Skocz do zawartości

piwnica na podmokłym gruncie?


Recommended Posts

Otóż mam działkę, na szczycie górki. Długość około 300 m przez szczyt wzniesienia na końcu jest upad w dół i rzeka. Szerokość działki to jakieś 18m, po szerokości idzie łagodny spad górki. Działka na początku w miarę równa. Różnica wzniesienia to jakieś 1,5 tak do 150 metra działki. Na końcu działki tuż przed rzeką jest dodatkowy duży upad terenu, skarpa na około 5-8m w dół.

Od zawsze chciałem mieć piwnice, wybrałem już stosowny projekt. Niestety ostatnie niespodziewane zdarzenia rzuciły cień na moje marzenia o piwnicy.... icon_wink.gif

otóż chciałęm przed budową zgromadzić trochę ziemi coby trochę podwyższyć grunt w stosunku do sąsiada. Samochód niespodziewanie zapadł się w miekkiej ziemi :-). Moja działka to obecnie łąka, wcześniej było to pole uprawne. Gliny raczej brak. Z racji tego że to górka nie spodziewałem się tego, że będzie aż tak mokro. Poszedłem na wywiad do sąsiadów w sprawie piwnicy. Okazało się, że u jednego co nie ma drenażu, budynek z lat 60 stoi woda. U drugiego zaś piwnica jest płytko, drenaż zrobiony wody brak... no i mam teraz dylemat...

Czy jak zrobię porządny drenaż i piwnice na 1,5m w ziemi to uważacie, że będzie OK? Nie wiem czy w obecnej sytuacji warto ryzykować z tą piwnicą... co powinienem zrobić aby być w miarę pewnym tego rozwiązania? Geologa ze względu na koszty nie chcę zatrudniać...Architekt mówi że by nie ryzykował, bo i domy z piwnicą mu się nie podobają. Na chłopski rozum na górce nie powinno być wody gruntowej. Myślę że po prostu jest wiosna i były akurat duże opady... po prostu nie jestem pewien czy drenaż zrobi swoje...

Z góry dzięki za rady...
Link do komentarza
Gość adiqq
badanie geotechniczne cię nie zrujnuje, a będziesz mieć pewność...
były już tutaj przypadki domów w najwyższym punkcie w okolicy(cooliber) - i pojawiała się woda w piwnicy...
Link do komentarza
Cytat

Otóż mam działkę, na szczycie górki. Długość około 300 m przez szczyt wzniesienia na końcu jest upad w dół i rzeka. Szerokość działki to jakieś 18m, po szerokości idzie łagodny spad górki. Działka na początku w miarę równa. Różnica wzniesienia to jakieś 1,5 tak do 150 metra działki. Na końcu działki tuż przed rzeką jest dodatkowy duży upad terenu, skarpa na około 5-8m w dół.

Od zawsze chciałem mieć piwnice, wybrałem już stosowny projekt. Niestety ostatnie niespodziewane zdarzenia rzuciły cień na moje marzenia o piwnicy.... Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_wink.gif">

otóż chciałęm przed budową zgromadzić trochę ziemi coby trochę podwyższyć grunt w stosunku do sąsiada. Samochód niespodziewanie zapadł się w miekkiej ziemi :-). Moja działka to obecnie łąka, wcześniej było to pole uprawne. Gliny raczej brak. Z racji tego że to górka nie spodziewałem się tego, że będzie aż tak mokro. Poszedłem na wywiad do sąsiadów w sprawie piwnicy. Okazało się, że u jednego co nie ma drenażu, budynek z lat 60 stoi woda. U drugiego zaś piwnica jest płytko, drenaż zrobiony wody brak... no i mam teraz dylemat...

Czy jak zrobię porządny drenaż i piwnice na 1,5m w ziemi to uważacie, że będzie OK? Nie wiem czy w obecnej sytuacji warto ryzykować z tą piwnicą... co powinienem zrobić aby być w miarę pewnym tego rozwiązania? Geologa ze względu na koszty nie chcę zatrudniać...Architekt mówi że by nie ryzykował, bo i domy z piwnicą mu się nie podobają. Na chłopski rozum na górce nie powinno być wody gruntowej. Myślę że po prostu jest wiosna i były akurat duże opady... po prostu nie jestem pewien czy drenaż zrobi swoje...

Z góry dzięki za rady...



B często na górkach jest wyższy poziom wód gruntowych co sprzeczne jest ze zdrowym rozsądkiem.


Najprościej w miejscu posadowienia budynku zrobić kilka większych dołów i ocenić naocznie jaki jest poziom wód gruntowych ,na wiosnę jest najwyższy więc nie będzie przekłamania.

Z drugiej strony takie domy przy długotrwałych opadach łatwiej osuwają się ze zbocza góry. Proponował bym jednak zrobić kilka odwiertów.

Link do komentarza
Cytat

B często na górkach jest wyższy poziom wód gruntowych co sprzeczne jest ze zdrowym rozsądkiem.


Najprościej w miejscu posadowienia budynku zrobić kilka większych dołów i ocenić naocznie jaki jest poziom wód gruntowych ,na wiosnę jest najwyższy więc nie będzie przekłamania.

Z drugiej strony takie domy przy długotrwałych opadach łatwiej osuwają się ze zbocza góry. Proponował bym jednak zrobić kilka odwiertów.




jeśli szkoda Ci kasy na geologa to nie szkoda Ci kasy na dom ????
po 1 pewne posadowienie budynku
po 2 decyzja ile masz zamiar zainwestować w tą piwnicę bo posiadanie samej piwnicy na takim terenie jest wykonalne wbrew pozorom
dobrze zrobiony drenaż da radę o ile nie masz pecha i w środku budynku nie wypływa Ci źródło
jeżeli masz pecha - nadal jest to wykonalne
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

jeśli szkoda Ci kasy na geologa to nie szkoda Ci kasy na dom ????



też nie rozumiem takiego argumentu....

Cytat

a niech sie wp..li, skoro takie jego życzenie, wolnoć Tomku...



swięte słowa...a potem można poczytać forum, ratunku, poradzcie co zrobić, mam xxx cm wody w piwnicy....
Link do komentarza

O co wam chodzi ? Ma marzenie mieć piwniczkę, na górce nie spodziewał się wody i pyta się o radę - więc z czym macie problem ?

Nie chcesz płacić za geologa - kop samemu - wykop zrób na 1,5m głęboki - tyle pod piwnicę mniej więcej starczy.
Aczkolwiek na 95% ci gwarantuję, że już przy 85cm max 1m będzie ci woda napływać do wykopu.

Jak znajdziesz wodę to może pomyśl o ziemiance zamiast piwnicy ?
4508622125_d74985825e.jpg


Inna kwestia dotyczy posadowienia domu - jeżeli podczas sprawdzania stanu wysokości wód zacznie ci napływąc... - to ja na twoim miejscu wziąłbym geologa i zrobił jednak te badania - kilkaset złotych to nie majątek przy budowie domu.

Link do komentarza
jak łatwo z człowieka zrobić na forum frajera...:-) szkoda nawet gadać ;]... jeb...anie ludzi na forum to wasz zawód czy sposób na spędzanie wolnego czasu? oceniacie sytuacje na podstawie swoich wyobrażeń z przeczytanego marnego opisu?

żaden geolog jest mi nie potrzebny. Działka znajduje się w centrum miasta wśród domków jednorodzinnych. Należy do mnie z dziada pradziada i wszyscy wiedzą jaki jest tam grunt. Osunięć tam nie ma, bo górka łagodna. Do tej pory woda nigdy tam nie występowała, choć od 15 lat tam nic nikt nie robił i być może sytuacja się zmieniła. Zaskoczyła mnie duża obecność wody na wiosne i po mocnych opadach i tyle.

o kopaniu dołka na 1,5 metra już myślałem i będzie to wykonane jutro. chciałem się jedynie zapytać czy są inne domowe sposoby na sprawdzenie wód gruntowych? ... ale widzę że to był błąd;]
może ktoś miał doświadczenie z drenażem na podobnym terenie? np. miał dość mokro zrobił drenaż i jest sucho jak na pustyni?icon_smile.gif Nie wiem jak bardzo jest on skuteczny ponieważ w dotychczasowym starym domku nie było potrzeby stosowania takowego rozwiązania...
Dzięki Draagon za sensownego posta. Być może nie będę robił piwnicy i wykonam coś na wzór tego o czym piszesz :-), ale to na spokojnie przemyślimy sytuacje. dzięki.

pozdrawiam
Link do komentarza
Bardzo dobry moment na kopanie teraz - wiosna i nawet troszkę popadało.
Odnosnie działki - sam napisałes, że łąka a wcześniej pole uprawne, a teraz
Cytat

Działka znajduje się w centrum miasta wśród domków jednorodzinnych

.

Co do kopania - jak masz ochotę to rób wykop na 2 szerokości szpadla po kwadracie do 1,3m powinnieneś dać radę wyciagać urobek. Nawet jak na wodę nie natrafisz to poczekaj z 20 minut - być może sama napłynie.

Ja swoją działkę trochę osuszyłem kopiąc w okolicach czerwca dół na 1,5m pod oczko wodne - teraz mam wodę na budowę a fundamenty spokojnie na 1m wykopałem.
Link do komentarza
Cytat

jak łatwo z człowieka zrobić na forum frajera...:-) szkoda nawet gadać ;]... jeb...anie ludzi na forum to wasz zawód czy sposób na spędzanie wolnego czasu? oceniacie sytuacje na podstawie swoich wyobrażeń z przeczytanego marnego opisu?



pozdrawiam



to po ki grzyb zamieszczasz MARNY opis skoro powinno to najbardziej Tobie zależeć żeby opis był możliwie pełny
a zawsze lepiej Cię z.. niż wj.. na minę
co do drenów odpowiedź masz wyżej
Link do komentarza
Cytat

to po ki grzyb zamieszczasz MARNY opis skoro powinno to najbardziej Tobie zależeć żeby opis był możliwie pełny
a zawsze lepiej Cię z.. niż wj.. na minę
co do drenów odpowiedź masz wyżej




a czy słowa laika potrafią oddać rzeczywistość? szczególnie opis laika nie specjalisty?
temat zamieściłem, aby poznać kogoś doświadczenie z podobnym tematem a nie wysłuchiwać piania jakich wiele... ale cóż to forum. Ukrzyżujcie.icon_smile.gif



coby wyjaśnić co do pola uprawnego i centrum miasta... jakies 20-30 lat temu w tamtej okolicy rosły ziemniaki i przeszenica teraz to domki jednorodzinne i bloki.
Link do komentarza
Cytat

jak łatwo z człowieka zrobić na forum frajera...:-) szkoda nawet gadać ;]... jeb...anie ludzi na forum to wasz zawód czy sposób na spędzanie wolnego czasu? oceniacie sytuacje na podstawie swoich wyobrażeń z przeczytanego marnego opisu?

żaden geolog jest mi nie potrzebny. Działka znajduje się w centrum miasta wśród domków jednorodzinnych. Należy do mnie z dziada pradziada i wszyscy wiedzą jaki jest tam grunt. Osunięć tam nie ma, bo górka łagodna. Do tej pory woda nigdy tam nie występowała, choć od 15 lat tam nic nikt nie robił i być może sytuacja się zmieniła. Zaskoczyła mnie duża obecność wody na wiosne i po mocnych opadach i tyle.

o kopaniu dołka na 1,5 metra już myślałem i będzie to wykonane jutro. chciałem się jedynie zapytać czy są inne domowe sposoby na sprawdzenie wód gruntowych? ... ale widzę że to był błąd;]
może ktoś miał doświadczenie z drenażem na podobnym terenie? np. miał dość mokro zrobił drenaż i jest sucho jak na pustyni?icon_smile.gif Nie wiem jak bardzo jest on skuteczny ponieważ w dotychczasowym starym domku nie było potrzeby stosowania takowego rozwiązania...
Dzięki Draagon za sensownego posta. Być może nie będę robił piwnicy i wykonam coś na wzór tego o czym piszesz :-), ale to na spokojnie przemyślimy sytuacje. dzięki.

pozdrawiam


to hobby
mam czarny pas w poniewieraniu takich malaków jak Ty
Link do komentarza
Cytat

a czy słowa laika potrafią oddać rzeczywistość? szczególnie opis laika nie specjalisty?
temat zamieściłem, aby poznać kogoś doświadczenie z podobnym tematem a nie wysłuchiwać piania jakich wiele... ale cóż to forum. Ukrzyżujcie.icon_smile.gif



nikt Cię krzyżować nie ma zamiaru
jednak rozmawiamy o wodzie
w tym temacie ilość "to zależy" jest ogromna to nie to samo co poradnik pielenia ogródka
im więcej danych tym bardziej prawdopodobna odpowiedź , bo pewniki są tylko wtedy kiedy się robi to samemu

pytanie ile masz zamiar dodatkowej kasy w tą piwnicę wpompować oczywiście jest nadal aktualne Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nikt Cię krzyżować nie ma zamiaru
jednak rozmawiamy o wodzie
w tym temacie ilość "to zależy" jest ogromna to nie to samo co poradnik pielenia ogródka
im więcej danych tym bardziej prawdopodobna odpowiedź , bo pewniki są tylko wtedy kiedy się robi to samemu

pytanie ile masz zamiar dodatkowej kasy w tą piwnicę wpompować oczywiście jest nadal aktualne




piwnica nie będzie ogrzewana, będzie znajdować tam się skład na paliwo, garaż oraz pralnia i spiżarnia. Nie zamierzałem tego w jakiś specjalny sposób ocieplać. Ściany piwnicy najchętniej lał bym betonem a jak nie to pustaki szalunkowe. Oczywiście drenaż plus izolacja wodna. taki był plan... jak koszt piwnicy przekroczy powiedzmy te 25-30 tys to zrezygnuje. Na razie chce oszacować czy jest ryzyko a jeśli jest to jakie. Jak już wcześniej pisałem szukam pomysłów jak poradzić sobie z ewentualną woda... wydaje się jednak że drenaż plus ewentualne oczko powinno załatwić sprawę... ale to się tylko wydaje :-)

stąd powtarzam mój post o Wasze doświadczenie
Link do komentarza
Cytat

Zaskoczyła mnie duża obecność wody na wiosnę i po mocnych opadach i tyle.

o kopaniu dołka na 1,5 metra już myślałem i będzie to wykonane jutro. chciałem się jedynie zapytać czy są inne domowe sposoby na sprawdzenie wód gruntowych?
pozdrawiam


Na wiosnę najlepiej sprawdzać poziom bo to praktycznie max.
W ramach marnego zainwestowania w badania gruntu , znam tylko kopanie dołków, przykrycie ich folią (przed parowaniem) i rzeczywisty pomiar wody .No jest jeszcze różdżkarstwo ale ja tu jestem sceptyczny .
Link do komentarza
Cytat

piwnica nie będzie ogrzewana, będzie znajdować tam się skład na paliwo, garaż oraz pralnia i spiżarnia. Nie zamierzałem tego w jakiś specjalny sposób ocieplać. Ściany piwnicy najchętniej lał bym betonem a jak nie to pustaki szalunkowe. Oczywiście drenaż plus izolacja wodna. taki był plan... jak koszt piwnicy przekroczy powiedzmy te 25-30 tys to zrezygnuje. Na razie chce oszacować czy jest ryzyko a jeśli jest to jakie. Jak już wcześniej pisałem szukam pomysłów jak poradzić sobie z ewentualną woda... wydaje się jednak że drenaż plus ewentualne oczko powinno załatwić sprawę... ale to się tylko wydaje :-)

stąd powtarzam mój post o Wasze doświadczenie



25 -30 tys za zabezpieczenie czy za zbudowanie i zabezpieczenie ?
oczywiście nadal nie wiem o jakim metrażu rozmawiamy

no i oczywiście o garażu zapomnij
bo co Ci się nie wleje przez ściany to wleje się wjazdem
ryzyko przy wodzie jest zawsze bo i komplikacje są spore
albo igłofiltry albo czekanie na bezwodzie z możliwością popsucia sprawy przez pierwszy deszcz jak wykop zaleje mułu naniesie zaczną się schody Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...