Skocz do zawartości

Czy ilość mb bednarki do uziomu trzeba liczyć?


Recommended Posts

Witam.

Pod koniec tego tygodnia, będę zalewał ławę fundamentową. Chciałem połączyć (pospawać) zbrojenie i do niego podłączyć 5 sztuk po 3mb bednarki. 4 rogi domu i jedna do rozdzielni.

Ale facet, który miał mi ją w sklepie sprzedać powiedział, że elektryk musi mi najpierw policzyć czy mam kupić 3mb bednarki czy 100mb. Bo inaczej nie zadziała jak nie policzy.

Czy ilość bednarki trzeba liczyć?

Elektrycy, do których zadzwoniłem z ogłoszenia w prasie, robią duże oczy.

Jedni chcą już teraz pręty wbijać do uziemienia.

Inni układać bednarkę na zbrojeniu ławy.

Czy bednarkę się spawa?

Kogo posłuchać?

Mam piach. 20m w głąb ziemi potem skała około 0,5m do 1m. I dalej co najmniej 4m piachu.


Chciałbym mieć instalację odgromową i uziemienie w domu.

Pozdrawiam
Kleks
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam.

Pod koniec tego tygodnia, będę zalewał ławę fundamentową. Chciałem połączyć (pospawać) zbrojenie i do niego podłączyć 5 sztuk po 3mb bednarki. 4 rogi domu i jedna do rozdzielni.

Ale facet, który miał mi ją w sklepie sprzedać powiedział, że elektryk musi mi najpierw policzyć czy mam kupić 3mb bednarki czy 100mb. Bo inaczej nie zadziała jak nie policzy.

Czy ilość bednarki trzeba liczyć?

Elektrycy, do których zadzwoniłem z ogłoszenia w prasie, robią duże oczy.

Jedni chcą już teraz pręty wbijać do uziemienia.

Inni układać bednarkę na zbrojeniu ławy.

Czy bednarkę się spawa?

Kogo posłuchać?

Mam piach. 20m w głąb ziemi potem skała około 0,5m do 1m. I dalej co najmniej 4m piachu.


Chciałbym mieć instalację odgromową i uziemienie w domu.

Pozdrawiam
Kleks


Facet ze sklepu wie ,że dzwoni ale nie wie w którym kościele icon_biggrin.gif
Pręty (długości powiedzmy około 2m) możesz wbić i zespawać je ze zbrojeniem (będzie lepszy uziom) nie rzadziej niż co 5m a do zbrojenia wystarczy przyspawać bednarkę i tak będzie dobrze.
Jaki będziesz miał dach? dwu spadowy czy kopertę?
A pomiar to wykona elektryk jak wszystko zalejesz i obsypiesz .
Po co układać bednarkę i wywalać niepotrzebnie kasę jak masz zbrojenie, tak się robi jeżeli ktoś zapomniał przyspawać bednarkę do zbrojenia.
Link do komentarza
Dach dwu spadowy. Dachówka betonowa może ceramiczna. Dodatkowo gąsiory betonowe. Natomiast obróbki pewnie z blachy.

Czyli tak.

Bednarkę mogę przyspawać do zbrojenia.

Bednarkę z każdego z 4 rogów, po załóżmy 3mb przyspawać do zbrojenia i wykierować na zewnątrz domu

Dodatkowo piąty pasek 3mb bednarki spawam pod rozdzielnicą i wypuszczam do wnętrza domu do rozdzielnicy.

A jak nie dam prętów tylko przyspawam bednarkę tak jak opisałem, to elektryk, będzie miał kłopot z tymi pomiarami?

Czy wystarczy?

Dzięki mhtyl za zainteresowanie. Nie pierwszy raz pomagasz mi.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dach dwu spadowy. Dachówka betonowa może ceramiczna. Dodatkowo gąsiory betonowe. Natomiast obróbki pewnie z blachy.

Czyli tak.

Bednarkę mogę przyspawać do zbrojenia.

Bednarkę z każdego z 4 rogów, po załóżmy 3mb przyspawać do zbrojenia i wykierować na zewnątrz domu

Dodatkowo piąty pasek 3mb bednarki spawam pod rozdzielnicą i wypuszczam do wnętrza domu do rozdzielnicy.

A jak nie dam prętów tylko przyspawam bednarkę tak jak opisałem, to elektryk, będzie miał kłopot z tymi pomiarami?

Czy wystarczy?

Dzięki mhtyl za zainteresowanie. Nie pierwszy raz pomagasz mi.


Co do dachówki to polecam ceramiczną, mi osobiście cementowa nie podchodzi. Pooglądałem dachy pokryte cementowa i jak jest nowa to trudno odróżnić od ceramicznej ale po kilku latach różnica jest kolosalna. Zwróć uwagę na dachy w Twojej okolicy a sam się przekonasz. Ja mam ceramiczna Robena angobowaną i jak Cię będzie stać na nią to zamiast obróbki z blachy daj dachówki krańcowe, chodzi o efekt wizualny.

Przy dachu dwuspadowym wystarczy jak dasz bednarkę po skosie tzn w dwóch miejscach ,tak mi elektryk mówił że tak można robić. Dla pewności możesz to skonsultować ze swoim elektrykiem. Ja dałem puszki aby ładniej i estetyczniej wyglądało do schowania złącza bednarki ze zwodem.Puszki te wpuszcza się w mur tak,że nic nie wystaje poza ścianę.

Możesz śmiało pospawać a z pomiarami to nie będzie problemów bo przecież bednarka będzie wystawać a dodatkowo masz złącze.

A w czym Ci jeszcze pomogłem? icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...