Skocz do zawartości

czy konieczna jest wentylacja w kominie systemowym?


Recommended Posts

Czy jeśli zdecyduję się na postawienie pieca wolno stojącego z płaszczem wodnym na drewno to powinienem kupić komin systemowy z wentylacją czy nie jest to konieczne i mogę kupić bez wentylacji ?
Wyjaśnię,że zamierzam postawić ten piec i komin w istniejącym już domu (salon) w suficie mam kratkę wentylacyjną.
Do czego jest tak naprawdę ta wentylacja w kominie systemowym?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Wentylacja w kominie systemowy to po prostu wentylacja pomieszczenia, w którym będzie stało urządzenie podłączone do komina systemowego. Jeżeli masz wentylację mechaniczną wybierz komin systemowy bez kanały wentylacyjnego. Jeżeli masz wentylację grawitacyjną, wybór jest oczywisty. Musisz wziąć pod uwagę, że otwierając drzwiczki kominka możesz spowodować zadymienie pomieszczenia, wtedy taka wentylacja uniemożliwi rozprzestrzenienie się dymu po domu. Należy też zaznaczyć, a właściwie powinienem zacząć od tego, że wentylacja wyciągowa obok kominka (piec) jest wymogiem unormowanym przepisami.
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja w kominie systemowy to po prostu wentylacja pomieszczenia, w którym będzie stało urządzenie podłączone do komina systemowego. Jeżeli masz wentylację mechaniczną wybierz komin systemowy bez kanały wentylacyjnego. Jeżeli masz wentylację grawitacyjną, wybór jest oczywisty. Musisz wziąć pod uwagę, że otwierając drzwiczki kominka możesz spowodować zadymienie pomieszczenia, wtedy taka wentylacja uniemożliwi rozprzestrzenienie się dymu po domu. Należy też zaznaczyć, a właściwie powinienem zacząć od tego, że wentylacja wyciągowa obok kominka (piec) jest wymogiem unormowanym przepisami.




Bardzo dziękuję za wypowiedź jest bardzo pomocna i jasna
Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja w kominie systemowy to po prostu wentylacja pomieszczenia, w którym będzie stało urządzenie podłączone do komina systemowego. Jeżeli masz wentylację mechaniczną wybierz komin systemowy bez kanały wentylacyjnego. Jeżeli masz wentylację grawitacyjną, wybór jest oczywisty. Musisz wziąć pod uwagę, że otwierając drzwiczki kominka możesz spowodować zadymienie pomieszczenia, wtedy taka wentylacja uniemożliwi rozprzestrzenienie się dymu po domu. Należy też zaznaczyć, a właściwie powinienem zacząć od tego, że wentylacja wyciągowa obok kominka (piec) jest wymogiem unormowanym przepisami.


Nie tak do końca,bo wentylacja w kominie z tego co pamiętam jest stosowana przy piecach na gaz, szczerze mówiąc nie słyszałem o tym co piszesz. Bo tak zakładając teoretycznie jeżeli komin ceramiczny się rozszczelni to zajdzie prawdopodobieństwo przedostania się spalin do środka (przy niekorzystnym ,odwróconym ciągu). I o ile jest to dopuszczalne to na pewno takiego komina w salonie postawić nie będzie można,co innego kotłownia (pomieszczenie gospodarcze gdzie ludzie nie przebywają na stałe).
Co do pytania zadanego przez neron-a to zapewne chodziło mu o komin z dodatkowym kanałem wentylacyjnym.
Link do komentarza
Cytat

Nie tak do końca,bo wentylacja w kominie z tego co pamiętam jest stosowana przy piecach na gaz, szczerze mówiąc nie słyszałem o tym co piszesz. Bo tak zakładając teoretycznie jeżeli komin ceramiczny się rozszczelni to zajdzie prawdopodobieństwo przedostania się spalin do środka (przy niekorzystnym ,odwróconym ciągu). I o ile jest to dopuszczalne to na pewno takiego komina w salonie postawić nie będzie można,co innego kotłownia (pomieszczenie gospodarcze gdzie ludzie nie przebywają na stałe).
Co do pytania zadanego przez neron-a to zapewne chodziło mu o komin z dodatkowym kanałem wentylacyjnym.



Do pieca na gaz (kondensacyjnego) można wykorzystać komin koncentryczny, tzw. dwa w jednym. Ale i tu wymagana jest wentylacja pomieszczenia, w którym piec gazowy się znajduje. Kominek jest urządzeniem grzewczym, wymogi stawiane pomieszczeniom, w których znajdują się urządzenia grzewcze definiują pojęcie wentylacji - dlatego są systemy kominowe z kanałami wentylacyjnymi pojedynczymi, podwójnymi itp.
Link do komentarza
Cytat

Wyjaśnię,że zamierzam postawić ten piec i komin w istniejącym już domu (salon) w suficie mam kratkę wentylacyjną.



A możesz postawić i masz warunki ?
Zamiast zawiłych tłumaczeń :

Cytat

§ 132.
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamknietym wkładem kominkowym mogą byc instalowane wyłacznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikajacej ze wskaznika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie
mniejszej ni4 30 m3,
2) spełniajacych wymagania dotyczace wentylacji, o ktorych mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadajacych przewody kominowe okreslone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w ktorych mo4liwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilosci:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominkow o obudowie
zamknietej,
b) zapewniajacej nie mniejsza predkosc przepływu powietrza w otworze komory spalania ni4 0,2 m/s - dla kominkow o obudowie otwartej.


§ 145. 1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub
zamknietym wkładem kominkowym o wielkosci otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 moga byc
przyłaczone wyłacznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadajacego co
najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub srednice 0,15 m,

§ 150.9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urzadzeniami gazowymi
pobierajacymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin
przewodem od urzadzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciagowej jest zabronione.



Niski budynek, to taki który posiada maksymalnie 4 kondygnacje naziemne.

A jak są spełnione warunki, to jeszcze zgoda administratora + zgoda kominiarza.
Link do komentarza
Nie do końca rozumiem co już jest wyjaśnione (jasne) a co jeszcze nie do końca, ale na pewno mogę odnieść się do pierwszego postu: jeśli jest kratka wentylacyjna w salonie w suficie (trochę niefortunne moim zdaniem ulokowanie) i nie jest to salon z aneksem kuchennym, to komin dla potrzeb kominka może już być bez dodatkowego kanału wentylacyjnego (komin z samym przewodem dymowym). Oczywiście zakładam, że wentylacja (ta istniejąca) działa skutecznie.
W sumie nawet jeśli jest to salon z aneksem kuchennym to przepisy jakoś wyraźnie raczej nie nakazują stosowania dwóch kanałów wentylacyjnych, ale ja (subiektywnie) jednak takie rozwiązanie bym w takim przypadku zalecał (wentylacja w kratce w suficie plus dodatkowa np zintegrowana z kominem dymowym).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...