Skocz do zawartości

okno tarasowe typu HS od razu pod wieńcem, bez nadproża?


Recommended Posts

Będę wdzięczny za poradę w następującej sprawie: trwa przebudowa ściany budynku o długości 7,6 m, w której zamiast dotychczasowych okien będzie jedno okno tarasowe typu HS dł. 300 cm, wysokość 235. Powyżej okna kaseta z roletą 21 cm. Wykonawca wykonał już potrzebny otwór zgodnie z projektem. Natomiast zarówno wykonawca, jak i kierownik budowy uważają, że zbędne jest w tym przypadku nadproże, skoro kaseta z roletą i samo okno będzie montowane w zasadzie od razu pod wieńcem (zresztą wieniec schodzi jeszcze ok 5 cm poniżej stropu). Wieniec po obu stronach podpiera ok 2,5 i 2,1 m ściany nośnej. Wykonywała go ekipa poprzedniego inwestora, ale nie mam powodu wątpić, że wieniec jest zgodny z projektem, 4x fi 12 i odpowiednie strzemiona. Nad tym ściana szczytowa z gazobetonu.

Czy rzeczywiście nadproże jest w takim przypadku zbędne? Przy "zwykłym" oknie może bym tak tego nie drążył, ale okna typu HS do najtańszych nie należą i wolałbym, żeby trochę posłużyły.

Z góry dzięki za opinie.
Link do komentarza
Wieniec stropowy pełni w konstrukcji domu zupełnie inną funkcję niż nadproże i nie jest obliczany na siły zginające. Oczywiście może on również pełnić rolę nadproża, jeśli zostanie sprawdzona jego wytrzymałość na obciążenia w miejscu osadzenia okna i ewentualne jego dozbrojenie, ale wymaga to przeprojektowania przez uprawnionego konstruktora.
Link do komentarza

Nie chodziło mi prawdę mówiąc o chwalenie się, tylko o to, że profile w HSach są (chyba) dość solidne i mocne, biorąc pod uwagę ciężar skrzydła. Co oczywiście NIE znaczy, że profil ma przenosić obciążenia stropu ...... icon_neutral.gif

Myślę, że skorzystam z rady i "spowoduję" dozbrojenie spodu tego wieńca.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...