Skocz do zawartości

ocieplanie fundamentów


Recommended Posts

Witajcie
Mam pytanie czy procedura proponowana przez mego majstra jest poprawna. Sprawa dotyczy ocieplenia fundamentów. Do poziomu ziemi-żwiru położono styropian EPS 100 przykryty folią budowlaną i zakołkowano, pod tą warstwą oczywiście pionowa hydroizolacja jakimś stosownym mazidłem odpowiednim do stosowania styropianu. Natomiast powyżej nie ma być już chyba mazidła a tylko styropian (zakołkowany i przyklejony) na to klej/ siatka /klej i zewnętrzna elewacja cokołu. Jakoże mój poziom podłóg znajduje sie powyżej izolacji poziomej pomiędzy ścianą funadamntową a ścianą zewnętrzną majster przyciął zewnętrzny pas izolacji poziomej tak by móc tam później zamocować ów styropian. I co na ten temat powiecie? Inwestorka
Link do komentarza
Opisaną procedurę można uznać za względnie poprawną choć zamiast styropianu powinny być użyte płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Hydroizolacja fundamentów jest całkowicie zbędna, gdyż przed wnikaniem wody chroni przede wszystkim izolacja pozioma ścian i pod podłogą. Istotne jest to aby zachować ciągłość tej izolacji, zatem papa lub folią umieszczona pod ścianą powinna zachodzić na folię podpodłogową . Zasada ta dotyczy również ścian wewnętrznych.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Zdecydowanie "mazidło" uniemożliwy wyjście wilgoci ze ściany, a styropian położony w tym miejscu miałby szansę spełnić swoją rolę gdy "zimno wchodziło" Niestety izolacja wodna (tu fundamentu) jest po to by przegroda termiczna (tu ściana ) była sucha, więc nie powinna wody wpuszczać ale musi wilgoć z wewnątrz wypuścić i to ponizej strefy przemarzania. Co do izolacji termicznej to powinna zatrzymać maksymalnie dużo ciepła w domu, a w tem sposób położony styropian nie stoi na przeszkodzie by ciepło ze ściany nie było odprowadzane przez fundament do ziemi pod domem. Czyli wszystko jest dobrze, ale tylko z zasadami fizyki budowli. Niezgodnie z zasadami fizyki . Zużycie energii przekroczy znacznie , przy takiej konstrukcji 150 kWh/m2 rocznie.
Link do komentarza
Gość Ciekawski
Panie Brzęczkowski, proszę odpowiedzieć, wkrótce zaczynam budowę i chciałbym popełnić jak najmniej błędów a jestem, przyznaję laikiem w sprawie budownictwa i wszystkie cenne uwagi chłonę jak gąbka. Z góry dziękuję
Link do komentarza
Gość Ciekawski
Cytat

Hydroizolacja zależy od tego z czego ma być fundament i ściana.



Taka odpowiedź nic mi nie daje. Teraz jeszcze mogę o wszystkim zdecydować, więc bardzo proszę o dokłane informację. Będę wdzięczny.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Głównie chodzi mi o to jak ściany będą izolowane cieplnie i jaka będzie hydroizolacja, a nie z czego jest konstrukcja ściany. Izolacje wodne fundamentu powinny wody nie wpuścić, ale ewentualną wilgoć ze ściany odprowadzić do strefy nie zamarzania. Podobną rolę w pełniły kiedys fundamenty kamiemme, wody nie podciągały, ale zimą kondensat ściekał swobodnie.
Link do komentarza
Gość Ciekawski
Cytat

Głównie chodzi mi o to jak ściany będą izolowane cieplnie i jaka będzie hydroizolacja, a nie z czego jest konstrukcja ściany. Izolacje wodne fundamentu powinny wody nie wpuścić, ale ewentualną wilgoć ze ściany odprowadzić do strefy nie zamarzania. Podobną rolę w pełniły kiedys fundamenty kamiemme, wody nie podciągały, ale zimą kondensat ściekał swobodnie.


O tej teorii, to wszyscy wiedzą, ale jak to zrobić, jaką i w którym miejscu dać izolację i z jakich materiałów. Czytam, gdzie pisze Pan, że nie robi się tak lub tak, ale jak się robi prawidłowo? Pisze Pan "Hydroizolacja zależy od tego z czego ma być fundament i ściana. Więc już nie rozumię jakie informacje napisać, aby Pan podpowiedział mi jak prawidłowo wykonać fundament.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Chodzi mi o to jak Pan zamierza izolować, ścianę, jeżeli Pan nie zamierza tego robić to i fundamentem nie potrzeba się zajmować. Inaczej traktuje się fundament w domu izolowanym, inaczej w docieplonym częćciowo, a inaczej w nieizolowanym.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Od 90' o tym piszę, ale udało się to znormalizawać w UE dopiero w tym roku. A ktualne dyrektywy (BBR 2006)na izolację to minimum 30 cm styropiany w podłodze , 30 wełny (od środka !!) w ścianie i 50 cm w dachu. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (70%). Rys . www.isover.se/sw.asp www.isover.se/sw6406.asp www.isover.se/sw5669.asp
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
A co do samuch fundamentów. Najlepiej ich nie grzać, są z natury pod ziemią i utrzymywanie wyższej niz otoczenie (grunt) temreratury to ogromne koszty, a skoro ich nie grzejemy to i izolacja cielna jest zbędna. Natomiast gdy uparliśmy się te (fundamenty) grzać to izolacja cieplna musi być dookoła (przód, tył , spód)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...