Skocz do zawartości

Będzie nowe Prawo Budowlane???


Recommended Posts

Cytat

I tak WZ to śmiech na sali.



łaj?

a co do samego projektu zmiany ustawy czy też wporwadzenia nowej, to "lepsze" jest wrogiem "dobrego"
co niektóre komentarze zwracajauwagę na minusy takiego podejścia

to, że zniknie potrzeba uzyskania PnB nie oznacza ułatwiwenia, a wręcz może utrudnić, bo gdy decyzja staje się ostateczna to podważyć ją jest b.trudno, wręcz niemożliwe w gro przypadków, a tak - sąsiad się o coś dop.... i nadzór wstrzyma prace, urząd pokiwa głową, rozbrajająco stwierdzi, że czegoś "nie zauważył", a inwestor w czarnej doopie, bo inwestycja rozgrzebana, kredyty wzięte

jeszcze kiedyś była mowa o decyzji urbanistycznej, tu w tym tekscie o jakiśmś doprecyzowanym studium (miejscowe przepisy urbanistyczne), co też sprowadza się do jeszcze jednego dokumentu, niezbędnego do spelnienia warunków stawianych przy skaładaniu wniosku o PnB

a te całe propozycje to być może ulga dla małych inwestorów w pipidówkach, ale dużych miastach to nadal będzie upierdliwość i droga przez mękę
jak zauważa jeden z komentatorów - wszystkie problemy rozwiązuje MPZP, tego nie ma i dość pewne jest to, że taka sytuacja sprzyja zawoalowanej korupcji, bo wtedy to niejeden urzędas skutecznie trzyma inwestora w garści

a czy MPZP czy ustalenie miejscowych przepisów urbanistycznych to niemała kasa, której gminy na to nie mają i kółko się zamyka
Link do komentarza
WZ - po co mi uzgodnienie WZ z dostawcami prądu i wody, skoro i tak nie chcą ich podłączyć później ??

1 sytuacja - sąsiad 400m ode Mnie - wodociąg od jego domu 30m - ale w posesji sąsiada a ten nie wyraża zgody - wniosek - kopanie studni.
2 sytuacja - sąsiad 300m ode Mnie - ponad rok czekał po zakończeniu budowy domu na podłączenie prądu.
3 sytuacja - sąsiadka 30m ode Mnie - patrz pkt pierwszy.

Więc jak się TO ma do budowy domu - jasno i klarownie napisać - budujesz na własne ryzyko, bo dostaw prądu lub wody nie możesz mieć zagwarantowane, a nie dom wybudowany a prądu ani wody nie ma...

Pomijam już aspekty architektoniczne, co działka to inny dom, dwupiętrowy, kopertowy, parterowy... i jak się ma do tego kąt nachylenia dachu?
Link do komentarza
a o to to już trzeba mieć pretensję do gestorów sieci i sąsiada, nie do organu wydającego WZ
rozumiem, że wolisz nie dostać wcale WZ

a czemu pomijasz aspekty architektoniczne?
skoro w jednej okolicy masz taką różnorodność to się trzeba cieszyć, że możesz postawić co chcesz, a nie kwiczeć, że ograniczają komuś prawa, umniejszają swobody (takie złe pojęcie demokracji)

zawsze niedobrze

a gdyby nie instytucja WZ, to m2 mieszkania czy domu kosztowałby o wiele więcej niż obecnie
Link do komentarza
mnie osobiście (trochę) dziwi, tak mała dostępnośc MPZP - w mojej miejscowości i wszystkich okolicznych od dawna obowiązują MPZP...
a to że sąsiedzi się na coś tam nie zgadzają, to już zupełnie inna kwestia, nie mająca związku z WZ lub MPZP
Link do komentarza
Jak będzie, nie wiadomo. Rząd nie ma nowego projektu. Ten co wisi na stronie ministerstwa (projekt zmiany ustawy o planowaniu), był przygotowany pod uchwaloną ustawę Prawo Budowlane - zawetowaną i „odrzuconą” (na podstawie orzeczenia KT), a później „zaprotezowany” dla potrzeb starego PB.

Ten wiszący na stronie projekt, „porzucono”:

Cytat

W dniu 23 marca 2011 r. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu negatywnie zaopiniował dalsze procedowanie projektu ustawy.



Ps. Na moim terenie, żadna z okolicznych gmin nie posiada MPZP dla całości gminy, a tylko nieliczne mają dla niewielkich obszarów gminy – z reguły były to tereny przeznaczone pod „przemysłówkę” lub osiedla mieszkaniowe.
Link do komentarza
Cytat

WZ - po co mi uzgodnienie WZ z dostawcami prądu i wody, skoro i tak nie chcą ich podłączyć później ??

Więc jak się TO ma do budowy domu - jasno i klarownie napisać - budujesz na własne ryzyko, bo dostaw prądu lub wody nie możesz mieć zagwarantowane, a nie dom wybudowany a prądu ani wody nie ma...



Tak się zastanawiam i przyznam, że nie rozumiem. Zgodnie z zapisami ustawy o planowaniu … w Art.61. ust. 5, wyraźnie napisano:

Cytat

Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.
A Art.61 ust.1. pkt.3 brzmi:
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest
wystarczające dla zamierzenia budowlanego;



To znaczy jak, masz rzeczone umowy, a mimo to nie chcą wybudować ?
To ich zaskarż z wnioskiem o wykonanie umowy, lub zwrotem poniesionych kosztów na bezużyteczną inwestycję.
Chyba, że w rzeczonych umowach, jest zastrzeżenie, że to inwestor ma załatwić zgodę na wszelkie służebności, a w większości umów taki zapis istnieje.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
W budownictwie szykuje się prawdziwa rewolucja. Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta poznała projekt założeń nowych przepisów, które upraszczają procedury i usprawniają proces budowy. Nowelizacja dotyczy zarówno prawa budowlanego jak i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Rewolucyjny zapis przewiduje, że administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę dotyczyć ma tylko dużych budów (o kubaturze pow. 5 tys. m sześc. lub wysokości pow. 12 m). Przy mniejszych możliwe będzie korzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia. Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Koncepcja tych i innych nowych przepisów jest w trakcie konsultacji ze środowiskami budowlańców. Po ich wejściu w życie budowy mają być w założeniu szybsze i niezależne od arbitralnych decyzji urzędników.

Tekst źródłowy
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Zmiany w prawie budowlanym - czy na pewno szybciej i prościej?

Rząd przygotowuje projekt nowelizacji prawa budowlanego, który zakłada uproszczenie formalności związanych z budową m.in. domów jednorodzinnych. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie już na początku przyszłego roku. Jakich zmian mogą spodziewać się przyszli inwestorzy? Czy oby na pewno będą one dla nich korzystne?


Bardzo ciekawa dyskusja Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...