Skocz do zawartości

Projekt Felix - jakie sa wasze opinie


Recommended Posts

Ale na jakie opinie czekasz?

Jak dla mnie całkiem fajny i dość prosty w budowie. Dla rodziny 2+2, trochę duże strany powierzchni spowodowane dziwnym układem lollu oraz kuchni (lepiej chyba przynajmniej częściowo ją zamknąć od strony korytarza i zrobić coś w tymi ściankami przy kominku. Może przeniesienie kominka w unne mijsce nie byłoby złym pomysłem?)
Link do komentarza
Cytat

To chyba indywidualna sprawa, ja np preferuję częściowo zamkniętą kuchnię (otwartą np na jadalnię) - nie przepadam jak słychać skwierczenie mięsa w całym domu albo jak goście z salonu zaglądają mi do garnków.



To prawda , otwarte kuchnie są raczej dla osob dbajacych o porzadek i pilnujacych zeby wszystko bylo na swoim miejscu , inaczej zamiast ladnej przestrzeni bedziemy mieli ladny bałagan no i brudne garnki wszedzie icon_smile.gifW tym projekcie kuchnia jest czesciowo zamknieta. W sumie jest cos w tym co napisales o przejsciach , ale z drugiej strony chyba dobrze ze do kuchni mozna wejsc z zakupami bezposrednio z holu i nie trzeba przechodzic z wszystkimi torbami przez pokoj a i wnetrze jest bardziej przestonne co widac na obrazkach , mozna gdzies zajrzec , cos obejsc do okola. Mozna tez chyba sie zastanowic czy np. nie zrobic spizarni pod schodami a kibelek przeniesc obok do pomieszczenia ktolowni , ktore jest chyba wystarczajace jezeli chodzi o wielkosc ale to sa tak jak napisales indywidualne sprawy.

Pytanie w innym temacie . Twoim zdaniem jaka szerokosc powinien miec garaz na jeden samochod , ale zeby byl funkcjonalny i praktyczny, załozmy ze samochod to kombi. W projekcie jest 3,6 m . moim zdaniem chyba ok, ale nie mialem nigdy takiego garazu i niewiem jak sie sprawdzi , a projekt daje mozliwoc bez wiekszego problemu zmiane jego szerokosci



Cytat

Garażu nie łączył bym z budynkiem oddzielił bym izolacją cieplną budynek od garażu .Jeżeli ogrzewanie będzie z kotłem na paliwo stałe to jest to zły projekt.


Izolacja tam bedzie. Dlaczego uwazasz ze jezeli miałbym wstawic kociol na paliwo stałe to jest to zle rozwiazanie ?
Link do komentarza
Cytat

Ze względu na nieprzyjemne zapachy w sezonie grzewczym w całym mieszkaniu.Tu powinna być kotłownia jeżeli ma być z takim kotłem .

level-0_400.jpg

To jakiś tam projekt wyrwany z internetu .




Chyba troszke przesadzasz na projekcie pomiedzy domem a kotlownia jest jeszcze zamkniety wiatrolap z wentylacja (czyli dwie pary drzwi , gdzie te do kotlowni sa szczelne. Rownie dobrze np. w tym rzucie ktory pokazales mozna powiedziec ze w domu bedzie pachnialo benzyna i oparami z garazu. Ale dzieki za opinie

[quote name='marcin.a' date='10.05.2012, 09:56 ' post='288084']
Ja ma scenica i bez problemu mieszczę sie w garażu 3,5x5,5 - oczywiście nie otwieram drzwi na oścież ale spokojnie wysiądę.

a jaka masz szerokosc bramy ?
Link do komentarza
Generalnie trochę przekombinowany ten projekt, rzuć okiem np na takie (podobne wielkoscią a chyba trochę lepiej rozplanowane):

http://www.z500.pl/projekt/Z124,Kompaktowy...-w-budowie.html

http://www.z500.pl/projekt/Z88,Maly-dom-z-...ym-w-bryle.html

http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-542...rysowej-21.html

http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-542...prysowej-4.html (z garażem jednostanowiskowym)

Brama ma 4 m Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chyba troszke przesadzasz na projekcie pomiedzy domem a kotlownia jest jeszcze zamkniety wiatrolap z wentylacja (czyli dwie pary drzwi , gdzie te do kotlowni sa szczelne. Rownie dobrze np. w tym rzucie ktory pokazales mozna powiedziec ze w domu bedzie pachnialo benzyna i oparami z garazu. Ale dzieki za opinie


Pamiętaj że byłeś świadomy jak będziesz już mieszkał . "Równie dobrze " ten rzut co pokazałem ma jeszcze inne błędy, pokazałem tylko miejsce kotłowni na paliwo stałe a nie dobry projekt budynku, czytaj ze zrozumieniem.
Link do komentarza
Cytat

Generalnie trochę przekombinowany ten projekt, rzuć okiem np na takie (podobne wielkoscią a chyba trochę lepiej rozplanowane):

http://www.z500.pl/projekt/Z124,Kompaktowy...-w-budowie.html

http://www.z500.pl/projekt/Z88,Maly-dom-z-...ym-w-bryle.html

http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-542...rysowej-21.html

http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-542...prysowej-4.html (z garażem jednostanowiskowym)


Brama ma 4 m



chodzilo mi o drzwi garazowe icon_smile.gif

co do linkow to projekty calkiem ok , ale troche nie podoba mi sie stylistyka , za duzo nie spojnych elementow ( troszke nie zbyt zgrabne dobrane do siebie detale, proporcje okien itp. ale to kwestia gustu) z tego co przeslales widze ze tylko jeden projekt ma zupelnie wydzielona kotlownie, a pozostale lacza sie z domem takze temat o ktorym pisze anonimus dot zapachow jest troche przesadzony , ale niewiem nigdy nie mieszkalem na stale w domu jednorodzinnym , zawsze blok , czasami jakis tydzien u tesciow , moze w parktyce rzeczywiscie niesie sie smrod na dom nie mam pojecia.


Cytat

Pamiętaj że byłeś świadomy jak będziesz już mieszkał . "Równie dobrze " ten rzut co pokazałem ma jeszcze inne błędy, pokazałem tylko miejsce kotłowni na paliwo stałe a nie dobry projekt budynku, czytaj ze zrozumieniem.


ok dzieki moze w takim razie zlikwidowac drzwi do wiatrolapu ??
Link do komentarza
Nie wiem ile mają drzwi garażowe, szczerze icon_smile.gif

A co do wydzielenia kotłowni to przy paliwie stałym w sezonie grzewczym czuć, jednak przy parze dobrze zaizolowanych drzwi i sprawnej wentylacji w kotłowni zapachów niebędzie (no chyba że zawieje z ujścia wentylzcji do okna w salonie)
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

chodzilo mi o drzwi garazowe icon_smile.gif

co do linkow to projekty calkiem ok , ale troche nie podoba mi sie stylistyka , za duzo nie spojnych elementow ( troszke nie zbyt zgrabne dobrane do siebie detale, proporcje okien itp. ale to kwestia gustu) z tego co przeslales widze ze tylko jeden projekt ma zupelnie wydzielona kotlownie, a pozostale lacza sie z domem takze temat o ktorym pisze anonimus dot zapachow jest troche przesadzony , ale niewiem nigdy nie mieszkalem na stale w domu jednorodzinnym , zawsze blok , czasami jakis tydzien u tesciow , moze w parktyce rzeczywiscie niesie sie smrod na dom nie mam pojecia.



ok dzieki moze w takim razie zlikwidowac drzwi do wiatrolapu ??



Czy sa jeszcze jakies takie elementy ktore pozniej mogą sie nie sprawdzic ? np. czy nie brakuje tutaj dodatkowych drzwi np. z kotlowni na zewn albo z garazu ? czy takie drzwi sa potrzebne , zawsze to dodatkowe koszty w realizacji a niewiem czy beda az tak niezbedne ? Edytowano przez Fazior (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Z garażu niekoniecznie, i tak sam w sobie nie jest wielki. Ale drzwi w kotłowni przy paliwie stałym sa raczej niezbędne (wyobrażasz sobie syf w mieszkaniu?? przy noszeniu).

Szczerze na Twoim miejscu poszukałbym jeszcze podobnych projektów może trochę lepiej rozplanowanych, każda zmiana w stosunku do projektu gotowego to koszt dodatkowy (np. za zmianę otworu okiennego/drzwiowego ok 100 PLN)

Link do komentarza
Cytat

Z garażu niekoniecznie, i tak sam w sobie nie jest wielki. Ale drzwi w kotłowni przy paliwie stałym sa raczej niezbędne (wyobrażasz sobie syf w mieszkaniu?? przy noszeniu).

Szczerze na Twoim miejscu poszukałbym jeszcze podobnych projektów może trochę lepiej rozplanowanych, każda zmiana w stosunku do projektu gotowego to koszt dodatkowy (np. za zmianę otworu okiennego/drzwiowego ok 100 PLN)



Wniosek nasuwa mi sie jeden ze w przypadku kotla na paliwo stałe trzeba wydzielic kotlownie z odrebnym wejsciem albo przez garaz albo z zewn. jezeli bedzie gaz nie ma problemu. Jezeli chodzi o uklad pomieszczen to jest to indywidualna sprawa dostosowania projektu do potrzeb, trudno chyba o taki projekt ktory spelnialby oczekiwania kazdego , chyba zawsze cos sie znajdzie co nie bedzie nam pasowalo , no ewentualnie zostaje nam zamowienie projektu indywidualnego , ale koszt takiego projektu moze byc nawet 4 razy drozszy
Link do komentarza
Powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym z; PN-87/B-02411 kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania.

Cytat

2.1.6.1 „….wentylacja nawiewna – w pomieszczeniu kotła powinien
znajdować się otwór niezamykany o powierzchni co najmniej 200 cm2” .

2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego”.



W domach jednorodzinnych dopuszczalne jest aby wentylacja nawiewna „pochodziła” z pomieszczeń mieszkalnych.
Link do komentarza
Cytat

Powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym z; PN-87/B-02411 kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania.



W domach jednorodzinnych dopuszczalne jest aby wentylacja nawiewna „pochodziła” z pomieszczeń mieszkalnych.



Przypuszczam ze wiekszosc projektow jest prawidlowo wykonana(inaczej nie dostałyby pozwolenia na budowe) czyli w takim razie problem pojawia sie na etapie budowy ? Jezeli tak to w jaki sposob mozna to zepsuc albo czego trzeba pilnowac w czasie budowy zeby nie bylo pozniej przykrych zapachow? Wystarczy przypilnowac odpowiednich srednic kanalow ? Czy np. dla swietego spokoju dac wiekszy przekroj np. 20x20cm?
Link do komentarza
No trochę nie baz znaczenia jest fakt iz w sezonie zimowym (grzewczym) w Polsce wiarty wieją z określonych kierunków częściej niż w sezonie letnim.

Przeanalizuj to i wybierz taki projekt /lokalizację na działce by ten czynnik zminimalizować.

To co mówią przepisy winno wystarczyć ale ... właśnie mówią też o minimalnym współczynniku przenikania a jednak większość izoluje lepiej.

Lepsze nie jest wrogiem dobrego.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

No trochę nie baz znaczenia jest fakt iz w sezonie zimowym (grzewczym) w Polsce wiarty wieją z określonych kierunków częściej niż w sezonie letnim.

Przeanalizuj to i wybierz taki projekt /lokalizację na działce by ten czynnik zminimalizować.

To co mówią przepisy winno wystarczyć ale ... właśnie mówią też o minimalnym współczynniku przenikania a jednak większość izoluje lepiej.

Lepsze nie jest wrogiem dobrego.



wpisalem w google problem i znalazlem cos takiego

http://kominy24.pl/Obrotowe_dymowe-k132-0-...CFUrP3wodBjHURA

Czy ktos ma doswiadczenie praktyczne w tym temacie? Taki element nie jest drogi a moze instalcja jego spowodac ze nie bedzie tamatu przykrych zapachow i nie trzeba bedzie robic przerobek projektu Edytowano przez Fazior (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ten element spowoduje że nie będzie ci wiać do przewodu kominowego i cofać zapachów icon_smile.gif , nie rozwiąże to problemu gdzie zapachy zaniesie wiejący zimą wiatr


przyznam szczerze ze troche nie rozumiem o czym piszesz bo skoro taki element powoduje ze tak jak piszesz nie bedzie mi wiac do przewodu i cofac zapachow to jest to jednoznaczne z tym ze ciag w kominie bedzie zapewniony a wiec powietrze wpada do przewodu przez wlot w suficie z zapachami i wypada przez nasade, takze nie ma mowy zeby wiejacy zima wiatr cokolwiek mogl wdmuchac w taki przewod. No ale moze sie myle , moze w praktyce wyglada to inaczej a tylko teoria jest taka piekna icon_smile.gif
Link do komentarza

Masz wylot spalin po jednej stronie - zakladając że wiarty zimą wieją własnie z niej to całosć spalin przetoczy ci się po dachu zanim opuści obręb budynku (wpadajac przy okacji do każdego możliwego otworu jak np okna dachowe, mikrowentylacja itd)

Jak to przegięcie to mnie naprostujcie - ale problem jest widoczny u moich znajomych (mają wylot z kotłowni po północnej stronie , zimą ok 80% wiatru wieje właśnie z tego kierunku i na poddaszu po drugiej stronie budynku przy uchyleonym oknie ewidentnie mocno czuć spaliny)
Link do komentarza
nie chciałbym Cię zmartwić, ale z tego co ja wiem, wiatry z PN wieją może kilka dni w roku, reszta to zach i zach/pn
płd -płd/wsch,
co do czucia dymu to nie widziałem ich komina, ani lokalizacji okna, ale oprócz zawirowań zaraz za kalenicą, gdzie zaciąga trochę do dołu (zawirowanie), generalnie jest ssanie ,czyli wiatr goni w górę, "zabiera dym"
być może niefortunnie mają okno blisko kalenicy, akurat na kierunku, shit happens

a czemu wylot spalin po jednej stronie? nie bardzo rozumiem
ten strażak z linku jest obrotowy

swoją drogą zalecenia co do sytuowania komina (odległości od kalenicy i wysokości) służa właśnie temu, żeby nie było takich przypadków
Link do komentarza
Cytat

Pokombinuj coś takiego:

Brak obrazka



Twoj uklad wyglada bardzo dobrze, napewno z niego skorzystam . Wielkie dzięki


+ mozna w pralni zrobic odrazu mala spizarke
+ kotlownia jest wydzielona , przy paliwie stalym nic sie nie bedzie nosilo do domu a i problem zapachow zima znika
+ nie sa to wilekie zmiany ktore wymagaja duzej inegerencji w projekt






Cytat

Twoj uklad wyglada bardzo dobrze, napewno z niego skorzystam . Wielkie dzięki


+ mozna w pralni zrobic odrazu mala spizarke
+ kotlownia jest wydzielona , przy paliwie stalym nic sie nie bedzie nosilo do domu a i problem zapachow zima znika
+ nie sa to wilekie zmiany ktore wymagaja duzej inegerencji w projekt




Mam jeszcze pytanie dotyczace samego komina spalinowego , ostatnio widzialem sporo nowych kominow w starych domach (pewnie jakies modernizacje kotlowni) i sa to stalowe rury wychodzace ponad dach, bardzo estetycznie wykonane. Czy takie rozwiazanie jest tansze od murowania tradycyjnego komina ? Wetnylacje zawsze pozniej mozna zrobic w dachowce , widzialem takie specjalne kształtki , czy takie rozwiazanie sie sprawdzi ?
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

te "kształtki" to owszem wentylacyjne, ale do połaci, poodaszy nieużytkowcyh, nie do wentylacji pomieszczeń



znalazłem cos takiego i tam jest wyraznie napisane ze mozna to laczyc z pionem wentylacyjnym za pomoca przewodu elastycznego, ale moze to sie nie sprawdzi- niewiem ale skoro producent to tak opisuje tzn ze jakos chyba to zostalo przetestowane.

http://www.monier.pl/produkty/akcesoria-da...rowadzenia.html Edytowano przez Fazior (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

znalazłem cos takiego i tam jest wyraznie napisane ze mozna to laczyc z pionem wentylacyjnym za pomoca przewodu elastycznego, ale moze to sie nie sprawdzi- niewiem ale skoro producent to tak opisuje tzn ze jakos chyba to zostalo przetestowane.
http://www.monier.pl/produkty/akcesoria-da...rowadzenia.html



Tak można to łączyć z pionem wentylacyjnym murowanym, ale wystawiać bezpośrednio z dachu na poddasze nie polecam za krótki odcinek i przeważnie robi się z tego nawiew a nie wywiew a w dodatku "płacze" całą zimę (rosi się a kondensat wlewa się do pomieszczenia) . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

zapewne icon_lol.gif


masz jakies zle doswiadczenie z takim rozwiazaniem ?


Cytat

Tak można to łączyć z pionem wentylacyjnym murowanym, ale wystawiać bezpośrednio z dachu na poddasze nie polecam za krótki odcinek i przeważnie robi się z tego nawiew a nie wywiew a w dodatku "płacze" całą zimę (rosi się a kondensat wlewa się do pomieszczenia) .


No ale jak bedzie pion prowadzony z parteru ponad dach to chyba dlugosc jest ok , a z tym skraplaniem to moze wyparuje zanim dotrze do kratki na parterze ?
Link do komentarza
Cytat

No ale jak bedzie pion prowadzony z parteru ponad dach to chyba dlugosc jest ok , a z tym skraplaniem to moze wyparuje zanim dotrze do kratki na parterze ?


Wszystko zależy od różnicy temperatur (mroźnej zimy)i długości przewodu murowanego ,można tylko naocznie się przekonać .Na parter można zaryzykować. Najlepiej się nadaje do wentylacji kanalizacji (zakończenie rury wywiewnej ) co się zrosi to spłynie bezpośrednio do tej rury kanalizacyjnej.
Link do komentarza
długość nie jest ok jeżeli chodzi o sam kominek - jego odległość od połaci dachowej oraz kształt może powodować wpychanie powietrza odbitego od połaci dachowej (wiatr) prosto do wnętrza przewodu
w kiblu to nie problem, najwyżej zacznie Ci w syfonie bulgotać icon_mrgreen.gif
ale jak zacznie Ci dąć po plecach w kiblu lub wtłaczać powietrze kuchenne nazad do chałupy, to "fiołki" lub kotleta schabowego poczujesz nawet w kotłowni
Link do komentarza
Cytat

Tak można to łączyć z pionem wentylacyjnym murowanym, ...........



icon_eek.gif

Cytat

znalazłem cos takiego i tam jest wyraznie napisane ze mozna to laczyc z pionem wentylacyjnym za pomoca przewodu elastycznego, ale moze to sie nie sprawdzi- niewiem ale skoro producent to tak opisuje tzn ze jakos chyba to zostalo przetestowane.




A gdzie napisano, do jakiego rodzaju wentylacji ?

Do "wyrzutu" wentylacji mechanicznej i owszem, w przypadku wentylacji grawitacyjnej - zabronione.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif




A gdzie napisano, do jakiego rodzaju wentylacji ?

Do "wyrzutu" wentylacji mechanicznej i owszem, w przypadku wentylacji grawitacyjnej - zabronione.


Nie ma nic na ten temat , czy sa jakies przepisy ktore tego zabraniaja?Ostatnio wdizialem sporo tego typu kominkow na dachach i watpie zeby wszedzie byla wentylacja mechaniczna, to nie jest jeszcze rozwiazanie tak popularne, ale moze jest inaczej
Link do komentarza
Cytat

rozum swój masz, nie musisz uznawać naszych rad, po to Wałęsa skakał prze płot, abyś miał wolny wybór


tak , tylko fajnie jest uslyszec jakies komentarze na ten temat ludzi ktorzy spotkali sie z tym problemem i np. sami z tym walczyli np. wykonali taki kominek a pozniej musieli go przerabiac, albo zrobili i wszystko jest ok , jakies za i jakies przeciw(np. cena) wlasnie po to aby moj wybor mial jakas argumentacje , a z tego co sie orientuje to prawidlowa wentylacja domu teraz to priorytet w erze styropianu i plastikowych maksymalnie szczelnych okien . Mieszkam w miare nowym bloku i szlak mnie trafia jak pomieszcenia sie kisza i tak naprawde zeby bylo fajne powietrze w domu musza byc otwarte caly czas okna
Link do komentarza
no dobra temat wentylacji można uznać za zamknięty , a czy ktoś może mi podpowiedzieć odnośnie okien ? Przesuwne okna drewniane , plastiki a może aluminiowe ? Czy ktoś ma takie duże okna i wie jak jest z ich używaniem ? Czy jest się czego obawiać ,bo wyglądają super ale może tak jak w przypadku went. kotłowni są jakieś haczyki
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...