Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne Immergas PROBLEM


Recommended Posts

Witam
Mam problem z zestawem solarnym Immergas, kolektory próżniowe, mianowicie przy obecnych warunkach atmosferycznych (bezchmurne niebo, temperatura otoczenia około 25 stopni), kolektory osiągają max temperaturę w okolicach 40 stopni, dodatkowo na zdjęciu w załączniku zaznaczyłem "watę" która pojawiła się we wszystkich rurach, (wydaje mi się że kiedyś jej nie było), na panelu sterującym świeci się dioda od pompy, cała instalacja jest odpowietrzona. Proszę o rady co może być przyczyną tak nikłej wydajności układu.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Pytanie jest proste w zadaniu, niestety odpowiedz jest już bardziej skomplikowana.

Po pierwsze
W rurach Kolektora CSV - kolektor próżniowy z przepływem bezpośrednim końcówka podwójnej rury próżniowej była uszczelniana za pomocą wełny mineralnej- tak jak to widać na zdjęciu. Nie ma to wpływu na uzyski kolektora.

Dla określenia przyczyny słabego uzysku temperaturowego z kolektora należy sprawdzić:
- przepływ czynnika solarnego - glikolu (w litrach na minutę na rotametrze)
- jakość płynu solarnego. - zmiana koloru z różowego na brązowy - stagnacja kolektora, degradacja płynu solarnego, możliwość zamulenia rurek miedzianych w kolektorze.

Działanie: Wymiana płynu solarnego, płukanie instalacji solarnej, napełnienie i odpowietrzenie instalacji solarnej nowym płynem solarnym.

Dodatkowo, jeśli nastąpiła zmiana barwy i klarowność płynu solarnego, należy sprawdzić stan rur i blach miedzianych w kolektorze. Należy zdemontować minimum: trzy rury szklane i sprawdzić, jaki jest stan elementów miedzianych. Jeśli zmienił się kolor miedzi.

Mamy informacje, że kolektory często pracowały bez odbioru ciepła. Kolor miedzi będzie informował nas czy nastąpiło zjawisko spalenia elementów miedzianych kolektora czy też nie. Jeśli elementy miedziany maja czarny nalot to ewidentnie nastąpiło spalenie kolektora, czarny nalot jest izolatorem ciepła - elementy miedziane nadają się do wymiany.

Do słabej pracy układu solarnego może przyczynić się także źle działająca automatyka.

Najlepiej jest zaprosić serwis techniczny do przeprowadzenia przeglądu instalacji solarnej. I po przeprowadzeniu takiego przeglądu będzie można określić takiego zachowania układu solarnego.

Z poważaniem

Piotr Marciniak
Dział Techniczny
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...