Skocz do zawartości

Przenikalność cieplna U


Recommended Posts

Izolacyjność cieplna
Jest ona określana współczynnikiem przenikania ciepła – U. Im współczynnik ten będzie niższy, tym okna i drzwi balkonowe będą lepiej zabezpieczały przed stratami ciepła i energii. Okna zajmują dość dużą powierzchnię i nie można bagatelizować strat ciepła dokonujących się w takich przegrodach – od tego zależą przecież wydatki na ogrzewanie.

Większość dostępnych na rynku okien ma parametry zdecydowanie lepsze od uznanych za dopuszczalne (i – Granice U) i zwykle współczynnik przenikania ciepła ma wartość U=1,4-1,7 W/(m²K).

Dla przykładu porównajmy, że ścianie warstwowej stawia się zdecydowanie ostrzejsze wymagania – jej współczynnik Uλ0,3 W/(m²K). Zapewne ta spora różnica jest wyzwaniem dla producentów okien, by ją w przyszłości, i to niedalekiej, zmniejszyć. Zresztą już dzisiaj dostępne są wyroby z U=0,5-0,7 W/(m²K), a nawet U=0,3 W/(m²K).

Okno z tym najniższym parametrem ma między szybami warstwę przezroczystej folii ze specjalnego materiału termoizolacyjnego a przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem.

Dla poprawy izolacyjności okna natryskuje się również na szybę cienką warstwę tlenków metali szlachetnych, które tworzą specyficzną tzw. powłokę niskoemisyjną. Zatem pomysły na zmniejszenie parametru U w oknie już są, ale koszt wykonania takich zabezpieczeń jest jeszcze na tyle wysoki, że rozwiązania te nie nadają się do wprowadzenia w powszechnej produkcji.

Fragment artykułu: Parametry okien
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Co oznacza przenikalność cieplna (parametr U) dla okien i drzwi?


Nie rób z siebie idioty (a przy okazji z ludzi tu na forum) zadając takie pytanie, biorąc pod uwagę link który podałeś w stopce.
A jeżeli faktycznie nie wiesz co to współczynnik przenikania ciepła – U to współczuję tym inwestorom którym wybudowałeś domy zalamka.jpg
Link do komentarza
Cytat

Nie rób z siebie idioty (a przy okazji z ludzi tu na forum) zadając takie pytanie, biorąc pod uwagę link który podałeś w stopce.
A jeżeli faktycznie nie wiesz co to współczynnik przenikania ciepła – U to współczuję tym inwestorom którym wybudowałeś domy zalamka.jpg



Widzisz tym się różnimy, że jak chcę być zawsze na bieżąco, stąd moje pytania. Wszystko się zmienia, parametry poprawiają i jeżeli nie sprawdzasz tego na bieżąco wypadasz z obiegu. Z uwagi, że to jest jedno z najlepszych for budowlanych właśnie tutaj zadałem to pytanie, i uzyskałem odpowiedz, ale przez takich jak Ty, rodzi się niepotrzebna dyskusja i pyskówka!!!
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Widzisz tym się różnimy, że jak chcę być zawsze na bieżąco, stąd moje pytania. Wszystko się zmienia, parametry poprawiają i jeżeli nie sprawdzasz tego na bieżąco wypadasz z obiegu.



hehe, skoro zadajesz takie pytania(Co oznacza przenikalność cieplna (parametr U) dla okien i drzwi?), to znaczy że wypadłeś z obiegu jakieś 20 lat temu :hahaha2:
Link do komentarza
Cytat

hehe, skoro zadajesz takie pytania(Co oznacza przenikalność cieplna (parametr U) dla okien i drzwi?), to znaczy że wypadłeś z obiegu jakieś 20 lat temu :hahaha2:



Chodziło mi jaki jest obecnie ten parametr i uzyskałem odpowiedź. Zauważyłem, że na forum jest jakaś klika, która pilnuje, aby nikt nowy nie mógł dodawać pytań. W jaki sposób to forum ma się rozwijać, jak wy staracie się go ograniczać ???????
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Widzisz tym się różnimy, że jak chcę być zawsze na bieżąco, stąd moje pytania. Wszystko się zmienia, parametry poprawiają i jeżeli nie sprawdzasz tego na bieżąco wypadasz z obiegu. Z uwagi, że to jest jedno z najlepszych for budowlanych właśnie tutaj zadałem to pytanie, i uzyskałem odpowiedz, ale przez takich jak Ty, rodzi się niepotrzebna dyskusja i pyskówka!!!


Daj se spokój, plis. Współczynnik jest i będzie a co się zmienia to jego wielkość bo wchodzą lepsze materiały i z materiałami trzeba być na topie . Co do Twojej profesji to Ty powinieneś udzielać rad i porad jako wykonawca a nawet może i deweloper. A co do dyskusji to uważam ,że temat który założyłeś jest zbędny bo jest tu na forum bardzo dużo na temat wsp.przen.U i nie ma po co zaśmiecać forum kolejnym zbędnym tematem a gdzie widzisz pyskówkę? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Daj se spokój, plis. Współczynnik jest i będzie a co się zmienia to jego wielkość bo wchodzą lepsze materiały i z materiałami trzeba być na topie . Co do Twojej profesji to Ty powinieneś udzielać rad i porad jako wykonawca a nawet może i deweloper. A co do dyskusji to uważam ,że temat który założyłeś jest zbędny bo jest tu na forum bardzo dużo na temat wsp.przen.U i nie ma po co zaśmiecać forum kolejnym zbędnym tematem a gdzie widzisz pyskówkę? icon_biggrin.gif



i udzielam. Jestem zarejestrowany na kilku forach, a tutaj od kilku dni. Miałem pytanie to załozyłem wątek. Na niektórych forach czeka się dość długo na odpowiedź. Widać, że to forum żyje więc na pewno tutaj zostanę mimo niechęci tych osób, które krytykują moje wypowiedzi. Krytykować jest najprościej ale robić to nie ma komu, dlatego jesteśmy i długo będziemy krajem na dorobku.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Chodziło mi jaki jest obecnie ten parametr i uzyskałem odpowiedź. Zauważyłem, że na forum jest jakaś klika, która pilnuje, aby nikt nowy nie mógł dodawać pytań. W jaki sposób to forum ma się rozwijać, jak wy staracie się go ograniczać ???????


Chłopie czy Ty jesteś ślepy? Pozwolisz ,że wyjaśnię - wpadłeś na forum (ok fajnie, nikt tu nikogo nie dyskryminuje a wręcz przeciwnie) zawaliłeś forum głupimi i mniej głupimi pytaniami (ok masz do tego prawo tak jak każdy) ale zakładając temat o kominkach z hasłem to przegiąłeś, a najlepsze to chwalisz się że jesteś jakimś tam wykonawcą. Takie pytania z ust wykonawcy ujmują jemu jego fachowości.
Dla jasności - Witam Cię serdecznie na tym forum BD i z miłą chęcią popiszę z Tobą na mądre i fajne tematy. Powodzenia i miłego pisania.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

i udzielam. Jestem zarejestrowany na kilku forach, a tutaj od kilku dni. Miałem pytanie to załozyłem wątek.



miałeś bardzo dużo pytań, a nie jedno - dla mnie to oczywiste - współczuje wszystkim klientom twojej firmy, skoro firma nie wie takich prostych rzeczy i musi szukać takich informacji na forum :plotki:
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

i udzielam. Jestem zarejestrowany na kilku forach, a tutaj od kilku dni. Miałem pytanie to załozyłem wątek. Na niektórych forach czeka się dość długo na odpowiedź. Widać, że to forum żyje więc na pewno tutaj zostanę mimo niechęci tych osób, które krytykują moje wypowiedzi. Krytykować jest najprościej ale robić to nie ma komu, dlatego jesteśmy i długo będziemy krajem na dorobku.


Kolego Andrzeju, nic nie mam do tego że tu jesteś,ale weź otwórz swoje tematy i pytania ostatnie i je tak pobieżnie a najlepiej jakbyś dogłębnie je przeanalizował i wyciągnął wnioski. Bo dla mnie te pytania zadawane przez Ciebie to kojarzą się z kimś kto nie ma pojęcia o budowlance a chce się budować.
Jeszcze raz potwierdzę ,zresztą jak sam zauważyłeś że to forum "żyje" i pozwala "żyć" innym icon_biggrin.gif , zapewniam Cię że nikt tu nie jest przeciw Tobie , tylko nie podoba się co niektórym to co w/w napisałem.
Link do komentarza
Cytat

Nie rób z siebie idioty (a przy okazji z ludzi tu na forum) zadając takie pytanie, biorąc pod uwagę link który podałeś w stopce.
A jeżeli faktycznie nie wiesz co to współczynnik przenikania ciepła ? U to współczuję tym inwestorom którym wybudowałeś domy zalamka.jpg



Nie przesadzajmy - należy się cieszyć, że po uzyskaniu odpowiedzi na fundamentalne pytanie ze zwykłego uczestnika forum pytający awansował na "generalnego wykonawcę" - to świadczy o poziomie usług producenta który awans dał icon_wink.gif
Świetna reklama - sam bym lepiej nie wymyślił.

Jedna kwestia mnie zastanawia - co o tym sądzi tak naprawdę producent, którego linkiem "generalny wykonawca" się podpiera! Czy hołduje zasadzie, że nie ważne jak mówią - byle w ogóle mówili? Znaczy kryzys zmusza do nieracjonalnych działań? Edytowano przez Irbis Strzecharstwo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Izolacyjność cieplna

Okno z tym najniższym parametrem ma między szybami warstwę przezroczystej folii ze specjalnego materiału termoizolacyjnego a przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem.

Dla poprawy izolacyjności okna natryskuje się również na szybę cienką warstwę tlenków metali szlachetnych, które tworzą specyficzną tzw. powłokę niskoemisyjną. Zatem pomysły na zmniejszenie parametru U w oknie już są, ale koszt wykonania takich zabezpieczeń jest jeszcze na tyle wysoki, że rozwiązania te nie nadają się do wprowadzenia w powszechnej produkcji.


Pozwolę sobie sprostować wypowiedź Administratora.
Z powyższej części można wywnioskować, że dominującą formą osiągania lepszych szyb jest folia w środku, a powłoki niskoemisyjne są drogie. A jest zupełnie odwrotnie: pewnie więcej niż 90% szyb to właśnie te z powłoką z tlenkami, bo to najpopularniejsza i zarazem najtańsza technologia w szybach.
Okno modelowa (123x148 RU) z taką szybą o współczynniku U 1,1 ma zwykle w okolicach U 1,3
Coraz popularniejsze są pakiety trzyszybowe o wsp. U 0,5 - 0,7 sprawiają, że takie okno osiąga U 1,0 i niżej przy cenie średnio 10-20% wyższej niż zwykłe szyby U1,1.
Rozwiązania z foliami są mało popularne (za mało korzyści w stosunku do ceny).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...