Skocz do zawartości

Beton komórkowy - co i jak podczas stawiania ścian


Recommended Posts

Przeszedłem etap wyboru materiału na ścianę (ufff) i zdecydowałem się na BK pomimo iż zamierzam go ocieplić styropianem a jak czytam w sieci takie rozwiązanie ma też sporą grupę przeciwników ale najwyżej ściany nie będą mi oddychać

Ale mam kilka pytań co do samej technologii budowy z BK czyli jakie"chwyty" stosuje się przy stawianiu ścian.

Pierwsze pytanie czy stawianie z BK SOLBET na kleju to dobre rozwiązanie -tzn. czy bloczki trzymają wymiary (wysokość) ?

Po rozmowie z kilkoma znajomymi doszły mnie słuchy:
- że w okolicach podokiennych "wkleja się" zbrojenie pod ostatnią warstwę w celu wzmocnienia, prawda to?

- pod osadzenie nadproży nie daje się BK tylko cegły ponieważ w tych miejscach BK lubi pękać pod naciskiem?

Lepiej zastosować nadproża systemowe z BK czy lane?

Czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć przy stawianiu ścian w technologii BK na kleju?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość mhtyl
Cytat

Przeszedłem etap wyboru materiału na ścianę (ufff) i zdecydowałem się na BK pomimo iż zamierzam go ocieplić styropianem a jak czytam w sieci takie rozwiązanie ma też sporą grupę przeciwników ale najwyżej ściany nie będą mi oddychać

Ale mam kilka pytań co do samej technologii budowy z BK czyli jakie"chwyty" stosuje się przy stawianiu ścian.

Pierwsze pytanie czy stawianie z BK SOLBET na kleju to dobre rozwiązanie -tzn. czy bloczki trzymają wymiary (wysokość) ?

Po rozmowie z kilkoma znajomymi doszły mnie słuchy:
- że w okolicach podokiennych "wkleja się" zbrojenie pod ostatnią warstwę w celu wzmocnienia, prawda to?

- pod osadzenie nadproży nie daje się BK tylko cegły ponieważ w tych miejscach BK lubi pękać pod naciskiem?

Lepiej zastosować nadproża systemowe z BK czy lane?

Czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć przy stawianiu ścian w technologii BK na kleju?


Możesz być spokojny o wymiary - trzymają zarówno jak na wysokość jak i szerokość bo długość ma drugorzędne znaczenie.
Pod otwory warstwę niżej daje się systemowe zbrojenie albo dwa drutu zbrojeniowe średnicy 10 dłuższe o co najmniej 0,5 m niż otwór okienny z każdej strony.
Pod nadproża nie musisz dawać żadnych cegieł ,nadproże powinno się opierać co najmniej 15 cm na ścianie, natomiast cegły powinno dawać się pod strop ewentualnie wylać poduszkę cementową .
Szkoda czasu na lane nadproża a czas to pieniądz icon_biggrin.gif jeżeli jest to ściana 2W to daj betonowe L tylko pamiętaj przy zakupie aby stopka L miała 12 cm bo w innym przypadku będziesz musiał szalować szczelinę. Systemowe są drogie i zaleca się ich stosowanie w ścinie 1W.
Resztę wiedzy uzupełnisz zapewne w trakcie budowy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Pod nadproża nie musisz dawać żadnych cegieł ,nadproże powinno się opierać co najmniej 15 cm na ścianie



a jeżeli zamiast jednego pustaka z BK dam pod nadproże cegły to będzie to duży błąd który może skutkować w przyszłości czymś?

Cytat

natomiast cegły powinno dawać się pod strop ewentualnie wylać poduszkę cementową .



czyli warstwa pod stropem zamiast BK ma być z cegły?
a czy ostatnia warstwa z cegieł równoznaczna jest z wylaniem wieńca pod strop?

i ostatnie pytanie co to jest ta poduszka cementowa ?
Link do komentarza
Cytat

a jeżeli zamiast jednego pustaka z BK dam pod nadproże cegły to będzie to duży błąd który może skutkować w przyszłości czymś?



czyli warstwa pod stropem zamiast BK ma być z cegły?
a czy ostatnia warstwa z cegieł równoznaczna jest z wylaniem wieńca pod strop?

i ostatnie pytanie co to jest ta poduszka cementowa ?


To tak od końca zacznę,poduszka to tak bynajmniej u mnie pozywają wylanie zaprawą cementową warstwy wyrównującej na ścianach na których będzie opierał się strop bo inaczej będziesz miał krzywy sufit. Cegły spełniają tę sama rolę co owa poduszka bo muruje się je na zaprawie cementowej po to aby wyrównać poziom pod strop.Co do wylania wieńca to tak poziom zaczyna się od cegieł bo stropu nie opierasz przecież na całej szerokości muru. Są też specjalne kształtki ceramiczne k kształcie litery L i wtedy już nie trzeba obmurowywać wieńca.
Co do cegły pod nadproża to raczej żaden błąd bo widziałem na innych budowach,że tak robili.
Link do komentarza
Cytat

idac za ciosem jeszcze jedno pytanie przyszło mi na myśl.
na ściany szczytowe trzeba tez murować cegły albo lać wieniec czy tylko wymurować z BK?


Masz na myśli chyba ściany kolankowe. To już zależy jak masz w projekcie z tym wieńcem. Ściany szczytowe muruję się z tego samego materiału co ściany zewnętrzne czyli w Twoim przypadku z bk. A jaką ścianę stawiasz? 1W czy 2W.
Link do komentarza
Cytat

Masz na myśli chyba ściany kolankowe.



o kolankowej to wiem, mi chodzi o ścianę zewnętrzną na poddaszu biegnącą do samego szczytu dachu (przy dachu 2 spadowym) a wiec szczytową icon_biggrin.gif
na niejednym zdjeciu z dzienników budów widziałem, żę na ścianie szczytowej wylewany jest wieniec, tylko własnie nie wiem kiedy on jest potrzebny a kiedy nie icon_question.gif
Cytat

A jaką ścianę stawiasz? 1W czy 2W.



dwu warstwową
Link do komentarza
Cytat

o kolankowej to wiem, mi chodzi o ścianę zewnętrzną na poddaszu biegnącą do samego szczytu dachu (przy dachu 2 spadowym) a wiec szczytową icon_biggrin.gif
na niejednym zdjeciu z dzienników budów widziałem, żę na ścianie szczytowej wylewany jest wieniec, tylko własnie nie wiem kiedy on jest potrzebny a kiedy nie icon_question.gif


Czyli od stropu aż po sam wierzchołek dachu icon_biggrin.gif
Kiedy jest potrzebny wieniec to zależy przede wszystkim od rozpiętości ścian,szerokości i wysokości ścianki kolankowej. Zresztą są różne rodzaje wieńców ale to powinieneś mieć w projekcie czy jest i jaki wieniec.Jeżeli jest ujęty w projekcie to powinien być połączony zbrojeniem od wieńca stropowego słupkami żelbetonowymi,to taka odpowiedź na marginesie icon_biggrin.gif bo to też powinno być ujęte w projekcie.
Link do komentarza
a jeszcze powrócę do nadproży - tak z ciekawości

często widzę szczególnie w swojej okolicy, że na budowach wykonywane są nadproża z betonu komórkowego lub ceramiki a wyglada to tak, że od spodu robiony jest szalunek do którego czasem zalewane jest tak na oko ok. 3 cm betonu (lub nawet czasem jest bez betonu) i na tym murowane jest nadproże z w/w materiałów. Czy takie rowiązanie jest prawidłowe ?
Link do komentarza
Przemty, stawiałem dom z bk i nadproża robiłem z bk. Nadproża z bk to kształtki U. Na szalunku murujesz te kształtki z zakładką na ścianę (wydaje mi się że większą niż 15cm), a potem w kształtki wkładasz zbrojenie i wlewasz wiadrem beton (kręcony na budowie). Takie kształtki były tańsze niż nadproża L.

Stawianie stropu na ścianie z bk - musi być ta 'poduszka', czyli wieniec opuszczony. Do ściany przybijasz dechy tak, by wystawały ponad ścianę o 4cm, stemplujesz. Na tych dechach dopiero układasz strop, a jak będziesz zalewał strop, to uzyskasz to cona rysunku. I koniecznie bez tych cegiełek.

Zbrojenie pod oknem kładziesz tylko wtedy, gdy stawiasz ścianę 1-warstwową.

Szczyty - normalnie murujesz z bk.
W swoim dzienniku dużo napisałem o budowaniu z bk.
Link do komentarza
Cytat

Przemty, stawiałem dom z bk i nadproża robiłem z bk. Nadproża z bk to kształtki U. Na szalunku murujesz te kształtki z zakładką na ścianę (wydaje mi się że większą niż 15cm), a potem w kształtki wkładasz zbrojenie i wlewasz wiadrem beton (kręcony na budowie). Takie kształtki były tańsze niż nadproża L.

Stawianie stropu na ścianie z bk - musi być ta 'poduszka', czyli wieniec opuszczony. Do ściany przybijasz dechy tak, by wystawały ponad ścianę o 4cm, stemplujesz. Na tych dechach dopiero układasz strop, a jak będziesz zalewał strop, to uzyskasz to cona rysunku. I koniecznie bez tych cegiełek.

Zbrojenie pod oknem kładziesz tylko wtedy, gdy stawiasz ścianę 1-warstwową.

Szczyty - normalnie murujesz z bk.
W swoim dzienniku dużo napisałem o budowaniu z bk.


Kształtki U dobre są przy ścianie 1W ale nie jest powiedziane ,że przy 2W nie, uważam tylko że przy 2W szybciej wykonasz nadproże z L a jeżeli chodzi o koszt to z sumując kształtki U,zbrojenie,szalunek,beton i robociznę przy kształtkach U to koszty wyjdą chyba drożej aniżeli L.
Co do poduszki to oczywiście jeżeli ona to nie cegły.Ja dawałem cegły bo miałem strop z płyt kanałowych no i ścianę 1W to troszkę inaczej. A jaki typ stropu dajesz?
Co do zbrojenia to nie ważne czy ściana 1 czy2W chodzi o to aby nie pękał tynk pod oknem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ja dawałem dwa drutu zbrojeniowe 8 i wystawały poza otwór okienny ponad 0,5 m.
Link do komentarza
Cytat

Mhtyl,
te pręty pod oknem powinno się dawać w ścianach 1-warstwowych, dość głęboko, tak jak piszesz, a nawet może i 60cm.
Niemniej i ja je dałem, dla świętego spokoju, choć ścianę mam 2warstwową, ale podobno nie ma potrzeby.


Tak jest a raczej tak piszą ale to nie są aż takie duże koszta a spokój rzecz święta icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Stawianie stropu na ścianie z bk - musi być ta 'poduszka', czyli wieniec opuszczony. Do ściany przybijasz dechy tak, by wystawały ponad ścianę o 4cm, stemplujesz. Na tych dechach dopiero układasz strop, a jak będziesz zalewał strop, to uzyskasz to cona rysunku. I koniecznie bez tych cegiełek.





czyli wieniec dobrze narysowałem, że ma być opuszczony poniżej stropu i z nim związany podczas jednego zalania?
czy wtedy tez potrzeba robić jeszcze poduszkę cementową pod wieniec czy bezpośrednio na pustaki lać?

Powrócę jeszcze do mojego wcześniejszego pytania, czy wymurowanie nadproża z pustaków z betonu komórkowego ( nie chodzi mi o kształtki czy gotowe nadproża a o pustaki takie jak do murowania ścian ) jest prawidłowe w sztuce budowlanej? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Mhtyl,
te pręty pod oknem powinno się dawać w ścianach 1-warstwowych, dość głęboko, tak jak piszesz, a nawet może i 60cm.
Niemniej i ja je dałem, dla świętego spokoju, choć ścianę mam 2warstwową, ale podobno nie ma potrzeby.


Zalecenie zbrojenia pod oknem obojętnie czy ściana jest stawiana w systemie 1W czy 2W dotyczy np w przypadku budowy z bloczków z keramzytobetonu.

A jak Mhtyl pisze - spokój to rzecz święta.
Link do komentarza
Cytat

czyli wieniec dobrze narysowałem, że ma być opuszczony poniżej stropu i z nim związany podczas jednego zalania?
czy wtedy tez potrzeba robić jeszcze poduszkę cementową pod wieniec czy bezpośrednio na pustaki lać?


Na pustaki. Ten opuszczony wieniec jest twoją poduszką. Lejesz wszystko razem. Masz poduszkęi kołdrę w pakiecie. Taki compakt.

Cytat

Powrócę jeszcze do mojego wcześniejszego pytania, czy wymurowanie nadproża z pustaków z betonu komórkowego ( nie chodzi mi o kształtki czy gotowe nadproża a o pustaki takie jak do murowania ścian ) jest prawidłowe w sztuce budowlanej?


NIE JEST. Nie wolno. Forbidden. U mnie kierownik budowy oglądał bardzo uważnie, bo nie było widać śladu nadproży. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Powrócę jeszcze do mojego wcześniejszego pytania, czy wymurowanie nadproża z pustaków z betonu komórkowego ( nie chodzi mi o kształtki czy gotowe nadproża a o pustaki takie jak do murowania ścian ) jest prawidłowe w sztuce budowlanej?


No chyba,że otwór okienny masz 30-40 cm szerokości icon_biggrin.gif
Budujesz dla siebie więc nie oszczędzaj bo nie ma na czym.
Resztę prawdy o nadprożach to już PeZet napisał.


Cytat

A jak Mhtyl pisze - spokój to rzecz święta.


Nie chce tej złotej myśli sobie przypisywać ,to pierwszy o tym napisał PeZet icon_biggrin.gif

Cytat

Niemniej i ja je dałem, dla świętego spokoju, ...


Link do komentarza
Cytat

Na pustaki. Ten opuszczony wieniec jest twoją poduszką. Lejesz wszystko razem. Masz poduszkęi kołdrę w pakiecie. Taki compakt.



icon_mrgreen.gif

Cytat

NIE JEST. Nie wolno. Forbidden.



no ja tak nie chcę zrobić bo mam obawy czy to w przyszłości nie zacznie żyć własnym życiem
za to wielu w mojej okolicy na takie nadproża skusiło się

pewnie za kilka lat w tych okolicach pojawią się pęknięcia icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

no ja tak nie chcę zrobić bo mam obawy czy to w przyszłości nie zacznie żyć własnym życiem
za to wielu w mojej okolicy na takie nadproża skusiło się

pewnie za kilka lat w tych okolicach pojawią się pęknięcia icon_confused.gif


icon_eek.gif To Oni się chyba na łby pozamieniali (już nie dokończę z kim ale wiadomo)
pęknięcia to to pryszcz ale jak się na łeb im zawali to będzie tragedia.
Link do komentarza
Cytat

zawalić się to pewnie nie zawali bo bedzie od dołu podparte albo oknami albo drzwiami


Tylko one nie służą do podpierania czegokolwiek.
Dla wąskich okien, drzwi, można ewentualnie zabezpieczyć takie nadproże kanciakiem drewnianym (14x14cm) dobrze osadzonym... widziałem takie rozwiązania.
Innym rozwiązaniem jest belka HEB.
Jeśli nadproże nie jest łukowe (samoklinujące) to grozi to zawaleniem wcześniej czy później i jest całkowicie niezgodne z normami.
Żaden kierbud tego nie puści.
Link do komentarza
Cytat

NIE JEST. Nie wolno. Forbidden. U mnie kierownik budowy oglądał bardzo uważnie, bo nie było widać śladu nadproży.




jeszcze powrócę do nadproży
przeglądając twój dziennik - ten wpis Dziennik natrafiłem na zdjęcia z nadprożami nad oknami wykonane w ten sposób o jaki się pytam czyli wymórowane z pustaków - przynajmniej tak mi wyglądają.
Czyli takie coś jest niedopuszczalne?

EDIT: ale popełniłem gafę - wcześniej już pisałeś, żę stosowałeś U-kształtki

Chciałem usunąć post ale nie wiem w jaki sposób można to uczynić - ktoś podpowie?
Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czy styropian tak jak zaznaczyłem powinno się dawać czy raczej strop (wieniec) zalewać na całą szerokość, grubość ściany bez styropianu?


Styropian daje się przy ścianie 1W ale przy 2W wydaje mi się zbyteczny bo i tak będziesz całość ocieplał. Ja dawałem styro 5 cm i obmurówka przy ścianie 1W.
Link do komentarza
Cytat

Wieniec betonowy przy ścianie z BK jest jednak mostkiem cieplnym, więc jak się dba o szczegóły to warto dołożyć wkładkę styro.
4-5cm wkładka styro przy grubości ściany 24cm na pewno w przypadku ścianki kolankowej nie będzie miała wpływu na jej stabilność.


Być może i będzie mostkiem,ale co niektórzy nadproża dawają betonowe i tam już nie wcisną styro a one też jakby nie patrzeć mogą być mostkiem cieplnym.A co do stabilności ścianki kolankowej to na pewno będą słupy żelbetowe więc to wzmocni ściankę i to znacznie.
Link do komentarza
Cytat

no to zastosuj dla balkonu np to



wolę nie być pierwszym w okolicy na którym budowlańcy będą ćwiczyć montaż tego ustrojstwa bo chyba do nas takie wynalazki jeszcze nie dotarły

Cytat

albo postw ala loggie, albo balkon drewniany, albo wyp... balkon



balkon raczej zostanie lany i dlatego zastanawiam się czy wkładka ma wogóle sens
Link do komentarza
Oj, widzę że strasznie się miotasz. icon_biggrin.gif
Albo dbasz o szczegóły i minimalizujesz wszystkie mostki cieplne jak tylko się da (technologia pozwala),
albo odpuść sobie te dylematy... będziesz spać spokojniej.
Jak Barbossa napisał... rozwiązań jest kilka dla uniknięcia mostka lub jego minimalizacji, choćby konstrukcja samonośna albo balkon francuski.
Dobrze to przemyśl, bo jak uczy doświadczenie, w momencie kiedy masz taras naziemny balkon staje się tylko dodatkiem optycznym dla domu.
Link do komentarza
Cytat

No i kolejne pytanie co do technologii stawiania ścian z BK.
Na kilku zdjęciach w sieci widziałem, że pomiedzy fundament a BK dawane są 2,3 warstwy z cegieł.
W jakim celu te warstwy sa tam murowane ?.
Czy jest to metoda zalecana czy raczej tylko dla dobrego samopoczucia inwestora?.



Cegłami łapali poziom. Uciekł im, mi uciekł, też go łapałem cegłami.
Potem jak murowałem z gazobetonu to znowu mi zwiał i na dwóch ostatnich warstwach przed stropem znowu został złapany.
Nigdy więcej nie uciekł aż po sam dach. Na kalenicy uciekł, ale co mi tam.
Po to cegły.


Ale przed poziomem stropu nie łapałem cegłami. Bloczkami łapałem, bloczkami. I zaprawą. Wujo wypatrzył, że mi nawiał poziom. I on go złapał. Na sznurek.

edit: spacje. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...