Skocz do zawartości

Automatyka do bram


Redakcja

Recommended Posts

Też uważam, że brama otwierana na pilota to doskonała sprawa z dwóch powodów:
Podczas zimy nie trzeba wychodzić tylko siedzieć w cieplutkim samochodzie. Po drugie jest dużo bezpieczniej, bo nie trzeba zostawiać (co prawda na chwilę) samochodu przed posesją.

Złą stroną takiej automatyki jest jej głośna praca, co na dłuższą metę jest uciążliwe i warto pamiętać, żeby kupić bramę zamykaną również na klucz, bo ja kupiłem tylko z pilotem i jest problem jak bateria wysiądzie.
Link do komentarza
Cytat

Też uważam, że brama otwierana na pilota to doskonała sprawa z dwóch powodów:
Podczas zimy nie trzeba wychodzić tylko siedzieć w cieplutkim samochodzie. Po drugie jest dużo bezpieczniej, bo nie trzeba zostawiać (co prawda na chwilę) samochodu przed posesją.

Złą stroną takiej automatyki jest jej głośna praca, co na dłuższą metę jest uciążliwe i warto pamiętać, żeby kupić bramę zamykaną również na klucz, bo ja kupiłem tylko z pilotem i jest problem jak bateria wysiądzie.



WITAM

1)Pierwszy raz słysze zeby ktos nazekał na głosną prace automatyki.
Powod:
-albo kupiłes jakis kiepski sprzet z domu handlowego
-albo montował automat super fahura co sie zna na wszystkim a ogolnie na niczym.(złota raczka icon_idea.gif )
-albo nie dbasz o przeglady serwisowe i wystąpił jakis problem natury technicznej
2)kazdy automat ma funkcje zamykania manualnego z kluczykiem osobistym badz inne rozwiazanie zamkniecia.
3)Z ta bateria to z lekka przesadziłes, idziesz do kiosku zostawiasz max 10 pln i znowu min rok spokoju.
4)oprocz pilota mozesz podłączyc DO OTWIERANIA : przycisk dzwonkowy,klawiature kodową,otwierac brame z domofonu,otwierac brame z telefonu,za pomoca komputera,selektora kluczykowego itp........

P.S - z automatyka tak jak z samochodem tez wymaga przeglądów icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

ELEKTROBRAM ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Mam małego brzdąca i zastanawiam się czy taka automatycznie zamykana brama nie stanowi jakiegoś zagrożenia dla niego? Wiadomo biega toto wszędzie. Boję się żeby nie został przypadkiem przytrzaśnięty przez zamykającą się bramę.
Link do komentarza
Cytat

Mam małego brzdąca i zastanawiam się czy taka automatycznie zamykana brama nie stanowi jakiegoś zagrożenia dla niego? Wiadomo biega toto wszędzie. Boję się żeby nie został przypadkiem przytrzaśnięty przez zamykającą się bramę.




WITAM

Nikt nie da 100% gwarancji na to aby czuc sie bezpiecznie w pobliżu zautomatyzowanej bramy.

Mozna tylko dążyc do zastosowania odpowiednich akcesoriów bezpieczenstwa w celu unikniecia
nieszczesliwego wypadku.np:
-zainstalowac naped który po napotkaniu na przeszkode spowoduje odwrocenie kierónku zamykającej sie bramy
-zastosować i podłączyć własciwie,odpowiednią linie fotokomórek(jedna linia foto to napewno za mało)
-zastosowac pneumatyczne listwy bezpieczeństwa
-zastosowac lampe ostrzegawczą i sygnalizator dzwiekowy
-zrezygnowac z funkcji automatycznego zamykania bramy(kontrolujmy prace bramy osobiscie)

Przeglądy serwisowe to podstawa,czestotliwosc przeglądów nalezy ustalic z instalatorem.

:!: :!: :!: Nalezy pamietac ze automatyczna brama nie służy do zabawy i przebywanie w jej pobliżu jest niebezpieczne :!: :!: :!:

ELEKTROBRAM ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Cytat

To chyba raczej wyklucza zakup automatyki na bazarach i w hipermarkecie. Czy może się mylę?



WITAM


Jezeli nie posiada sie okreslonej wiedzy na temat automatyki to nie polecam kupowania sprzetu z niepewnego zródła.Ogólnie polecam trzymania sie prostej zasady

Zadzwon do siedziby firmy ktorej automat planujesz kupic.
Tam dostaniesz namiary na firme ktora znajduje sie w twojej okolicy zamieszkania.
Z pewnoscia bedzie to firma ktora ma w swoich szeregach przeszkolonych ludzi z doswiadczeniem w branży.
Kupując automatyke od takiej firmy handlowo usługowej bedziesz wiedział gdzie ich szukać w razie awarii sprzetu i bedziesz mógł domagac sie naprawy gwarancyjnej.

A na bazarach raczej istnieje małe prawdopodobienstwo ze ktos przyjedzie do ciebie na naprawe.
Oczywiscie zdazaja sie uczciwe firmy które reklamują sie na bazarach ale jest to naprawde mały procent.



ELEKTROBRAM ŁÓDŹ
POZDRAWIAMY
Link do komentarza
Cytat

I tak chyba zrobię. Wielkie dzięki za odzew.



WITAM icon_biggrin.gif

W czasie wykonywania instalacji zasilajacej do automatu pociągnij dodatkowy
kabelek np:2x1,0 (wiem z doswiadczenia ze klienci po jakims czasie dochodzą do wniosku ze przydałoby sie otwierac brame z domofonu lub z przycisku)jezeli jest taka mozliwosc to warto to zrobic.

ELEKTROBRAM ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Z praktyki własnej: niezaleznie od pilota, warto sobie zrobić przycisk do otwierania bram (i wjazdowej i garażowej) w domu. Wymaga to pociagniecia kabelków zawczasu. Fajnie jest też jak mamy zasilanie awaryjne - nie trzeba kombinować z odblokowywaniem siłowników itp. Zasilanie takie łatwiej zrobic przy układach na 24V - zwykle wystarcza aku 12V, chociaż nie wyrabiają przekaźniki, bo sinik, chociaż wolniej , to pociagnie, elektronika też..... W przypadku 220V- wystarczy drobny UPS....
Poza tym sama radość
Link do komentarza
Cytat

Z praktyki własnej: niezaleznie od pilota, warto sobie zrobić przycisk do otwierania bram (i wjazdowej i garażowej) w domu. Wymaga to pociagniecia kabelków zawczasu. Fajnie jest też jak mamy zasilanie awaryjne - nie trzeba kombinować z odblokowywaniem siłowników itp. Zasilanie takie łatwiej zrobic przy układach na 24V - zwykle wystarcza aku 12V, chociaż nie wyrabiają przekaźniki, bo sinik, chociaż wolniej , to pociagnie, elektronika też..... W przypadku 220V- wystarczy drobny UPS....
Poza tym sama radość



WITAM

Zasilanie awaryjne tez fajna opcja dla wygodniackich icon_biggrin.gif .
Ogolnie sa dostepne gotowe oryginalne zestawy akumulator z karta ładowania.koszt około 300 pln.
Na kilkanascie otwarc bez prądu powinno wystarczyc (sprawdzałem działa bez zarzutu)

ELEKTROBRAM ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Cytat

Skoro już mówimy o zasilaniu. Czy można gdzieś dostać zestawik zasilany energią słoneczną? Jakie tak w ogólne są wady i zalety takiego rozwiązania?



WITAM

Istnieje rozwiązanie pod tytułem "hormann promatic akku solar"
Ogólnie firma dobrze znana w polsce i nawet mają fabryke w naszym kraju.

Jakie są wady i zalety nie mam pojęcia myślę ze jest więcej za niż przeciw.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Do jakiej ilości cykli przystosowane są te najprostsze modele siłowników? Czy to w ogóle ma tak naprawdę jakiekolwiek znaczenie?



WITAM

ogólnie mają sprawność około 30%
jezeli siłownik otwiera i zamyka brame ok 1 min to powinniśmy dać mu odpocząć jakieś 3 min

Tak naprawde to trzeba orientować się troche który siłownik warto dobrać do częstrzych otwarć
tradycyjnie te najtańsze modele nalęzy stosować do małych i lekkich krótkich bramek przy małym natężeniu ruchu
wtedy się sprawdzają i jakoś służą.(max 100-200 kg)
No i oczywiście serwis raz na rok w domku jednorodzinnym to taki standard i warto te pare złotych za to zapłacić .

ELEKTROBRAM - ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Jaki tak w ogóle zapas kilogramów powinienem przewidzieć. No bo wychodzę z założenia, że w wyjątkowych okolicznościach waga i opór bramy może się wahać icon_smile.gif Chciałbym uniknąć sytuacji, że siłownik w którymś momencie nie wytrzyma.
Link do komentarza
Cytat

Jaki tak w ogóle zapas kilogramów powinienem przewidzieć. No bo wychodzę z założenia, że w wyjątkowych okolicznościach waga i opór bramy może się wahać icon_smile.gif Chciałbym uniknąć sytuacji, że siłownik w którymś momencie nie wytrzyma.



WITAM

Tak to prawda zależnie od warunków atmosferycznych powstają opory i tarcia w czasie pracy .


Ogólnie to tak jak pisałem wcześniej te najbardziej korzystne cenowo automaty nadają się raczej do małych i lekkich bramek.(dodatkowo brama powinna być sztywna i lekko się otwierać )

Jeżeli chcesz automat na 10 lat to nalężałoby wybrać coś pośredniego pomiędzy tanimi i profesjonalnymi zestawami.Zalecam trzymania się środka katalogu określonej firmy ogólnie to polecam BENINCA,BFT,CAME,FAAC,NICE,NORMSTAHL.

Najlepiej zadzwonić do siedziby w/w firm i zapytać o instalatora z twojego rejonu zamieszkania.
Będziesz miał jakąś pewność że masz do czynienia z człowiekiem obeznanym w branży i możesz liczyć na rade z jego strony .
I będziesz mógł domagać się naprawy w razie "W"


ELEKTROBRAM - ŁÓDŹ
POZDRAWIAM
Link do komentarza
Cytat

Co do producentów, to by się zgadzało z moją dotychczasową wiedzą. Osobiście skłaniałem sie ku faac' owi, ale muszę się zorientować jak to cenowo będzie wyglądało.



WITAM

Myśle że jak rozeznasz się w modelach troche wyższych niż podstawowe to ceny będą dość zbliżone.
Najważniejsze są szczegóły które łatwo można pominąć przy wyboże automatyki.
O wadach i zaletach można się dowiedzieć tylko i wyłącznie od doświadczonego instalatora.
Tak że polecam skontaktować się z taką osobą.Z regóły jedno spojrzenie na brame załatwia sprawe. icon_rolleyes.gif
Po co niepotrzebne wpadki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość vincenty
Cytat

Mój nice od 4 lat nie sprawia zadnych problemów. Generalnie, jak widze sąsiadów wysiadających i otwierających bramy, by potem przejechac 5 metrów i znow wysiadać, to chce mi sie smiac icon_smile.gif



Cztery lata to chyba jeszcze za mało żeby stwierdzić jak dobry posiada się sprzęt. Zastanawiam się właśnie po ilu latach zaczyna psuć się taki naprawdę dobry sprzęt?
Link do komentarza
WITAM icon_biggrin.gif

Panowie bez przesady 4 lata bezawaryjnej pracy to już raczej wynik zadowalający
chociaż podkreślam że odpowiednio dobrany zestaw min 10 latek powinien brame pociągnąć
No i to co najważniejsze to :!: PRZEGLĄDY SERWISOWE :!: małym kosztem można wykryć w pore i zapobiec większej awarji, klienci prawie zawsze dzwonią jak już jest po zawodach i brama stoi. icon_evil.gif

p.s awarie zaczynają się od małej pierdoły i dlatego warto omówić częstotliwość przeglądów z montażystą
aby zapobiegać a nie leczyć icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif dotyczy to wszystkich firm automatyki bo nie ma rzeczy niezniszczalnych ,profesjonalne zestawy np automaty podziemne w kąpieli olejowej też nie serwisowane ulegają awarji takie sprzęty montuje się raczej w przedsiembiorstwach i tam też zapominają o PRZEGLĄDACH SERWISOWYCH icon_evil.gif
Link do komentarza
Jeżeli chcesz automat na 10 lat to nalężałoby wybrać coś pośredniego pomiędzy tanimi i profesjonalnymi zestawami.Zalecam trzymania się środka katalogu określonej firmy ogólnie to polecam BENINCA,BFT,CAME,FAAC,NICE,NORMSTAHL.

Właśnie stoje przed wyborem bramy i automatu. Niw wiem czy kupic Normstahla, czy Hormanna.
Z uwagi na niższą cene, jestem skłonny wybrać Hormanna, ale tu standardowo oferowany jest automat SupraMatic. Jestem ciekawy co o tym automacie sądzisz bo go nie polecasz.
Link do komentarza
WITAM

Nie montujemy hormana , ogólnie żadne złe informacje o tej firmie do nas nie docierają.Horman jest stabilną firmą i ostatnio zbudowali fabryke w polsce i jest to dosyć istotna informacja.

Normstahl zarówno w bramach jak i w automatyce sprawuje się rewelacyjnie i jest naprawde solidny
kiedyś był bardzo drogi teraz ceny są przystępne choć napewno nie najtańsze.

Poleca wybrać sprzet jednej firmy gdyż istnieje większa szansa na uzyskanie lepszego upustu.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Do niedawna miałem jakiś bazarowy wynalazek, a teraz chcę kupić coś pożądniejszego. Pewnie coś z faac'a. Pytanie moje brzmi następująco. Czy sprzęty różnych marek mają podobne mocowania? Czy mam spodziewać się jakichś problemów przy montażu.
Link do komentarza
WITAM

1.) Dobór automatu do wagi ,wymiarów i częstotliwości urzytkowania bramy.To podstawa.

Naprawde grono automatyki jest nieprawidłowo dobrana,podejrzewam że wiąże się to z kwestiami ekonomi.
Poprostu klienci kupują to co najtańsze gdyż są oszukiwani przez oferentów ,chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż :!:

2.)dobrze wykonana brama .

trzeba zwrócić uwagę na jakość pracy bramy, jeżeli wyczuwamy jakieś opory przy otw/zam to nalęży to poprawić przed montażem automatyki

3.)przeglady serwisowe

w przypadku klientów indywidualnych raz do roku no może raz na dwa lata to min
w przypadku osiedli mieszkaniowych i miejsc o dużym natężeniu ruchu raz na pół roku

4.)montaż i okablowanie

prawidłowy montaż i okablowanie to połowa sukcesu
prosze uwieżyć sposoby montażu są różne niektórzy specjalisci nie powinni się brać do tej roboty bo tylko psują rynek swoją robotą.

................................................................................
...........................................................................
automat przesuwny to jakby silnik przymocowany do ziemi który napędza bramę.dobrze zamontowany będzie działał latami gdyż główną rolę odgrywa tam silnik i przekładnia , w przypadku napotkania na przeszkode dobry automat się zatrzyma i cofnie brame.\

siłowniki do bram uchylnych to silniki zamocowane na bramie i można powiedzieć że poruszają się one razem z bramą i tutaj mamy kilka wrażliwych punktów które się złużywają np uchwyty wysprzęgliki śruby pociągowe i wózki ,Brama taka jest bardziej narażona na działanie silnych wiatrów i śniegu.brak odbojów to tak samo duży błąd.
................................................................................
...........................................................................

:!: OGÓLNIE TO JEST TAK - JEŻELI BRAMA MA 300 KG TO DOBIERAMY SIŁOWNIK 600 KG.
BO ŻYŁOWANY SPRZĘT DŁUGO NIE POCIĄGNIE. :!:
................................................................................
...........................................................................
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość instalator
Przy wyborze napędu do garażu pamiętaj o bramie wjazdowej, warto mieć wszystkie napędy tej samej firmy a unikniesz dodatkowych przekaźników żeby mieć wszystkie napędy w jednym pilocie.
Link do komentarza
Cytat

Przy wyborze napędu do garażu pamiętaj o bramie wjazdowej, warto mieć wszystkie napędy tej samej firmy a unikniesz dodatkowych przekaźników żeby mieć wszystkie napędy w jednym pilocie.



WITAM

zgadzam się z tobą częściowo jak dobierać automatyke to najlepiej tej samej firmy i w ten sposób unikamy kosztów z dobraniem drogi radiowej.

a powiedz mi o co tobie chodzi z tymi przekażnikami???????

po co sobie komplikować życie nie lepiej puścić kabelek w czasie budowy od garażu do bramy , i po problemie no i koszty minimalne i automatyke dobieramy sobie wtedy wedle upodobań.

ZAWSZE IDZ PO NAJMNIEJSZEJ LINI OPORU .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
dziendobry

na swieta zainstalowali mi silowniki faac 414 ale cos nawalilo,fachowiec pojechal do zakopca.
brama szaleje raz sie otwiera sama i zamyka raz nie .
icon_smile.gif kupilem tanszy zestawik z polska elektronika i foto. icon_smile.gif

:!: POMOCY ktos mi doradzi co robic mozna zrestartowac centralke czy cos innego robic :!:

nie mam instrukcji.

prad jest bo lampka sie swieci i cos tam cyka w elektronice prad jest dobry 235 wolt ???????
Link do komentarza
Na przyszłość odradzam. Dużo bezpieczniej jest korzystać z usług monterów, których poleca producent. Winy szukałbym właśnie po stronie monterów, bo sprzęt tej firmy ma opinie bezawaryjnego. To tak tytułem uspokojenia Cię na przyszłość icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

dziendobry

na swieta zainstalowali mi silowniki faac 414 ale cos nawalilo,fachowiec pojechal do zakopca.
brama szaleje raz sie otwiera sama i zamyka raz nie .
icon_smile.gif kupilem tanszy zestawik z polska elektronika i foto. icon_smile.gif

:!: POMOCY ktos mi doradzi co robic mozna zrestartowac centralke czy cos innego robic :!:

nie mam instrukcji.

prad jest bo lampka sie swieci i cos tam cyka w elektronice prad jest dobry 235 wolt ???????



WITAM

FAAC nie sprzedaje zestawów KOMBINOWANYCH

Poprostu znalazł pan cwaniaka który pana zrobił na szaro .
Został pan oszukany z tego co pan pisze to posiada pan oryginalne siłowniki a akcesoria to RZEMIEŚLNICZA KUPA ZŁOMU.

na drugi raz polecam wejść na strone www.beninca.pl www.came.pl www.faac.pl www.nice.pl
na stronach jest lista dealerów w polsce i opisane sa składy zestawów.
W tym przypadku występuje mniejsze ryzyko że ktoś pana oszuka.A w razie problemów może pan ścigać firme i domagać się naprawy gwarancyjnej.

P.S - Z DOŚWIADCZENIA WIEM ŻE TEN MONTER JUŻ SIĘ U PANA RACZEJ NIE ZJAWI.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
WITAM

odpowiem na to inaczej
jeżeli mamy na 100 % prawdziwy zestaw bez żadnych przekrątów. To ceny mogą różnić się 10-15%.

A jeżeli zaczyna się walka żeby tylko sprzedać NO I ŻEBY BYŁO TANIO to zaczynają się kombinacje no bo przecierz nikt za darmo robić nie będzie a na czymś trzeba zarobić.Przeważnie wkładane są zamienniki central ,pilotów ,fotokomórek itd.No i cena zaczyna spadać i określony gość zaczyna być niesamowicie konkurencyjny.Dotyczy to raczej osób które dorabiają na czarno po godzinach ,biorą kase za usługe i później znikają na bardzo długo icon_confused.gif??:


O GWARANCJI MOŻNA ZAPOMNIEĆ na składaki nie ma napraw gwarancyjnych. :!: :!: :!:
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
co do głośnej pracy automatu to ja się spotkałem już z czymś takim.
Znajomy oczywiście nie kupił jej u mnie tylko u konkurencji, drożej bo drożej ale niby lepiej.
Dostał zestaw okrojony tzn. bez lampy i anteny (są w zestawie)

Dostał również kupę papierów i jakiś niepotrzebnych świstków nie od tego automatu co kupował.
Oczywiście firma tamta przeciągała się z montażem więc po 3 miesiącach odkładania zadzwonił po mnie.
Zamontowałem jeden siłownik do skrzydłowej, drugi i wszystko zaczęło chodzić lecz po drugim cyklu jeden z nich zaczął chodzić bardzo głośno. na początku myślałem, że ja coś źle zrobiłem (kąty mocowania itp) lecz po zmianie siłowników dalej było to samo. Wyciągnąłem go i zobaczyłem ze jak mocniej się potrząsneło nim to dobrze chodził.
Postanowiłem, żeby oddał na gwarancji do serwisu. Oczywiście tamta firma nie dała mu karty gwarancyjnej, gdy on się o nią upomniał było już niby za późno i nie chcieli mu wydać. Postanowiłem, że porozmawiam ze znajomymi z firmy - przedstawiciela na Polske automatów tej firmy i okazało się, że był to problem z natury technicznej bardzo prosty, polegał na wyregulowaniu silnika. Oddałem go w ręce serwisantów firmy i zapłaciłem tylko za przewóz w obie strony.

Więc sprawa gwarancji jest czasami trudna, ze względu na to że jednak znajomym się pomaga załatwiłem sprawę i automat już nie warczy.

Zawsze żądajcie karty gwarancyjnej od firm sprzedających automatyke i odrazu określić termin montażu na papierze aby można było się wtedy skarżyć i mieć do nich pretensje.

Pozdrawiam
Link do komentarza
WITAM

To nie jest dziwne tylko tak już jest u nas w polsce.
Walka na rynku doprowadza do szalonych obniżek usług.Konkurencja tylko myśli jak zrobić tanio i szybko sprzedać.
A tanio to chyba wiadomo że uczciwie się montażu czy naprawy nie zrobi.
Odbiegając od automatyki bramowej,dla przykładu warsztaty samochodowe jak chcesz tanio naprawić samochód to zamówisz zamienniki rzemieślnicze i też będziesz jeżdził tylko nie wiadomo jak długo.

Ogólnie dobranie orginalnego zestawu i odpowiedniego zestawu do bramy to podstawa.
Po drugie montaż z użyciem odpowiednich materiałów .A nie jak to często bywa skrawków kabli przysypanych piaseczkiem. najważniejsze są szczegóły a na szczegóły i dokładność trzeba poświęcić czas a kto ma czas jak robi za pół ceny .

No i producenci sprzętu ,zdarzają się wpadki i poniektóre modele mają wady .Ale porządna firma nie poleci szmelcu tylko sprawdzony zestaw za który trzeba więcej zapłacić .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

WITAM

To nie jest dziwne tylko tak już jest u nas w polsce.
Walka na rynku doprowadza do szalonych obniżek usług.Konkurencja tylko myśli jak zrobić tanio i szybko sprzedać.
A tanio to chyba wiadomo że uczciwie się montażu czy naprawy nie zrobi.
Odbiegając od automatyki bramowej,dla przykładu warsztaty samochodowe jak chcesz tanio naprawić samochód to zamówisz zamienniki rzemieślnicze i też będziesz jeżdził tylko nie wiadomo jak długo.

Ogólnie dobranie orginalnego zestawu i odpowiedniego zestawu do bramy to podstawa.
Po drugie montaż z użyciem odpowiednich materiałów .A nie jak to często bywa skrawków kabli przysypanych piaseczkiem. najważniejsze są szczegóły a na szczegóły i dokładność trzeba poświęcić czas a kto ma czas jak robi za pół ceny .

No i producenci sprzętu ,zdarzają się wpadki i poniektóre modele mają wady .Ale porządna firma nie poleci szmelcu tylko sprawdzony zestaw za który trzeba więcej zapłacić .



zdarza się że są jakieś błędy w automacie albo w podłączeniu (zrobione przez producenta nie przez montera) ale firmy naprawdę nie sprawiają żadnych kłopotów z wymianą bądź nawet przyjeżdzają i sami zakładają sprawny automat. Kwestia gwarancji bądź rękojmi wygląda też dobrze bo producenci z reguły nie patrzą na przyczynę uszkodzenia tylko naprawiają albo wymieniają i działa dalej automat. Z kolei sprawa trochę się komplikuje gdy automat trzeba wysłać za pośrednictwem supermarketu, przeważnie leży on gdzieś w kącie i raz na miesiąc przyjeżdża kurier i zabiera paczuszki z popsutym sprzętem ale jest dużo zwrotów bo w marketach nie zwracają uwagi czy klient dał kartę gwarancyją lub fakturę itp i przychodzi paczka w takim samym stanie w jakis ja daliśmy do serwisu dlatego w marketach można tanio kupić i czasami dobry sprzęt lecz eksploatacja oraz serwis wyjdą na niekorzyść klienta bo może stracić i automat i pieniądze zaoszczędzone na zakupie w markecie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...