Skocz do zawartości

ściana trójwarstwowa 19cm + 20styr + 8cm elew?


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów,
Jestem na etapie wyboru technologii budowy ściany w domu:
Dom parterowy 10x20m z zagospodarowanym strychem. Strop płyta żerańska (na razie tak planuję). Dach dwuspadowy 35st.

Czy wg was ściana zewnętrzna nośna z pustaka ceramicznego U 250x188x220 o grubości 188mm będzie wystarczająco mocna?
czy raczej powinienem zrobić ją grubą 250mm?

Jak do tego dojdą tynki to będzie 1,5+19+20+18+1,5=50cm grubości ściany. To już dosyś sporo więc dodatkowe 6 cm robi różnicę. No i mam dylemat.
Z drugiej strony planuje dosyć duże przeszklenia. Wszyskie okna są od południa i zachodu i chcę je zrobić duże (>2x2m z małymi lufcikami na górzej). Nieotwierana większość oprócz jednego tarasowego.

Więc może ściana grubości 56cm nie będzie się tak źle prezentować przy tak dużych otworach?
Mam dylemat.
co o tym sądzicie?
Pzdr.
Dominik
Edytowano przez Dominik O. (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich forumowiczów,
Jestem na etapie wyboru technologii budowy ściany w domu:
Dom parterowy 10x20m z zagospodarowanym strychem. Strop płyta żerańska (na razie tak planuję). Dach dwuspadowy 35st.

Pzdr.
Dominik


No co mogę zwrócić uwagę to na strop i grubość ściany, otóż płyta kanałowa potrzebuje jak dobrze pamiętam coś około 10 cm podparcia a gdzie zmieścisz wieniec?
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich forumowiczów,
Jestem na etapie wyboru technologii budowy ściany w domu:
Dom parterowy 10x20m z zagospodarowanym strychem. Strop płyta żerańska (na razie tak planuję). Dach dwuspadowy 35st.

Czy wg was ściana zewnętrzna nośna z pustaka ceramicznego U 250x188x220 o grubości 188mm będzie wystarczająco mocna?
czy raczej powinienem zrobić ją grubą 250mm?

Jak do tego dojdą tynki to będzie 1,5+19+20+18+1,5=50cm grubości ściany. To już dosyś sporo więc dodatkowe 6 cm robi różnicę. No i mam dylemat.
Z drugiej strony planuje dosyć duże przeszklenia. Wszyskie okna są od południa i zachodu i chcę je zrobić duże (>2x2m z małymi lufcikami na górzej). Nieotwierana większość oprócz jednego tarasowego.

Więc może ściana grubości 56cm nie będzie się tak źle prezentować przy tak dużych otworach?
Mam dylemat.
co o tym sądzicie?
Pzdr.
Dominik


A co masz w projekcie?


Cytat

No co mogę zwrócić uwagę to na strop i grubość ściany, otóż płyta kanałowa potrzebuje jak dobrze pamiętam coś około 10 cm podparcia a gdzie zmieścisz wieniec?



6-7 cm . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
no to i ja dołożę swoje przemyślenia
co do oparcia to chyba 8cm na ścianach murowanych (kwestia czy nie przypadkiem muru z cegły pełnej), bodajże przy prefabrykacie można ogranicznyć do 6cm
ALE:
nie jestem pewien, ale U220 w kierunku 188mm nie może być uznawany za ścianę kontrukcyjną, konstrukcyjnie to tylko 250, o ile pamiętam to tylko silikaty mogą być tej grubości ścianą konstrukcyjną, to raz
dwa: mocno bym się zastanawiał, czy tyle oparcia tak czy siak styknie, biorąc pod uwagę niedokładności wykonawstwa na budowach kurnika
trzy: nie mówiąc już o samej wytrzymałości pustaka U obciązanego żerańskimi
cztery: skoro ma tam być strych to po co taki ciężki strop? zagospodarujesz go na drukarnię, czy tłocznię monet?
pięć: skoro duże przeszklenia, to oznacza solidne belki nad nimi- czy sam U220 sprosta takim obciążeniom? problematyczne
sześć: zamiast tak, dosyć nieprofesjonalnie, podchodzić do wyboru technologii samemu, moze warto poradzić się jakiegoś budowlańca, niekoniecznie architekta i wtedy to omówić?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...