Skocz do zawartości

budynek zbyt blisko granicy


Recommended Posts

Mam problem przy podziale działki okazało się że budynek którego ława fundamentowa jest już zrobiona jest zbyt blisko nowej granicy dzialki tj. 3.5 m .Według przepisów powinno być 4 m. Mam problem z przepisaniem pozwolenia na budowę z rodziców na siebie a jest mi to potrzebne do kredytu.Moja działka graniczy tylko z wydzieloną podczas podziału drogą dojazdową do działki rodziców która znajduje sie z tyłu.Czy jest jakaś możliwość przepisania pozwolenia na budowę w takiej sytuacji ponieważ urzędnicy czepiają się o te 0,5 m
Link do komentarza
Cytat

Nie ma przepisu który nakazuje sytuować granicę przy podziale działki 4 m od ściany budynku na który została wydana decyzja.
Po otrzymaniu decyzji na budowę możesz sobie podzielić działkę nawet 1m od ściany.
Niech urzędnik poda podstawę prawną swojej decyzji.


jesteś na tyle ignorantem, na ile doradziłbym zignorować Twój post
Link do komentarza
Cytat

Nie ma przepisu który nakazuje sytuować granicę przy podziale działki 4 m od ściany budynku na który została wydana decyzja.
Po otrzymaniu decyzji na budowę możesz sobie podzielić działkę nawet 1m od ściany.
Niech urzędnik poda podstawę prawną swojej decyzji.


Sytuować granicę? Podzielić działkę po uzyskaniu decyzji pozwolenia? Co to za bzdury?

Pozwolenie zostało wydane na określonych warunkach. W tym przypadku stosowania się do wymogów przepisów tj. usytuowania budynku w odległości nie mniejszej niż 4m od granicy.
Moim zdaniem niewiele można w takiej sytuacji już zrobić. Dużo zależy od projektu, czy pozwala na wprowadzenie zmian. Najprościej byłoby zamurować z tej strony okna, wtedy wystarczy 3m od granicy. Jeśli nie da rady, to spróbować (o ile się da) skrócić dom o te 0,5m. Wtedy trzeba by zrobić na nowo adaptację projektu, wprowadzić "istotne zmiany" wymagające nowego pozwolenia i zgodnie z zaleceniem KB wylać na tej jednej stronie fundamenty 0,5m bliżej.
Link do komentarza
Jak zwykle tępota urzędników jest bezgraniczna i niezwykle trudno z tym walczyć. Odległość 4 m od granicy sąsiedniej działki wynika z ochrony p.poż. natomiast od strony drogi nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli przyjąć wymóg zachowania 4 m odległości od granicy działki to tysiące budynków postawiono bezprawnie - np. budynki przylegające bezpośrednio do ulicy, która jest inna działką ewidencyjną. Inna sprawa, że niepotrzebnie dokonano podziału jedynie ze wzgledu na drogę - wystarczyło ustanowienie służebności gruntowej umozliwiajacej dojazd do działki rodziców.
Link do komentarza
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
adres Rozporządzenia
DZIAŁ II
Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Rozdział 1
Usytuowanie budynku

Zasadniczo należy zachować odległość 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ściana z otworami) od granicy działki sąsiedniej. Zbliżenie budynku do granicy jest możliwe wtedy, gdy sąsiad już wybudował budynek przy granicy albo usytuował go w odległości mniejszej niż 3 m. Wtedy można się dobudować do budynku sąsiada lub zbliżyć na taką samą odległość, ale nie mniej niż 1,5 m.
Link do komentarza
Bzdury takie piszecie że aż ręce opadają. Jesteście urzędnikami ?
Warunki techniczne nie mają nic do tej sprawy.
Poczytajcie sobie Ustawę o Gospodarce Nieruchomościami.
A ty talib spytaj według którego przepisu ma być 4m, na pewno nie waruków technicznych, niedouczeni urzędnicy często stosują taką interpretacje przez analogie ale to tak nie działa jest na to nawet wyrok NSA.

Link do komentarza
Cytat

Bzdury takie piszecie że aż ręce opadają. Jesteście urzędnikami ?
Warunki techniczne nie mają nic do tej sprawy.
Poczytajcie sobie Ustawę o Gospodarce Nieruchomościami.
A ty talib spytaj według którego przepisu ma być 4m, na pewno nie waruków technicznych, niedouczeni urzędnicy często stosują taką interpretacje przez analogie ale to tak nie działa jest na to nawet wyrok NSA.


Weź chłopie doszkol się albo doczytaj albo doinformuj się albo zmień informatora bo ten Cię oszukuje bo same bzdury do kwadratu wypisujesz i siejesz zamęt,zresztą niepotrzebnie.
Link do komentarza
Teoretycznie, przy podziale (wydzieleniu) istniejącej nieruchomości zabudowanej, taka sytuacja może zaistnieć.

Natomiast tego budynku jeszcze nie ma, a w związku z tym obowiązują przepisy Rozporządzenia w sprawie WT, a precyzując paragrafu 12 i dlatego cesji być nie może, ani nowego pozwolenia na budowę. Nowego, bo zmienił się nr. działki i sposób zagospodarowania tej (nowej) działki. Nie ma 4m dla ściany z oknem, nie ma PnB. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Teoretycznie, przy podziale (wydzieleniu) istniejącej nieruchomości zabudowanej, taka sytuacja może zaistnieć.

Natomiast tego budynku jeszcze nie ma, a w związku z tym obowiązują przepisy Rozporządzenia w sprawie WT, a precyzując paragrafu 12 i dlatego cesji być nie może, ani nowego pozwolenia na budowę. Nowego, bo zmienił się nr. działki i sposób zagospodarowania tej (nowej) działki. Nie ma 4m dla ściany z oknem, nie ma PnB.



ale na tej działce przed podziałem zostały już wylane fundamenty i jest zrobiona ława wyprowadzona kanalizecja i zrobiona wylewka . Czy w takiej sytuacji coś się zmienia
Link do komentarza
poruszony wcześniej par 12 i tu jego punkt 7 z WT
Cytat

7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.



jak napisał Sławomir wystarczy służebność, nie trzeba dzielić, przepisy tego nie nakazują
a ustawy o gospodarce nieruchomościami bym nie mieszał, vide post bajbagi
Link do komentarza
Po pierwsze należy wiedzieć czego dotyczą tzw. Warunki Techniczne:

Dział I. Przepisy ogólne
§ 2. [Zastosowanie przepisów] 1.[1] Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.
2.[2] Przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania:

Czyli to tak chętnie cytowane tu rozporządzenie nie ma jakiegokolwiek zastosowania w przypadku podziałów nieruchomośći.

Do podziałów kluczowym dokumentem jest (przepraszam Barbossa muszę ją w to zamieszaćicon_smile.gif Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami art. 92 - 100
Szczególnie proponuje zapoznać się z art. 95


Wracając do sprawy taliba myśle że problem leży nawet nie w tych 0,5m.
Po podziale działki, zmieniły się jej parametry, na pewno też numer. Więc stare pozwolenie na budowę nie jest po prostu ważne bo zostało wydane na inną działkę.

Pośpieszyłeś się, najlepiej scal działkę z powrotem, przepisz pozwolenie i ją wtedy podziel. Edytowano przez Pepsi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bzdury takie piszecie że aż ręce opadają. Jesteście urzędnikami ?
Warunki techniczne nie mają nic do tej sprawy.
Poczytajcie sobie Ustawę o Gospodarce Nieruchomościami.
A ty talib spytaj według którego przepisu ma być 4m, na pewno nie waruków technicznych, niedouczeni urzędnicy często stosują taką interpretacje przez analogie ale to tak nie działa jest na to nawet wyrok NSA.



Nie jest istotne dla sprawy jak i dlaczego dokonano podziału tej nieruchomości (gruntu). To jest temat zamknięty. Podział gruntu, bo działka nie jest zabudowana, zapewne został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami – w tym z ustawie o gospodarce ……….. Czyli mieszanie do tej sprawy tej ustawy i powoływanie się na jej „majestat” jest delikatnie mówiąc nieporozumieniem.
A już powoływanie się na jej art. 95 jest szczytem nadinterpretacji (też delikatnie ujmując).

Tu mają zastosowanie tylko przepisy prawa budowlanego, w tym Rozporządzenia w sprawie WT …..
A one stanowią wyraźnie i jednoznacznie, „nowy” budynek z otworami w ścianie skierowanej w stronę granicy może być postawiony w odległości nie mniejszej niż 4m od tej granicy.

Cytat

Pośpieszyłeś się, najlepiej scal działkę z powrotem, przepisz pozwolenie i ją wtedy podziel.



Przeczytaj uważnie ustawę którą przywołałeś. Działka budowlana z aktualnym PnB dalej jest tylko gruntem, a nie nieruchomością zabudowaną. Do czasu wybudowania i odebrania budynku ten stan będzie constans.
Po wybudowaniu „wyrobi się” przywołana przez Ciebie ustawa i atr.95.7.
Tylko po wybudowaniu budynku, będzie możliwy taki podział nieruchomości, że odległość ściany z otworami ……. od tej wydzielonej drogi może być (teoretycznie) mniejsza niż 4m.

Tak więc łaskawco, nie siej zamętu, bo pytający i tak ma mętlik w głowie.


Cytat

Jak zwykle tępota urzędników jest bezgraniczna i niezwykle trudno z tym walczyć. Odległość 4 m od granicy sąsiedniej działki wynika z ochrony p.poż. natomiast od strony drogi nie ma to żadnego znaczenia.



Nie jest istotne że to droga i nie będzie na niej stał budynek, a w związku z tym nie obowiązują przepisy p.poż. bo dalej obowiązuje 4m, co wynika bezpośrednio z § 272.2. wspomnianego Rozporządzenia.


Do talib.

Istnieje pewien „myk” mogący rozwiązać tą sytuację. Można spróbować, objęcia przez PnB również tą działkę „drogową”, przez co obowiązująca granica przesunie się do „drugiej” granicy tej działki („drogi”). Teoretycznie jest to możliwe, ale zależy od wielu uwarunkowań i nie ukrywam, głównie od przychylności urzędników.


Link do komentarza
Nic się nie musi "wyrabiać".
Nie jedną działkę już dzieliłem w trakcie budowy a nawet przed. I nie ma z tym problemów.

Co do "myków" to jeśli chodzi urzędnikom tylko o tą odlegość to proponuje sprawdzić czy sąsiednia działka spełnia parametry działki budowlanej (podejrzewam że nie - choćby szerokośc frontu).
Jeśli nie spełnia i nie jest działką budowlaną to masz furtkę bo par.12 Warunków technicznych mówi tylko o odległościach od granic działek budowlanych, o innych granicach nie wspomina. Edytowano przez Pepsi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Rozróżniasz podział działki, od warunków jakim obarczone są procedury usytuowania projektowanego budynku na działce ?

Nie ma problemów jak budynek stoi, lub projekt spełnia wymogi odległości od granic.

Zamiast jątrzyć, może podaj co konkretnie ma pytający uczynić, aby mógł wybudować ten budynek w rzeczonej odległości 3,5m od wytyczonej granicy dla ściany z otworami – bo cały czas twierdzisz, że może.

Ja twierdzę, że nie może, bo projekt nie spełnia warunków odległości minimalnej 4m od granic.

Cytat

Co do "myków" to jeśli chodzi urzędnikom tylko o tą odlegość to proponuje sprawdzić czy sąsiednia działka spełnia parametry działki budowlanej (podejrzewam że nie - choćby szerokośc frontu).



icon_eek.gif Zastanów sie co wypisujesz.

Link do komentarza
A widziałeś projekt że uważasz że nie spełnia warunków??
Mogę się założyć że spełnia i na planie zagospodarowania usytuowanie budynku jest zgodne z warunkami technicznymi czyli 4m.
I na to usytuowanie zostało wydane pozwolenie i budynek powstaje w miejscu gdzie miał powstać, nikt go nie przesunął - wszystko zgodnie z pozwoleniem.
A to że po wydaniu decyzji był podział i powstała granica nie ma wpływu na PnB.

Lepiej ty się zastanów co wypisujesz. "granica się przesunie do drugiej granicy" - to dopiero herezje!
Link do komentarza
Mistrzuniu kochany, nie ma już tej działki na którą zostało wydane PnB – czyli nie ma na tą działkę PnB.

Trzeba uaktualnić PnB, a tu zonk, bo granica inna i bliżej niż 4m od projektowanego budynku.

Dociera ?

Cytat

Lepiej ty się zastanów co wypisujesz. "granica się przesunie do drugiej granicy" - to dopiero herezje!



A budowałeś kiedyś dom (jeden, lub kilka na jednym PnB) na dwóch (lub wiecej) działkach?
Jeśli tak, to do której granicy liczone są odległości minimalne ?
Co będzie granicą sąsiedniej działki dla terenu objętego PnB ?
Link do komentarza
Ty masz swoje racje ja mam swoje.

Granicą sąsiedniej działki jest sąsiednia działka a nie zakres terenu inwestycji objętej PnB.
Dlaczego ludzie scalają grunty? - bo często mają np. 2 mniejsze działki na których chcą wybudować budynek, obydwie to teren inwestycji a Warunki techniczne zmuszają ich do zachowania odległości od granicy pomiędzy własnymi działkami.
Granica to granica i nie ma znaczenia czy objęta jest jednym PnB i czy jest jeden właścicel. Odległośc przy sytuowaniu budynku musi być zgodna z WT.
Link do komentarza
Aktualnie przebywam w obiekcie, który został wybudowany na terenie 3 odrębnych działek. icon_biggrin.gif

Nigdzie i żadne przepisy nie stanowią, że obiekt musi być wybudowany na 1 działce – więcej w obowiązujących w tym zakresie przepisach (choćby PB art. 34.3.1) jak byk napisano „…projekt zagospodarowania działki lub terenu….”

A dlaczego ludzie scalają grunty ? Często wynika to z niewiedzy, bo nie zawsze jest to konieczne – tak jak w omawianym przypadku (działka + własna „droga”)


Ps. To nie są moje racje – co najwyżej moja interpretacja obowiązujących przepisów, poparta jakimś tam doświadczeniem.

Cytat

Lepiej ty się zastanów co wypisujesz. "granica się przesunie do drugiej granicy" - to dopiero herezje!



A, że jest to praktyka nawet „polecana” przez urzędników przykład z innego forum:

Cytat

Problem w tym,iż nie mogę otrzymać pozwolenia na budowę, pani w starostwie powiedziała iż działka jest za wąska do otrzymania pozwolenia. i sąsiad musi? wyrazić zgodę na ujęcie jego działki w pozwoleniu, wtedy front działki poszerzy się z 12,3 do 18,3. .


Link do komentarza
To że można budować budynek na kilku działkach nie ulega wątpliwości ale tylko w przypadku gdy budynek stoi na tych granicach (nie obok). I to jest oczywiste. A granice liczy się tak jak zwykle od granicy sąsiedniej działki.

A to;
"Problem w tym,iż nie mogę otrzymać pozwolenia na budowę, pani w starostwie powiedziała iż działka jest za wąska do otrzymania pozwolenia. i sąsiad musi? wyrazić zgodę na ujęcie jego działki w pozwoleniu, wtedy front działki poszerzy się z 12,3 do 18,3. ."
to nic innego jak przekazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. I nie chodziło tu na pewno o odległość od granicy tylko o min. szerokość frontu działki zawartą w planie zagospodarowania wymaganą do otrzymania PnB.
Poza tym w sprawach granic działek to nic nie zmienia. Edytowano przez Pepsi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak front działki jest za wąski i wnioskiem oraz zakresem inwestycji objęto sąsiednią działkę to poszerzamy front do wielkości wymaganej przez plan i to jest OK (gratuluje sąsiada który na to pozwala).

Nie zmienia to faktu że nie nastąpiło scalenie działek i przepisanie własności i granica jak była tak jest. Czyli facet ma do dyspozycji 2 działki; swoją 12,3m oraz sąsiada 6m. Pomiędzy nimi granica. I myślisz że od niej nie musi zachować odległości? Sam się dopiero przy tym upierałeś. Może owszszem postawić dom "okrakiem" na tych działkach ale czy sąsiad to przeżyje jak zobaczy na co się zgodził.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...