Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
ardian

Samodzielnie wybudowany dom szkieletowy.

Recommended Posts

Witam, wraz z rodzicami chcemy wybudować dom szkieletowy, ale nie śpieszy nam się i chcemy zaoszczędzić na wykonaniu i zestawić go sami. chcemy aby był to dom podpiwniczony dla 5 osobowej rodziny czyli minimum 4 pokoje. Zależy nam na domu w prostej bryle coś typu agatka, makowo czy z66 z pracowni z500. Chcemy zakupić jakieś 60 płyt OSB 18mm koło 10-12m3 drewna struganego na szkielet ścian nie wliczając w to więźby dachowej i stropów. Liczyliśmy żeby kantówkę czterostronnie struganą 145mm na 45mm dawać co 40-50cm oczywiście na fundament podwalina. na górze jako wieniec też jakaś belka o większym przekroju i poprzeczna jedna po środku wysokości ściany. Czy to wgl spełni jakiekolwiek normy?


I nie wiemy z czego wybudować fundamenty które spełnią rolę ścian piwnicy z bloczka czy z samego betonu, jeśli ma być to beton to jakiej jakości? Jaki może być koszt materiałów wybudowania takiego podpiwniczenia?

Czy macie jakieś inne wskazówki dotyczące samodzielnej budowy domu szkieletowego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież i tak musisz zlecić wykonanie projektu, a więc i zapłacić za te wszystkie informacje. Nie możesz więc od razu szukać projektanta? Niech się pomęczy trochę, a nie, potem weźmie kasę za Twoją wiedzę.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

projekt kupujemy jakiś gotowy, ewentualnie z małymi zmianamiProjekt gotowy nie spełnia warunków projektu budowlanego, więc i tak czeka Cię wizyta u projektanta, który zaadaptuje projekt do Twojej działki. Przy okazji zmieni sposób budowy na szkieletowy, oczywiście za wszystko zapłacisz. Nawet jak kupisz projekt w wersji szkieletu (są takie, można poszukać na necie lub u pośrednika) to i tak czeka Cię wizyta u projektanta, w związku z adaptacją projektu do działki.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Projekt gotowy nie spełnia warunków projektu budowlanego, więc i tak czeka Cię wizyta u projektanta, który zaadaptuje projekt do Twojej działki. Przy okazji zmieni sposób budowy na szkieletowy, oczywiście za wszystko zapłacisz. Nawet jak kupisz projekt w wersji szkieletu (są takie, można poszukać na necie lub u pośrednika) to i tak czeka Cię wizyta u projektanta, w związku z adaptacją projektu do działki.Dokladnie tak. KAŻDY projekt "gotowy" wymaga obróbki projektanta. Mniejszej lub większej, ale jednak.


Szczegółowy zakres i forma projektu budowlanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Liczyliśmy żeby kantówkę czterostronnie struganą 145mm na 45mm dawać co 40-50cm oczywiście na fundament podwalina. na górze jako wieniec też jakaś belka o większym przekroju i poprzeczna jedna po środku wysokości ściany. Czy to wgl spełni jakiekolwiek normy?


Rozstaw słupów powinieneś dostosować do szerokości płyt poszycia (OSB) czy płyt gipsowo-kartonowych. Przy szerokości płyty np. 120 cm rozstaw słupków powinien być 40 albo 60 cm. Wówczas krawędzie płyt trafią na słupek. Rozstaw 50 cm Ci tego nie zapewni. Polecam odpowiednią literaturę - poszukaj w necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zaczełam dziś wycinać piankę, ale lekko nie jest , jutro zajmie mi to chyba z 2 h jak nie lepiej. Jak widac szpara jest nawet na centymetr. Nie wiedziałam tego od razu. WYdaje mi się,że za dużo piany aplikowanej od drugiej str wysadziło słup
  • 1. Zastanawiam się, czy przy ogrzewaniu gazowym jest potrzebna tak duża kotłownia, czy w ogóle jest niezbędna. A to jest już jedno dodatkowe pomieszczenie.   2. Te schody mają dziwnie gęste stopnie zabiegowe, dodatkowo w drugim projekcie prowadzą na ścianę - chyba że źle czytam rysunek.   3. Garaż 2-stanowiskowy, że taki długi?   4. Skłaniałbym się do dobudowanego garażu (jak radzi Elfir) - jeśli jest miejsce. Oczywiście z jakimś łacznikiem komunikacyjnym z domem. garaż zajmujący 1/3 parteru niedużego domu - to kłopot w planowaniu wygodnej funkcji mieszkalnej.   5. Tzw hol to raczej wiatrołap - spróbowałbym go wyrzucić na zewnątrz (przy małym domu), na rzecz właściwego holu. I tam zrobić więcej miejsca na szafy wbudowane, itp. - np w części holu bliżej wyjścia. Dodatkowo oba wejścia ( w obu projektach) mi się nie podobają, bo są ciasne, - w drugim projekcie dodatkowo schody są zbyt blisko przejścia - ciasno!   Ogólnie - to proponuję jednak popracować nad innym lepszym rozplanowaniem parteru. Po prostu jeszcze raz od nowa.  
  • Gość Roman
   Ja wybrałem dosyć tanie modele drzwi z jednego sklepu budowlanego i to był niestety wielki błąd. Skrzypienia i inne rzeczy, szkoda gadać. Na szczęście stosuję K2 07 i jest okej.
  • Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi o samo sformułowanie "z dopuszczeniem". Czy owo "dopuszczenie" należy rozumieć warunkowo, tzn, czy aby dopuszczono zabudowę jednorodzinną będę potrzebował jakiś dodatkowych pozwoleń, zgód? Inne warunki (poza dziwnym obowiązkiem wykonania wytycznych urbanistycznych) są dla mnie całkowicie akceptowalne.   Ustalenia szczegółowe MPZP dla działki:
   Przeznaczenie terenu pod zabudowę rekreacyjną z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolno stojącej.
   1.19.1. Dopuszcza się:
   - realizowanie projektowanej zabudowy rekreacyjnej, projektowanej zabudowy jednorodzinnej
   wolno stojącej; dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy nie
   większej niż 50m2,
   - adaptację, modernizację oraz rozbiórkę lub rozbudowę istniejących obiektów mieszkalnych
   i rekreacyjnych nie wpływającą na zmianę funkcji terenu. - adaptację istniejących budynków na
   budynki mieszkalne. 1.19.2. Ustala się: - wysokość projektowanych budynków rekreacyjnych
   i mieszkalnych może wynosić max. 2 kondygnacje (w tym poddasze użytkowe).
   - maksymalna wysokość posadowienia parteru budynków rekreacyjnych i mieszkalnych wynosi
   0.8m n.p.t.,
   - maksymalna wysokość posadowienia parteru budynków gospodarczych wynosi 0.30m n.p.t.
   Plan ustala obowiązek wykonania wytycznych urbanistycznych dla poszczególnych terenów o w/w
   symbolach dyspozycji terenowych: podział na działki budowlane oraz wydzielenie terenów pod
   drogi dojazdowe KD (przy zachowaniu szerokości drogi min. 8m w liniach rozgraniczających)
   może nastąpić tylko na podstawie wytycznych urbanistycznych. Powierzchnia biologicznie czynna
   wynosi min. 70% powierzchni działki.   Też zastanawia mnie ten obowiązek wykonania wytycznych urbanistycznych, ale jak rozumiem tyczy się to nowo podzielonych działek...Nie wiem tylko po co zawarte jest to dla TEJ konkretnej działki...   Pozdrawiam
    
  • Gość Radomir
   Milwaukee bym brał w ciemno. Znam tę firmę od dawna, już niejedno narzędzie od nich kupowałem na RG Narzędzia (chyba najlepsze ceny) i naprawdę jakość jest nie do porównania.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×