Skocz do zawartości

Palmy (?!)


Supersaxo

Recommended Posts

Cytat

...marzâ mnie sie trzy drzewka przy basenie ( niekoniecznie trzymane w doniczkach) - znacie jakies odmiany palm mrozoodpornych- jakie najbardziej by sie nadawaly ...?
A moze ma ktoś z Was ...? icon_cool.gif Bede wdzieczna za kilka cennych wskazowek ..;)



Polecałbym porady firmy OAZA-PALMY - łatwo można ich wygooglać.
Znają się dobrze na mrozoodpornych palmach i nie tylko.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
Na allegro zakupiłam nasiona mrozoodpornej palmy

szorstkowiec fortunego "palma mrozoodporna"
(trachycarpus fortunei)


czekam na dostawe nasion.

Według opisu

Cytat

Jeden z najbardziej mrozoodpornych wśród obecnie znanych gatunków palm na świecie. Pochodzi z gór południowych i środkowych Chin, gdzie występuje do wysokości 2400 m. Osiąga do 20 m wysokości w idealnym środowisku, choć pozostaje znacznie niższy w zimniejszych strefach. Chińska palma należy do najbardziej cenionych i najczęściej kupowanych palm ogrodowych w całej Europie. Latem wyrastają na niej wspaniałe żółte kwiaty zebrane w zwisających wiechach, później zawiązują się niebieskoszare owoce. Popularna w Europie Południowej. Roślinę tę udało się zaaklimatyzować nawet w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie (okolice Vancouver), w Japonii, i w Tasmanii. Palma ta wytrzymuje mrozy do ok. -20 stopni C.



Z doświadczeń ogrodników wynika, że dorosła palma, dobrze ukorzeniona z grubym pniem przetrwać może nawet surowe zimy. Np. w Bułgarii przetrzymała temp. -29 °C bez okrywania, w Ohio -26 °C.




Może mi się uda coś wyhodować - zobaczymy
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
JA też się przymierzałam do posadzenia palmy w ogródku, ale nie jestem przekonana do tego, czy uda mi się je utrzymać. Na pewno konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w zimie i osłonięcie jej od zimnego wiatru. Pewnie też trzeba zabezpieczyć odpowiednio bryłę korzeniową przed przemarznięciem, bo wtedy to już chyba będzie po palmie...
Link do komentarza
Cytat

Sa szanse, ale trzeba je zimą okrywać i dogrzewać.


Nima takich szans w naszym klimacie, jak trzeba okrywać i dogrzewać to tak jak wybudować wokół niej szklarnię. Wtedy jednak mamy do czynienia z palmą w szklarni, a nie wolno rosnącą.
Widziałem kiedyś gdzieś w Polsce ktoś tak robił, ocieplał jak pasywniaka i dogrzewał kablem grzewczym, oczywiście wszystkie liście usychały, przetrwał tylko pień ale też nie zawsze.
Czy warto z takim czymś się paprać ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...