Skocz do zawartości

Budynek 1,5m od granicy a okap.


Recommended Posts

Witam,
Czy ktoś może orientuje się czy jest, a jeśli tak to jakie wyjście z takiej sytuacji:
Projektowany budynek 1,5m od granicy (Plan dopuszcza takie usytuowanie jak również w granicy).
Haczyk jest w tym iż plan narzuca min. długość okapu 60cm.
I zastanawiam się jaki jest sens pozwalać budować się 1,5m od granicy jak i tak się nie da bo jeśli zrobimy okap 60cm to nie spełnimy wymaganej przez warunki techniczne odległości 1,5 okpu od granicy gdyż zostanie 90cm.
Czy z tym fantem da się coś zrobić?
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Czy ktoś może orientuje się czy jest, a jeśli tak to jakie wyjście z takiej sytuacji:
Projektowany budynek 1,5m od granicy (Plan dopuszcza takie usytuowanie jak również w granicy).
Haczyk jest w tym iż plan narzuca min. długość okapu 60cm.
I zastanawiam się jaki jest sens pozwalać budować się 1,5m od granicy jak i tak się nie da bo jeśli zrobimy okap 60cm to nie spełnimy wymaganej przez warunki techniczne odległości 1,5 okpu od granicy gdyż zostanie 90cm.
Czy z tym fantem da się coś zrobić?




icon_rolleyes.gif czy mi się wydaje ? czy w pytaniu jest odpowiedź unsure.gif
Link do komentarza
Cytat

icon_rolleyes.gif czy mi się wydaje ? czy w pytaniu jest odpowiedź unsure.gif


Tak to jest jak się czyta i nie wie co się czyta.
A jak by jeszcze bardziej Pepsi szczegółowo poczytał plan to niejedno by się dowiedział i nie zadawał by oczywistych pytań na oczywiste odpowiedzi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
No za bardzo Państwo to mi na razie nie pomogliście.
Te pozornie najprostsze pytania często są najtrudniejsze.
Ja rozumiem to tak że pomimo tego że plan dopuszcza 1,5m od granicy to przez ten okap nie mogę się budować w tej odległośći.
Tylko po co urbanista tworząc plan napisał że można budować się 1,5 od granicy? Jakiś błąd?
Znajdzie się ktoś na tyle dośwadczony i obeznany z tematem kto odpowie na moje pytanie i to uzasadni?

Edytowano przez Pepsi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Popatrz na par. 10.4.15, str. 7.

Możesz postawić w granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, ścianę bez okien.
Budując w granicy raczej ta ściana nie może mieć okapu, ani innych wystających poza ścianę elementów.
Przepisy (odrębne) czyli par.12.5. stanowią, że żaden element budynku nie może być w odległości mniejszej niż 1,5m od granicy.
Teoretycznie, mając na uwadze odwołanie się do przepisów odrębnych, można pokusić się o mniejszy okap na ścianie przy granicy – np. stosując dach naczółkowy, ale odległość od najdalej wysuniętej części dachu, nie może przekraczać odległości 1,5m od granicy.
Link do komentarza
Dzięki Bajbaga.
Byłem w Starostwie, pracownica wydz. Architektury stwierdziła że nie mogę budować się w odległości 1,5m od granicy ze względu na ten okap.
Kolega w innym mieście miał identyczną sytuację i u nich można się budować 1,5m od granicy pomimo wystającego okapu.
Kiedy w końcu będzie jedna interpretacja a nie tyle ilu urzędników.
Link do komentarza
Przepis jest wyraźny:
Cytat

5. Odległosc od granicy z sasiednia działka budowlana nie mo4e byc mniejsza ni4:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejsciem, a tak4e do takich czesci budynku jak galeria, taras, schody zewnetrzne, pochylnia lub rampa,


Na tej ścianie „graniczącej” nie musi być okap – przepisy odrębne, przywołane w MPZP (teoretycznie - ale spróbować można).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...