Skocz do zawartości

jaki kominek wybrać


Recommended Posts

Witam


Czy duża różnica jest w cenie pomiędzy postawieniem kominka z płaszczem wodnym i zamontowanie całego systemu co ( dla 4 pomieszczeń ok.64m2 -2 pokoje ,łazienka,salon z aneksem kuchennym ) ,tzn. rury ,grzejniki,bojler,zbiornik wyrównawczy,
a postawieniem kominka z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza wraz z całym systemem.
Ile może wynieść różnica w cenie?
Nie mam na myśli kominków z tzw. górnej półki,bardziej myślę o kupnie w markecie,typu -Castorama,Obi.
Jakie są wstępne koszta pierwszego i drugiego systemu(bez długości rur)?
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć który z tych systemów jest lepszy i tańszy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam


Czy duża różnica jest w cenie pomiędzy postawieniem kominka z płaszczem wodnym i zamontowanie całego systemu co ( dla 4 pomieszczeń ok.64m2 -2 pokoje ,łazienka,salon z aneksem kuchennym ) ,tzn. rury ,grzejniki,bojler,zbiornik wyrównawczy,
a postawieniem kominka z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza wraz z całym systemem.
Ile może wynieść różnica w cenie?
Nie mam na myśli kominków z tzw. górnej półki,bardziej myślę o kupnie w markecie,typu -Castorama,Obi.
Jakie są wstępne koszta pierwszego i drugiego systemu(bez długości rur)?
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć który z tych systemów jest lepszy i tańszy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam


A w tej chwili w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie ?

Kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza jest b.uciążliwy dla mieszkańców .


Link do komentarza
Cytat

A w tej chwili w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie ?

Kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza jest b.uciążliwy dla mieszkańców .



Ogrzewanie kominkiem to wogóle średnia sprawa, choć dla małego domu ma to może i sens.

Ja nie jestem ekspertem, ale z własnego doświadczenia, jako, że posiadam kominek z płaszczem wodnym, mogę się wypowiedzieć. Otóż mam jakieś 220 m^2 do ogrzania, gównianą izolację na dachu 15 cm wełny mineralnej, o ile nie 10cm. Palenie kominkiem ma to do siebie, że masz kotłownię w salonie, a jak chcesz dużą powierzchnię ogrzać to walisz drewnem jak Franek Dolas na statku, palisz non stop. Kurz, sadza, czasami i trochę dymu wewnątrz (przy otwieraniu drzwiczek). Ja dałem się skusić kiedyś, teraz żałuję. Jako alternatywę mam kocioł gazowy, na zewnątrz butla LPG. Obecnie cena gazu jest taka, że z torbami bym poszedł jakbym palił gazem, więc palę w kominku. U mnie to rozwiązanie się nie sprawdziło...

Przemek
Link do komentarza
Cytat

A w tej chwili w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie ?

Kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza jest b.uciążliwy dla mieszkańców .









Witam

w tej chwili mam ogrzewanie na prąd plus elektryczny bojler na ciepłą wodę rachunki są kosmiczne i do tej pory nie mogłem nic zmienić bo mieszkanie było komunalne a teraz jest wykupione na własność i jest możliwość zmiany systemu ogrzewania niestety mieszkam w miejscowości gdzie nie ma gazu ziemnego próbuję coś sensownego wymyślić niestety w miarę taniego naprawdę nie wiem ile może kosztować jeden lub drugi system

pozdrawiam

Cytat

Witam.
Przy tak małej powierzchni wodny raczej odpada, byś musiał dołożyć duży bufor, a palenisko z marketu = syfiasta szyba. Wygodniejszy i tańszy wyjdzie system grawitacyjny.
Pozdrawiam.




Witam


proszę coś więcej powiedzieć o systemie grawitacyjnym


pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam
w tej chwili mam ogrzewanie na prąd plus elektryczny bojler na ciepłą wodę rachunki są kosmiczne i do tej pory nie mogłem nic zmienić bo mieszkanie było komunalne a teraz jest wykupione na własność i jest możliwość zmiany systemu ogrzewania niestety mieszkam w miejscowości gdzie nie ma gazu ziemnego próbuję coś sensownego wymyślić niestety w miarę taniego naprawdę nie wiem ile może kosztować jeden lub drugi system
pozdrawiam



W takim razie proponuję kominek -(z płaszczem wodnym) lub piec kominkowy-( wolno stojący wodny, z płaszczem wodnym) sprzężonym z ogrzewaniem podłogowym w całym mieszkaniu i pozostawić elektryczny bojler na ciepłą wodę na lato .W przyszłości będzie można wpiąć w ten ukad (zastąpić elektryczny bojler na ciepłą wodę na lato) Pompę Ciepła PW na sezon letni oraz przejściowy .
Link do komentarza
Cytat

A w tej chwili w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie ?

Kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza jest b.uciążliwy dla mieszkańców .


Witam. Animus możesz rozwinąć, mam zamiar właśnie taki system zrobić u siebie jako dodatkowe źródło ogrzewania. Od czasu do czasu będę palił w kominku i tym sposobem chciałem ogrzewać dodatkowo pokoje w domu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Nie zgodzę się z poprzednikami że kominek to kotłownia w salonie i że jakiś dymek czasem wyskoczy do salonu, jak tak to gratuluję bo to się nazywa cofka icon_biggrin.gif jak we wszystkich czynnościach ważna jest technika i nie inaczej jest w przypadku paleniem kominkiem trzeba to umieć, i myśleć - chcesz otworzyć szybkę otwórz popielnik lub rozszczelnij okno w salonie i otwórzy szyber na te 30 sekund a nic ci nie wleci do salonu żaden dymek.
Druga sprawa czyszczenie popiołu, przystawka do odkurzacza kosztuje 98 zł /kupowałem 2 lata temu - teraz może taniej/ - i nic sie nie brudzi, więc stwierdzenie że kominek do kotłownia w salonie to lekko przesadzony tekst icon_biggrin.gif.
Warto inwestować w kominek, zupełnie inne ciepło niż z paleniem gazem czy paliwem stałym szybki efekt to pewne, do małej powierzchni 64 m^2 to tylko grawitacyjny, no chyba że ogromny zbiornik z wężownicą 500L do ogrzewania C.W.U. wówczas może kominek z płaszczem miałby szanse
Link do komentarza
Cytat

Jak z płaszczem wodnym to warto pamiętac o wężownicy a ta budowana
seryjnie jest chyba tylko w Cichewiczach, gdzie indziej przepłacisz...




Powiało krypto reklamą - jakieś fakty na poparcie poproszę.

Wystarczy przewertowac "pierwszy z brzegu" portal tematyczny - rozbieżność cenowa i rozbieżność mocy - przepłącać to pojęcie względne.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam. Odświeżę trochę temat i może ktoś coś doradzi. Chciałbym się Was zapytać czy dobrano mi odpowiedni kminek. Kominek będzie stał w salonie o powierzchni 36m2, z niego będzie zrobione rozprowadzenie ciepłego powietrza /grawitacyjne/ trzema przewodami do pomieszczeń na piętrze.
Polecono mi kominek o mocy 16 kw, a dokładnie zastanawim się nad kupnem kominka w kratki.pl o nazwie zuzia 16 kw lewy/prawy.

Animus jak możesz coś więcej powiedzieć na temat




Cytat

Kominek z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza jest b.uciążliwy dla mieszkańców .




Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Odświeżę trochę temat i może ktoś coś doradzi. Chciałbym się Was zapytać czy dobrano mi odpowiedni kminek. Kominek będzie stał w salonie o powierzchni 36m2, z niego będzie zrobione rozprowadzenie ciepłego powietrza /grawitacyjne/ trzema przewodami do pomieszczeń na piętrze.
Polecono mi kominek o mocy 16 kw, a dokładnie zastanawim się nad kupnem kominka w kratki.pl o nazwie zuzia 16 kw lewy/prawy.

Animus jak możesz coś więcej powiedzieć na temat







Pozdrawiam



ja mam oliwię 18kW w salonie dużo mniejszym
proponowano mi mniejszy wkład, ale ten kominek pasował mi gabarytowo
nie przegrzewa mi salonu jak niektórzy straszyli nawet przy porządnym paleniu
mam DGP i daje radę
nie zauważyłem jakiś uciążliwości z tego powodu dla mieszkańców
zdarzy się nieraz, że w pokoju czuć kominkiem ale mi to nie przeszkadza
Link do komentarza
Witam. Kalumetdzięki za szybką odpowiedź, myślałem także nad oliwią , ale zaproponowano mi zuzię i pasuje mi także gabarytowo. A jak Ci sie spisuje DGP, na wlotach w pokojach masz założone kratki z żaluzjami czy bez. Jak masz jakieś inne uwagi to chętnie ich wysłucham.
Zabudowę robiłeś sam czy jakąś firmą, ja planuję sam ale muszę posiłkować sie internetem, wiedzę i poradami innych.
Pozdrawiam
Link do komentarza
ja mam anemostaty nawiewne w suficie
nadmuch reguluje się poprzez kręcenie
http://www.setta.pl/pool/anemnaw3.jpg
zabudowę robiła mi firma, ja w tym czasie układałem płytki
a czas mnie gonił
robiąc zabudowę skróć linkę od przepustnicy i puść ją maks prosto
inaczej będzie się zacinać
niektórzy mówią, że przy DGP robimy w salonie kotłownię
ja drewno trzymam na schodach na strych
dzisiaj kupiłem sobie separator
pierwsze sprzątanie kominka i zero brudu
żałuję, że go nie kupiłem razem z kominkiem
Link do komentarza
W naturze woda i ogień to odmienne żywioły, więc łączenie tego w systemie ogrzewania zawsze będzie problemem. O ile kotły na paliwo stałe są do tego przystosowane o tyle moim zdaniem kominek traci sens jeżeli stosuje się go z płaszczem wodnym. Wówczas jest to właśnie kotłownia w salonie.
Ja mam zwykły kominek i ogrzewam nim dom o powierzchni 123 m2 (piętrowy). Jestem bardzo zadowolony bo koszt nieduże, wcale się nie brudzi (mam suche drewno i ładnie się pali) bo kominek otwieram 2-3 razy na dobę jak dokładam. Ciepło jakie z niego uzyskuję jest przyjemne a widok icon_cool.gif
Mam rozprowadzenie powietrzne po całym domu i jestem zadowolony.

Moim zdaniem - jak kominek to bez wody, jak z wodą to do kotłowni jako piec na paliwo stałe.
Link do komentarza
Cytat

Kominek z płaszczem wodnym? POWINNI TEGO ZABRONIĆ !



równie dobrze Tobie powinni zabronić pisać na forum

Cytat

W naturze woda i ogień to odmienne żywioły, więc łączenie tego w systemie ogrzewania zawsze będzie problemem. O ile kotły na paliwo stałe są do tego przystosowane o tyle moim zdaniem kominek traci sens jeżeli stosuje się go z płaszczem wodnym. Wówczas jest to właśnie kotłownia w salonie.
Ja mam zwykły kominek i ogrzewam nim dom o powierzchni 123 m2 (piętrowy). Jestem bardzo zadowolony bo koszt nieduże, wcale się nie brudzi (mam suche drewno i ładnie się pali) bo kominek otwieram 2-3 razy na dobę jak dokładam. Ciepło jakie z niego uzyskuję jest przyjemne a widok icon_cool.gif
Mam rozprowadzenie powietrzne po całym domu i jestem zadowolony.

Moim zdaniem - jak kominek to bez wody, jak z wodą to do kotłowni jako piec na paliwo stałe.



jaka jest różnica między kotłownią w salonie z kominkiem z DGP a z kom z PW
czyżby przy PW w kominku paliło się węglem, że robi się syf
Link do komentarza
Cytat

równie dobrze Tobie powinni zabronić pisać na forum



jaka jest różnica między kotłownią w salonie z kominkiem z DGP a z kom z PW
czyżby przy PW w kominku paliło się węglem, że robi się syf



Jak masz kominek z płaszczem nigdy nie osiągniesz optymalnej temperatury spalania. Z tego wynika że kominek cały czas będzie zabrudzony, komin będzie wymagał częstego czyszczenia, a instalacja jest droga i skomplikowana. Ja uzyskuję optymalną temperaturę spalania i mam czysty kominek i otwieram go rzadko dlatego nie mam syfu w domu.

Pozwolisz że będę miał inne zdanie niż ty w tej kwestii. A co do tego co wolno a czego nie na forum wyciąg z regulaminu.

"2.Niedopuszczalne jest umieszczanie przez uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem. W szczególności niedozwolone jest:

rozpowszechnianie za pośrednictwem Forum treści naruszających dobra osobiste osób trzecich (w tym innych użytkowników Forum) lub zagrażających naruszeniem takich dóbr osobistych;[/indent]
wzywanie za pośrednictwem Forum do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, a także rozpowszechnianie treści propagujących przemoc,
rozpowszechnianie za pośrednictwem Forum materiałów naruszających (bądź zagrażających) prawom autorskim i pokrewnym osób trzecich (w tym zachęcanie do nabycia lub korzystania z nielegalnego oprogramowania),
rozpowszechnianie za pośrednictwem Forum danych informatycznych zawierających wirusy komputerowe lub innych podobnie działających rozwiązań.


3. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety."
Link do komentarza
Cytat

ja również teraz ogrzewam kominkiem z DGP
ale znam parę osób, które mają PW i jakoś syfu u nich w salonie nie widać
komina nie czyści się z salonu, kominek na koniec sezonu grzewczego również każdy musi wyczyścić



A ja mam znajomego który jest niezadowolony bo ma szybę czarną gdyż nie da się mocno rozpalić, musi często otwierać bo jak nie chce się palić to stara się wzruszyć całość i generalnie jest niezadowolony i w zasadzie nie pali w kominku. Jak nie uzyska optymalnej temperatury to ma więcej sadzy i popiołu. Ja np czyszczę kominek 2 razy w tygodniu (ale to dlatego że lubię porządek bo separator opróżniam raz w miesiącu). Poza tym uważam że koszty wykonania i eksploatacji kominka są wyższe z pw niż bez. Właśnie dlatego dla mnie kominek z pw to synonim kotłowni w salonie, a kominek z DGP to uprzyjemniacz i upiększacz życia w domu.

Czy gdybyś teraz stawiał kominek postawiłbyś z pw? Ja będę budował dom i zrobię w nim kominek z DGP tylko wersję nieco udoskonaloną.
Link do komentarza
Twój znajomy ma po prostu wkład do bani, a nie że kominek z PW jest z zasady zły.
Całkowicie optymalną temperaturę spalania to osiągają paleniska ceramiczne, ale są wkłady (producenci) którzy potrafią zrobić tez dobry wkład stalowy, który będzie tylko trochę tracił do paleniska ceramicznego.
Te oczywiście tez można spieprzyć na starcie, jak zdun niekumaty.
Te same zasady tyczą się kominków z PW.
Są przecież na rynku dostępne wkłady z PW które "lepiej się palą" niż kominki powietrzne, szczególnie te z niższej półki cenowej - czyt. marketowej, choć nie tylko.

Z jednym zgadzam się w 100%... instalacja kominka z PW jest droższa i wymaga więcej czasu.
Ale czy już eksploatacyjnie wychodzi drożej... tu bym polemizował.
Link do komentarza
Cytat

Z jednym zgadzam się w 100%... instalacja kominka z PW jest droższa i wymaga więcej czasu.
Ale czy już eksploatacyjnie wychodzi drożej... tu bym polemizował.



Instalacja droższa i więcej się może popsuć. Obstaję przy moim kominku z DGP, a nie z wodą. Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań może to dlatego.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam. Odświeżę trochę temat i może ktoś coś doradzi. Chciałbym się Was zapytać czy dobrano mi odpowiedni kminek. Kominek będzie stał w salonie o powierzchni 36m2, z niego będzie zrobione rozprowadzenie ciepłego powietrza /grawitacyjne/ trzema przewodami do pomieszczeń na piętrze.
Polecono mi kominek o mocy 16 kw, a dokładnie zastanawim się nad kupnem kominka w kratki.pl o nazwie zuzia 16 kw lewy/prawy.

Animus jak możesz coś więcej powiedzieć na temat







Pozdrawiam




Witam. Jeszcze jedno pytanko dotyczące wkładu kominkowego. Jak już wspomniałem będę kupował prawdopodobnie w kratki.pl i ma to być Zuzuia 16 kw, jednak teraz zastanawiam się nad Mają 12 kw, w kominku będę palił okazjonalnie, ale zastanawiam się czy będzie taki dobry.
Czy ktoś go posiada, jak się w nim pali.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Jeszcze jedno pytanko dotyczące wkładu kominkowego. Jak już wspomniałem będę kupował prawdopodobnie w kratki.pl i ma to być Zuzuia 16 kw, jednak teraz zastanawiam się nad Mają 12 kw, w kominku będę palił okazjonalnie, ale zastanawiam się czy będzie taki dobry.
Czy ktoś go posiada, jak się w nim pali.
Pozdrawiam



A po co Ci takie olbrzymy będziesz ogrzewać nim chałupę i nie będziesz mógł w nim rozpalić jak będzie cieplej - ("w kominku będę palił okazjonalnie" ) .


Kominek małej mocy ale wyłożony ceramiką ,szamotem.

Link do komentarza
Witam. Będę miał rozprowadzenie grawitacyjne do trzech pomieszczeń na piętrze i to wszytsko.
Wiem, że kominek dobry byłby wyłożony szmotem czy ceramiką jednak są one dość drogie, a ja paląc okazjonalnie chyba takiego nie potzrebuję. Dlatego zastanawiam się nad kupnem kominak w firmie kratki, gdyż wydaje mi sie, że mają kominki powiedzmy solidnie zrobione w dobrej cenie. Ten kominek o którym piszę Maja 12 kw kosztuje około 2500 zł. Niestety o mniejszej mocy z trzema szybami nie mają.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Będę miał rozprowadzenie grawitacyjne do trzech pomieszczeń na piętrze i to wszytsko.
Wiem, że kominek dobry byłby wyłożony szmotem czy ceramiką jednak są one dość drogie, a ja paląc okazjonalnie chyba takiego nie potzrebuję. Dlatego zastanawiam się nad kupnem kominak w firmie kratki, gdyż wydaje mi sie, że mają kominki powiedzmy solidnie zrobione w dobrej cenie. Ten kominek o którym piszę Maja 12 kw kosztuje około 2500 zł. Niestety o mniejszej mocy z trzema szybami nie mają.
Pozdrawiam



To się naszorujesz tych szyb, trzy boki szklane to proces spalania, dopalania ,spalin delikatnie mówiąc byle jaki to raczej wędzenie ,wychładzanie spalin przez szyby .
Kominek z szamotem i 1 szybą tam proces spalania może być dobry i smrodku z wędzarni nie powinno być na salonach . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

równie dobrze Tobie powinni zabronić pisać na forum



jaka jest różnica między kotłownią w salonie z kominkiem z DGP a z kom z PW
czyżby przy PW w kominku paliło się węglem, że robi się syf




Znasz prawo? Może postudiuj to na początek: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690
Tu masz coś na temat kotłowni w salonie. Poczytaj całość, ale na konkretny temat jest napisane w par. 136
Link do komentarza
Cytat

Tu masz coś na temat kotłowni w salonie. Poczytaj całość, ale na konkretny temat jest napisane w par. 136



Zwłaszcza par.132. 3. - bo to akurat te przepisy regulują instalacje kominków, a ustawodawca nie wniósł zastrzeżenia, że nie dotyczy to kominków z PW.

W takim stanie prawnym, podciąganie kominka, pod kocioł na paliwo stałe, jest nadinterpretacją - tak jak napisał Jani.
Link do komentarza
Cytat

To się naszorujesz tych szyb, trzy boki szklane to proces spalania, dopalania ,spalin delikatnie mówiąc byle jaki to raczej wędzenie ,wychładzanie spalin przez szyby .
Kominek z szamotem i 1 szybą tam proces spalania może być dobry i smrodku z wędzarni nie powinno być na salonach .



Witam. Pewnie się naszoruję, ale wydaje mi sie, że montując kominek z trzema szybami będę miał tak jakby większą przestrzeń wizualnie, gdyż mam komin wystający do salonu na głębokość 50 cm, dodając do tego kominek dochodzi następne 50 cm i dając kominek z jedną szybą i robiąc obudowę zamykam tak jakby ścianę za kominkiem tworząc wnękę, a przy kominku z trzema szybami nie będzie pełnej ściany i nie będzie wrażenia wnęki. Tak mi się wydaje, a jak będzie to się zobaczy.
A kominek z szamotem wydaje się dobrym roawiązaniem.
Pozdrawiam
Link do komentarza
"§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania
kotłów na paliwo stałe oraz pomieszczenia składu
paliwa i żużlowni powinny odpowiadać przepisom
rozporządzenia, a także wymaganiom określonym
w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych
na paliwo stałe.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej
do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych
pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych
w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub
w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane
kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.
Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym
pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła
lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł."

Tak to brzmi. Gdzie tu nadinterpretacja? Pokażcie jakikolwiek "papier" dopuszczający stosowanie kominka w salonie, bo żaden kocioł stałopalny tez go nie ma. A czym się te dwa urządzenia różnią? Tylko drzwiczkami zasypowymi. Jedne są stalowe, lub żeliwne, a drugie szklane. Reszta jest taka sama. No nie, kotły produkowane są z blachy kotłowej o odpowiedniej grubości, a kominki .... nawet blacha jest dużo cieńsza. Niejednokrotnie widziałem kominki wyłączone z ruchu, bo szkoda rozwalać zabudowę. Ale to inna sprawa. Edytowano przez mirrzo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

"§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania
kotłów na paliwo stałe oraz pomieszczenia składu
paliwa i żużlowni powinny odpowiadać przepisom
rozporządzenia, a także wymaganiom określonym
w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych
na paliwo stałe.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej
do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych
pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych
w piwnicy, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub
w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane
kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.
Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym
pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła
lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł."

Tak to brzmi. Gdzie tu nadinterpretacja? Pokażcie jakikolwiek "papier" dopuszczający stosowanie kominka w salonie, bo żaden kocioł stałopalny tez go nie ma. A czym się te dwa urządzenia różnią? Tylko drzwiczkami zasypowymi. Jedne są stalowe, lub żeliwne, a drugie szklane. Reszta jest taka sama. No nie, kotły produkowane są z blachy kotłowej o odpowiedniej grubości, a kominki .... nawet blacha jest dużo cieńsza. Niejednokrotnie widziałem kominki wyłączone z ruchu, bo szkoda rozwalać zabudowę. Ale to inna sprawa.


różnią się m.in. tym, że kominki nie mogą być jedynym źródłem ciepła, a kotły na paliwo stałe tak


Kominek z PW (moim zdaniem) warto robić jeśli ma się system grzania oparty na buforze cieplnym. W przeciwnym razie ekonomiczniej jest zastosować DGP.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Pewnie się naszoruję, ale wydaje mi sie, że montując kominek z trzema szybami będę miał tak jakby większą przestrzeń wizualnie, gdyż mam komin wystający do salonu na głębokość 50 cm, dodając do tego kominek dochodzi następne 50 cm i dając kominek z jedną szybą i robiąc obudowę zamykam tak jakby ścianę za kominkiem tworząc wnękę, a przy kominku z trzema szybami nie będzie pełnej ściany i nie będzie wrażenia wnęki. Tak mi się wydaje, a jak będzie to się zobaczy.
A kominek z szamotem wydaje się dobrym roawiązaniem.
Pozdrawiam



Tak będzie wyglądał kominek z 3 szybami przyjrzyj się jak to ładnie wygląda .


http://www.youtube.com/watch?v=6Ka-fTGczFY

Link do komentarza
Cytat

Tak to brzmi. Gdzie tu nadinterpretacja? Pokażcie jakikolwiek "papier" dopuszczający stosowanie kominka w salonie,



Ustawodawca rozróżnia bardzo wyraźnie kominek, od kotła na paliwo stałe.

Kominek można instalować w każdym pomieszczeniu budynku jednorodzinnego - pod warunkiem spełnienia wymagań par. 132.3.
Link do komentarza
Cytat

Tak to brzmi. Gdzie tu nadinterpretacja? Pokażcie jakikolwiek "papier" dopuszczający stosowanie kominka w salonie.


Zapis ustawowy wskazał Ci już bajbaga, więc nie ma się co powtarzać.
A swoją drogą nie sądzisz że to jest wręcz nieprawdopodobne żebyś tylko Ty wpadł na trop afery, że kominki z PW są nielegalne i wszyscy którzy je zainstalowali złamali prawo, a Ty jako ostatni sprawiedliwy to wyłapałeś i piętnujesz te zachowania?
Link do komentarza
Cytat

Witam. No masz rację, szyby praktycznie całe osmolone, ale u mnie chyba jednak będę taki montował aby uzyskać wizualnie więcej przestrzeni. Muszę jeszcze pomyśleć.
Pozdrawiam


Kominków jest mnogo a odmian jeszcze więcej ,
może mały na pellety z zapalarką ?

, takie oto krzyżówki ale nie mam pojęcia jak się sprawują ,nie polecam tylko poszerzam horyzonty .

kominek ,albo koza , może piec ? to jednak automatyczny kocioł z płaszczem wodnym i z szybą :
piec-wolnostojacy-na-pelet-la-nordica-extraflame-3-6-12kw-duchessa-idro-z-plaszczem-wodnym.jpg
http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogr...mpaign=sklepy24
Tu automat na pelet z płaszczem wodnym pilotem do rozpalania
Brak obrazka
ciekawe ,którędy się ten pellet wsypuje ,jaka jest uciążliwość posiadania urządzenia w salonie , niby kotłownię można wykorzystać do innych celów.




Zanim coś kupisz poczytaj pobuszuj w internecie

Link do komentarza
Ja zawsze będę proponował temat kominka akumulacyjnego. Palimy przez 3-4 godziny, a później przez ponad 12h cieszymy się ciepłą zabudową, czy to kaflową, czy z tynku szamotowego. Dziennie zużywam około 8 kg drewna na uzyskanie 60* na powierzchni mego ustrojstwa.
Podsumowując - kominek+zabudowa szamotowa lub masa akumulacyjna.
Link do komentarza
Cytat

może zapodasz jakiś szkic?




Nie ma to jak kominek murowany przez zduna. Tyle, że otwarte palenisko i trzeba zadbać o ciąg.
O "Kratkach" dużo dobrego słyszałem - na zasadzie - polkie i dobre to z jakiej racji przepłacać.
Śledząc rynek kominków, każdy wie, że za ten sam kominek innej marki można zapłacić "troszkę" wiecej.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Jeszcze jedno pytanko dotyczące wkładu kominkowego. Jak już wspomniałem będę kupował prawdopodobnie w kratki.pl i ma to być Zuzuia 16 kw, jednak teraz zastanawiam się nad Mają 12 kw, w kominku będę palił okazjonalnie, ale zastanawiam się czy będzie taki dobry.
Czy ktoś go posiada, jak się w nim pali.
Pozdrawiam



wybacz że dopiero teraz odpisuję...ja mam właśnie zuzię 16kw z kratek
Myślałem też nad mają, w zupełności by mi wystarczyła, ale obawiałem się zbyt małego paleniska (kominek mniejszy gabarytowo, drzewo trzeba ciąć na mniejsze kawałki....obawy były nieuzasadnione, bo i tak palę w kominku 3 razy na rok icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...