Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
PREFIX

Dach – jak jest zbudowany

Recommended Posts

Dach ? jak jest zbudowany, kilka słów o folii dachowej

Kiedy myślimy o dachu wyobrażamy sobie domek jednorodzinny ze spadzistym dachem, słowo dach kojarzy się z czerwonymi dachówkami. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona, o czym najczęściej przekonujemy się dopiero decydując się na budowę własnego domu. Zanim położymy te dachówki musimy pomyśleć o kilku istotnych kwestiach.

Dach opiera się na konstrukcji zwanej więźbą dachową. Dalej układana jest warstwa paroizolacyjna, następnie termoizolacyjna, a na krokwiach albo na deskowaniu w zależności od wybranego rozwiązania tzw. warstwa wstępnego krycia, czyli popularna folia dachowa. Najlepiej zastosować trójwarstwową np. folię dachową Prefix 3000 PLUS, w których film funkcyjny znajduje się między dwiema warstwami włókniny. Dzięki temu membrana jest odporna na uszkodzenia mogące powstać w wyniku tarcia spodniej powierzchni folii po powierzchni krokwi lub deskowania.
Kolejną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze membrany jest wodoszczelność mierzona odpornością folii na nacisk słupa wody. Najlepsze dostępne w Polsce produkty m.in. Prefix 3000 i Prefix 3000 PLUS wytrzymują nacisk 5 m słupa wody (mają klasę W1).

Następną istotną kwestią jest paroprzepuszczalność, czyli jaką ilość pary wodnej może przepuścić powierzchnia folii. Im wyższa wartość Sd, tym niższa paroprzepuszczalność. Większość membran ma Sd=0,02 m, m.in. Prefix 3000 i Prefix 3000 PLUS. Wybranie takiej membrany, o wysokiej paroprzepuszczalności uchroni nas przed gromadzeniem się zbyt dużych ilości wilgoci w ociepleniu poddasza, co z kolei źle wpływa na jego właściwości termoizolacyjne.

Inną ważną cechą membrany jest jej gramatura czyli masa powierzchniowa, od której zależy wytrzymałość mechaniczna membrany. Im wyższa jej wartość, tym lepsza wytrzymałość membrany. Przed zakupem też, koniecznie sprawdźmy, czy produkt t.j. Prefix 3000 i Prefix 3000 PLUS jest odporny na działanie promieni UV. Ma to kluczowe znaczenie w trakcie robót montażowych, ponieważ właśnie wtedy folia dachowa narażona jest na stałe działanie słońca, które niszczy jej strukturę (powstają dziury, co w konsekwencji prowadzi do przeciekania dachu).

Dopiero na tak przygotowanym podłożu dekarz mocuje kontrłaty (pionowe) i łaty (poziome), a na nich dachówki betonowe lub ceramiczne. Prefix ma w swojej ofercie całą gamę akcesoriów dachowych.

Folia_dachowa_Prefix_3000.pdf

Folia_dachowa_Prefix_3000_PLUS.pdf

Folia_dachowa_Prefix_3000.pdf

Folia_dachowa_Prefix_3000_PLUS.pdf

Edytowano przez PREFIX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę nie etycznie tak walić za darmo reklamę swoich produktów a do tego nieskromnie pisać, że są najlepsze w Polsce?! Skoro się pisze o swoich wyrobach, że są odporne na UV to warto napisać ile czasu może pozostawać ta folia bez zakrycia? Wasza ma tylko 3 miesiące a te najlepsze nieco więcej.
Warto również napisać ile gwarancji daje firma na ten jak to opisuje rewelacyjny produkt?
Pragnę nieśmiało zauważyć, że żywotność dachówki cementowej określa się na 60~80 lat a dachówki ceramicznej na 100~150 lat jak zatem ma się do tego żywotność najlepszych folii nie mówiąc już nic o Waszej. Ile lat produkujecie folię?
Twierdzenie, że zastosowanie folii wysokoparoprzepuszczalnej chroni przed gromadzeniem się wilgoci w warstwie izolacji cieplnej jest wysoce demagogiczne. W przypadku gdy po obu stronach folii będzie identyczne stężenie pary wodnej żadnego przepływu pary wodnej przez folię nie będzie! Ochronę izolacji cieplnej przed nadmiarem wilgoci stanowi poprawnie wykonana wentylacja dachu i starannie zamontowana paroizolacja.
Folia na deskowaniu czy OSB to nieporozumienie, przecieki na kontrłatach nieuniknione no chyba, że się zastosuje Wasz kolejny produkt czyli taśmę do uszczelniania kontrłat. Zatem jak deski to nie folia! Warto by jeszcze poruszyć tak istotną sprawę jak wizyty nieproszonych gości na dachu (kuny, myszy, nietoperze, ptaki, owady) i szkody jakie ci goście wyrządzają właśnie folii.
Reasumując: jako krycie wstępne najlepiej zastosować papę termozgrzewalną.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...