Skocz do zawartości

ocieplanie poddasza


Recommended Posts

Witam

Zamierzam ocieplić samodzielnie poddasze uzytkowe.
Sytuacja ma się następująco:
Dach dwuspadowy, pokryty (patrząc od zewnątrz):
-dachówka
-szczelna wentylacyjna (utworzona przez łaty i kontrłaty)
-papa
-pełne deskowanie

Jak dalej wykonać izolacją termiczną. Naczytałem się trochę i mam następującą propozycję. Proszą o ocenę czy jest prawidłowa.

-dachówka
-szczelina wentylacyjna
-papa
-deskowanie
-szczelina wentylacyjna (3 cm)
-membrana wysokoparoprzepuszczalna rozpięta między bokami krokwi
-wełna Unimata 15 cm (pomiędzy krokwie)
-wełna Unimata 10 cm
- folia paroizolacyjna
-kartongips

poglądowy rysunek: http://www.hurtownia.profil.pila.pl/porady/isover_06.jpg

Pragnę tylko wyjaśnić dlaczego pomiędzy deskowanie a wełnę chcę dać membranę wysokoparoprzepuszczalną
1. zalecają ja takie firmy jak Isover, na forach znalazłem taką informację
2.zabezpiecza przed zawilgoceniem termoizolacji
3. działa jako wiatroizolacja (powietrze przepływające w szczelinie pomiędzy deskowaniem a wełną może ją wychładzać ponieważ zimne powietrzę będzie wnikać w wełnę) zaznaćzę tutaj że zamiast podbitki mam nadbitkę więc otwór wlotowy w ścianie pod okapem może powodować szybszy przepływ powietrza w szczelinie i przewiewanie wełny
Porównałbym to do sytuacji kiedy np. zakładamy na siebie polar a nie mielibyśmy na to założonej kurtki z membraną (np. Gore-tex) działającej jakowiatroizolacja, mimo że polar jast termoizolacją byłoby nam zimno na wietrze bo powietrze przewiewałoby przez ten polar.

Druga sprawa to wlot i wylot szczeliny pod deskowaniem
Wloty chcę zrobić pomiędzy krokwiami w ścianach pod okapem. wylot natomiast w przeciwległych ścianach szczytowych(wełny nie układam do samej kalenicy , tylko do wysokości jętek i po jętkach, zatem powstaje mały stryszek wentylowany). Nie byłoby wylotu w kalenicy tylko kratki wentylacyjne w ścianch szczytowych.
Tak jak na rysunku: http://www.infowentylacja.pl/wp-content/up...opy-300x300.jpg
tylko nie byłoby tych wywietrzników w dachu a powietrze wydostawałoby się kratkami wentylacyjnymi

proszę o fachowe porady fachowców lub osób, które stosowały podobne rozwiązania

pozdrawiam
Link do komentarza
Wiatroizolacja zabezpieczy wełnę przed "wyziębieniem" przez przepływ powietrza jak również zabezpieczy przed jej potencjalnym zatkaniem przez ew. odrywające się fragmenty wełny. Zabezpieczenie przed zawilgoceniem to drożność ew. wykonywanej szczeliny wentylacyjnej, szczelność krycia i obróbek dachu.
Wylot powietrza z dwukanałowej szczeliny wentylacyjne odbywa się przez kalenicę (druga szczelina może mieć wylot otworami poniżej kalenicy w tym wypadku powietrze dostaje się do pierwszej szczeliny i dalej do kalenicy). Wspomaganie wentylacji wnętrza części nieużytkowej przez otwory wentylacyjne w szczytach. Edytowano przez Drywall (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czy nikt nie ocieplał dachu z deskowaniem i papą?


A czy Tobie nie chce się szukać? Napisano już na ten temat ho ho ho a po drugie to masz normalne warunki,żadnych jakiś specjalnych rozwiązań nie potrzebujesz, więc poszperaj na forum a znajdziesz odpowiedź.
Link do komentarza
właśnie dlatego pytam, bo znalazłem dwa różne rozwiązania jedno z zastosowaniem membrany wysokoparoprzepuszczalnej pomiędzy deskowaniem a wełną a drugie bez membrany. Są to starsze posty z przed kilku lat a technika idzie naprzód. pozatym w głównej mierze są to informacje z artykułów lub strony producentów, a ja pytam wykonawców lub osób które mają takie rozwiązania zastosowane u siebie i mogą sie wypowiedzieć jak się sprawują w normalnym urzytkowaniu.

A skoro jesteś kolego takim specjalistą i ten temat nie jest tobie obcy to prosze o merytoryczną wypowiedź, bo forum jest po to by pomagać a nie pisać jakby zjadło się wszystkie rozumy

pozdrawiam

Proszę o konkrety
Link do komentarza
Gość mhtyl
Kolego nie będę pisał na rzeczy na które już pisałem i wiem ,że inni też pisali nawet lepsi specjaliści niż ja , wystarczy tylko dobrze poczytać i to w różnych działach ,nie tylko w tym co zadałeś pytanie.
Nie moja wina ,że jesteś leniwy i czekasz na podanie na tacy odpowiedzi,która już padła nieraz tu na forum,ba nawet były umieszczone fotki dla lepszego zobrazowania tematu.

Co Ci mogę podpowiedzieć to to ,że membrany się nie daje pomiędzy krokwiami wystarczy sama szczelina wentylacyjna.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

A czy Tobie nie chce się szukać? Napisano już na ten temat ho ho ho a po drugie to masz normalne warunki,żadnych jakiś specjalnych rozwiązań nie potrzebujesz, więc poszperaj na forum a znajdziesz odpowiedź.


podpisuję się pod tym....


a jak masz potrzebę powielania wątków które już istnieją, to rób to w hyde-parku
Link do komentarza
"Co Ci mogę podpowiedzieć to to ,że membrany się nie daje pomiędzy krokwiami wystarczy sama szczelina wentylacyjna. "
nie daje się bo NIE, czy może są jakieś przeciwskazania przeciwko temu.

Czytając na temat szczeliny wentylacyjnej osoby które zalecały stosowanie membrany pod deskowaniem argumentowały to tym że powietrze może przewiewać przez wełnę i osłabiać jej izolacyjność, ponadto chroni przed przenikaniem wilgoci do wełny. czy to co pisali ma sens ???

Link do komentarza
Na pewno masz rację że to dodatkowa robota. A że niepotrzebna -co do tego nie jestem przekonany dlatego właśnie założyłem ten wątek. Bo znalazłem argumenty na to żeby jednak taką membranę zamontować a nie znalazłem argumentów na to że jest zbędna (przeważnie ludziska piszą , po prostu że nie i tyle).
Link do komentarza
jakbyś czytał od początku to byś wiedział
ale tak dla przypomnienia


Pragnę tylko wyjaśnić dlaczego pomiędzy deskowanie a wełnę chcę dać membranę wysokoparoprzepuszczalną
1. zalecają ja takie firmy jak Isover, na forach znalazłem taką informację
2.zabezpiecza przed zawilgoceniem termoizolacji
3. działa jako wiatroizolacja (powietrze przepływające w szczelinie pomiędzy deskowaniem a wełną może ją wychładzać ponieważ zimne powietrzę będzie wnikać w wełnę) zaznaćzę tutaj że zamiast podbitki mam nadbitkę więc otwór wlotowy w ścianie pod okapem może powodować szybszy przepływ powietrza w szczelinie i przewiewanie wełny
Porównałbym to do sytuacji kiedy np. zakładamy na siebie polar a nie mielibyśmy na to założonej kurtki z membraną (np. Gore-tex) działającej jakowiatroizolacja, mimo że polar jast termoizolacją byłoby nam zimno na wietrze bo powietrze przewiewałoby przez ten polar.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...