Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Przemek_Wroclaw

Dobudowa komina w istniejącym domu

Witam,

Mam dylemat, mianowicie chcę zainstalować kocioł na ekogroszek, bądź pellet. W domu mam dwa kominy, jeden ulokowany centralnie w domu (wentylacyjne, spalinowy), drugi na końcu salonu (dymowy/wentylacyjny). To projekt domu dla zorientowania w temacie http://projekty.lipinscy.pl/Aranga/.

Stan obecny:

Ogrzewanie gazowe, wkład kondensacyjny przez komin spalinowy w kominie głównym. Proszę się nie sugerować 4-rema kanałami, są tylko 3... 4-ty wypadał na krokwi dachowej wg. dewelopera i kończy się w sypialni... Drugi z kominów wykorzystany pod kominek z płaszczem wodnym.

Co w planie:

w garażu miałby się znaleźć kocioł na ekogroszek, w razie potrzeby wydzieli się pomieszczenie na kotłownię (miejsce jest). Tutaj pojawia się mały problem, ponieważ nie mam wolnego przewodu. Był plan wywalić kocioł gazowy (zresztą chyba nadal najpoważniejsza opcja), wywalić wkład z przewodu kominowego i użyć jako dymnego dla ekogroszku. Komin nie jest otynkowany na całej długości, nie było takiego wymogu dla spalinowego z wkładem, stąd nikt o tym nie myślał, obecnie tynkowanie jest niemożliwe, bo komin idzie przez dwie łazienki. Na kominie naklejony regips, na regipsach kafelki. Przewód kominowy ma wymiary tylko 14 x 14 cm. Kotłownia w garażu miałaby być umieszczona w lewej części garażu (nad garażem jest zrobione jeszcze jedno pomieszczenie i pod ścianą "wspólną" z częścią mieszkalną idą schody na górę, "dojście" do komina musi przechodzić przez "klatkę schodową".

Teoretycznie jest opcja wykorzystania istniejącego komina, o ile realizowalna. Drugą opcją jest dobudowa komina, tyle, że trzebaby to było zrobić chyba w garażu, albo na zewnątrz domu. Co byście Panowie poradzili, żeby było najprościej i najwygodniej ?

Pozdrawiam
Przemek
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najprostszym rozwiązaniem będzie dostawienie komina zewnętrznego konstrukcji metalowej z ociepleniem i płaszczem ochronnym. Jego montaż ogranicza się do zamocowania konsoli wsporczej i uchwytów oraz przekucia otworu do wyprowadzenia rury spalinowej.
1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Najprostszym rozwiązaniem będzie dostawienie komina zewnętrznego konstrukcji metalowej z ociepleniem i płaszczem ochronnym. Jego montaż ogranicza się do zamocowania konsoli wsporczej i uchwytów oraz przekucia otworu do wyprowadzenia rury spalinowej.A czy do tego typu akcji wymagane jest pozwolenie na budowę ? Komin musiałby mieć około 5m długości (najwyższa kalenica 6,9m).

Pozdrawiam
Przemek
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak najbardziej.

I chyba w zadnym wypadku nie uda Ci się tego zrobić samodzielnie, bo kto podpisze "papiery"?
Dlatego weź sobie poszukaj w okolicy projektanta ogólnobudowlano - konstrukcyjnego i zleć mu temat. Jeśli bedzie potrzebował kogoś, to on sobie sam znajdzie speców.
1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jak najbardziej.

I chyba w zadnym wypadku nie uda Ci się tego zrobić samodzielnie, bo kto podpisze "papiery"?
Dlatego weź sobie poszukaj w okolicy projektanta ogólnobudowlano - konstrukcyjnego i zleć mu temat. Jeśli bedzie potrzebował kogoś, to on sobie sam znajdzie speców.No ja nie rozważam nawet stawiania samemu. Będę musiał zrobić tak jak piszesz. Dzięki za poradę.

A komin to chyba jednak w środku w garażu będę musiał zrobić, bo na ścianie bocznej to wyjdzie mi taki "bagnet" na jakieś 4m od końca ściany w górę :(

Przemek
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na komin nie musisz mieć pozwolenia na budowę
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Na komin nie musisz mieć pozwolenia na budowęOd kiedy?


Chyba że od jutra, bo dziś jeszcze moja żona właśnie siedzi i rysuje projekt do pozwolenia na budowę. Komina, żeby była jasność.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Komin idzie na zgłoszenie icon_smile.gifJesteś pewny z tym kominem ?

A jak kwestie opinii kominiarskich, odebrania roboty itp ?

To komin dymowy, nie spalinowy, będzie systemowy.

Jak dla mnie to im mniej papierów, tym lepiej, wiem, że czeka mnie trochę zamieszania z przebudową, ale dam radę, bardziej mnogość biurokracji mnie przeraża. Nadmienię, że chcę mieć wszystko na legalu, bo chcę dom ubezpieczać, a ubezpieczyciel w razie zaistnienia szkody doszukuje się wszystkiego.


Przemek

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Komin idzie na zgłoszenie icon_smile.gificon_eek.gif

Zgodnie z którym punktem art.29 ust. 1 lub 2 PB ?
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

w garażu miałby się znaleźć kocioł na ekogroszek, w razie potrzeby wydzieli się pomieszczenie na kotłownię (miejsce jest).
Zwracam uwagę na :
- będzie to zmiana sposobu użytkowania, czyli raczej wymaga pozwolenia na budowę,
- zarówno garaż jak i kotłownia, musza mieć niezależne systemy wentylacyjne,
- ta kotłownia musi być osobnym pomieszczeniem, choćby z uwagi na wymogi p.poż garażu (Rozporzadzenie w sprawie WT. par. 281.)
1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam pytanie. Dostalam mieszkanie za remont ,podczas sprawdzania przez kominiarza okazalo sie ze jest potrzebna dobudowa brakujacego przewodu kominowego. W opinii kominiarskiej napisano w skrocie: Kratka wentylacyjna w pomieszczeniu kuchni i lazienki podlaczona jest do przewodu kominowego nieprawidlowo (na prZestrzal). Brak mozliwosci przelaczenia kratek wentylacyjnych -brak wolnych przewodow kominowych. W celu uzyskania prawidlowosci podlaczenia kratek wen. nalezy dobudowac brakujace przewody kominowe.
Napisalam pismo do urzedu a oni dopowiedzili szybko ,ze jestesmy zobowizani jako wykonawcy remontu lokalu do miedzy innymi wykoniania zalecenwynikajacych ze sporzadzonej opinii kominiarskiej i ze prace nalezy wykonac we wlasnym zakresie i na wlasny koszt.
Wiem ,ze bede musiala uzyskac zgode na budowe od Wspolnoty mieszknaiowej oraz uzayskac pozwolenie na budowe na podst. projektu technicznego opracowanego przez uporawniona osobe.
Chcialabym wideiec do kogo lub jakiej firmy musze sie skierowac z tym i jakie koszty poniose.
Z gory Dziekuje icon_smile.gif
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

 • 10 czerwca zapraszamy na Zlot Forum Budujemy Dom

 • Najnowsze posty

  • jedna rzecz mnie zirytowała w linkowanym artykule - "Tab. 2. Porównanie rocznych ogrzewania i c.w.u. (poziom cen z sierpnia 2008 roku)"
   rozumiem, że ten artykuł był napisany dawno temu, ostatnia jego aktualizacja była 09.2009 - ale skoro linkujecie do takiego starocia, to wypadałoby ten artykuł poddać aktualizacji. Kolejna rzecz - w tym artykule do porównania kosztów jest dom 150m2 i 20000kwh na CO i CWU. Dla nowych domów budowanych wg WT 2017 ta wartość powinna być jednak niższa.   Sprawa jest prosta. Zażądaj od firmy namiarów na ludzi z twojego regionu którzy użytkują pompy przez nich zainstalowane. Zadzwoń, umów się i jedź pogadać. Jeśli firma nie będzie ci stanie dostarczyć takich danych(mniejsza o to jaki powód wymyślą) to szukaj innej firmy. Inna kwestia, że powinno się zawsze wysłać co najmniej kilka zapytań ofertowych (wszystkim dać te same dane odnośnie domu i jego parametrów) i potem porównać. Bo można się naprawdę zdziwić. W moim konkretnym przypadku dla tego samego domu proponowano mi pompy od 6kw do 13kw(albo i więcej, już dokładnie nie pamiętam), nie muszę chyba dodawać, że rozpiętość cenowa też była ogromna. Stanęło na 7,6kw i był to doskonały wybór
  • Ivi w swojej sytuacji możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która wszystko za Ciebie załatwi. Sprawdzą wszystko pod kątem prawnym i w razie potrzeby załatwią niezbędne pozwolenia. Myślę że będzie to najbardziej bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz spał spokojnie. Jakbyś był zainteresowany to podam Ci link do oferty -> http://6-dzielnica.pl/all-inclusive-zalatwimy-wszystko-za-ciebie/
  • Dzieki panowie (i panie?) Za wszelka pomoc. Swoja droga piec ma 20kW więc chyba jeszcze lepiej dla mnie  
  • to jak to właściwie jest? Wysłałem jakiś czas temu zapytanie do lokalnej SM (nie wiem czy już o tym nie pisałem wcześniej) - dostałem taka odpowiedź: Na jakiej podstawie strażnik ma prawo do wejścia na teren nieruchomości oraz do kotłowni w celu przeprowadzenia kontroli ? Sprawę te reguluje art. 379 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska ( Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 z późn zm. ), a strażnik dokonuje kontroli na podstawie upoważnienia wydanego przez Prezydenta Miasta Rybnika. Do czego uprawniony jest strażnik podczas wykonywania kontroli? Funkcjonariusz straży miejskiej ma prawo do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości przez całą dobę, obiektu bądź ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6:00 do 22:00, na pozostały teren.
   Strażnik może przeprowadzić badania, bądź wykonać inne, niezbędne czynności kontrolne.
   Żądać pisemnych lub ustnych informacji oraz wezwać i przesłuchać osoby w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego. Funkcjonariusz ma prawo żądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli. Utrudnianie lub uniemożliwienie wykonania strażnikowi kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3 ( art. 225 § 1 Kodeksu karnego ).   dokładnie taka sama informacja jest na stronie www SM jak to się ma do tego co napisałeś wcześniej?!?
  • Na różnych forach są różne opinie na ten temat ale interesuje mnie opinia kogoś kto miał jakieś problemy po nie wyjęciu listew tynkarskich. U mnie w domu tata właśnie tynkuje mój pokój i nie zamierza ich wyjmować a ja nie chcę mieć za jakiś czas problemu z ponownym remontem   Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka    
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi