Skocz do zawartości

Kotwa chemiczna a zbrojenie wieńca w istniejącej ścianie


Recommended Posts

Chodzi o to, że wieńca jako takiego całościowego zrobić się nie da, gdyż mam doczynienia z dobudówką do budynku już istniejącego. Na dodatek przy istniejącej ścianie jest jedynie wymurowany i zalany słup 50x40 z bloczka silikatowego, ze zbrojeniem w środku 4x pręt fi 12, wiązany strzemionami co 25cm, dodatkowo pręty wbijane w ściane co pół metra. Na tym słupie ma być oparty wieniec, który należałoby połączyć w jakiś pewny sposób z istniejącym już bydynkiem. Czy kotwa w płynie, np. Hilti HTX lub podobne nadadzą się do umocowania takiego zbrojenia w ścianie z cegły białej, szerokość ściany 40cm.
Link do komentarza
Cytat

Ławy są połączone z istniejącym budynkiem, ławy były zalane dawno temu, razem z budową istniejącego budynku, postawione zostały ściany i na tym budowa się zakończyła, wieniec nie został wylany i teraz przydałoby się to ogarnąć.



Ale na istniejącej części budynku też powinien być wieniec lub zwieńczony strop .Jak daleko od dobudówki znajduje się wieniec na istniejącej części budynku?
Link do komentarza
Cytat

Z tego co zdążyłem się zorientować, to istniejący budynek zwieńczony jest betonowym stropem zalanym ze spadkami, pokrytym papą, tworzącym jednocześnie dach istniejącego budynku


Strop jest jeszcze docieplony,nad nim jest wylewka ze spadkiem dach pokryty papą.

Ustal wieniec .
Musisz przez najbliższe okno od dobudówki przenieść wymiar na jakiej wysokości kończy się strop (sufit )na zewnętrzną ścianę .Jak się kończy strop (sufit )w pomieszczeniu to zaczyna się wieniec wokoło budynku istniejącego . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
nie nie nie, strop nie jest docieplony, to jest hala montażowa, dawno budowane, nic nie było tam docieplone, strop od spodu nie jest równy a jest tak jakby żebrowany. Z tego co dowiedziałem się od osób prowadzących działalność w pomieszczeniu starego budynku, to nie jest on docieplony od góry, gdyż w zimę normalnie funkcjonować się tam nie da. Postaram się poskuwać trochę tynku ze starego budynku i zobaczyć, może trafię gdzieś na ślady jakiegoś wieńca.
Link do komentarza
Cytat

nie nie nie, strop nie jest docieplony, to jest hala montażowa, dawno budowane, nic nie było tam docieplone, strop od spodu nie jest równy a jest tak jakby żebrowany. Z tego co dowiedziałem się od osób prowadzących działalność w pomieszczeniu starego budynku, to nie jest on docieplony od góry, gdyż w zimę normalnie funkcjonować się tam nie da. Postaram się poskuwać trochę tynku ze starego budynku i zobaczyć, może trafię gdzieś na ślady jakiegoś wieńca.



Prawdopodobnie to stop z płyt korytkowych.


Ile stały te fundamenty niezabezpieczone badał ktoś w jaki są stanie?

Link do komentarza
Odnalazłem zbrojenie stropu, odkuję około 25cm i dowiąże się do niego belką wieńca.

Liczę mniej więcej, że budynek stał około 10 lat bez dachu, może nieco więcej. Wymurowane były ściany z czerwonej cegły dziurawki, przed szalowaniem wieńca zdjeliśmy wszystkie słabo wyglądające cegły, tj. około 7-8 warstw z całości praktycznie, domurowaliśmy z pustaka i ogarneliśmy szalunki. Pęknięć na fundamentach nie widać, na ścianach gdzie były tynki również, skuwaliśmy 20 metrowe nadproże z okien, przez tyle lat nic mu się nie stało, bez pęknięć a i robić było co.

Link do komentarza
Cytat

Odnalazłem zbrojenie stropu, odkuję około 25cm i dowiąże się do niego belką wieńca.

Liczę mniej więcej, że budynek stał około 10 lat bez dachu, może nieco więcej. Wymurowane były ściany z czerwonej cegły dziurawki, przed szalowaniem wieńca zdjeliśmy wszystkie słabo wyglądające cegły, tj. około 7-8 warstw z całości praktycznie, domurowaliśmy z pustaka i ogarneliśmy szalunki. Pęknięć na fundamentach nie widać, na ścianach gdzie były tynki również, skuwaliśmy 20 metrowe nadproże z okien, przez tyle lat nic mu się nie stało, bez pęknięć a i robić było co.



Dospawaj wąsy do wieńca na zakładkę, wystające 50 cm poza istniejącą ścianę żeby połączyć z nimi nowy wieniec spaw ciągły z obu stron min 15cm prętami Fi 12 34GS lub wspawaj bezpośrednio pręty nowego wieńca .
Link do komentarza
Cytat

Mogę dospawać jedynie dwa z czterech prętów wieńca, czy mus wszystkie?



Odkuj wieniec od środka budynku odpowiednim miejscu -odsłoń pręty brzegowe, przewierć 2 otwory na drugą stronę wieńca nad i pod prętami wieńca w pionie ,wygnij odpowiednio dłuższy pręt w kształcie ? i włóż oba końce w otwory przeciągnij na drugą stronę do końca tak żeby pręt środkowy kształtki ? oparł się o pręty wieńca tak jak strzemiono zbrojeniowe ,podspawaj z tego powstaną 2 brakujące wąsy do połączenia z wieńcem dobudówki . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...