Skocz do zawartości

Piec gazowy 2 funkcyjny za szkłem- pomocy


Recommended Posts

Witam wszystkich, z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc w technicznym rozwiązaniu wątpliwości.
Sprawa wygląda tak. Jest łazienka 215x152 cm, jest i w niej piec -dwufunkcyjny. Jest wc z gebeitem zabudowany, umywalka i szafki w innej części łazienki.
Przy piecu chcemy postawić kabinę prysznicową z murowanym brodzikiem. Ścianki kabiny robione na zamówienie. Jedno skrzydło standardowo otwierało by się na łazienkę. I tu na razie nic nie jest problemem. Pytanie brzmi czy można zabudować piec od przodu drugim skrzydłem szklanym, w odległości ok 15-20cm od czoła piecyka? Skrzydło od dołu i bokach na uszczelkach, zamknięte cały czas. Otwierane w momencie potrzeby dostania się do kosza pod piecem i dla serwisu z pieca. Przestrzeń pomiędzy geberitem a kabiną (czyli wnęka gdzie znajduje się piec) nie byłaby w ogóle zabudowana, więc piecyk byłby widoczny z boku. Ewentualnie znalazłby się całkowicie ażurowy panel.
I teraz pytanie konkretnie: czy tak można i czy kominiarz lub gazownik nie zakwestionuje rozwiązania?
piec1.jpg
Tutaj widzimy jak skrzydło jest zamknięte. Przestrzeń boczna ma ok 45x220, no i potem do sufitu jest 30cm

piec2.jpg
Tutaj widać uchylanie drzwi dla serwisu.

Z góry dziękuję za informacje. Widziałem już wiele zabudów w szafkach, pierdółkach, wnękach. Tutaj jednak chodzi o to aby nie ruszać pieca z jego oryginalnej pozycji.

Pozdrawiam


Link do komentarza
1. Przepisy dopuszczają instalację kotłów z otwartą komorą spalania w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3.

2. Odległość pomiędzy ścianami a kotłem powinna umożliwiać dostęp do wszelkich części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia, natomiast odległość pomiędzy przodem kotła a ścianą nie może być mniejsza niż 1 metr.

3. Otwór nawiewny o powierzchni co najmniej 200 cm2. Dolna krawędź otworu powinna znajdować się maksymalnie 30 cm nad poziomem podłogi.

4. Otwór wentylacji wywiewnej powinien mieć powierzchnię co najmniej 200 cm2 i być umieszczony jak najbliżej stropu.
Link do komentarza
Cytat

1. Przepisy dopuszczają instalację kotłów z otwartą komorą spalania w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3.

2. Odległość pomiędzy ścianami a kotłem powinna umożliwiać dostęp do wszelkich części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia, natomiast odległość pomiędzy przodem kotła a ścianą nie może być mniejsza niż 1 metr.

3. Otwór nawiewny o powierzchni co najmniej 200 cm2. Dolna krawędź otworu powinna znajdować się maksymalnie 30 cm nad poziomem podłogi.

4. Otwór wentylacji wywiewnej powinien mieć powierzchnię co najmniej 200 cm2 i być umieszczony jak najbliżej stropu.



Dzięki za info,
te przepisy akurat też sobie znalazłem, ale temat miał na celu potwierdzenie moich przypuszczeń i rzeczową odpowiedź. Ale dzięki za chęci.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za info,
te przepisy akurat też sobie znalazłem, ale temat miał na celu potwierdzenie moich przypuszczeń i rzeczową odpowiedź. Ale dzięki za chęci.

Pozdrawiam





Piec 2 funkcyjny z otwartą komorą spalania bezpośrednio przy parawanie prysznicowym to b.duże ryzyko omdleń może działać nasennie będzie szybko ubywało tlenu, może być niepełne spalanie paliwa wtedy powstaje tlenek węgla.



Proszę zastanowić się nad piecykiem z zamkniętą komorą spalania zwłaszcza że obsługuje też C.O.
Link do komentarza
Cytat

....ale temat miał na celu potwierdzenie moich przypuszczeń i rzeczową odpowiedź. Ale dzięki za chęci.



Skoro znałeś te przepisy, to jakie masz wątpliwości ?

A jakie masz przypuszczenia co do komfortu kąpieli przy działającym kotle (jak nie działa, to nie ma ciepłej wody) ?

Wiesz jaki cug będzie w tym pomieszczeniu ?

Konkluzja – kocioł może i będzie funkcjonował prawidłowo, ale funkcjonalność tego pomieszczenia, mocno iluzoryczna, no chyba, że to rozwiązanie nie dla Ciebie, a dla kogoś kogo mocno nie lubisz.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...