Skocz do zawartości

jak znaleźć właściciela?


Recommended Posts

Mam następujące pytanie::

1. Jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki. Chodzi mi o tereny gdzie ktoś ma dom postawiony, później jest jedno wielkie pole/łan ziemi i kilkaset metrów dalej kolejny dom. Czy są to działki gminy czy mają właściciela? Jak to sprawdzić?
Link do komentarza
Z tymi urzędami to nie tak do końca macie rację Panowie,bo jest coś takiego jak ochrona danych osobowych.
Pewnie,że bywają wyjątki, że w jakieś tam gminie czy powiedzie urzędnik powie a raczej poda adres danej osoby ale jest po zwykle po znajomości albo ...
Najprościej było by udać się do wydziału geologicznego ,zapłacić parę złotych za mapkę i sprawa załatwiona albo tak jak pisał bajbagana stronie www.
Co do wypytywania sąsiadów to jeżeli jest na wiosce to nie ma siły ,że każdy wie do kogo ta ziemia należy,ba nawet opowiedzą całą historię kto na niej gospodarzył. I tak jak radzi acia zacząłbym bym od wywiadu środowiskowego a potem jak to nie wyjaśni sprawy to ruszyć na powiat do wydziału z mapami:)
Link do komentarza
Cytat

Z tymi urzędami to nie tak do końca macie rację Panowie,bo jest coś takiego jak ochrona danych osobowych.




Tyle, że w takiej sytuacji, ustawa o ochronie danych osobowych, nie ma zastosowania. Urzędy bardzo często, w takich sytuacjach, „zasłaniają” się bezpodstawnie tą ustawą.
Ale wystarczy zapytać o konkretny artykuł wspomnianej i opory znikają.
Dla zupełnej jasności:

Cytat

Art. 3a.
1. Ustawy nie stosuje się do:
1) osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych,



Po noweli (marzec 2012r) i usunięciu Art.29, udostępnienie danych jest możliwe na podstawie Art.23.1.5.
Cytat

Art. 23.

1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych
przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie
nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.



Link do komentarza
Cytat

Tyle, że w takiej sytuacji, ustawa o ochronie danych osobowych, nie ma zastosowania. Urzędy bardzo często, w takich sytuacjach, „zasłaniają” się bezpodstawnie tą ustawą.
Ale wystarczy zapytać o konkretny artykuł wspomnianej i opory znikają.
Dla zupełnej jasności:



Po noweli (marzec 2012r) i usunięciu Art.29, udostępnienie danych jest możliwe na podstawie Art.23.1.5.



Mi właśnie w ewidencji gruntów nie chcieli podać danych.
Musiałem namierzyć działkę, z której prąd chce ciągnąć.
Mój projektant musiał wystąpić z wnioskiem o te dane, ale pewnie nie byłem wystarczająco zdeterminowany i przygotowany do rozmów w urzędzie tego dnia.
Link do komentarza
Cytat

Mój projektant musiał wystąpić z wnioskiem o te dane, ale pewnie nie byłem wystarczająco zdeterminowany i przygotowany do rozmów w urzędzie tego dnia.




I wszystko gra – do marca tego roku był art. 29, który wymagał formy pisemnej, na „gębę” nie było wolno.

Od marca teoretycznie wolno, nie obowiązuje forma pisemna, ale na wszelki wypadek, urzędy dalej bawią się w papierki – do czego mają prawo, bo ustawodawca nie określił (a w zasadzie skreślił wymóg pisemny) formy udostępniania danych.

Nie mniej jednak, po noweli, jest możliwe uzyskanie takich informacji, w sposób „ustny” - ustalenie właściciela działki. Natomiast ustalenie jego danych osobowych (poza nazwiskiem) wymagać będzie dalej formy pisemnej – mając na uwadze art.51 wspomnianej ustawy.


Moim zdaniem - oczywiście.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...

Właściciela nieruchomości, obojętnie czy to mieszkanie, dom czy sama działka, możesz znaleźć korzystając z Ksiąg Wieczystych. Jeśli nie znasz numeru danej Księgi możesz ją przejrzeć przez Internet. W tym celu wystarczy Ci sam adres nieruchomości lub numer działki, numer działki otrzymasz w wydziale geodezji. Wówczas wystarczy że skorzystasz z wyszukiwarki.

Link do komentarza
Dnia 2.06.2017 o 09:56, Marek211 napisał:

 

Właściciela nieruchomości, obojętnie czy to mieszkanie, dom czy sama działka, możesz znaleźć korzystając z Ksiąg Wieczystych. Jeśli nie znasz numeru danej Księgi możesz ją przejrzeć przez Internet. W tym celu wystarczy Ci sam adres nieruchomości lub numer działki, numer działki otrzymasz w wydziale geodezji. Wówczas wystarczy że skorzystasz z wyszukiwarki.

ale nie bezpłatnie - i takich płatnych serwisów jest więcej.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...