obejmować powoli całą piwnice. Wilgoć z czasem zaczęła podchodzi na schody do góry lokalu gdzie mam zaplecze. Dodam że piwnica ma dwa małe otwory wentylacyjne o średnicy fi 10 i często otwieram drzwi aby następowała cyrkulacja powietrza.

Teraz wszystkie ściany są mokre wraz z podłogą Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_confused.gif"> a fachowcy twierdzą że mam zrobić izolację zewnętrzną budynku lecz niestety przed lokalem jest mały chodnik a zaraz ruchliwa ulica i ta metoda odpada, pomijam koszta.Zastanawiam się czy to nie problem ze zbyt małą cyrkulacją powietrza.Ponadto myślałem o położeniu na ścianach specjalnego tynku ochronnego przed wilgocią.

Proszę o pomoc bo brakuje mi koncepcji i naprawdę fachowego podejścia do sprawy a nie tylko gdybania ze strony firm zajmujących się tematem.



Wina leży po stronie użytkownika -czyli Ciebie .


Może to zabrzmi zabawnie to ty doprowadziłeś do tej wilgoci wstawiając drzwi oraz otwory wentylacyjne- cyrkulacją powietrza .W chłodne ściany piwnicy wpuszczasz ciepłe - gorące powietrze z zewnątrz więc następuje wykraplanie wody na scianach (punkt rosy).

Link do komentarza
Cytat

Wina leży po stronie użytkownika -czyli Ciebie .


Może to zabrzmi zabawnie to ty doprowadziłeś do tej wilgoci wstawiając drzwi oraz otwory wentylacyjne- cyrkulacją powietrza .W chłodne ściany piwnicy wpuszczasz ciepłe - gorące powietrze z zewnątrz więc następuje wykraplanie wody na scianach (punkt rosy).




odważna teza
z tym że nie do końca musi być prawdziwa
zdarzało mi się zabezpieczać piwnice z taką wentylacją
po zakończeniu bez likwidacji wentylacji wilgoci brak
czyli nie musi być to pewnik
Link do komentarza
Cytat

odważna teza
z tym że nie do końca musi być prawdziwa
zdarzało mi się zabezpieczać piwnice z taką wentylacją
po zakończeniu bez likwidacji wentylacji wilgoci brak
czyli nie musi być to pewnik


Chodzi o piwnice ,które nie posiadają (przekładki termicznej) izolacji cieplnej pomiędzy gruntem i ścianami ,takich piwnic nie wolno wietrzyć intensywnie otwierając okna ,drzwi w okresie letnim -upały bo to daje skutek odwrotny do zamierzonego .

Bezwładność cieplna takiej piwnicy jest ogromna (ściany + grunt) .




Link do komentarza
Cytat

Chodzi o piwnice ,które nie posiadają (przekładki termicznej) izolacji cieplnej pomiędzy gruntem i ścianami ,takich piwnic nie wolno wietrzyć intensywnie otwierając okna ,drzwi w okresie letnim -upały bo to daje skutek odwrotny do zamierzonego .

Bezwładność cieplna takiej piwnicy jest ogromna (ściany + grunt) .



wiesz mały problem cyrkulacja
cieplejsze górą chłodniejsze dołem
bez nawiewu mech troszkę ciężko tam ciepłe wtłoczyć w takiej ilości żeby się po ścianach lało.
ale ewidentnie efekt wzmaga się przy piwnicach o ścianach wilgotnych z tzw. natury i tu się zgodzić mogę w całej rozciągłości
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

wiesz mały problem cyrkulacja
cieplejsze górą chłodniejsze dołem
bez nawiewu mech troszkę ciężko tam ciepłe wtłoczyć w takiej ilości żeby się po ścianach lało.
ale ewidentnie efekt wzmaga się przy piwnicach o ścianach wilgotnych z tzw. natury i tu się zgodzić mogę w całej rozciągłości




Otworzenie okna to jeszcze nie jest jednoznaczne z intyensywna wentylacją - to z wentylacją ma tyle wspólnego, co włączenie wiatraka w upalny dzień z nadzieją, że temperatura w pomieszczeniu spadnie.
Link do komentarza
Cytat

Otworzenie okna to jeszcze nie jest jednoznaczne z intyensywna wentylacją - to z wentylacją ma tyle wspólnego, co włączenie wiatraka w upalny dzień z nadzieją, że temperatura w pomieszczeniu spadnie.



znaczy rozumiem że zgadzasz się z anty tezą czy przeciwnie ?
bo zacytowałeś mój post , a odpowiadasz jakby do innego icon_smile.gif
Link do komentarza
A faktycznie zacytowałem Twój, za szybko myślałem. Generalnie uważam, że wilgoć w piwnicy to problem bardziej złożony niż wentylacja i różnica temperatur - fakt może być to jedno ze źródeł wilgoci.

Nie wyobrażam sobie, jak można prawidłowo "przewentylować" piwnicę, która ma jedno małe okienko pod sufitem, otwierając tylko to okienko icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nawiązując do wypowiedzi animusa

".W chłodne ściany piwnicy wpuszczasz ciepłe - gorące powietrze z zewnątrz więc następuje wykraplanie wody na scianach (punkt rosy)."

Witam, ciepłe powietrze trafia na zimne ściany i mamy wilgoć??? No cóż - genialne uproszczenie - ale z małym wyjątkiem - ściana w piwnicy to nie lustro w łazience.
Link do komentarza
Cytat

polemizowałbym




oj tam oj tam
zna historia takie przypadki gdzie zachodzą opisywane przez was objawy icon_smile.gif
bezsprzecznie są to wilgotne piwnice i skraplanie jest tą przysłowiową kroplą w czarze goryczy .
te same piwnice z tą samą wentylacją lecz po zabezpieczeniu nie wykazują najmniejszej ochoty na to by się tam cokolwiek skraplało .
czyli
twierdzę że zwalenie wszystkiego na " wentylację " jest zbytnim spłyceniem problemu bez szukania jego głębszych przyczyn.
gdyby wentylacja była szkodliwa to wiele piwnic powinno mieć problemy z wilgocią (bynajmniej wszystkie wentylowane) a nie wszystkie takie problemy posiadają

Cytat

Witam, ciepłe powietrze trafia na zimne ściany i mamy wilgoć??? No cóż - genialne uproszczenie - ale z małym wyjątkiem - ściana w piwnicy to nie lustro w łazience.


wilgotna ściana bez względu czy cegła czy beton pod pewnymi względami od lustra się wiele nie różni bynajmniej w kontekście skraplania pary.


Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...