Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jakie kantówki na sufit


Recommended Posts

Witam

Buduję parterówkę z nieużytkowym poddaszem. Ściany parteru z ceramiki. Pomyślałem o zrobieniu konstrukcji sufitu, która miałaby dwie funkcje:

- położyłbym na niej płyty OSB a następnie ocieplenie w postaci 30-40 cm wełny
- do konstrukcji będzie też można podwiesić sufit z płyt GK - niezależnie od stalowego stelażu

Po suficie nie będzie się chodzić (do tego jest specjalny "chodnik" położony na więźbie). Konstrukcję chciałbym zrobić z kantówek, położonych i umocowanych na górze ścian parteru. Maksymalna rozpiętość to ok. 4,5 metra. Kantówki rozstawione na szerokość co około 1 metr.

Moje pytanie brzmi - jakie powinny być kantówki do tego typu zastosowania żeby nie przesadzać specjalnie w żadną stronę? Myślałem o przekroju 10x10 albo podobnym - co o tym sądzicie?

irek
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz optymalnie dobrać przekrój belek to musisz zrobić przynajmniej przybliżone obliczenia. Jak tego nie potrafisz to idź do składu z drewnem i sprawdź pod jakim obciążeniem ugną się belki o różnych przekrojach o nie więcej niż 1/300 rozpiętości.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od takich spraw jest konstruktor, a omijanie tego jest zwyczajnym łamaniem prawa. Po to wymyślono projekty i pozwolenia na budowę, żeby amatorzy nie stawiali domów z kart, które mogą się zawalić pod wpływem podmuchu wiatru.

Cytat

Po suficie nie będzie się chodzić (do tego jest specjalny "chodnik" położony na więźbie).A pomyślałeś, że po pierwsze nikt nie czyta Twoich myśli a poza tym nie jesteś wieczny? I ktoś jednak będzie kiedyś chodził tam, gdzie tego nie planujesz?
Prezentujesz sposób podejścia do tematu jakby chodziło o zjedzenie talerza zupy. A przecież budynków nie stawia się na tydzień ani na rok!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Od takich spraw jest konstruktor, a omijanie tego jest zwyczajnym łamaniem prawa. Po to wymyślono projekty i pozwolenia na budowę, żeby amatorzy nie stawiali domów z kart, które mogą się zawalić pod wpływem podmuchu wiatru.A pomyślałeś, że po pierwsze nikt nie czyta Twoich myśli a poza tym nie jesteś wieczny? I ktoś jednak będzie kiedyś chodził tam, gdzie tego nie planujesz?
Prezentujesz sposób podejścia do tematu jakby chodziło o zjedzenie talerza zupy. A przecież budynków nie stawia się na tydzień ani na rok!
Dom jest parterowy. Poddasze nieużytkowe. Do chodzenia jest zrobiona konstrukcja na belkach więźby i nie opcji żeby zejść na projektowany sufit niżej, chyba, że ktoś się uprze. Oczywiście, ktoś może się też uprzeć żeby przejść przez okno bez jego otwierania albo podłączyć kocioł gazowy do komina wentylacyjnego, co nie znaczy, że mam robić wszystkie kominy z wkładami kwasoodpornymi bo ktoś nie zna moich myśli.

Bez odbioru

irek

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...