Skocz do zawartości

Dom ociekający energooszczędnością


Recommended Posts

"Działkę budowlaną znalazła w sieci Agnieszka” – mówi Jerzy, występujący na forum internetowym naszego miesięcznika pod nickiem piwopijca (wolałby bardziej eleganckie określenie piwosz, ale nazwa była już zajęta). "Pewnego wieczoru żona, jak zwykle przeglądała oferty i natknęła się na świeżo zamieszczony anons…".


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/14899-dom-ociekajacy-energooszczednoscia

Link do komentarza
Gość Andrzej
Uważam, że to nie jest prawda. Temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania jest stała i ilość ciepła możliwa do pozyskania przez sondy pionowe też. Z praw fizyki wynika, że 120 mb odwiertów nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła do ogrzania 175 m2 [w sumie 215 m2] a w konsekwencji jakieś przynajmniej 650 m3. Oczywiście moc pompy też jest źle wyliczona. W moim domu [160 m2 + ogrzewany garaż] zainstalowałem Vissmana Vitocal + rekuperacja z GWC ale odwierty to 216 mb i pompa 10 kW. Działa bezbłędnie i przy taryfie G12w koszt co+cwu to ok. 1500 zł rocznie [6 miesięcy grzania]. Oczywiście dom z EDER'u + 15 cm wełny, okna 3-szybowe [współczynik na oknie 0,75], podłoga na gruncie 18 cm styropianu, dach wełna 15+10 cm. Ponad to z prostego wyliczenia wynika, że wydajecie miesięcznie na energię elektryczna pozostałą ok. 132 zł. Przy użytkowaniu kuchni elektrycznej [przy rekuperacji odpada gazowa] jest to niemożliwe no chyba, ze catering albo obiadki u teściowej..
Link do komentarza
Gość Tomasz Brżęczkowski
Może nie przesadzajmy ! Dom 200 m2 przyzwoicie izolowany, zużywa bez pompy ciepła, przy niecentralnym ogrzewaniu - 3000 kWh - koszt założenia ogrzewania to poniżej 10 000 zł. Ten dom nie jest nawet izolowany, bo gdyby nie pompa ciepła zużywałby ponad 30kWh/m2 rocznie! Ciekawe też będzie obserwowanie wody gromadzącej się na szkle piankowym ! Brak paroizolacji w ścianie od wewnątrz, będzie przy tej izolacji skutkował przyrostem zawilgocenia styropianu. No chyba, że kosztem komfortu ustawimy wilgotność względną na poziomie do 35%..
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Uważam, że to nie jest prawda. Temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania jest stała i ilość ciepła możliwa do pozyskania przez sondy pionowe też. Z praw fizyki wynika, że 120 mb odwiertów nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła do ogrzania 175 m2 [w sumie 215 m2] a w konsekwencji jakieś przynajmniej 650 m3. Oczywiście moc pompy też jest źle wyliczona. W moim domu [160 m2 + ogrzewany garaż] zainstalowałem Vissmana Vitocal + rekuperacja z GWC ale odwierty to 216 mb i pompa 10 kW. Działa bezbłędnie i przy taryfie G12w koszt co+cwu to ok. 1500 zł rocznie [6 miesięcy grzania]. Oczywiście dom z EDER'u + 15 cm wełny, okna 3-szybowe [współczynik na oknie 0,75], podłoga na gruncie 18 cm styropianu, dach wełna 15+10 cm. Ponad to z prostego wyliczenia wynika, że wydajecie miesięcznie na energię elektryczna pozostałą ok. 132 zł. Przy użytkowaniu kuchni elektrycznej [przy rekuperacji odpada gazowa] jest to niemożliwe no chyba, ze catering albo obiadki u teściowej..



Odgrzewam kotleta poniewaz dopiero znalazlem temat icon_smile.gif

Nie wiem nawet jak mialbym skomentowac taki wpis....
Cuda Panie, cuda .... ;)

Oceniles po mb odwiertow czy bedzie dobre czy zle DZ i po m2 powierzchni.
Wydawalo mi sie, ze ludzie tutaj maja juz pojecie ze PCi dobiera sie do zapotrzebowania domu a nie do m2 czy m3 icon_smile.gif
BTW. Kubatura wynosi 500m3 a nie 650m3 - tak na marginesie bo chetnie drogi Andrzejku szastasz danymi wyssanymi z palca - a nie prosciej jest spytac niz "bladzic"? No, chyba ze nie to jest Twoja intencja

Kolejny cios, tegoroczny rachunek za PCi na co+cwu wyniosl ok. 1 400 zl (3 484 kWh)

Tabela zuzycia

Koszt nizszy poniewaz i zima byla "krotsza" niz poprzednia.

Pzdr.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość lebero
Efektywność i skuteczność pompy ciepła widać w 3 - 4 roku eksploatacji, jak ziemia jest już lekko wychłodzona. Jak zużycie energii kształtowało się w ostatnim sezonie grzewczym u Piwopijcy i Andrzeja?
Ciekawi mnie temat izolacji poliuretanowej?
Czy występują jakieś problemy typu zapach, zawilgocenie, korozja poliuretanu?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość piwopijca
Witam
Poliuretan jest niewyczuwalny, nie wiem czy są jakieś ubytki pod GK ale chyba nie ma skoro nie widzę przemarzań etc.
Teraz użytkujemy dom już 5 rok i koszty/zużycie ustabilizowało się.
Najdroższy sezon grzewczy był na przełomie 2012/2013 roku a zużycie wyniosło 3 836 kwh za co+cwu od 01/10/2012 do 30/09/2013.
W bieżącym roku co+cwu w okresie 01/10/2013 do 31/05/2014 zużyło ok. 2 955 kWh
Pzdr.
Link do komentarza
Gość piwopijca
hehe
Dopiero po dwóch latach zauważyłem wpis Andrzeja :)
Drogi Panie Andrzeju, który punkt chcesz podważyć?
Kwota za en. elektr. na podstawie f-r z RWE, zużycie z liczników a koszty pozostałe to już podstawowa matematyka :)
3 117,5 - 1 381 = 1 736,5
Jak widać i na gotowanie wystarcza i na pozostałe uciechy życia :)
Pozdrawiam Wszystkich, którzy ośmielili się zbudować dom inaczej niż Pan Andrzej
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...