Skocz do zawartości

pompa i studnia glebinowa


Gość

Recommended Posts

Witam wszystkich

Chcialbym sie dowiedziec, czy mozna polaczyc wiercenia do wymienników pionowych ze studnia glebinowa, czy tez trzeba wszystko wiercic oddzielnie? A jezeli mozna - to czy zaklada sie wówczas dwie niezalezne pompy glebinowe w jednym odwiercie - osobna do pompy ciepla i osobna do wody uzytkowej - czy tez jedna pompe obslugujaca wszystko?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jeżeli poziom lustra wody jest bardzo głęboko, to lepiej zastosować do pompy ciepła kolektor pionowy lub poziomy. W przypadku, gdy lustro wody jest nie głębiej niż 7 metrów, do studni pracującej z pompą ciepła stosuje się oddzielną pompę wodną o małej mocy (około 200 W), podczas gdy do wody użytkowej potrzebna jest pompa wodna o mocy ok. 1 kW.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Pojęcie pompy głębinowej nie jest sprecyzowane - czy to ma być 10 m czy też 100 m. Dla potrzeb domu jednorodzinnego tzw. kolektor pionowy powiniem mieć głębokość conajmniej 50 - 60 m i na całej swojej długości stykać się z gruntem lub wodą. Jeśli poziom wody znajduje się bardzo głęboko to wydajność takiego kolektora będzie niewspólmiernie niska w stosunku do jego długości. Również jego funkcjonowanie spowoduje obniżenie temperatury czerpanej wody, co z kolei zwiększy zapotrzebowanie na energię do jej podgrzania. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch studni - jednej czerpalnej, a drugiej zrzutowej przy czym pierwsza wykorzystywana będzie również do zaopatrywania w wodę. Jednak warunkiem prawidłowej pracy pompy ciepła będzie możliwość uzyskania dostatecznie dużej wydajności czerpanej wody - na poziomie conajmniej 200 litrów/h na każdy kW mocy cieplnej pompy ciepła.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...