Skocz do zawartości

Wybór dzialki - prośba o pomoc


myszul

Recommended Posts

Chciałbym prosić o Wasze uwagi i rady dotyczące kupna działki. Zależy mi na kupnie nieco większego obszaru. Jestem zdecydowany na działkę nr 2 (jak na rysunku) i albo na nr 1 albo na nr 3. Którą byście wybrali? Działki 5, 6, 7 są już kupione.
Działki zlokalizowane są obecnie w szczerym polu, w odległości ok 200 m od drogi gminnej, niedaleko las. Wg PZP gmina planuje ten obszar (2-3h) pod zabudowę jednorodzinną MNe. Właściciel działek obecnie utwardza drogę dojazdową, która zgodnie z wytycznymi gminy ma mieć 10 m szerokości i wg PZP łączyć się w przyszłości z inną. Od tej drogi będzie odchodzić jeszcze jedna (jak na ryc) Właściciel ma zamiar zakończyć utwardzanie w połowie działki nr 1 (bo teraz droga i tak dalej nigdzie by nie prowadziła) i dodatkowo utwardzić drogę wewnętrzną do działek 2 i 3. W początkowym odcinku na przejazd jest ustanowiona służebność (notarialnie) a w przyszłości gmina chce wykupić obszar drogi dojazdowej.

Moje przemyślenia są następujące:
- Działki nr 2 i 3 - zaletą byłaby własna droga wewnętrzna bez konieczności podejmowania decyzji z współwłaścicielem i oddalenie od drogi dojazdowej, która w przyszłości może być dość ruchliwa. Wadą jest działka 2700 m2 o szerokości 30 m z wjazdem od południa.
- Działki nr 2 i 1 - zaletą byłby stosunkowo szeroka działka z możliwością posiadania dużego ogrodu od strony poludniowo-zachodniej i możliwością usytuowania wjazdu albo z głównej drogi, albo z drogi wewnętrznej. Wadą graniczenie z drogą dojazdową (koszty reprezentacyjnego ogrodzenia od strony drogi, bliskość ruchu samochodowego (w przyszłości)) i ew. odśnieżanie chodnika (może w przyszłości).

Dodatkowo na mapce otrzymanej od właściciela jest widoczna linia przebiegająca przez działki nr 2,3,6,7. Czy ktoś miałby sugestie co to może być? Nie ma nad działkami żadnej linii napowietrznej, ujęcie wodne wg właściciela jest w innym, nieco oddalonym od działek miejscu.

Podzielcie się proszę swoimi uwagami. Które działki są bardziej praktyczne?

DSC01446.jpg

Edytowano przez myszul (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 i 3 ewentualnych wad wad: sąsiedztwo planowanej drogi z PZP - nie wiadomo jakie będzie tam natężenie ruchu, bo odległość od drogi nie jest zbyt duża oraz przebiegająca nad działkami linia wysokiego napięcia(?)
1 sąsiedztwo drogi z trzech, a 2 z dwóch stron.
Kolejne kryterium to odległość od mediów i ... pewnie dlatego w pierwszej kolejności szły 5, 6, 7.
Ja brałbym 2.
Warto wcześniej sprawdzić w PZP, co będzie ewentualnie budowane w sąsiedztwie.
Link do komentarza
Dzięki za zabranie głosu.

Bylem dzisiaj w starostwie powiatowym, geodezji itd. i trochę się wyjaśniło.
Wg PZP w okolicy będzie tylko zabudowa MNe (minimalna powierzchnia działek to 1200 m2, tylko mieszkaniowa jednorodzinna, żadnych usług, nawet nieuciążliwych).
Droga (obecnie utwardzana przez właściciela) będzie służyła tylko do dojazdów do okolicznych działek, których może być docelowo kilkanaście (w kierunku poludniowym w odległości ok 100 m od działek, które chcę kupić są już tylko lasy, lasy, lasy...) więc ruch nie powinien być nasilony. Obszar pod drogę tę wykupiła już gmina (ale jak to gmina nie ma kasy na utwardzenie, więc radź sobie gospodarzu jak chcesz, a bez utwardzenia nie sprzedasz działek - i dlatego właściciel utwardza). Co ciekawe droga ta nie ma bezpośredniego połączenia z inną drogą gminną, jak tylko przez służebność. Ciekawe jak będzie ją odśnieżać icon_eek.gif

W geodezji okazało się, że linia przecinająca działki, którą mam na otrzymanym od sprzedającego xero mapki to ... icon_lol.gif .... łączenie 2 map geodezyjnych... I po kłopocie.

Na mapach zaznaczono przebiegający przez działki 3 i 4 rów melioracyjny (tak mniej więcej w 1/3). Ciekawe, bo w rzeczywistości na działkach niczego co by przypominało rów nie ma, po prostu łąka. Chyba został zaorany...
Okazało się również, że poziom wód gruntowych jest dość wysoki i nie można budować domów z piwnicami. Na poziomicach widać, że działka 1 jest najwyżej położona, a 3 najniżej. Różnica to tylko 80 cm, ale biorąc pod uwagę najprawdopodobniej istniejący tam (może wczesną wiosną) spływ wód chyba lepiej "uciec" wyżej icon_smile.gif

Skłaniam się do kupienia działek 1 i 2.

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje - służebność. Działki te nie miały drogi dojazdowej i została ona poprowadzona na zasadzie służebności gruntowej z prawem przejazdu i przechodu. Jest to wpisane w księdze wieczystej. Jak wygląda odpłatność za służebność? Jest jednorazowa czy co roku? Czy odpłatność za służebność ponosił obecny właściciel jednorazowo przy otrzymaniu zgody czy też odpłatność będą ponosili wszyscy nowi właściciele działek (np co roku określona kwota) i kupując jedną z działek automatycznie przejmuję zobowiązania płatnicze obecnego właściciela (w kwocie 1/7 za każdą nabytą działkę) ? Ile może wynosić taka odpłatność?

Dziękuje za pomoc
Link do komentarza
Wydaje mi się, że kwestia ta jest możliwa do uregulowania w akcie notarialnym. Można tam zawrzeć np. zapis o nieodpłatnej służebności drogi ustanowionej na czas nieokreślony polegający na prawie przejazdu i przechodu w pasie tyle, a tyle metrów oznaczonym na mapie nr ewidencyjny xxxxxxx przez działkę gruntu B na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości stanowiącej działkę A.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Wydaje mi się, że kwestia ta jest możliwa do uregulowania w akcie notarialnym. Można tam zawrzeć np. zapis o nieodpłatnej służebności drogi ustanowionej na czas nieokreślony polegający na prawie przejazdu i przechodu w pasie tyle, a tyle metrów oznaczonym na mapie nr ewidencyjny xxxxxxx przez działkę gruntu B na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości stanowiącej działkę A.


Ja mam w akcie notarialnym kupna działki zapis o nieodpłatnej służebności drogi oraz dostępu do mediów.
Poza tym zawsze tę drogę wewnętrzną możecie wykupić z sąsiadem. Jako że właściciel musi dbać o drogę powinno dać się wynegocjować uczciwą cenę, gdyż ten aktualny zdejmie sobie kłopot z głowy.
W zapewnienia gminy iż wykupią teren nie wierzcie, może to zrobią a może przeznaczą tę kasę na inne inwestycje.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...