Skocz do zawartości

jak ogrzać CWU dla 4 osób?


Rumcais

Recommended Posts

W domu będzie gaz, ale nie będzie tradycyjnego kotła (ogrzewane będzie wprost powietrze - czyli ogrzewanie nadmuchowe). Dwie łazienki (w jednej wanna i prysznic, w drugiej tylko prysznic), kuchnia i mała toaleta. Chciałbym uzyskać komfort funkcjonowania przy w miarę rozsądnych kosztach inwestycji i eksploatacji.

Rozważam dwie opcje:
1. piecyk kąpielowy Junkersa o mocy 24kW spięty szeregowo z zasobnikiem elektrycznym 150litrowym - rolą zasobnika będzie utrzymywanie gorącej wody, uprzednio podgrzanej przez Junkersa.
2. zasobnik gazowy Richmonda o mocy bodaj 8kW i pojemności 180-200litrów - tutaj obawiam się, że jak wszyscy po kolei zaczną się kąpać, to dla ostatniego może braknąć ciepłej wody, a zanim te 8kW ją podgrzeje trzeba będzie długo poczekać.....

Macie może jakieś mądrzejsze opcje? Tudzież - co myślicie o powyższym?
Link do komentarza
Nie widzę sensu w tym zasobniku przy piecyku gazowym 24kW.
Taka moc w zupełności wystarczy na grzanie przepływowe, a jakikolwiek zasobnik będzie miał straty postojowe.
Co innego gdybyś nie miał gazu lub nie chciał z niego korzystać w tej funkcji... wtedy zasobnik grzany w II taryfie lub (i) małą pompą ciepła dedykowaną do CWU.
Link do komentarza
Cytat

Nie widzę sensu w tym zasobniku przy piecyku gazowym 24kW.
Taka moc w zupełności wystarczy na grzanie przepływowe, a jakikolwiek zasobnik będzie miał straty postojowe.
Co innego gdybyś nie miał gazu lub nie chciał z niego korzystać w tej funkcji... wtedy zasobnik grzany w II taryfie lub (i) małą pompą ciepła dedykowaną do CWU.



Zaprzyjaźniony sprzedawca w/w urządzeń uważa, że piecyk nie da rady obsłużyć jednocześnie dwóch łazienek, że o kuchni nie wspomnę. Druga kwestia to instalacja obiegowa - czy piecyk by nie zgłupiał by ją obsłużyć....?
Link do komentarza
Zmień sprzedawcę na doradcę (fachowca) – bo ten jakieś duperszwrce Ci prawi.

Moc 8kW, to ogrzanie 200l wody do temperatury ponad 50 stopni, w ciągu jednej godziny.
Moc 20kW w przepływówce gazowej, pozwala na ogrzanie do 50 stopni około 6l/min w sposób ciągły.

Dopinanie do taniego paliwa jakim jest gaz, dogrzewania (stabilizacja temperatury) najdroższym paliwem jakim jest prąd, nie jest optymalnym rozwiązaniem.
Stosowanie pojemnościowego sposobu CWU w takim układzie, też nie jest najlepszym rozwiązaniem (straty, na zasobniku i cyrkulacji).
Przepływowe gazowe ogrzewanie CWU jest dla takiego rozwiązania (ogrzewanie nadmuchowe) najekonomiczniejszym posunięciem – nawet mając na uwadze możliwe niedogodności z jednoczesnym użytkowaniem wszystkich punktów poboru CWU.

A tak na marginesie - ten piecyk do ogrzewania nadmuchowego, to czym ma być pędzony ?
Link do komentarza
Cytat

Zmień sprzedawcę na doradcę (fachowca) – bo ten jakieś duperszwrce Ci prawi.

Moc 8kW, to ogrzanie 200l wody do temperatury ponad 50 stopni, w ciągu jednej godziny.
Moc 20kW w przepływówce gazowej, pozwala na ogrzanie do 50 stopni około 6l/min w sposób ciągły.

Dopinanie do taniego paliwa jakim jest gaz, dogrzewania (stabilizacja temperatury) najdroższym paliwem jakim jest prąd, nie jest optymalnym rozwiązaniem.
Stosowanie pojemnościowego sposobu CWU w takim układzie, też nie jest najlepszym rozwiązaniem (straty, na zasobniku i cyrkulacji).
Przepływowe gazowe ogrzewanie CWU jest dla takiego rozwiązania (ogrzewanie nadmuchowe) najekonomiczniejszym posunięciem – nawet mając na uwadze możliwe niedogodności z jednoczesnym użytkowaniem wszystkich punktów poboru CWU.

A tak na marginesie - ten piecyk do ogrzewania nadmuchowego, to czym ma być pędzony ?



Fachowiec to to towar wybitnie deficytowy.....;) Acz serdeczne dzięki!

Możesz mi opisać jakich "niedogodności" mogę się spodziewać przy wyborze opcji - piecyk kąpielowy? I jak on się będzie widział z pompką obiegową? Rozważałem także pomysł umieszczenia grzejników drabinkowych w łazienkach zasilanych właśnie z instalacji CWU.

Nagrzewnica do systemu grzewczego jest oczywiście także gazowa.
Link do komentarza
Cytat

Niedogodności ? Może się zdarzyć, że przy równoczesnym poborze, CWU będzie miała niewystarczającą temperaturę.

Skoro ogrzewanie pędzone będzie też gazem, to najprostsze będzie zastosowanie kotła dwufunkcyjnego.

Ps. Po co pompka obiegowa przy CWU grzanym przepływowo ?



Kumam, właśnie dlatego ten mój człowiek wymyślił zasobniczek....

Od piecyka do dalszej łazienki będzie jakieś 10m - troszkę pewnie potrwa zanim ciepła woda do niej doleci, nieprawdaż...?
Rozumiem, że w tym układzie drabinka nie ma racji bytu, prawda?

Nie widziałem nigdy kotła dwufunkcyjnego, w którym jedna część (funkcja) grzeje powietrze, a druga - wodę....
Link do komentarza
Cytat

Kumam, właśnie dlatego ten mój człowiek wymyślił zasobniczek....

Od piecyka do dalszej łazienki będzie jakieś 10m - troszkę pewnie potrwa zanim ciepła woda do niej doleci, nieprawdaż...?
Rozumiem, że w tym układzie drabinka nie ma racji bytu, prawda?

Nie widziałem nigdy kotła dwufunkcyjnego, w którym jedna część (funkcja) grzeje powietrze, a druga - wodę....


Co do drabinki to możesz rozwiązać w następujący sposób kupujesz drabinkę zalewasz ją olejem transformatorowym dokręcasz do niego grzałkę elektryczną do grzejników drabinkowych i masz drabinkę elektryczną
Link do komentarza
Cytat

W domu będzie gaz, ale nie będzie tradycyjnego kotła (ogrzewane będzie wprost powietrze - czyli ogrzewanie nadmuchowe). Dwie łazienki (w jednej wanna i prysznic, w drugiej tylko prysznic), kuchnia i mała toaleta. Chciałbym uzyskać komfort funkcjonowania przy w miarę rozsądnych kosztach inwestycji i eksploatacji.

Rozważam dwie opcje:
1. piecyk kąpielowy Junkersa o mocy 24kW spięty szeregowo z zasobnikiem elektrycznym 150litrowym - rolą zasobnika będzie utrzymywanie gorącej wody, uprzednio podgrzanej przez Junkersa.
2. zasobnik gazowy Richmonda o mocy bodaj 8kW i pojemności 180-200litrów - tutaj obawiam się, że jak wszyscy po kolei zaczną się kąpać, to dla ostatniego może braknąć ciepłej wody, a zanim te 8kW ją podgrzeje trzeba będzie długo poczekać.....

Macie może jakieś mądrzejsze opcje? Tudzież - co myślicie o powyższym?


Zdecydowanie opcja 2, nagrzanie ze startu zatrzymanego całego zasobnika to około pol godziny nie demonizuj tego braku wody, na prawde ja mam 100 bojler na nocnej taryfie i na 3 osoby stracza. Zważ na kwestie oszczednosciowe bo ani woda zimna ani scieki nie sa za darmo moze warto korzystac z prysznica
Link do komentarza
To może jeszcze jedna uwaga, tez myślałem, żeby zamontować przepływowy 24kw. To jest dobry pomysł pod warunkiem, że juz masz te 24kw. jeśli dopiero podpisujesz umowę na dostawę energii to wyniesie cię to w PGE prawie 4tys zł.

Wiec jestem za opcją nr 2. Oczywiście musi być sterowanie ogrzewaniem w określonych porach dnia.
Link do komentarza
Cytat

To może jeszcze jedna uwaga, tez myślałem, żeby zamontować przepływowy 24kw. To jest dobry pomysł pod warunkiem, że juz masz te 24kw. jeśli dopiero podpisujesz umowę na dostawę energii to wyniesie cię to w PGE prawie 4tys zł.


Te 24kW mocy piecyka ma pochodzić z gazu.

Zresztą cały czas o gazie rozmawiamy icon_wink.gif
Link do komentarza
Ogrzewanie pojemnościowe, nie jest najbardziej ekonomiczne dla tego przypadku.
- straty na zasobniku,
- straty na cyrkulacji,
- koszt energii zasilającej pompę obiegową i pompę cyrkulacyjną
- zwiększony koszt inwestycji.

Jak dobrze podliczyć, to straty związane z tymi kilkoma litrami „spuszczonej” wody nie są adekwatne do pojemnościowego grzania wody.

Link do komentarza
Cytat

Ogrzewanie pojemnościowe, nie jest najbardziej ekonomiczne dla tego przypadku.
- straty na zasobniku,
- straty na cyrkulacji,
- koszt energii zasilającej pompę obiegową i pompę cyrkulacyjną
- zwiększony koszt inwestycji.

Jak dobrze podliczyć, to straty związane z tymi kilkoma litrami „spuszczonej” wody nie są adekwatne do pojemnościowego grzania wody.



tak, ale.... pytanie jeszcze o komfort funkcjonowania - w przypadku przepływowego ryzykuję zimną wodę po odkręceniu kranu, chłodno, jeśli dwie łazienki funkcjonują równolegle no i chyba taki piecyk "lubi" się co jakiś czas bez sensu wyłączyć, bo czujnik mu poda jakąś głupawą informację, nieprawdaż....?
Link do komentarza
Widzę że komfort jest u Ciebie priorytetowy.
W takim razie zainstaluj piecyk grzejący CWU przepływowo i w dalszej łazience o którą się tak obawiasz, małą termę (5-10l) na końcu obiegu CWU, a tuż przed wylewkami.
Zanim ciepła woda z piecyka dotrze do wylewek, te będą korzystać z ciepłej wody zgromadzonej w termie.
Mały zasobnik będzie generował małe straty postojowe zapewniając jednocześnie natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.
Link do komentarza
Cytat

no dobrze, przyznam, że zaczynam się skłaniać ku opcji nr 2 - pytanie jest czy iść w Richmonda czy może np. w Junkersa? Chodzi o niezawodność, wydajność, bezobsługowość i takie tam.


Richmond robi wielkopojemnościowe ogrzewacze i sa owszem ok , ale może kup junkersa 120 l sa zawieszane na scianie i miejsca w kotłowni nie tracisz , z tego co wim to i tak zbornik i komora jes robiona z inoxu wiec o trwałośc bym sie raczej nie obawiał. Nie ma co się stratami przejmować ja mam zwykły bojler atlantic i ci powiem że straty to ok 1 kwh na dobe czyli 30 na miesiąć czyli w mim przypadku okolo 10 zł na miesiąc nie jest to aż tak dużo za 1000 lat pewno kupisz sobie za to mercedesa ale ja tyle na pewno nie dożyje icon_biggrin.gif

Jeszcze jedna uwaga te ogrzewacze pojemnosciowe w przeciwienstwie do kotłow z zasobnikiem nie wymagają zasilania wiec o ile masz wodociąg to anwet w przpadku braku pradu masz ciepłą wodę moze to i marne pocieszenie ale zawsze
Link do komentarza
Cytat

Koszt zakupu? http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/
Mam taką. Kupiłem za 3000PLN z dostawą do domu.


a zasobniczek do tego?;)

Rozważałem Aristona - taki kompakt ze zintegrowanym zasobnikiem - ale jak wspomniałem, policzyłem sobie dokładnie koszt ogrzania 100 litrów PC i podgrzewaczem gazowym i okazało się, że gazem wychodzi taniej, a poza tym ten Ariston w promocji kosztował jakieś 6,5 kPLN, zaś podgrzewacz gazowy przepływowy to jakieś 2kPLN, a pojemnościowy (ze zbiornikiem 190l) niewiele ponad 3 kPLN.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

W domu będzie gaz, ale nie będzie tradycyjnego kotła (ogrzewane będzie wprost powietrze - czyli ogrzewanie nadmuchowe). Dwie łazienki (w jednej wanna i prysznic, w drugiej tylko prysznic), kuchnia i mała toaleta. Chciałbym uzyskać komfort funkcjonowania przy w miarę rozsądnych kosztach inwestycji i eksploatacji.

Rozważam dwie opcje:
1. piecyk kąpielowy Junkersa o mocy 24kW spięty szeregowo z zasobnikiem elektrycznym 150litrowym - rolą zasobnika będzie utrzymywanie gorącej wody, uprzednio podgrzanej przez Junkersa.
2. zasobnik gazowy Richmonda o mocy bodaj 8kW i pojemności 180-200litrów - tutaj obawiam się, że jak wszyscy po kolei zaczną się kąpać, to dla ostatniego może braknąć ciepłej wody, a zanim te 8kW ją podgrzeje trzeba będzie długo poczekać.....

Macie może jakieś mądrzejsze opcje? Tudzież - co myślicie o powyższym?


A nie rozważałeś pompy ciepła do cwu?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...